Ενεργά ηχεία

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Ισως αυτο να σου ταιριαξει περισσοτερο με ο,τι περιμενεις και εχεις συνηθισει. Μοιαζει και περισσοτερο σε hifi απο τα phantom και τα αλλα pro που προταθηκαν...αλλα ειναι εκτος μπατζετ για ενα χιλιαρικο+ :(

http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=5666

Στην ιδια σειρα βγαζει και φτηνοτερα, αλλα δεν θα ειναι full range.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
https://m.thomann.de/gr/ks_digital_d_808_coax_right_b_stock.htm?o=12&ref=mal_a_12&search=1477951732

https://m.thomann.de/gr/ks_digital_d_808_coax_left_b_stock.htm?o=13&ref=mal_a_13&search=1477951732


https://m.thomann.de/gr/adam_s3xv.htm?o=26&ref=mal_a_26&search=1477951732

Ωραία πράγματα.....θα προτιμούσα τα KS αλλά βλέπω ότι πρέπει να τοποθετηθούν κατά την οριζόντια διάσταση; Ή μπορεί και κάθετα (αλλά μάλλον τότε δεν θα είχε νόημα o left-right διαχωρισμός). Τα Adam είναι ένα απωθημένο μου από παλιά, τότε που είχα ακούσει το μικρό παθητικό "mini" monitor!
Υπάρχει μήπως κάποιο review συγκριτικό μεταξύ παθητικών-ενεργών ηχείων της ίδιας (ή και όχι) κατηγορίας; Θα είχε ενδιαφέρον....
Απλοική ερώτηση...ας πούμε ότι δεν θέλω βρε αδερφέ να πουλήσω τον υπάρχοντα ενισχυτή...δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σαν προενισχυτή και να στείλω το σήμα από όλες τις πηγές που έχω τώρα (cd + phono stage), μέσω XLR προς τα ενεργά ηχεία;
[DOUBLEPOST=1478017932][/DOUBLEPOST]
Ισως αυτο να σου ταιριαξει περισσοτερο με ο,τι περιμενεις και εχεις συνηθισει. Μοιαζει και περισσοτερο σε hifi απο τα phantom και τα αλλα pro που προταθηκαν...αλλα ειναι εκτος μπατζετ για ενα χιλιαρικο+ :(

http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=5666

Στην ιδια σειρα βγαζει και φτηνοτερα, αλλα δεν θα ειναι full range.
Καλά ρε φίλε...τι λες τώρα...με κλειστά μάτια, χα χα. Είπαμε τα Adam είναι το απωθημένο μου.....
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Απλοική ερώτηση...ας πούμε ότι δεν θέλω βρε αδερφέ να πουλήσω τον υπάρχοντα ενισχυτή...δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σαν προενισχυτή και να στείλω το σήμα από όλες τις πηγές που έχω τώρα (cd + phono stage), μέσω XLR προς τα ενεργά ηχεία;
Ναι, μπορεις με τα περισσοτερα απο οσα εχουν προταθει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
θα προτιμούσα τα KS αλλά βλέπω ότι πρέπει να τοποθετηθούν κατά την οριζόντια διάσταση;
μπα, δε βλέπω λόγο που να "απαιτεί" να τοποθετηθούν οριζόντια.
το ένα 8-ιντσο έχει ομοαξονικό τουίτερ, οπότε το βάζεις προς τα πάνω και τοποθετείται κάθετα μια χαρά.
η διαφοροποίηση σε L και R έχει νόημα για την οριζόντια τοποθέτηση.
ρίξε και μια ερώτηση στον κατασκευαστή, αλλά δε νομίζω πως υπάρχει θέμα.

τα Adam είναι το απωθημένο μου.....
Τότε μη το πολυσκέφτεσαι! Όρμα άφοβα! :)

Αν πάρεις αυτά που σου πρότεινα, μπορείς προς το παρόν να τα συνδέσεις με τις αναλογικές εισόδους τους από τον υπάρχον ολοκληρωμένο ενισχυτή σου, και σε δεύτερο χρόνο να δεις τη γλύκα της AES/EBU σύνδεσης, οπότε σιγά σιγά θα ξεφορτωθείς ότι έχεις και δεν έχεις, για να πας σε πιο προχωρημένες λύσεις πηγής.

