Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Καλη σου μερα. Θα σου μεταφερω προσωπικη μου εμπειρια. Ειχα τα ορφεας και τα παιζα με parasaound ενα σετ που εκανε καινουργιο περιπου 7000 ευρο ξεκιναω ετσι γιατι ολα εχουν να κανουν με την αναλογια αποδοσης τιμης. Καποια στιγμη λοιπον ετυχε να μπω σε ενα στουντιο και ακουσα ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια τα οποια κοστιζαν τα μισα χρηματα απο το σετ τελικου ηχειων που ειχα η διαφορα ηταν τοσο μεγαλη που οταν πηγα σπιτι μονο που δεν εκλαιγα. Περασε λοιπον καποιος καιρος για να παρω την αποφαση να φυγει η πλυση εγκεφαλου που ειχα υποστει στο μυαλο μου απο το hi end ολα αυτα τα χρονια και για να χωνεψω οτι θα αποχωριστω τα γαιδουρια που ειχα στο σαλονι μου και μου αρεσε να βλεπω και να τα αντικαταστισω με ηχεια κατα πολυ μικροτερα. Επειδη ομως η ουσια ειναι ο ηχος εκανα την κινηση και φυσικα αποζημιωθηκα τα μεγιστα. Κανε τη και συ και μη το σκεφτεσαι με τα χρηματα που διαθετεις παιρνεις πολυ καλα μονιτορ και λαβε υπ οψη σου οτι τα περισοτερα εχουν απο πισω ρυθμισεις για να τα φερεις οσο καλυτερα στο χωρο σου που με τα παθητικα δεν γινεται
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Το
View attachment 65135
Αγαπητέ φίλε οπως και εσυ πολυ καλά γνωριζεις οτι δινεις παιρνεις.
Οπως πρεπει να χωσεις αρκετα χρηματα για να παρεις ενα παθητικο ηχειο ποιοτητας ετσι το ιδιο ισχυει και με τα ενεργά.
Μην ακους μ@λ@κιες τυπου παρε ενεργό με 500 ευρω και θα παιζει ανωτερα απο παθητικο αξιας 5000 ευρω.:dontmentionit:
Οι τιμες είναι ενδεικτικές :drinks:
Η επιλογή δική σου.
Εμενα προσωπικα δεν μ αρεσουν τα ενεργά ,ενα που μου ξεχωρισε ειναι το Genelec που ανεβαζω και φωτογραφια ,αλλα τα 10000 τα θέλεις ,τι να λεμε .....
χω ακουσει και σε οικιακο χωρο μαλιστα αστο σκοτωνει και οποιο παθητικο και να βαλεις διπλα στα ιδια χρηματα που θα θελει αλλα τοσα για τελικο ετσι δεν παιζει
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.458
Από τζενελεκ να μη παραλείψουμε τα απολύτως κορυφαία μικρά (στο μάτι) μεγάλα (στον ήχο):

https://m.thomann.de/gr/genelec_8351_awm.htm

Τα οποία εκτός των άλλων, διαθέτουν και το εξής:

