Ενεργά ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
https://www.presonus.com/products/Eris-E66

Αυτό, από μόνο του, παίζει πιο καλά και πιο σωστά και πιο δυνατά και από τους 2 συνδυασμούς που προτείνεις.

Απλώς από μόνο του δεν οδηγεί σωστά το χώρο των 40-50 τμ, όπως και οι 2 συνδυασμοί που προτείνεις.

Απλώς στο ίδιο κόστος με τους συνδυασμούς που προτείνεις, χωράει και η αγορά 2 σαμπ, για την ορθή οδήγηση του χώρου.

Τόσο πολύ δύσκολο είναι να το καταλάβεις;
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Συγνώμη αλλά εννοούσα ηχείο με ενεργό ψηφιακό κρος που να μπορεί να δέχεται απευθείας ψηφιακό σήμα και να

δεχεται ισοστάθμιση μέσω dsp . Το γνωρίζω ότι ζητώ πολλά στα 3k, αλλά τιμές τύπου kii είναι -για μένα- πολύ υψηλές.
Ναι, ζητάς πολλά στα 3k, ειδικά αν θες και ποιότητα ήχου επιπέδου Neumann KH 310A.

Ακόμα και να βρεις άλλα ηχεία πάντως, κατά 99,9% θα είναι τελικά χειρότερα από αυτά που πρότεινα.


Βλέπεις,

ΚΑΙ 6 κανάλια DSP
ΚΑΙ 6 κανάλια DAC
ΚΑΙ 6 κανάλια ενίσχυσης
ΚΑΙ 2 Χ AES/EBU receivers
ΚΑΙ 6 μεγάφωνα
ΚΑΙ 2 καμπίνες

και όλα αυτά "σόι", δηλαδή στο επίπεδο των αντίστοιχων των Neumann KH 310A, ΚΑΙ με τιμή λιανικής στην περιοχή των 3k ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ (ακόμα...)
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αν και η αξία της προσωπικής σου άποψης για το τι παίζει καλύτερα (όπως έχω κατ'επαναληψιν εξηγήσει) είναι απολύτως μηδενική, για χάρη της συζήτησης, κι αν θες να καταλάβεις κι εσύ τι έγινε και που το έχασες, πες μας τα εξής:

1. Ποια ενεργά και με ποιο σαμπ και κόστος αυτών
2. Ποια παθητικά και με ποια ενισχυτικά και κόστος αυτών
3. Σε ποιο χώρο (διαστάσεις)
4. Σε τι απόσταση ακρόασης
5. Σε τι στάθμες
6. Με τι απαιτούμενη απόκριση συχνότητας
7. Τι χαρακτηριστικά έχει ο χώρος (RT 60) και ποια ήταν η τοποθέτηση των ηχείων και σαμπ στο χώρο
8. Τι ισοσταθμιση πραγματοποιήθηκε
9. ποιες πηγές
10. Τι σου αρέσει στον ήχο

Αυτά μου αρκούν για να εξηγήσω τα πάντα όλα, χωρίς να χρειάζεται να έχω ακούσει τίποτα. ;)

Η αξία της προσωπικής μου άποψης, αν είναι μηδενική για σένα, μάλλον είναι μηδενική και για μένα και για τον οποιοδήποτε. Επέτρεψε μου όμως να έχω την δική μου προσωπική άποψη. Ελπίζω να κατανοείς τη σημασία της λέξης άποψη (γι αυτό την επαναλαμβάνω σαν λέξη αρκετές φορές). Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που έχουν άποψη για καλώδια, ρεύματα, σφουγγάρια. Να μην έχουμε κάποιοι άποψη για τα οικιακά μηχανήματα που προορίζονται για οικιακούς χώρους; Μπορεί να μην μπορούμε να εντοιχίσουμε τα ηχεία μας, το ξέρουμε ότι είναι καλύτερο αλλά να μας συγχωρείτε κιόλας, δεν μας βγάζει άδεια η πολεοδομία.