Δώσε πολύ βάση σε όσα σου ανέφερε ο dapost, θέμα το οποίο δεν αγγίζω σε αυτό το θρεντ, καθώς ρωτάς μόνο για ηχεία και σε συγκεκριμένο κόστος. Θεωρώ όμως, πως η ισοστάθμιση χώρου είναι επιβεβλημένη συνθήκη για να ακούς σωστά, και υποθέτω ότι και τώρα δεν έχεις κάτι αντίστοιχο. Τες πα, έχε το υπ'όψιν πως μια λύση με πχ dirac θα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Γενικά η σκέψη σου να ξεφορτωθείς αυτά τα ηχεία που έχεις είναι πολύ θετική, και εύχομαι να το κάνεις. Τα ηχεία αυτής της φίρμας, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι κακές επιλογές. :(

ΥΓ την λύση των φάντομ, μη την ξεπερνάς στο πεταχτό. Είναι ιδιαίτερα αξιόλογες επιλογές με πολλές δυνατότητες διασύνδεσης, μεγάλες ευκολίες, αλλά και μεγάλες στάθμες από μικρό στο χώρο ηχείο, κάτι που είναι ιδιαίτερα σημαντικό σε οποιονδήποτε χώρο, πόσο μάλλον σε μη φροντισμένο ηχητικά..
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δες και αυτό, έχει και ένα μοντέλο λίγο μικρότερο εδώ.
Καλά φαίνονται...αλλά μπορούν αυτά τα φτηνά ηχεία (με προφανώς φτηνά μεγάφωνα) να ανταγωνιστούν τα προηγούμενα KS D-808 ή τα Adam S3X ή ακόμα και αυτά που έχω τώρα;
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα τελικά....μην φτάσουμε στο σημείο μηδενισμού, να πούμε δηλαδή δώσε 500 ευρώ για ηχεία και έκλεισες το θέμα των ηχείων; Τότε δεν θα είχε κανένα νόημα οι εταιρείες να ψάχνονται και να βελτιώνονται!
Αλήθεια πόσο κοστίζουν τα μεγάφωνα των M-Audio; Πόσο κοστίζουν οι ενσωματωμένοι ενισχυτές; Γιατί τα 600 ευρώ του ζεύγους μου φαίνεται πολυ μικρό ποσό για να είναι αληθινή η υπόθεση ότι μπορούν να συναγωνιστούν τα ακριβότερα active monitors!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Αν εννοείς τα φαντομ, μιλάω μόνο για τα γκολντ, τα οποία δεν είναι διόλου φτηνά, και δικαίως..

Το σετ 2 γκολντ + νταιαλογκ, πάει 5,5 χιλιαρικα..

Βάλε και καμιά βάση, που είναι κούκλες, ε, φτηνά δε τα λες..


Συνολικά, η δοκιμασμένη και καταξιωμένη λύση των ανταμ, ίσως δείχνει πιο "ασφαλής" επιλογή, ενώ η επιλογή των φαντομ δείχνει που πάν τα πράγματα τεχνολογικά, δηλαδή συγκριτικά, οτιδήποτε δίπλα στο φαντομ αναμφισβήτητα δείχνει κάπως "παλιάς σχολής". Σαφώς δεν απαξιωνουμε τις δοκιμασμένες συνταγές, αλλά από την άλλη, το νέο είναι ωραίο!!

Δε ξέρω κατά πόσο "διευρύνεται" το αρχικό σου κοστολογιο, ίσως έχοντας κατά νου την πώληση των ήδη υπαρχόντων συσκευών να έχεις κι άλλα περιθώρια, αλλά τέλος πάντων, θα ήταν πολύ σοβαρό λάθος να μη σκεφτείς τα κιι αν είναι να μπορείς να φτάσεις στα λεφτά τους, διότι και μικρά είναι, και μεγάλο ήχο έχουν, και δε θα έχεις θέματα στο μπάσο τους λόγω λοβού ακτινοβολίας. Ίσως είναι καλή σκέψη να πας μία βόλτα στου γκονη το τσαρδι να τα πείτε από κοντά, και να δεις πως παίζει κι ο γκονης πικάπ και σιντι.
 