  • DSP Filter for room response equalization and automatic calibration via GLM Software
Αντε γειά...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλη σου μερα. Θα σου μεταφερω προσωπικη μου εμπειρια. Ειχα τα ορφεας και τα παιζα με parasaound ενα σετ που εκανε καινουργιο περιπου 7000 ευρο ξεκιναω ετσι γιατι ολα εχουν να κανουν με την αναλογια αποδοσης τιμης. Καποια στιγμη λοιπον ετυχε να μπω σε ενα στουντιο και ακουσα ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια τα οποια κοστιζαν τα μισα χρηματα απο το σετ τελικου ηχειων που ειχα η διαφορα ηταν τοσο μεγαλη που οταν πηγα σπιτι μονο που δεν εκλαιγα. Περασε λοιπον καποιος καιρος για να παρω την αποφαση να φυγει η πλυση εγκεφαλου που ειχα υποστει στο μυαλο μου απο το hi end ολα αυτα τα χρονια και για να χωνεψω οτι θα αποχωριστω τα γαιδουρια που ειχα στο σαλονι μου και μου αρεσε να βλεπω και να τα αντικαταστισω με ηχεια κατα πολυ μικροτερα. Επειδη ομως η ουσια ειναι ο ηχος εκανα την κινηση και φυσικα αποζημιωθηκα τα μεγιστα. Κανε τη και συ και μη το σκεφτεσαι με τα χρηματα που διαθετεις παιρνεις πολυ καλα μονιτορ και λαβε υπ οψη σου οτι τα περισοτερα εχουν απο πισω ρυθμισεις για να τα φερεις οσο καλυτερα στο χωρο σου που με τα παθητικα δεν γινεται
Ευχαριστώ...σχεδόν με πείσατε, χα χα! Γενικά από αυτά που έχουν προταθεί, περισσότερο το ενδιαφέρον μου έχουν κεντρίσει τα KS D-808 και φυσικά τα ADAM....ξεκινάω με ραντεβού για ακρόαση των KS
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τα καλα (ενεργα) ηχεία ειναι μονο ενα μερος της εξίσωσης. Τα αλλα ειναι ο χωρος και η ισοστάθμιση, κατα τα γνωστά εαρ ευαγγέλια. Καθως και τα προσωπικά γούστα του καθενός αλλα και η αναγκη διορθωσης πολλων, παρα πολλων ηχογραφησεων προ 2000 που μπορουν να αντιμετωπιστουν με κατάλληλο dsp.

Το αναφέρω προς αποφυγήν απογοητευσεων κατοπιν πιθανής αγοράς ενεργων ηχείων. Δεν αρκουν τα καλα ηχεια για ενα καλο αποτελεσμα, δυστυχώς.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Έχω λίγο διαφορετική ανάγνωση του νήματος.

Ο φίλος ανοίγει νήμα με θέμα την αγορά ενεργών ηχείων αξίας 3.000 - 4.000 ευρώ.
Στην πορεία απαξιώνεται ο εξοπλισμός του (που δεν είναι και του πεταματού), παρωθείται να τα πουλήσει όλα (δηλαδή να τα "σκοτώσει" στη δεδομένη συγκυρία), ενώ οι προτάσεις ήδη αγγίζουν τα 6 - 7 χιλιάρικα και αχνοφαίνεται μια τάση να φτάσουμε τα 10 χιλιάρικα!

Θα μου πείτε, θα τα πάρει και θα ησυχάσει και τέρμα τα έξοδα. Αμ δε...
Γιατί υπάρχουν τα τάδε ηχεία που είναι "κλασική αξία", αλλά υπάρχουν και τα δείνα που "δείχνουν το μέλλον". Οπότε, ρε αδερφέ μη σκοτίζεσαι, κάποια στιγμή θα σκοτώσεις τα μεν και θα πάρεις τα δε.

Αυτά για όσους νομίζουν ότι ορισμένες "κακές συνήθειες" είναι θέμα ενεργών ή παθητικών ηχείων.

Επί του προκειμένου τώρα: μετά την αυτονόητη συμβουλή να αφιερωθεί μέρος των χρημάτων στη φροντίδα του χώρου (αν φυσικά οι οικιακές συνθήκες επιτρέπουν κάτι τέτοιο πράγμα καθόλου αυτονόητο), θεωρώ πολύ καλή ευκαιρία τα Elac που προτάθηκαν κάπου παραπάνω σε αγγελία. Τιμή εντός του διαθέσιμου προϋπολογισμού, ηχείο πλήρους φάσματος, δυνατότητες πολλών ρυθμίσεων και μία εταιρεία με τεράστια τεχνογνωσία που είναι τραγικά υποτιμημένη στην Ελλάδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχω λίγο διαφορετική ανάγνωση του νήματος.

