Ενεργά ηχεία

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.455
Διαβάζοντας καποια απο τα ποστς, ενας "νεοφερμένος" θα συμπεράνει πως καποια (επαγγελματικά ή μη) ενεργά ηχεία "δεν παίζουν" σε σπίτια. Πως αποδίδουν μονο σε φροντισμένους χώρους. Και θα πελαγώσει, θα γυρίσει την πλάτη.

(Εννοείται βέβαια πως ενα nearfield αν το βάλουμε σπίτι μας στα 4 μετρα θα εχει προβλημα. Ας αφήσουμε ομως αυτο το προφανές.)

Τεκμηριώνεται κάπως; ειναι κάποιο χαρακτηριστικό που πρέπει να αποφεύγει ο υποψήφιος αγοραστής;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Εημην μπραδερ!

Αλλά το θέμα είναι ότι το 99,99% των ακροαματικόφιλων που ακούν στο σαλόνι τους δε θα κάνει όλα τα βήματα που σωστά περιγράφεις. Ε, αν μείνει στη μέση του δρόμου είναι πολύ πιθανό το σωστό ηχείο να τον αφήσει ανικανοποίητο και ολίγον απογοητευμένο. Ή τέλος πάντων δε θα του δώσει ουσιαστική βελτίωση (*). Εγώ προειδοποίησα, κοιμάμαι ήσυχος τώρα...

Edit: Ξέχασα. Άν βάλουμε στην εξίσωση και τον παράγοντα κακές ηχογραφήσεις, δηλ. το 99,99% των παραγωγών προ 2000, εκτός από αυτές του chrishat εννοείται ;-), τότε τι να σου κάνει το σούπερ-ντούπερ ηχείο;

(*) εκτός αν είναι το κιι :rolleyes:

Δημήτρη ούτε το Κii είναι πανάκεια, μην τα απλοποιούμε, εξαιρετικό για τα χρήματα που ζητά, για το απίστευτο χαμηλό, την σχετική ευκολία τοποθέτησης, το lifestyle...αλλά ....θέλει και αυτό να προσαρμοσθείς στον ηχητικό του χαρακτήρα.

Το κάνω σαφέστερο,,,,,τι να δώσει το Kii στην κλασσική μουσική σε σχέση με τα Grimm πχ.

Και πως να σταθεί το Grimm σε ποπ παραγωγές ή OST απέναντι στα Kii...kai πάει λέγοντας.

Σίγουρα ενα σύστημα με μονιτορ χαρακτήρα θα παίξει τα περισσότερα είδη σωστά, το θέμα είναι εσύ με ποιό απο αυτά θα την παίξεις..:)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Δημήτρη ούτε το Κii είναι πανάκεια, μην τα απλοποιούμε, εξαιρετικό για τα χρήματα που ζητά, για το απίστευτο χαμηλό,
Ο gonis πάντως, έβαλε sub με τα Kii.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
(Εννοείται βέβαια πως ενα nearfield αν το βάλουμε σπίτι μας στα 4 μετρα θα εχει προβλημα. Ας αφήσουμε ομως αυτο το προφανές.)
ε αυτό τι άλλο !!
Α και το κόστος, για να βρεις ενεργό που να είναι παντόφλα-friendly πρέπει να δώσεις πολλά και μαζεμένα. Αν είσαι εργένης δεν έχεις θέμα
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Διαβάζοντας καποια απο τα ποστς, ενας "νεοφερμένος" θα συμπεράνει πως καποια (επαγγελματικά ή μη) ενεργά ηχεία "δεν παίζουν" σε σπίτια. Πως αποδίδουν μονο σε φροντισμένους χώρους. Και θα πελαγώσει, θα γυρίσει την πλάτη.

(Εννοείται βέβαια πως ενα nearfield αν το βάλουμε σπίτι μας στα 4 μετρα θα εχει προβλημα. Ας αφήσουμε ομως αυτο το προφανές.)

Τεκμηριώνεται κάπως; ειναι κάποιο χαρακτηριστικό που πρέπει να αποφεύγει ο υποψήφιος αγοραστής;
Με τα Grimm LS1 ακούω, πριν είχα τα μονιτοράκια τα 60αρια της focal με τα sub τους και ποιό πριν τα Lipinski 707, οπότε θεωρώ ότι είναι φανερό τι προτιμώ για το καθιστικό μου...πιό monitor πεθαίνεις και νομίζω ότι κανείς άλλος εδώ μέσα, απο τους φίλους που γράφουν τουλάχιστον, δεν έχει κάνει αντίστοιχη κίνηση την τελευταία 5ετία.

Δεν επιθυμώ λοιπόν να περάσω κάτι ανάποδο σαν μήνυμα απο αυτό που έχω επιλέξει, πληρώσει και βιώνω -ευτυχής για την επιλογή- καθημερινά.

Απλά δεν μου αρέσουν οι μπούσουλες και οι απλοποιήσεις.

Βοηθούν στο να γλυτώσεις χρόνο και χρήμα, πιθανόν, αλλά το χομπυ εκτός απο χρυσες ευκαιρίες έχει και βατόμουρα και ντομάτες και σάπιες πατάτες.

