Ενεργά ηχεία

I

iason

Guest
Την λίστα που είπε ο Κόγιας δεν βλέπω !!!!!!:rolleyes:
Ολοι μιλατε γενικά και αόριστα :beach:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.506
Ποιες επιλογές πρέπει να έχει στη λίστα του; Ας μαζέψουμε όλες τις επιλογές, και μετά βλέπουμε.
Την λίστα που είπε ο Κόγιας δεν βλέπω !!!!!!:rolleyes:
Ολοι μιλατε γενικά και αόριστα :beach:
Μαζεύω οσα εχουν ήδη προταθεί, σε λίστα:

  1. http://www.skroutz.gr/s/408881/Focal-Solo6-Be.html (Με sub)
  2. http://roisacoustics.gr/en/kalupso.html
  3. https://m.thomann.de/gr/adam_s3xv.htm?o=26&ref=mal_a_26&search=1477951732
  4. https://m.thomann.de/gr/ks_digital_d_808_coax_left_b_stock.htm?o=13&ref=mal_a_13&search=1477951732
  5. https://store.devialet.com/eu_en/
  6. http://www.i-fidelity.net/en/test-reports/high-end/elac-air-x-407/page-two.html (Μεταχειρισμένο)
  7. http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=5666
  8. atc scm19a.
  9. https://m.thomann.de/gr/genelec_8351_awm.htm
  10. ADAM A77X
  11. http://www.dynaudio.com/home-audio/focus-xd
Ξέχασα κανένα;

Ε, δεν την λες και μικρη την λίστα....
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Δε γνωρίζω αγάπη μου από που αποκομίζεις αυτές τις γνώσεις, των χαιεντάδικων στούντιο, αλλά άμα μπεις στο γκιαρσλατζ να δεις πόσος κόσμος και κοσμακης κάνει σοβαρή δουλειά στο στούντιο με τα κλαϊν τα 300 και 310 του 1,5 χιλιάρικου, καθώς και με άλλα αντίστοιχης τιμής ενεργά ηχεία, και με μετρήσεις σοβαρές, και με απόλυτη χλεύη στα ακριβά καβλώδια, θα ανακαλύψεις τι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών στο χώρο. Τίποτα δεν είναι κρυφό.

Τώρα αν δώσεις 600.000 αμέρικαν νταλαρς για τα γουίζντομ και πάρεις και 24 μόλα μόλα να τα οδηγήσεις, ναι θα παίζουν τα πάντα όλα, εφόσον φυσικά ασχοληθείς σοβαρά με το χώρο και την αναγκαία ισοσταθμιση.

Εγώ προσωπικά γελαω με όσους δίνουν μπόλικα λεφτά για καραγκαγκάν ηχεία, και συνοδά και καλώδια κι ότι άλλο θέλετε, αλλά δεν ασχολούνται ούτε με το χώρο, ούτε με ισοσταθμιση. Είναι αστειοτητες.

Η προτροπή για τα σχετικά οικονομικά μαυρόκουτα (που είχα ξεκινήσει κάποτε με το θρεντ με τιτλο τη δύναμη της λογικής) γίνεται προφανώς μόνο για το λόγο απόδοσης προς κόστους.

Αν έχεις άφθονο χρήμα, αυτά δε σε απασχολούν και πας σε λύσεις να, σα το μπαγκενολουφσεν.
Συμφωνω απολυτα!
[DOUBLEPOST=1478387979][/DOUBLEPOST]
Η αλήθεια είναι οτι στο 300.000 ξέχασα ένα μηδενικό...:roflmao:

Η αλήθεια είναι οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων τα στούντιο δουλεύουν ενεργά ηχεία. Και τα καλά στούντιο.

Επίσης μήν ξεχνάμε οτι στα παθητικά, χαιεντικά ή όπως θέλετε να τα πείτε τα περιθώρια κέρδους είναι αρκετά μεγαλύτερα...