Ο φίλος ανοίγει νήμα με θέμα την αγορά ενεργών ηχείων αξίας 3.000 - 4.000 ευρώ.
Στην πορεία απαξιώνεται ο εξοπλισμός του (που δεν είναι και του πεταματού), παρωθείται να τα πουλήσει όλα (δηλαδή να τα "σκοτώσει" στη δεδομένη συγκυρία), ενώ οι προτάσεις ήδη αγγίζουν τα 6 - 7 χιλιάρικα και αχνοφαίνεται μια τάση να φτάσουμε τα 10 χιλιάρικα!

Θα μου πείτε, θα τα πάρει και θα ησυχάσει και τέρμα τα έξοδα. Αμ δε...
Γιατί υπάρχουν τα τάδε ηχεία που είναι "κλασική αξία", αλλά υπάρχουν και τα δείνα που "δείχνουν το μέλλον". Οπότε, ρε αδερφέ μη σκοτίζεσαι, κάποια στιγμή θα σκοτώσεις τα μεν και θα πάρεις τα δε.

Αυτά για όσους νομίζουν ότι ορισμένες "κακές συνήθειες" είναι θέμα ενεργών ή παθητικών ηχείων.

Επί του προκειμένου τώρα: μετά την αυτονόητη συμβουλή να αφιερωθεί μέρος των χρημάτων στη φροντίδα του χώρου (αν φυσικά οι οικιακές συνθήκες επιτρέπουν κάτι τέτοιο πράγμα καθόλου αυτονόητο), θεωρώ πολύ καλή ευκαιρία τα Elac που προτάθηκαν κάπου παραπάνω σε αγγελία. Τιμή εντός του διαθέσιμου προϋπολογισμού, ηχείο πλήρους φάσματος, δυνατότητες πολλών ρυθμίσεων και μία εταιρεία με τεράστια τεχνογνωσία που είναι τραγικά υποτιμημένη στην Ελλάδα.
Ναι, τα είδα τα ELAC...μόνο πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα ιδιωτών είναι ότι απαιτείται το σύνολο του κόστους "εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν" χα χα! Επίσης άλλο ένα σημαντικό εμπόδιο στην διαρύθμιση της ακουστικής του χώρου αλλά και στην επιτόπια ακρόαση είναι το ότι διαμένω μόνιμα στην"μακρυνή" επαρχία...wild west! Με την ευκαιρία της έκθεσης θα ακούσω τα KS D-808 και τα ADAM A77X...
[DOUBLEPOST=1478088726][/DOUBLEPOST]Ναι, τα είδα τα ELAC...μόνο πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα ιδιωτών είναι ότι απαιτείται το σύνολο του κόστους "εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν" χα χα! Επίσης άλλο ένα σημαντικό εμπόδιο στην διαρύθμιση της ακουστικής του χώρου αλλά και στην επιτόπια ακρόαση είναι το ότι διαμένω μόνιμα στην"μακρυνή" επαρχία...wild west! Με την ευκαιρία της έκθεσης θα ακούσω τα KS D-808 και τα ADAM A77X...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχω λίγο διαφορετική ανάγνωση του νήματος.

Ο φίλος ανοίγει νήμα με θέμα την αγορά ενεργών ηχείων αξίας 3.000 - 4.000 ευρώ.
Στην πορεία απαξιώνεται ο εξοπλισμός του (που δεν είναι και του πεταματού), παρωθείται να τα πουλήσει όλα (δηλαδή να τα "σκοτώσει" στη δεδομένη συγκυρία), ενώ οι προτάσεις ήδη αγγίζουν τα 6 - 7 χιλιάρικα και αχνοφαίνεται μια τάση να φτάσουμε τα 10 χιλιάρικα!