Έ πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα, πως να το κάνουμε..
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Με τα Grimm LS1 ακούω, πριν είχα τα μονιτοράκια τα 60αρια της focal με τα sub τους και ποιό πριν τα Lipinski 707, οπότε θεωρώ ότι είναι φανερό τι προτιμώ για το καθιστικό μου...πιό monitor πεθαίνεις και νομίζω ότι κανείς άλλος εδώ μέσα, απο τους φίλους που γράφουν τουλάχιστον, δεν έχει κάνει αντίστοιχη κίνηση την τελευταία 5ετία.

Δεν επιθυμώ λοιπόν να περάσω κάτι ανάποδο σαν μήνυμα απο αυτό που έχω επιλέξει, πληρώσει και βιώνω -ευτυχής για την επιλογή- καθημερινά.

Απλά δεν μου αρέσουν οι μπούσουλες και οι απλοποιήσεις.

Βοηθούν στο να γλυτώσεις χρόνο και χρήμα, πιθανόν, αλλά το χομπυ εκτός απο χρυσες ευκαιρίες έχει και βατόμουρα και ντομάτες και σάπιες πατάτες.

Έ πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα, πως να το κάνουμε..
Από καθαρή περιέργεια ρωτάω
από τι απόσταση ακούς τα Grimm, πήρες και το sub ;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ο gonis πάντως, έβαλε sub με τα Kii.
Ναι, γιατί στις 6μμ που πίνει τα τσάγια του αρέσκεται στο κυματοειδές της επιφανείας ρόφημα, ματσουλώντας τα εγγλέζικα κουλουράκια του...άσε μας ρε Ζιζίκο!!!:o:D
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Από καθαρή περιέργεια ρωτάω
από τι απόσταση ακούς τα Grimm, πήρες και το sub ;
Σε 3 μέτρα περίπου, μεταξύ τους ίσως είναι σε μεγαλύτερη απόσταση.

ΥΓ> Έχεις εμπειρία βιωματική απο βρώμικη περιέργεια?:D

Ωωωπ σορυ, ναι πήρα και τα sub.:)
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Σε 3 μέτρα περίπου, μεταξύ τους ίσως είναι σε μεγαλύτερη απόσταση.

ΥΓ> Έχεις εμπειρία βιωματική απο βρώμικη περιέργεια?:D

Ωωωπ σορυ, ναι πήρα και τα sub.:)
:roflmao::roflmao::roflmao:
Όχι , έχω πρακτική περιέργεια γιατί έχουν προταθεί κάτι monitor ηχειάκια που με κάνουν να αναρωτιέμαι τι δουλειά έχουν αυτά σε ένα σαλόνι. Ας αφήσουμε το αισθητικό κομμάτι , πρακτικά ο άνθρωπος ακούει στα 3μέτρα όχι στο 1,5 που είναι τα παραπάνω. Για αυτό ρωτάω.
Αν τα Grimm θέλουν sub, θα παίξουν τα άλλα που είναι δεκα κλάσεις παρακάτω;
 



Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
:roflmao::roflmao::roflmao:
Όχι , έχω πρακτική περιέργεια γιατί έχουν προταθεί κάτι monitor ηχειάκια που με κάνουν να αναρωτιέμαι τι δουλειά έχουν αυτά σε ένα σαλόνι. Ας αφήσουμε το αισθητικό κομμάτι , πρακτικά ο άνθρωπος ακούει στα 3μέτρα όχι στο 1,5 που είναι τα παραπάνω. Για αυτό ρωτάω.
Αν τα Grimm θέλουν sub, θα παίξουν τα άλλα που είναι δεκα κλάσεις παρακάτω;

Aγαπητέ μου τα Kιι που είναι φθηνότερα και μικρότερα έχουν καλύτερο χαμηλό απο τα Grimm αλλά αυτό δεν καθορίζει την συνολική απόδοση των δύο συστημάτων.

Το χαμηλό του Grimm εξάλλου είναι υπέροχο, απλά πάντα κάτι θα υπάρχει σε κάποιο σεταπ σε κάποιο καθιστικό που θα τα "λέει" καλύτερα απο το δικό σου.

Δεν έγινε και τίποτε...διαβάζεις, ρωτάς, μιλάς με ειδικούς, βελτιώνεις το χώρο σου και πάει λέγοντας...χομπυ είναι!:)
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
κον Κωσταυτιά: Το πακέτο που υποστηρίζεις μια χαρά είναι, εμένα δεν με καλύπτει παρατηρώντας τα δεδομένα.;)

Άν τα καθιστικά γίνουν στούντιο, αν τα μονιτορ είναι τα κατάλληλα για το συγκεκριμένο στούντιο, αν μαθουν όλοι να μετρούν, αν μάθουν να μετατρέπουν τη γνώση σε μετρήσεις και τις μετρήσεις σε γνώση....ναι, οκ, απόλυτα λογικά όλα τούτα, τι μένει...α ναι, όλα τα καλώδια μπελτεν, 18 κανάλια επεξεργασίας σήματος για χομ σινεμα και κάτι ψιλά ακόμη για συναυλίες σε μεγάλους χώρους...ψιλοπράγματα.:D:D:D

Για μια κωλοεικόνα όλοι οι σοβαροί καλούν τον κατάλληλο να τους την φτιάξει, για ένα κωλοστέρεο?:)
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.190
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top