Τέλος τα ωφέλη των ενεργών απο τεχνικής πλευράς είναι τεράστια για να προσπαθήσουμε να τα ξεπεράσουμε με μία παθητική υλοποίηση...
Ακριβως!
[DOUBLEPOST=1478388146][/DOUBLEPOST]
Εχε υπ οψη σου οτι στα μονιτορ οι τιμες ειναι για το τεμαχιο και οχι για ζευγαρι..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.506
Εχε υπ οψη σου οτι στα μονιτορ οι τιμες ειναι για το τεμαχιο και οχι για ζευγαρι..
Ναι θελει προσοχή. Και σε καποια sites τα ίδια ηχεία βγαίνουν ανα ζευγάρι, ενώ σε αλλα ανα τεμάχιο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Τέλος τα ωφέλη των ενεργών απο τεχνικής πλευράς είναι τεράστια για να προσπαθήσουμε να τα ξεπεράσουμε με μία παθητική υλοποίηση...
Ακριβώς.
Χιούτζ.
Γι'αυτό έχει μαλλιασει η γλώσσα μου.
Άλλωστε, η επανάληψη είναι μαμά της μάθησης. ;)

Στο δια ταύτα, κι όχι γιατί εγώ το "πιστεύω" ή το υποστηρίζω βάσει ακροάσεων και εμπειριών, αλλά από καθαρά τεχνικής σκοπιάς, είναι γεγονός πως σε οποιοδήποτε κοστολογιο, η σοφή επιλογή δεν είναι τα μισά λεφτά σε κάποιο υπέροχο ενισχυτικό σε ένα ωραιότατο κουτί, και τα υπόλοιπα λεφτά σε κάποιο παθητικό ηχείο, αλλά όλα τα λεφτά σε ένα ενεργό ηχείο με πολλαπλά ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια.
Για να το χοντρυνω, η ακομα πιο σοφή επιλογή του ενεργού ηχείου εμπεριέχει και DAC, ώστε όχι μόνο να μη μοιράζονται τα λεφτά σε κάποια υπέροχη υλοποίηση DAC σε ένα ακόμα εξωτερικό ωραιότατο κουτί, αλλά ιδίως ώστε να εμπεριέχει το ενεργό ηχείο κάποια dsp διόρθωση - ισοσταθμιση.
Επίσης όχι βάσει προσωπικών "πεποιθήσεων" ή εμπειριών, αλλά από καθαρά τεχνικής σκοπιάς.
Αντικειμενικά.

Τώρα, δευτερεύον θέμα είναι το περιθώριο κέρδους, το οποίο είναι σαφώς μειωμένο στο ενεργό ηχείο με ψηφιακή είσοδο, σπ'οτι στην άλλη περίπτωση που ο υποψήφιος αγοραστής θα πάρει dac, προενισχυτή, τελικό ενισχυτή και ηχεία. Γι'αυτό έχουν υψηλό value for money τα ενεργά, δεν πρόκειται περί θεωρίας συνωμοσίας..

Στην ευκολία χρήσης, αντικειμενικά το απολύτως πιο εύχρηστο είναι το ασύρματο ενεργό ηχείο (προφανώς με ενσωματωμένα DAC και DSP). Δυστυχώς ή ευτυχώς, εκεί πάει το πράγμα και αυτό φαίνεται από πόσες εταιρείες που βγάζουν μοντέλα με αυτές τις δυνατότητες. Σύγχρονα, εύχρηστα.

Θεωρώ ότι σε μερικά χρόνια, οτιδήποτε άλλο θα είναι απλώς γραφικότητα του παρελθόντος. Αλλά αυτό το τελευταίο, αποτελεί απλώς δική μου εκτίμηση, χωρίς καμία βάση σε τεχνικά η χρηματοοικονομικά κριτήρια. Ειδωμεν..
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Ακριβώς.
Χιούτζ.
Γι'αυτό έχει μαλλιασει η γλώσσα μου.
Άλλωστε, η επανάληψη είναι μαμά της μάθησης. ;)

