Ενεργά ηχεία για home cinema


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Έχω γενικά και σε όλη την πλαϊνή αριστερά πλευρά περιποίηση...
Δε φαίνεται.. Ευτυχώς...
Είμαι στο 0.4 rt εκτός κάποιων περιοχών με λίγο πιο πάνω...
Όσο μπορώ στα πλαίσια του να μείνει το σπίτι σπίτι τα κάνω...
Να συμπληρώσω πως και στο ταβάνι υπάρχουν 4 πάνελ διάχυσης
Μια χαρα το εχεις παει μεχρι τωρα, μη τα χαλασεις στο τελος, ηχειο πανω απο τα 2 μετρα θελει 8ιντσο woofer.
Ο μονος τροπος να συνδυασεις 8ιντσο, μικρο μεγεθος και να μπορει να τοποθετηθει οριζοντια για κεντρικο ειναι να υπερτριπλασιασεις το budget (Dynaudio LYD-48, KS Digital 8C) διαφορετικα, βαζεις τα λιγο μεγαλυτερα και αριστα για τα χρηματα τους ΙN-8 και ξεμπερδευεις. Αφου εχεις βαλει πρωτα ενα δευτερο sub φυσικα.
Υ.Γ. Υπαρχει και το Fluid FX80 αλλα εμενα προσωπικα δεν με εχει πεισει για χρηση home cinema
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν βάζεις και μια κάτοψη του χώρου και των θέσεων των ηχείων να δούμε?
Μια χαρά σωστά τα λένε τα παιδιά για τις αποστάσεις και τα ηχεία, τυπικά αυτό είναι το σωστό, αλλά νομίζω (αν κατάλαβα καλά και από τη φώτο που έβαλες) θα δυσκολευτείς πολύ να τα βολέψεις σε σωστές θέσεις..
Αυτό είναι το θέμα..
Αλλιώς πάρε και 10αρια άμα λάχει να γουστάρεις.. (να την ακούει κι ο μπακάλης στη γωνία :p)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Έγινε μια ανακατάταξη...και...
μία δοκιμή με τα lp6...
Υπάρχει μια διαφορά σε σχέση με το focal αλλά όχι μεγάλη..
Επίσης θα ήθελα ο ήχος να ανεβεί ενα κλικ ψηλότερα στην οθόνη..
Αν μπει ξάπλα εκεί το in8 πιστεύετε θα γίνει αυτό?
Πάντως αν παίζει έτσι το μικρό αυτό φαντάζομαι το in8 με τους 3 δρόμους...
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
φαντάζομαι το in8 με τους 3 δρόμους...
Τπτ δε φαντάζεσαι.

Είναι αδύνατο να φανταστείς πως θα παίζει ένα πλήρες σετ με ιν 8 ολόβερ, και σαμπ από κάτω.

Ακόμα και δικαναλα αρχεία, με κάποιο απμιξινγκ, ώστε να παίζουν όλοι οι δορυφόροι.