Μαζεύω τα στοιχεία που ζητάς, μαζί με απολυτήριο λυκείου, στρατού, πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, τοπογραφικό, αποκαλυπτικές φωτογραφίες του χώρου και της τοποθέτησης, τι μου αρέσει στον ήχο, τι μου αρέσει στην παραλία και τα τιμολόγια των μηχανημάτων. Θα παραθέσω επίσης διάγραμμα της τάσης, πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και την ημερομηνία παραγωγής της πρίζας στον τοίχο (ήταν το 1991, επί πρωθυπουργίας Μητσοτάκη, ελπίζω να μην τα καταστρέφει όλα αυτό το ατυχές γεγονός!).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Η αξία της προσωπικής μου άποψης, αν είναι μηδενική για σένα, μάλλον είναι μηδενική και για μένα και για τον οποιοδήποτε.
Συμφωνώ.
Έως και επιζήμια. (Και για σένα και για οποιοδήποτε)

Επέτρεψε μου όμως να έχω την δική μου προσωπική άποψη
Φυσικά θα έχεις. Είναι σα την κωλοτρυπιδα, όλοι έχουν (τουλάχιστον αυτή είναι χρήσιμη)

Τα υπόλοιπα που έγραψες, τα προσπερνώ. :)
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Και επίσης ο φυσιολογικός άνθρωπος έχει τουλάχιστον δύο πηγές: CD player για να ακούει τα δισκάκια που δίνουν οι κυριακάτικες εφημερίδες και tuner για να ακούει τους αγαπημένους του σταθμούς από τα FM. Δεν ακούει .flac καρφωμένος μπροστά σε μία οθόνη.
Για πες λοιπόν πώς θα συνδέσει τις δύο (τουλάχιστον) πηγές του στα ενεργά ηχεία; Πώς θα ελέγξει την ένταση στο tuner; Άρα το κοστολόγιο ανεβαίνει κι άλλο....
Δύο? Εγώ και συ φαντάζομαι έχουμε 102.
Εγώ.: Phono 1, phono2, cd, tuner, dune-streamer, dat, cassette deck ,blue ray , dvd, Open reel δεν πήρα γιατί παραπάει το πράγμα.


Πάντως όσον αφορά στα ενεργά σε κάποια σημεία έχει δίκιο ο ear, ΌΧΙ γιατί έχω και εγώ ενεργά , αλλά γιατί εξ"ορισμού έχουν πιο πολλές δυνατότητες και παίζουν πιο σωστά , με απόλυτα κριτήρια πάντα.
[DOUBLEPOST=1481640082][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ.
Έως και επιζήμια. (Και για σένα και για οποιοδήποτε)



Φυσικά θα έχεις. Είναι σα την κωλοτρυπιδα, όλοι έχουν (τουλάχιστον αυτή είναι χρήσιμη)

Τα υπόλοιπα που έγραψες, τα προσπερνώ. :)
Γίνεσαι εριστικός.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
τρελενομαι (κακως) με την ασχετοσυνη καποιων...

ζηλευω εως και θαυμαζω καποιους δασκαλους, το εννοω , αφου δεν θελει να καταλαβει, να μαθει, ουτε καν να διαβασει ο αλλος τι τον τσιγκλατε?

ΥΓ και να διαβασει θα καταλαβει?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Παιδάκια, δείτε τα αντικειμενικά, χωρίς προκαταλήψεις.

Με 1.355€ παίρνεις ένα γιαμαχα των 90 βατ και αυτά:

http://www.dali-speakers.com/loudspeakers/lektor/lektor-6/

Και με 530 ευρώ, δηλαδή με λιγότερα από τα μισά λεφτά, παίρνεις ίδιας διάστασης μεγάφωνα, αλλά με διπλά ενισχυτικά (90W/140W Class A/B bi-amplification) + ενεργό κρος, αυτά:

https://www.presonus.com/products/Eris-E66

Τα οποία με την d'apollito σχεδίαση θα προσφέρουν ευρύτατο sweet spot και ομαλή απόκριση off-axis, ιδανικά για οποιοδήποτε σαλόνι, συν τη δυνατότητα να τα ακούς και από 1 μέτρο απόσταση (ας υπάρχει η δυνατότητα, κι ας μη χρησιμοποιηθεί ποτέ).

Όσο λίγο μυαλό και να διαθέτει κανείς, βλέπει πολύ εύκολα πως η φτηνή λύση, σε λιγότερο από το μισό κοστολογιο, είναι καλύτερη.