Θα μου πείτε, θα τα πάρει και θα ησυχάσει και τέρμα τα έξοδα. Αμ δε...
Γιατί υπάρχουν τα τάδε ηχεία που είναι "κλασική αξία", αλλά υπάρχουν και τα δείνα που "δείχνουν το μέλλον". Οπότε, ρε αδερφέ μη σκοτίζεσαι, κάποια στιγμή θα σκοτώσεις τα μεν και θα πάρεις τα δε.

Αυτά για όσους νομίζουν ότι ορισμένες "κακές συνήθειες" είναι θέμα ενεργών ή παθητικών ηχείων.

Επί του προκειμένου τώρα: μετά την αυτονόητη συμβουλή να αφιερωθεί μέρος των χρημάτων στη φροντίδα του χώρου (αν φυσικά οι οικιακές συνθήκες επιτρέπουν κάτι τέτοιο πράγμα καθόλου αυτονόητο), θεωρώ πολύ καλή ευκαιρία τα Elac που προτάθηκαν κάπου παραπάνω σε αγγελία. Τιμή εντός του διαθέσιμου προϋπολογισμού, ηχείο πλήρους φάσματος, δυνατότητες πολλών ρυθμίσεων και μία εταιρεία με τεράστια τεχνογνωσία που είναι τραγικά υποτιμημένη στην Ελλάδα.
Ναι, τα είδα τα ELAC...μόνο πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα ιδιωτών είναι ότι απαιτείται το σύνολο του κόστους "εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν" χα χα! Επίσης άλλο ένα σημαντικό εμπόδιο στην διαρύθμιση της ακουστικής του χώρου αλλά και στην επιτόπια ακρόαση είναι το ότι διαμένω μόνιμα στην"μακρυνή" επαρχία...wild west! Με την ευκαιρία της έκθεσης θα ακούσω τα KS D-808 και τα ADAM A77X...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ναι, τα είδα τα ELAC...μόνο πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα ιδιωτών είναι ότι απαιτείται το σύνολο του κόστους "εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν" χα χα! Επίσης άλλο ένα σημαντικό εμπόδιο στην διαρύθμιση της ακουστικής του χώρου αλλά και στην επιτόπια ακρόαση είναι το ότι διαμένω μόνιμα στην"μακρυνή" επαρχία...wild west! Με την ευκαιρία της έκθεσης θα ακούσω τα KS D-808 και τα ADAM A77X...
Άρα δεν θα τα ακούσεις......στο χώρο σου :) Με ότι συνεπάγεται αυτό.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Τ
Ποιά πήρες;
Τα 8050 που γραφει το μελος και φιλος platon οτι δανειστικε ειναι τα δικα μου εχω και το sub τους 7070a που κουμπωνουν επανω. Οταν τα ακουσε λοιπον ο φιλος στο σπιτι μου πρωτη φορα τον οποιο οσοι τον ξερεται απο το φορουμ εχουν εδω και χρονια περασει πολλα και καλα μηχανηματα με τελευταια τις εξεραιτικες κορνες τις avangarde . Ειπε οχι ρε παιδια δεν ειναι δυνατον! Οσο για το χωρο φυσικα και θελει φτιαξιμο μη ξεχναμε οτι ακουμε χωρους απο κει και περα ενα ηχειο που παιζει καλα παιζει καλα! Οσο για τις τιμες δεν ειναι φθηνα στις μερες μας αλλα ειναι πολυ φθηνοτερα απο hi end . Και οποιος πηγε στη προηγουμενη εκθεση ας θυμιθει τα Grimm audio του χατζησταμου . Για εμενα το καλυτερο ηχειο της εκθεσης . ναι μεν κοστιζε κανα 24 χιλιαρικααν θυμαμαι αλλα δεν χαλαγες ουτε ευρω παραπανω μια πηγη και καθαριζες!