Ενεργά ηχεία




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Βοηθούν στο να γλυτώσεις χρόνο και χρήμα, πιθανόν, αλλά το χομπυ εκτός απο χρυσες ευκαιρίες έχει και βατόμουρα και ντομάτες και σάπιες πατάτες.

Έ πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα, πως να το κάνουμε..
Γιατι; :idk:

Δεν ειναι απαραίτητο να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας. Κοστίζει και πολυ.
Ας μαθαίνουμε απο τα λάθη των άλλων.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Μετα το φωτογραφικό τρολλαρισμα ,το σαμπ μπήκε στο σωστό δωμάτιο:p

View attachment 65241

Ευγενική Χορηγία Ζιζικ μέχρι να επισκευασθεί το PV1:hi:
Πολύ ωραία όλα μπράβο ! !:party:
Πότε θα βάλεις atmos ? :p:D
[DOUBLEPOST=1478299255][/DOUBLEPOST]
Φτιάχνουμε κλίμα για αύριο...:gamer:
Τι θα γίνει αύριο.?
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Γιατι; :idk:

Δεν ειναι απαραίτητο να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας. Κοστίζει και πολυ.
Ας μαθαίνουμε απο τα λάθη των άλλων.
Σιγά τα ωά!!!!!!!!!

Για πες μας την τελευταία ιστορία οικονομικής καταστροφής λόγω χαιεντίλας...πες!!!:help:

Και ποιός κρίνει σωστό ή λάθος σε κάτι που με κα@λώνει??:D

Αν καταλήξουμε ότι στο συγκεκριμένο χόμπυ υπάρχει ένας μόνο δρόμος, υπάρχει θεματάκι ψυχαναγκασμού και επιβολής, ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι.;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Για πες μας την τελευταία ιστορία οικονομικής καταστροφής λόγω χαιεντίλας...πες!!!:help:
Δεν αναφέρθηκα σε ακραία παραδείγματα καταστροφής. Για πεταμένα λεφτά μιλούσα. Συχνότατο.

Υπάρχουν όμως και τα ακραία, μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις γνωρίσει τέτοιες λυπηρές ιστορίες.
[DOUBLEPOST=1478303110][/DOUBLEPOST]
Αν καταλήξουμε ότι στο συγκεκριμένο χόμπυ υπάρχει ένας μόνο δρόμος, υπάρχει θεματάκι ψυχαναγκασμού και επιβολής, ελπίζω να το αντιλαμβάνεσαι.;)
Πολλοί δρόμοι οδηγούν στην Ρώμη. Όχι όλοι βέβαια. Ούτε μόνο ένας. Δεν διαφωνώ. Και δεν διαφωνώ και καθόλου, μα καθόλου μάλιστα με τις επιλογές σου.
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Εγω θα ελεγα οτι ενα ενεργο ηχειο με τις ρυθμισεις που εχει, ερχεται ποιο ευκολα στο χωρο σου, ενω τα παθητικα ετσι ειναι και τελος! οσο για την εμφανιση οκ για το σπιτι μετραει, εχετε υπ οψη ομως οτι η εταιρειες hi end που κατα βαση απευθυνονται σε ερασιτεχνες μουσικοφιλους το ξερουν αυτο και ποιο πολυ δουλευουν επανω σε αυτο παρα στο πως παιζει το ηχειο τους! Γιατι ετσι θα πουλησουν. Ενδεικτικα θυμαμαι ενα saab της focal η τιμη του οικιακου απο του επαγγελματικου ηταν η διπλη και τα μηχανακια ηταν ολοιδια. Ακομα και τι χρωμα θα ειναι το λαμπακι και που θα μπει ειναι μελετιμενο για να μας επηρεασει, ενω τον επαγγελματια δεν μπορεις να τον κοροιδεψεις, αν δεν φτιαξεις ηχο δεν θα πουλισεις! Και τελος να ξερεται οτι πολλες εταιριες για να βαλουνε τα ηχεια τους στα στουντιο και να ανεβασουν καμια φωτογραφια πληρωνουν αρκετα, για να τα βαπτισουν μονιτορ, οποτε μαλλον η λεξη μονιτορ ειναι τιτλος τιμης ,και να μην σας φοβιζει! Ουφ αυτα
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Νίκο ο τίτλος στο κείμενό σου είναι: value for money.

Χονδρικά ισχύει για τα ενεργά και είναι φυσιολογικό, αλλά δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό το ζήτημα όταν κάποιος ζητά το καλύτερο αποτέλεσμα για τον χώρο του.

Αν για το χ αποτέλεσμα πληρώσεις 1Ε και το πετύχεις με ενεργό monitor, δεν σημαίνει ότι πληρώνοντας 5Ε δεν μπορείς να εισπράξεις 10χ αποτέλεσμα.