Η προσθήκη των σαμπ, απλώς απογειώνει το σύστημα στην δυνατότητα κάλυψης μεγάλων χώρων, και σε μεγαλύτερες στάθμες ακρόασης.

Παιδιά, πιο απλά δε μπορώ να σας τα γράψω.

Προσωπικά, ως αντίστοιχη πρόταση με την πρόταση των 1355€, θα εβαζα σκέτα τα Ε-66, στα 530€, και η υπεροχή τους είναι ήδη σαρωτική.

Με τα σαμπ δεν το συζητάμε, προστιθονται αλλά 2 μεγάφωνα 10' στο σύστημα, και μισό κιλοβατ ισχύος, δεν έχουμε τίποτα να συζητήσουμε, απολύτως τίποτα, τα αυτονόητα ρε παιδιά, έλεος..
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Κάνεις λάθος.
Από οποιαδήποτε σκοπιά και να το δεις.

Όποιο και να είναι το πρόβλημα, ακόμα και η κατανάλωση, η χρήση ενεργών είναι κέρδος.
Μη συζητάμε μαζί, πάρε τηλέφωνο τον αρβανιτακη να τα πείτε, έκανε χρόνια τη δουλειά στον επαγγελματικό χώρο, με JBL κυρίως, οπότε θα σε καλύψει σίγουρα με χιλιάδες περιστατικά και ιστορίες. ;)
[DOUBLEPOST=1481638199][/DOUBLEPOST]
Αντί να γράφεις εξυπνάδες, κατανόησε ότι τα σύνολα που προτείνεις είναι υποδεέστερα των προτάσεων του Ζαπ χωρίς τα σαμπ.

Με τα σαμπ, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Είναι αλλού. ;)
Διαφωνώ καθέτως.
Η σημείωση μου ήταν κυρίως για outdoor events (για indoor OK).
Ιδού τα πλεονεκτήματα τους. Προσπάθησε αν θες να τα αναιρέσεις ένα –ένα

Για live Events:
  1. Τα παθητικά ηχεία δεν έχουν ανεξάρτητα ρυθμιστικά για την τροποποίηση των ήχων ή τη ρύθμιση του επιπέδου των μπάσων και δεν θα πρέπει να ανεβείτε σκάλα για να κάνετε μια ρύθμιση.
  2. Είναι συνήθως πιο προσιτά από τα ενεργά ηχεία αφού δεν ζυγίζουν τόσο πολύ, που τα καθιστούν πιο εύκολα στην μεταφορά και τοποθέτηση τους .
  3. Είναι εξαιρετική επιλογή για μόνιμες εγκαταστάσεις, όπως εκκλησία, σχολείο, συναυλιακούς χώρους….
  4. Εύκολη η ανάρτηση ή τοποθέτηση τους σε stand, σε τοίχο , δένδρο , κολόνα …., επειδή δεν απαιτούν να έχετε 230V εναλλασσόμενου ρεύματος στη θέση τοποθέτηση τους.
  5. .............
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Κάποτε νόμιζα πως τα 110db ειναι υπερβολή. :roflmao:

Τωρα σιχαίνομαι την δυναμική συμπίεση. Θέλω όλο και περισσότερα db, για κορυφές ομως, όχι για μέση στάθμη.

Μακάριοι όσοι δεν ενοχλούνται απο την δυναμική συμπίεση, και όσοι ακούν μουσικές χωρίς σκαμπανεβάσματα και ψηλές κορυφές.
Αυτοι ειναι ευτυχείς με το σύστημα που πρότεινε ο komhst. Γιατι αν του βάλω τα "δικά μου", θα τερματίζει για πλακα δεκα φορές σε καθε αρχείο.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Από γνώμες, υπάρχουν πολλές. Επέτρεψε μας να έχουμε και τις δικές μας.

Ευελπιστώ η απορρόφηση, να έχει απορροφήσει τα ακουστικά σου προβλήματα επιτυχώς.
Καταρχάς τα ακουστικά προβλήματα παραπέμπουν μάλλον περισσότερο σε κάποιον δυστυχή, ξεμωραμένο υπερήλικα και ευτυχώς επί του παρόντος δεν με χαρακτηρίζουν.