Ένα φουλ ιμερσιβ σεταπ από ικανούς δορυφόρους για την απόσταση ακρόασης, ξεπερνάει οποιεσδήποτε προσδοκίες .
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Το κεντρικό απέχει από αφτί 2.10μ.
Αν μπουν στο πλάι τα τέρατα in8 θα απέχουν 2.30μ.
Πίσω οσο κ να το τραβήξω, δεν μπαίνουν τα μεγάλα...
Τωρα αν δω τόσο άσχημη συμπεριφορά στην κίνηση εμπρός πίσω θα δω πως θα τα βολέψω...
Για αρχή θα πάρω το κεντρικό κ τα LR... (in8)...
Θα προσπαθήσω να φτιάξω μια κάτοψη του χώρου...
Δεν βάζεις και μια κάτοψη του χώρου και των θέσεων των ηχείων να δούμε?
Μια χαρά σωστά τα λένε τα παιδιά για τις αποστάσεις και τα ηχεία, τυπικά αυτό είναι το σωστό, αλλά νομίζω (αν κατάλαβα καλά και από τη φώτο που έβαλες) θα δυσκολευτείς πολύ να τα βολέψεις σε σωστές θέσεις..
Αυτό είναι το θέμα..
Αλλιώς πάρε και 10αρια άμα λάχει να γουστάρεις.. (να την ακούει κι ο μπακάλης στη γωνία :p)
Σωστές θα είναι οι θέσεις.. Θα ανοίξω λίγο τα ηχεία audio και θα μπουν σε βάσεις τοίχου δίπλα στην τηλεόραση... (ανάμεσα δηλαδή TV και ηχεία audio).
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
[QUOTE="DimitrisTop., post: 2926947, member: 33369"
Επίσης θα ήθελα ο ήχος να ανεβεί ενα κλικ ψηλότερα στην οθόνη..
Αν μπει ξάπλα εκεί το in8 πιστεύετε θα γίνει αυτό?
[/QUOTE]
Αν μπει το IN8 εκεί ξάπλα έχεις αρκετό χώρο ώστε να έρθει το ομοαξονικό του μεγάφωνο στο κέντρο της οθόνης?
Πιστεύω ότι με κλιση προς τα επάνω ώστε το ηχείο να σημαδεύει το αυτί του ακροατή, η εικόνα θα ανέβει ψηλότερα. Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να πειραματιστείς και με απορροφητικά υλικά σε ολόκληρο το κενό που θα αφήνει το ηχείο μεσα στο έπιπλο.
Τα πλαϊνά ηχεία επίσης θα πρέπει να απομακρυνθούν μεταξύ τους (στα 2.3μ όσο δλδ και η απόσταση από τον ακροατή) και να τοποθετηθούν με το Τουίτερ στο ύψος του αυτιού του ακροατή. Έτσι που τα βλέπω φαίνεται να είναι ψηλοτερα αλλά δεν βοηθάνε και οι φωτογραφίες που δεν δείχνουν τα όρια του δωματίου (μια πιο ευρυγώνια λήψη θα βοηθούσε πολύ).
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
[QUOTE="DimitrisTop., post: 2926947, member: 33369"
Επίσης θα ήθελα ο ήχος να ανεβεί ενα κλικ ψηλότερα στην οθόνη..
Αν μπει ξάπλα εκεί το in8 πιστεύετε θα γίνει αυτό?
Αν μπει το IN8 εκεί ξάπλα έχεις αρκετό χώρο ώστε να έρθει το ομοαξονικό του μεγάφωνο στο κέντρο της οθόνης?
Πιστεύω ότι με κλιση προς τα επάνω ώστε το ηχείο να σημαδεύει το αυτί του ακροατή, η εικόνα θα ανέβει ψηλότερα. Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να πειραματιστείς και με απορροφητικά υλικά σε ολόκληρο το κενό που θα αφήνει το ηχείο μεσα στο έπιπλο.
Τα πλαϊνά ηχεία επίσης θα πρέπει να απομακρυνθούν μεταξύ τους (στα 2.3μ όσο δλδ και η απόσταση από τον ακροατή) και να τοποθετηθούν με το Τουίτερ στο ύψος του αυτιού του ακροατή. Έτσι που τα βλέπω φαίνεται να είναι ψηλοτερα αλλά δεν βοηθάνε και οι φωτογραφίες που δεν δείχνουν τα όρια του δωματίου (μια πιο ευρυγώνια λήψη θα βοηθούσε πολύ).
[/QUOTE]
Τα LR όπως το μετράω θα είναι στα 2.10μ.
Εννοείται με κλίση το ηχείο, όπως είναι και το lp 6, αλλά δεν ανεβάζει όσο θέλω τον ήχο ψηλά...
Η τηλεόραση είναι 75αρα που μου προτείνατε όλοι εδώ...
Επίσης το ιν8 αποσο λένε ακούγεται σαν μια σημειακή πηγή.. Θα δείξει...
Δεν μπορεί να μπει πάρα μόνο στο κέντρο ξάπλα μέσα στο πλαίσιο που είναι κ το lp6, σε ένα ραφι να ανέβει 8 πόντους πιο ψηλά
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Τα LR όπως το μετράω θα είναι στα 2.10μ.
Εννοείται με κλίση το ηχείο, όπως είναι και το lp 6, αλλά δεν ανεβάζει όσο θέλω τον ήχο ψηλά...
Η τηλεόραση είναι 75αρα που μου προτείνατε όλοι εδώ...
Επίσης το ιν8 αποσο λένε ακούγεται σαν μια σημειακή πηγή.. Θα δείξει...
Τότε και τα ηχεία LR να είναι στα 2.10μ μεταξύ τους
Δεν είμαι σπίτι και δεν μπορώ να μετρήσω τώρα (κι εγώ 75αρα έχω) αλλά με το μάτι μου φαίνεται λιγότερη η απόσταση τώρα.
Το IN-8 ακούγεται μεν σαν σημειακή πηγή αλλά με κέντρο το ομοαξονικό του μεγάφωνο.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Ο Γόρδιος Δεσμός δεν λύνεται, κόβεται! δυο νέα ρακ θες για τον εξοπλισμό σου, αριστερά και δεξιά, και μια custom βάση φτιαγμένη στο ύψος που θες για το σου για το κεντρικό in8 (που θα μπορεί να πάει ακόμα πιο πάνω το κεντρικό ηχείο).

Αν πιάνουν τα χέρια σου ή έχεις άκρη κάποιον που να ξέρες, μέχρι και το έπιπλο που έχεις τώρα μπορείς να μεταποιήσεις. Για τη βάση μαλιστα έχουμε και σπουδαίους τεχνίτες εντός του φορουμ.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ο Γόρδιος Δεσμός δεν λύνεται, κόβεται! δυο νέα ρακ θες για τον εξοπλισμό σου, αριστερά και δεξιά, και μια custom βάση φτιαγμένη στο ύψος που θες για το σου για το κεντρικό in8 (που θα μπορεί να πάει ακόμα πιο πάνω το κεντρικό ηχείο).

Αν πιάνουν τα χέρια σου ή έχεις άκρη κάποιον που να ξέρες, μέχρι και το έπιπλο που έχεις τώρα μπορείς να μεταποιήσεις. Για τη βάση μαλιστα έχουμε και σπουδαίους τεχνίτες εντός του φορουμ.
Καλή η ιδέα για νέο ρακ
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Καλή η ιδέα για νέο ρακ
Το μέτρησα και αν γίνει νέο ρακ, το κέρδος θα είναι 5 πόντοι αν μπει το ηχείο ξάπλα και 9 αν μπει όρθιο...
Δεν ξέρω αν για αυτούς τους πόντους αξίζει τον κόπο κ το χρήμα...
😁
 








Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
5 πόντοι πάνω, 5 πόντοι κάτω, κάνουν όλη τη διαφορά στην απόλαυση.

Κομφούκιος
Τον πρόλαβα τον Κομφούκιο...
Γιαυτό έβαλα τη φάτσα.... 😊😉
Θα ήθελα όμως να μάθω στη δική μου περίπτωση αν αξίζει τον κόπο λοιπόν για αυτούς τους πόντους..
Επίσης ας επανέλθουμε σοβαροί.. 😉
Έχω βάλει το ράφι στις διαστάσεις του in8...
Να βολευτεί σωστά κ ο δικαναλος ενισχυτής...
Ναι ξάπλωσε προς το παρόν το lp6...
 

Attachments

Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top