Στο δια ταύτα, κι όχι γιατί εγώ το "πιστεύω" ή το υποστηρίζω βάσει ακροάσεων και εμπειριών, αλλά από καθαρά τεχνικής σκοπιάς, είναι γεγονός πως σε οποιοδήποτε κοστολογιο, η σοφή επιλογή δεν είναι τα μισά λεφτά σε κάποιο υπέροχο ενισχυτικό σε ένα ωραιότατο κουτί, και τα υπόλοιπα λεφτά σε κάποιο παθητικό ηχείο, αλλά όλα τα λεφτά σε ένα ενεργό ηχείο με πολλαπλά ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια.
Για να το χοντρυνω, η ακομα πιο σοφή επιλογή του ενεργού ηχείου εμπεριέχει και DAC, ώστε όχι μόνο να μη μοιράζονται τα λεφτά σε κάποια υπέροχη υλοποίηση DAC σε ένα ακόμα εξωτερικό ωραιότατο κουτί, αλλά ιδίως ώστε να εμπεριέχει το ενεργό ηχείο κάποια dsp διόρθωση - ισοσταθμιση.
Επίσης όχι βάσει προσωπικών "πεποιθήσεων" ή εμπειριών, αλλά από καθαρά τεχνικής σκοπιάς.
Αντικειμενικά.

Τώρα, δευτερεύον θέμα είναι το περιθώριο κέρδους, το οποίο είναι σαφώς μειωμένο στο ενεργό ηχείο με ψηφιακή είσοδο, σπ'οτι στην άλλη περίπτωση που ο υποψήφιος αγοραστής θα πάρει dac, προενισχυτή, τελικό ενισχυτή και ηχεία. Γι'αυτό έχουν υψηλό value for money τα ενεργά, δεν πρόκειται περί θεωρίας συνωμοσίας..

Στην ευκολία χρήσης, αντικειμενικά το απολύτως πιο εύχρηστο είναι το ασύρματο ενεργό ηχείο (προφανώς με ενσωματωμένα DAC και DSP). Δυστυχώς ή ευτυχώς, εκεί πάει το πράγμα και αυτό φαίνεται από πόσες εταιρείες που βγάζουν μοντέλα με αυτές τις δυνατότητες. Σύγχρονα, εύχρηστα.

Θεωρώ ότι σε μερικά χρόνια, οτιδήποτε άλλο θα είναι απλώς γραφικότητα του παρελθόντος. Αλλά αυτό το τελευταίο, αποτελεί απλώς δική μου εκτίμηση, χωρίς καμία βάση σε τεχνικά η χρηματοοικονομικά κριτήρια. Ειδωμεν..
Ακριβως ετσι ειναι και λαβετε υπ οψη το εξης το πακετο που εχει το ενεργο ηχειο δηλ μεγαφωνα ,ενισχυτες, dsp δουλευουν αριστα ματσαρισμενα μεταξυ τους και το μαγικο συστατικο της συνταγης να προσθεσω ειναι το ενεργο ηλεκτρονκκο κρος οβερ ,μακραν μπροστα! Και ολα αυτα δουλευουν στο εκατο τοις εκατο, πραγμα που σε μια συνθεση δικια μας δε παιζει με τιποτα ,για αυτο βλεπουμε μια ενεργη υλοποιηση με μετρια υλικα να αποδιδει πολυ καλυτερα απο ενα αλλο ηχειο πχ που φοραει πανακριβα μεγαφωνα και τα καλωδια του κοστοζουυν οσο τα ενεργα. Τις καλημερες μου.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Ακριβώς.
Χιούτζ.
Γι'αυτό έχει μαλλιασει η γλώσσα μου.
Άλλωστε, η επανάληψη είναι μαμά της μάθησης. ;)

Στο δια ταύτα, κι όχι γιατί εγώ το "πιστεύω" ή το υποστηρίζω βάσει ακροάσεων και εμπειριών, αλλά από καθαρά τεχνικής σκοπιάς, είναι γεγονός πως σε οποιοδήποτε κοστολογιο, η σοφή επιλογή δεν είναι τα μισά λεφτά σε κάποιο υπέροχο ενισχυτικό σε ένα ωραιότατο κουτί, και τα υπόλοιπα λεφτά σε κάποιο παθητικό ηχείο, αλλά όλα τα λεφτά σε ένα ενεργό ηχείο με πολλαπλά ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια.
Για να το χοντρυνω, η ακομα πιο σοφή επιλογή του ενεργού ηχείου εμπεριέχει και DAC, ώστε όχι μόνο να μη μοιράζονται τα λεφτά σε κάποια υπέροχη υλοποίηση DAC σε ένα ακόμα εξωτερικό ωραιότατο κουτί, αλλά ιδίως ώστε να εμπεριέχει το ενεργό ηχείο κάποια dsp διόρθωση - ισοσταθμιση.
Επίσης όχι βάσει προσωπικών "πεποιθήσεων" ή εμπειριών, αλλά από καθαρά τεχνικής σκοπιάς.
Αντικειμενικά.