Όσο για την αξία της άποψης (συμπεριλαμβανομένης της δικής σου) έχει απαντηθεί ενδελεχώς...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Προσπάθησε αν θες να τα αναιρέσεις ένα –ένα
Αν και βαργιέμαι, αλλά ...

Τα παθητικά ηχεία δεν έχουν ανεξάρτητα ρυθμιστικά για την τροποποίηση των ήχων ή τη ρύθμιση του επιπέδου των μπάσων και δεν θα πρέπει να ανεβείτε σκάλα για να κάνετε μια ρύθμιση.
Η απώλεια δυνατοτήτων, δεν είναι πλεονέκτημα.

Παρόλα αυτά, υπάρχουν πολλά παθητικά με ενσωματωμένα ρυθμιστικά τονικότητας, που επεμβαίνουν στο παθητικό κροσοβερ.

Αν δε θες να τα χρησιμοποιήσεις, άστα στο 0. Το ότι υπάρχουν, είναι μόνο πλεονέκτημα, κι επαφίεται στην δική σου επιλογή η χρήση τους ή όχι.

Προσωπικά, αν έκανα εγκαταστάσεις, θα αφιερωνα λίγα λεπτά ακόμα για να τα ρυθμισω.

Είναι συνήθως πιο προσιτά από τα ενεργά ηχεία αφού δεν ζυγίζουν τόσο πολύ, που τα καθιστούν πιο εύκολα στην μεταφορά και τοποθέτηση τους
Αντιθέτως, είναι πιο οικονομικά τα ενεργά, διότι συμπεριλαμβάνουν το κόστος των ενισχυτικων. Είναι λάθος η σύγκριση απλώς της τιμής του παθητικού με την τιμή του ενεργού.
Τυπικό σφάλμα, πολύ κοινό στον επαγγελματικό χώρο, ο αρβανιτακης έχει να λέει γι αυτό.

Είναι εξαιρετική επιλογή για μόνιμες εγκαταστάσεις, όπως εκκλησία, σχολείο, συναυλιακούς χώρους….
Άλλο μόνιμες, άλλο για κάλυψη ενός event.
Στις μόνιμες, η παροχή ρεύματος πρέπει να γίνει με μόνιμη εγκατάσταση, είτε εντοιχισμένη είτε υποδαπεδια είτε με άλλο τρόπο, και υπάρχουν ένα σωρό σωστές υλοποιήσεις.

Αν δε γινόταν με ασφάλεια και με σωστό τρόπο, τότε δε θα υπήρχε τίποτα ηλεκτρικό εκτός στεγασμένου χώρου, ούτε λάμπα αυλής να καίει, ούτε ηλεκτρική εξώπορτα, ούτε καμπάνα ηλεκτρική σε εκκλησία.

Στις μόνιμες εγκαταστάσεις, γίνονται σωστές μόνιμες παροχές ρεύματος. Η επιλογή των ηχείων είναι άσχετη υπόθεση.

Εύκολη η ανάρτηση ή τοποθέτηση τους σε stand, σε τοίχο , δένδρο , κολόνα …., επειδή δεν απαιτούν να έχετε 230V εναλλασσόμενου
Μαζί με το καλώδιο ήχου έχεις κι ένα καλώδιο ρεύματος, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, σιγά ρε συ στεφ τη διαφορά ευκολίας... Υπάρχουν ένα σωρό καλώδια ρεύματος για τέτοιες εφαρμογές, πολύ μεγάλης αντοχής σε καταπονήσεις, κι έτσι κι αλλιώς τις καλωδιώσεις δε τις στρώνεις εκεί που πατάει ο κόσμος, θα στα ρημάξει. Για όλα υπάρχουν λύσεις, και λούκια και ότι θες. Το να προτιμάτε παθητικό γιατί θα σερνεις καλώδια ηχείων στο δάπεδο που πατάει ο κόσμος και δε σε νοιάζει ή θα το κρεμάς στα δέντρα κι αν κοπεί κόπηκε, δεν έχει λογική.

Σε κάθε εγκατάσταση θα χρειαστεί να περάσει καλωδίωση προς το ηχείο, η οποία θα είναι ή ένα καλώδιο ηχείων, ή 2 καλώδια πακέτο (καλώδιο σήματος και ρεύματος). Σιγά την τεράστια διαφορά ευκολίας..