Last edited:


I

iason

Guest
GLC-1237A-3.jpg
Καλά φαίνονται...αλλά μπορούν αυτά τα φτηνά ηχεία (με προφανώς φτηνά μεγάφωνα) να ανταγωνιστούν τα προηγούμενα KS D-808 ή τα Adam S3X ή ακόμα και αυτά που έχω τώρα;
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα τελικά....μην φτάσουμε στο σημείο μηδενισμού, να πούμε δηλαδή δώσε 500 ευρώ για ηχεία και έκλεισες το θέμα των ηχείων; Τότε δεν θα είχε κανένα νόημα οι εταιρείες να ψάχνονται και να βελτιώνονται!
Αλήθεια πόσο κοστίζουν τα μεγάφωνα των M-Audio; Πόσο κοστίζουν οι ενσωματωμένοι ενισχυτές; Γιατί τα 600 ευρώ του ζεύγους μου φαίνεται πολυ μικρό ποσό για να είναι αληθινή η υπόθεση ότι μπορούν να συναγωνιστούν τα ακριβότερα active monitors!
Αγαπητέ φίλε οπως και εσυ πολυ καλά γνωριζεις οτι δινεις παιρνεις.
Οπως πρεπει να χωσεις αρκετα χρηματα για να παρεις ενα παθητικο ηχειο ποιοτητας ετσι το ιδιο ισχυει και με τα ενεργά.
Μην ακους μ@λ@κιες τυπου παρε ενεργό με 500 ευρω και θα παιζει ανωτερα απο παθητικο αξιας 5000 ευρω.:dontmentionit:
Οι τιμες είναι ενδεικτικές :drinks:
Η επιλογή δική σου.
Εμενα προσωπικα δεν μ αρεσουν τα ενεργά ,ενα που μου ξεχωρισε ειναι το Genelec που ανεβαζω και φωτογραφια ,αλλα τα 10000 τα θέλεις ,τι να λεμε .....
 

Attachments


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Καλά φαίνονται...αλλά μπορούν αυτά τα φτηνά ηχεία (με προφανώς φτηνά μεγάφωνα) να ανταγωνιστούν τα προηγούμενα KS D-808 ή τα Adam S3X ή ακόμα και αυτά που έχω τώρα;
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα τελικά....μην φτάσουμε στο σημείο μηδενισμού, να πούμε δηλαδή δώσε 500 ευρώ για ηχεία και έκλεισες το θέμα των ηχείων; Τότε δεν θα είχε κανένα νόημα οι εταιρείες να ψάχνονται και να βελτιώνονται!
Αλήθεια πόσο κοστίζουν τα μεγάφωνα των M-Audio; Πόσο κοστίζουν οι ενσωματωμένοι ενισχυτές; Γιατί τα 600 ευρώ του ζεύγους μου φαίνεται πολυ μικρό ποσό για να είναι αληθινή η υπόθεση ότι μπορούν να συναγωνιστούν τα ακριβότερα active monitors!
Αυτο που εχει φτηνα μεγαφωνα....:p
https://www.athensproaudio.gr/el/grimm-audio-ls1-pair.html
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Καλά φαίνονται...αλλά μπορούν αυτά τα φτηνά ηχεία (με προφανώς φτηνά μεγάφωνα) να ανταγωνιστούν τα προηγούμενα KS D-808 ή τα Adam S3X ή ακόμα και αυτά που έχω τώρα;
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα τελικά....μην φτάσουμε στο σημείο μηδενισμού, να πούμε δηλαδή δώσε 500 ευρώ για ηχεία και έκλεισες το θέμα των ηχείων; Τότε δεν θα είχε κανένα νόημα οι εταιρείες να ψάχνονται και να βελτιώνονται!
Αλήθεια πόσο κοστίζουν τα μεγάφωνα των M-Audio; Πόσο κοστίζουν οι ενσωματωμένοι ενισχυτές; Γιατί τα 600 ευρώ του ζεύγους μου φαίνεται πολυ μικρό ποσό για να είναι αληθινή η υπόθεση ότι μπορούν να συναγωνιστούν τα ακριβότερα active monitors!

Ολα είναι θέμα τι δίνεις/τι παίρνεις.
Ούτως ή άλλως θα κάνεις ακροάσεις για να καταλήξεις, δεν φαντάζομαι να δώσεις πολλά λεφτά χωρίς να έχεις ιδία γνώμη (εκτός αν είναι πολύ φθηνό το ηχείο οπότε το ρισκάρεις άνετα...όπως το έκανα εγώ με τα m-audio :D ).
Αν θέλεις άκου και αυτά που σου πρότεινα και μετά κάτσε σκέψου πόσα παραπάνω δίνεις και πόσο παραπάνω παίρνεις.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Αν εννοείς τα φαντομ, μιλάω μόνο για τα γκολντ, τα οποία δεν είναι διόλου φτηνά, και δικαίως..