Τώρα, δευτερεύον θέμα είναι το περιθώριο κέρδους, το οποίο είναι σαφώς μειωμένο στο ενεργό ηχείο με ψηφιακή είσοδο, σπ'οτι στην άλλη περίπτωση που ο υποψήφιος αγοραστής θα πάρει dac, προενισχυτή, τελικό ενισχυτή και ηχεία. Γι'αυτό έχουν υψηλό value for money τα ενεργά, δεν πρόκειται περί θεωρίας συνωμοσίας..

Στην ευκολία χρήσης, αντικειμενικά το απολύτως πιο εύχρηστο είναι το ασύρματο ενεργό ηχείο (προφανώς με ενσωματωμένα DAC και DSP). Δυστυχώς ή ευτυχώς, εκεί πάει το πράγμα και αυτό φαίνεται από πόσες εταιρείες που βγάζουν μοντέλα με αυτές τις δυνατότητες. Σύγχρονα, εύχρηστα.

Θεωρώ ότι σε μερικά χρόνια, οτιδήποτε άλλο θα είναι απλώς γραφικότητα του παρελθόντος. Αλλά αυτό το τελευταίο, αποτελεί απλώς δική μου εκτίμηση, χωρίς καμία βάση σε τεχνικά η χρηματοοικονομικά κριτήρια. Ειδωμεν..
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Τελικά έβαλα τα δεδομένα στο τραπέζι...οικονομικά, γνώμες από εντός αλλά και εκτός φόρουμ, προκαταλήψεις κ.λ.π και δεν προχώρησα για ενεργά.....
πάντως η πρώτη ακρόαση της νέας μου συντροφιάς αποτέλεσε ένα ηχητικό και μουσικό σοκ σε σχέση με τα Audio Physic....ευχαριστώ για τον χρόνο σας...επειδή τα νέα μου παιδάκια μάλλον θα είναι ακόμη καλύτερα με κανένα monoblock, θα σας συμβουλευτώ στο μέλλον....
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τελικά έβαλα τα δεδομένα στο τραπέζι...οικονομικά, γνώμες από εντός αλλά και εκτός φόρουμ, προκαταλήψεις κ.λ.π και δεν προχώρησα για ενεργά.....
πάντως η πρώτη ακρόαση της νέας μου συντροφιάς αποτέλεσε ένα ηχητικό και μουσικό σοκ σε σχέση με τα Audio Physic....ευχαριστώ για τον χρόνο σας...επειδή τα νέα μου παιδάκια μάλλον θα είναι ακόμη καλύτερα με κανένα monoblock, θα σας συμβουλευτώ στο μέλλον....
Cardioed?
 


Μηνύματα
244
Reaction score
269
Τελικά έβαλα τα δεδομένα στο τραπέζι...οικονομικά, γνώμες από εντός αλλά και εκτός φόρουμ, προκαταλήψεις κ.λ.π και δεν προχώρησα για ενεργά.....
πάντως η πρώτη ακρόαση της νέας μου συντροφιάς αποτέλεσε ένα ηχητικό και μουσικό σοκ σε σχέση με τα Audio Physic....ευχαριστώ για τον χρόνο σας...επειδή τα νέα μου παιδάκια μάλλον θα είναι ακόμη καλύτερα με κανένα monoblock, θα σας συμβουλευτώ στο μέλλον....
Ωραια διακοσμηση εχεις μερακι για τη μουσικη μπραβο! Καλοριζικα και καλες ακροασεις.
 