Σε περίπτωση βλάβης ενισχυτή, τα πράγματα αντιστρέφονται τραγικά. Σε παθητική υλοποίηση, καίγεται ο ενισχυτής και νεκρώνονται όλα. Σε ενεργή, σταματάει μόνο το 1 ηχείο του οποίου ο ενισχυτής τα 'φτυσε. Άρα, να έχεις καβατζα ενισχυτικά, αλλιώς σιωπή στο ακροατήριο, ε; Χαχαχα
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Βρε Κώστα μέχρι χθές στο αντίστοιχο θέμα για τα καλώδια τροφοδοσίας είχαμε 55.000 επισκέψεις και χιλιάδες αντιρρήσεις για 1 μέτρο καλώδιο .Φαντάσου εδώ πόσο θα επηρεάζει με τα τόσα μέτρα που απαιτούνται πόσο μάλλον για τα καλώδια διασύνδεσης που είναι σε Line level σε σχέση με τα speaker level. Πάει περίπατος τόση μελάνι που χύσαμε. Τέλος πάντων ίσως είμαι της παλιάς σχολής δεν πειράζει όμως να έχουμε αντίθετες απόψεις.
Όχι βέβαια ότι διαφωνώ ότι ποιοτικά τα ενεργά είναι καλύτερα απλά θα πρέπει (καλό αυτό για απασχόληση τεχνολόγων ήχου) να γίνει ρύθμιση στο καθένα με σκάλες.......
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Οσον αφορά τον/την melina όλοι όσοι διαβάζουν ότι γράφει ξέρουν πολύ καλά πόσο μ@λ@κ@ς είναι.
Απλώς απολαμβάνει ασυλίας μέσα στο AVSite.
Δεν φτάνει που βρίζεις συντονιστή (και απλό μέλος να ήταν δεν έχει σημασία),μας λες και κλικαδόρους...

Θα φύγεις μόνος σου για καμιά βδομάδα ή να το κανονίσω?
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Καταρχάς τα ακουστικά προβλήματα παραπέμπουν μάλλον περισσότερο σε κάποιον δυστυχή, ξεμωραμένο υπερήλικα και ευτυχώς επί του παρόντος δεν με χαρακτηρίζουν.

Όσο για την αξία της άποψης (συμπεριλαμβανομένης της δικής σου) έχει απαντηθεί ενδελεχώς...
Ελπίζω να μη γίνεται αναφορά στον υποφαινόμενο τρίτης ηλικίας μεν ουχί ξεμωραμένο δε !!!!!!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Παιδάκια, δείτε τα αντικειμενικά, χωρίς προκαταλήψεις.

Με 1.355€ παίρνεις ένα γιαμαχα των 90 βατ και αυτά:

http://www.dali-speakers.com/loudspeakers/lektor/lektor-6/

Και με 530 ευρώ, δηλαδή με λιγότερα από τα μισά λεφτά, παίρνεις ίδιας διάστασης μεγάφωνα, αλλά με διπλά ενισχυτικά (90W/140W Class A/B bi-amplification) + ενεργό κρος, αυτά:

https://www.presonus.com/products/Eris-E66

Τα οποία με την d'apollito σχεδίαση θα προσφέρουν ευρύτατο sweet spot και ομαλή απόκριση off-axis, ιδανικά για οποιοδήποτε σαλόνι, συν τη δυνατότητα να τα ακούς και από 1 μέτρο απόσταση (ας υπάρχει η δυνατότητα, κι ας μη χρησιμοποιηθεί ποτέ).

Όσο λίγο μυαλό και να διαθέτει κανείς, βλέπει πολύ εύκολα πως η φτηνή λύση, σε λιγότερο από το μισό κοστολογιο, είναι καλύτερη.

Η προσθήκη των σαμπ, απλώς απογειώνει το σύστημα στην δυνατότητα κάλυψης μεγάλων χώρων, και σε μεγαλύτερες στάθμες ακρόασης.

Παιδιά, πιο απλά δε μπορώ να σας τα γράψω.