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Καλη σου μερα. Θα σου μεταφερω προσωπικη μου εμπειρια. Ειχα τα ορφεας και τα παιζα με parasaound ενα σετ που εκανε καινουργιο περιπου 7000 ευρο ξεκιναω ετσι γιατι ολα εχουν να κανουν με την αναλογια αποδοσης τιμης. Καποια στιγμη λοιπον ετυχε να μπω σε ενα στουντιο και ακουσα ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια τα οποια κοστιζαν τα μισα χρηματα απο το σετ τελικου ηχειων που ειχα η διαφορα ηταν τοσο μεγαλη που οταν πηγα σπιτι μονο που δεν εκλαιγα. Περασε λοιπον καποιος καιρος για να παρω την αποφαση να φυγει η πλυση εγκεφαλου που ειχα υποστει στο μυαλο μου απο το hi end ολα αυτα τα χρονια και για να χωνεψω οτι θα αποχωριστω τα γαιδουρια που ειχα στο σαλονι μου και μου αρεσε να βλεπω και να τα αντικαταστισω με ηχεια κατα πολυ μικροτερα. Επειδη ομως η ουσια ειναι ο ηχος εκανα την κινηση και φυσικα αποζημιωθηκα τα μεγιστα. Κανε τη και συ και μη το σκεφτεσαι με τα χρηματα που διαθετεις παιρνεις πολυ καλα μονιτορ και λαβε υπ οψη σου οτι τα περισοτερα εχουν απο πισω ρυθμισεις για να τα φερεις οσο καλυτερα στο χωρο σου που με τα παθητικα δεν γινεται
ε καλα μη τρελαθουμε κιολας... τα ορφεας ειχες...
.αν αυτα ειναι υπε υπερ υπερ τιμολογημένα.. ειναι αλλη ιστορια ..
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Το πιο απλό , οικονομικό και συνάμα πιο αποδοτικό που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις τα δικά σου σε ενεργά.
Εντάξει δεν είναι και τόσο απλό αλλά θα βρεις ανθρώπους να στο κάνουν
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Το πιο απλό , οικονομικό και συνάμα πιο αποδοτικό που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις τα δικά σου σε ενεργά.
Εντάξει δεν είναι και τόσο απλό αλλά θα βρεις ανθρώπους να στο κάνουν
Ναι ειναι ευκολο, τα συνδέεις σε εναν ενισχυτη! :roflmao:
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Το πιο απλό , οικονομικό και συνάμα πιο αποδοτικό που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις τα δικά σου σε ενεργά.
Εντάξει δεν είναι και τόσο απλό αλλά θα βρεις ανθρώπους να στο κάνουν
Μακαρι να ηταν ετσι απλα τα πραγματα..........ολοι ενεργα θα ειχαμε.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Καλα παιδια αλλα λογια να αγαπιομαστε απο τις θεωριες μεχρι την πραξη μακρυς ο δρομος. Οταν πηρα τα ορφεας ακουσα πολλα στα λευτα τους δε θα πω αν παιζανε καλυτερα η χειροτερα γιατι ειναι μια κατηγορια που θα ανοιξω μεγαλη μαχη, απο τα genelec ομως μεγαλη διαφορα . Τωρα αν τα δουμε σαν ηχεια βασης δε τα φτανει κανενα
 

Z

Zdimis

Guest
τα γυρνας ενενηντα μοιρες με αποσταση 1 μετρο απο τους πλαινους τοιχους και 2 μεταξυ τους και 1 plus απο τον πισω τοιχο ,αλλάζεις ηχεια με καποια που θα σε συνεπαρουνε εκ νεου ,α εννοειται η θεση ακροασης στα 2 μετρα πλεον (μια poang βολευει βαλε βγαλε)ω μην κανεις τιποτα αλλο εδω μεσα ειναι βεβηλοι ,ακου να στειλεις τα αψογα μηχανακια σου ....αμα θες να ξοδεψεις πουναι ωραια φαση ανεβασε τον πηχη στα ηχεια ,αξιοπρεπεστατος εισαι απο πισω στην αλυσιδα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.042
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top