Μηνύματα
444
Reaction score
293
Ακριβως ετσι ειναι και λαβετε υπ οψη το εξης το πακετο που εχει το ενεργο ηχειο δηλ μεγαφωνα ,ενισχυτες, dsp δουλευουν αριστα ματσαρισμενα μεταξυ τους και το μαγικο συστατικο της συνταγης να προσθεσω ειναι το ενεργο ηλεκτρονκκο κρος οβερ ,μακραν μπροστα! Και ολα αυτα δουλευουν στο εκατο τοις εκατο, πραγμα που σε μια συνθεση δικια μας δε παιζει με τιποτα ,για αυτο βλεπουμε μια ενεργη υλοποιηση με μετρια υλικα να αποδιδει πολυ καλυτερα απο ενα αλλο ηχειο πχ που φοραει πανακριβα μεγαφωνα και τα καλωδια του κοστοζουυν οσο τα ενεργα. Τις καλημερες μου.
Μπορείς να δώσεις παράδειγμα ηχείων με ενεργό κρος σε τιμή ζεύγους μέχρι 3000 ευρώ;
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις αυτά:

http://www.nakas.gr/prd/neumann-kh-310-studio-monitor-aristero

KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?
http://www.avsite.gr/forum/threads/kh-310-a-active-studio-monitor-στο-σαλόνι.138418/


End of story.-
Εχω ακουσει καποια μονιτορ τα οποια πιστευω ειναι υπερκοστολογιμενα λογο του οτι μπηκαν στα σαλονια του hi end .παιζαν ωραια βεβαια αλλα οχι για τοσα χρηματα. Για αυτο το λογο λοιπον στα χρηματα που λες διαλεξα τη genelec μια τιμια και καταξιωμενη εταιρια στο χωρο και δεν ειναι τυχαιο οτι εχει μπει στα περισοτερα στουντιο. Και με τα λευτα που ζητα ενα pmc η ενα atc για να παρεις ενα μεγαφωνο 9αρι η αντε 12αρι με πανω απο 15 χιλιαρικα δηλ και αν ειναι ενεργο ισως και παραπανω δε το συζητω οτι απο το φιλανδο θα παρεις απο τα μεγαλα του μονιτορ παντα ενεργο και σε λογικη τιμη
[DOUBLEPOST=1481476094][/DOUBLEPOST]
Εχω ακουσει καποια μονιτορ τα οποια πιστευω ειναι υπερκοστολογιμενα λογο του οτι μπηκαν στα σαλονια του hi end .παιζαν ωραια βεβαια αλλα οχι για τοσα χρηματα. Για αυτο το λογο λοιπον στα χρηματα που λες διαλεξα τη genelec μια τιμια και καταξιωμενη εταιρια στο χωρο και δεν ειναι τυχαιο οτι εχει μπει στα περισοτερα στουντιο. Και με τα λευτα που ζητα ενα pmc η ενα atc για να παρεις ενα μεγαφωνο 9αρι η αντε 12αρι με πανω απο 15 χιλιαρικα δηλ και αν ειναι ενεργο ισως και παραπανω δε το συζητω οτι απο το φιλανδο θα παρεις απο τα μεγαλα του μονιτορ παντα ενεργο και σε λογικη τιμη
Μεχρι τα τρια χιλιαρικα ομως επειδη υπαρχουν πολλες εταιριες και το γουστο ειναι κατι υποκειμενικο ακου και τιποτα αλλο πχ focal η dynaudio και αλλες.....
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Συγνώμη αλλά εννοούσα ηχείο με ενεργό ψηφιακό κρος που να μπορεί να δέχεται απευθείας ψηφιακό σήμα και να δεχεται ισοστάθμιση μέσω dsp . Το γνωρίζω ότι ζητώ πολλά στα 3k, αλλά τιμές τύπου kii είναι -για μένα- πολύ υψηλές.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.506
Δες Dynaudio, KEF απο consumer hifi. Ισοσταθμιση βαλε Dirac, τα αλλα ειναι υποδεέστερα.

Εχει και πολλα pro, θα μπει ο ear και θα αραδιάσει λίστα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top