Προσωπικά, ως αντίστοιχη πρόταση με την πρόταση των 1355€, θα εβαζα σκέτα τα Ε-66, στα 530€, και η υπεροχή τους είναι ήδη σαρωτική.

Με τα σαμπ δεν το συζητάμε, προστιθονται αλλά 2 μεγάφωνα 10' στο σύστημα, και μισό κιλοβατ ισχύος, δεν έχουμε τίποτα να συζητήσουμε, απολύτως τίποτα, τα αυτονόητα ρε παιδιά, έλεος..
Εγω παντως ρωτησα σοβαρα για τα presonus χωρις ειρωνια να το ξεκαθαρισω μην το πηρατε στραβα.
Ευτυχως τα εχει στο Ηράκλειο ο Νακας και παω να τα ακουσω οπως και τα yamaha hs8.
Θα σας πω αργοτερα τι ακουσα αλλα βασικα τι να ακουσεις τουλαχιστον μια ιδεα στο περιπου.
Να τα δινουν αραγε για σκροαση σπιτι?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τυπικό σφάλμα, πολύ κοινό στον επαγγελματικό χώρο, ο αρβανιτακης έχει να λέει γι αυτό.
Μάλλιασε η γλώσσα μου , αλλά πως να μάθει κάποιος που δεν θέλει...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Φαντάσου εδώ πόσο θα επηρεάζει με τα τόσα μέτρα που απαιτούνται πόσο μάλλον για τα καλώδια διασύνδεσης που είναι σε Line level σε σχέση με τα speaker level. Πάει περίπατος τόση μελάνι που χύσαμε.
Πάει περίπατο δεν θα πεις τίποτα...
500 χρόνια τώρα μέχρι και οι χαιεντάδες , βάζουν μακρύ καλώδιο σήματος και όσο πιό κοντό μπορούν καλώδιο ηχείου.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Πάει περίπατο δεν θα πεις τίποτα...
500 χρόνια τώρα μέχρι και οι χαιεντάδες , βάζουν μακρύ καλώδιο σήματος και όσο πιό κοντό μπορούν καλώδιο ηχείου.
..και οι 2000 αντιρρήσεις !!!!
Όμως ΝΙΚ για πες μας , όπως ζήτησε ο Κώστας να απευθυνθώ σε σένα:
Ας υποθέσουμε ότι έχω συγκρότημα με πολλά όργανα και αρκετούς τραγουδιστές. Όλες οι είσοδοι είναι μέσω κονσόλας την οποία ρυθμίζει ένας ηχολήπτης.
Αναφέρομαι στην ευκολία που θα έχει να ρυθμίζει τα τόσα controls απ' το πάλκο και όχι με σκάλες στα πολλά ηχεία σ' ένα νταμάρι πχ .
Δεν έχει τότε πλεονέκτημα το παθητικό;
Θα παραπέμψω άλλη μια φορά στο άρθρο:Βασικές γνώσεις για κονσόλες (mixers)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Διαφωνώ καθέτως.
Η σημείωση μου ήταν κυρίως για outdoor events (για indoor OK).
Ιδού τα πλεονεκτήματα τους. Προσπάθησε αν θες να τα αναιρέσεις ένα –ένα

Για live Events
2.Είναι συνήθως πιο προσιτά από τα ενεργά ηχεία αφού δεν ζυγίζουν τόσο πολύ, που τα καθιστούν πιο εύκολα στην μεταφορά και τοποθέτηση τους .

18 κιλά για 15'' woofer με 500 watts μέσα δεν το λες και βαρύ...
+ DSP

Και κάτι φρέσκο που τα passive δεν θα δουν ποτέ.
Η λειτουργία BLUETOOTH δίνει το πλεονέκτημα της ασύρματης διαχείρισης μέσω iOS και Android για το master volume, ρύθμισης parametric EQ, αποθήκευση και ανάκληση user presets.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Αναφέρομαι στην ευκολία που θα έχει να ρυθμίζει τα τόσα controls απ' το πάλκο και όχι με σκάλες στα πολλά ηχεία σ' ένα νταμάρι πχ .
Δεν έχει τότε πλεονέκτημα το παθητικό;
Όπως είδες απαντούσα , χωρίς να ξέρω την ερώτηση...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.187
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top