Το σετ 2 γκολντ + νταιαλογκ, πάει 5,5 χιλιαρικα..

Βάλε και καμιά βάση, που είναι κούκλες, ε, φτηνά δε τα λες..


Συνολικά, η δοκιμασμένη και καταξιωμένη λύση των ανταμ, ίσως δείχνει πιο "ασφαλής" επιλογή, ενώ η επιλογή των φαντομ δείχνει που πάν τα πράγματα τεχνολογικά, δηλαδή συγκριτικά, οτιδήποτε δίπλα στο φαντομ αναμφισβήτητα δείχνει κάπως "παλιάς σχολής". Σαφώς δεν απαξιωνουμε τις δοκιμασμένες συνταγές, αλλά από την άλλη, το νέο είναι ωραίο!!

Δε ξέρω κατά πόσο "διευρύνεται" το αρχικό σου κοστολογιο, ίσως έχοντας κατά νου την πώληση των ήδη υπαρχόντων συσκευών να έχεις κι άλλα περιθώρια, αλλά τέλος πάντων, θα ήταν πολύ σοβαρό λάθος να μη σκεφτείς τα κιι αν είναι να μπορείς να φτάσεις στα λεφτά τους, διότι και μικρά είναι, και μεγάλο ήχο έχουν, και δε θα έχεις θέματα στο μπάσο τους λόγω λοβού ακτινοβολίας. Ίσως είναι καλή σκέψη να πας μία βόλτα στου γκονη το τσαρδι να τα πείτε από κοντά, και να δεις πως παίζει κι ο γκονης πικάπ και σιντι.
Βασικά ο σχολιασμός περί φτηνών ηχείων πάει στα M-Audio...Που είναι του "γκονη το τσαρδι";
 
  • Like
Reactions: PPG



gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Φίλε @musicfanatic δεν εχει ξανασυμβεί τόσα χρόνια που είμαι στο σάιτ σε μιάμιση σελίδα να σου εχουν πει τόσο σημαντικά και ξεκάθαρα πράγματα.
Ξανά διάβασε,αξιολόγησε και αποφάσισε.
Αρκεί να έχεις ανοικτό μυαλό και διάθεση να ξεπεράσεις τις προκαταλήψεις σου.
Εμένα προσωπικά μου πήρε αρκετό χρόνο ;)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Εν αρχή ην ο χώρος
Προκειται να δωσεις αρκετα χρηματα και απο οτι φαινεται σε ενδιαφερει ο καλος ηχος. Δωσε λοιπον 100-200-300 ευρω να σου προτεινει καποιος ειδικος καταλληλες θεσεις ηχειων και θεσεις ακροασης (κατοπιν μετρησεων) καθως και ηχεια συμβατα με την ακουστικη του χωρου σου.
Είναι τα πιο ''σωστά'' χρήματα που θα δώσεις.
Δεν είναι καθόλου απλό. Ο κάθε χώρος έχει την δική του ηχητική υπογραφή. Μάθε πρώτα ποια είναι και μετά προχώρα.
Ο κάθε χώρος έχει το δικό του κούρδισμα , δεν είναι ενα απλό ορθογώνιο ή τετράγωνο. Έχει μέσα έπιπλα, περίεργα ανοίγματα, μπορεί και σκάλες ή τζάκι.
Μετά θα μάθεις αν χρειάζεσαι δαπέδου ή όχι.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Πρακτικά, όπως είσαι σήμερα, τα 2 ηχεία παίζουν σε διαφορετικά δωμάτια.
Στροφή 90 μοίρες, αλλιώς νομίζω δεν έχει νόημα οτιδήποτε άλλο.
Μια λύση τύπου Dirac θα κάνει, επίσης, θαύματα.
Αν επέμβει και επαγγελματίας, ακόμη καλύτερα.

Αναφέρθηκαν εξαιρετικά ηχεία παραπάνω. Δεδομένου του budget και του χώρου, θεωρώ πραγματικά δευτερεύον το ποιο από αυτά θα επιλέξεις. Κοίτα τις ευκολίες που προσφέρουν, που ανέφερε και ο Ear, και επένδυσε σε ισοστάθμιση/χωροταξικές αλλαγές.

Μάι χάμπλ οπίνιον όνλι.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.323
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top