Είναι επιλογές διαφορετικού κόστους και διαφορετικού αποτελέσματος.

Και για να γίνω σκοτεινότερος, πως σας φαίνεται η καραμέλα ότι: είναι συνηθισμένο στο hi fi (HIGH END) να δίνεις πολλά χρήματα παραπάνω για μικρές βελτιώσεις στον ήχο?

Επειδή μιλάμε, συνεχώς για μηχανήματα δηλαδίς, έτσι απο συνήθχειο πολλές φορές, τι ψάχνει κάποιος στο προς βελτίωση σύστημά του για να πάρει το αποτέλεσμα που προσδοκεί, αλλά και γιατί κάποιος που είναι ευχαριστημένος αλλάζει μηχανήματα?:)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Για τα στούντιο ήχου και το τι βρίσκεται εγκατεστημένο στα καλύτερα, σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, βρίσκονται ηχεία απο την λεγόμενη high end κατηγορία, πανάκριβα, με παθητικά ή ενεργα κρος και πιθανον ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ καλώδια.

Το γεγονός ότι κάποιοι - εδώ μέσα- θεωρούν ότι γνωρίζουν και το γιατί αυτών των επιλογών των συγκεκριμένων εγκαταστάσεων με κάνει να γελώ.

Ταπεινώς
ο ταπεινός:)
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Η απαντηση ειναι απλη γιατι βαριεται να τα βλεπει και μετα να τα ακουει! Ολα αυτα που λεω ειναι προσωπικες εμπειριες εδω και καποια χρονια που ασχολουμε και τιποτα παραπανω το λεω για να μην παρεξηγηθω ,παρ ολα αυτα και εμενα το μικροβιο του hi end δεν εχει φυγει , εκτος λοιπον απο τα genelec εχω και το δευτερο συστημα για τους πειραματισμους. Ειναι τα epos m22, τα παιζω με ενα rotel rb 980. Εχθες λοιπον ο φιλος μου ο αντωνης μου εφερε ενα λαμπατο τελικο ιδιοκατασκευη του ξαδερφου μου του salas ,ε ρε ακομα να κοιμηθω
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Η απαντηση ειναι απλη γιατι βαριεται να τα βλεπει και μετα να τα ακουει! Ολα αυτα που λεω ειναι προσωπικες εμπειριες ........... Εχθες λοιπον ο φιλος μου ο αντωνης μου εφερε ενα λαμπατο τελικο ιδιοκατασκευη του ξαδερφου μου του salas ,ε ρε ακομα να κοιμηθω[/QUOTE]

αααααυτό!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Για τα στούντιο ήχου και το τι βρίσκεται εγκατεστημένο στα καλύτερα, σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, βρίσκονται ηχεία απο την λεγόμενη high end κατηγορία, πανάκριβα, με παθητικά ή ενεργα κρος και πιθανον ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ καλώδια.
Δε γνωρίζω αγάπη μου από που αποκομίζεις αυτές τις γνώσεις, των χαιεντάδικων στούντιο, αλλά άμα μπεις στο γκιαρσλατζ να δεις πόσος κόσμος και κοσμακης κάνει σοβαρή δουλειά στο στούντιο με τα κλαϊν τα 300 και 310 του 1,5 χιλιάρικου, καθώς και με άλλα αντίστοιχης τιμής ενεργά ηχεία, και με μετρήσεις σοβαρές, και με απόλυτη χλεύη στα ακριβά καβλώδια, θα ανακαλύψεις τι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών στο χώρο. Τίποτα δεν είναι κρυφό.

Τώρα αν δώσεις 600.000 αμέρικαν νταλαρς για τα γουίζντομ και πάρεις και 24 μόλα μόλα να τα οδηγήσεις, ναι θα παίζουν τα πάντα όλα, εφόσον φυσικά ασχοληθείς σοβαρά με το χώρο και την αναγκαία ισοσταθμιση.

Εγώ προσωπικά γελαω με όσους δίνουν μπόλικα λεφτά για καραγκαγκάν ηχεία, και συνοδά και καλώδια κι ότι άλλο θέλετε, αλλά δεν ασχολούνται ούτε με το χώρο, ούτε με ισοσταθμιση. Είναι αστειοτητες.

Η προτροπή για τα σχετικά οικονομικά μαυρόκουτα (που είχα ξεκινήσει κάποτε με το θρεντ με τιτλο τη δύναμη της λογικής) γίνεται προφανώς μόνο για το λόγο απόδοσης προς κόστους.

Αν έχεις άφθονο χρήμα, αυτά δε σε απασχολούν και πας σε λύσεις να, σα το μπαγκενολουφσεν.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Δε γνωρίζω αγάπη μου από που αποκομίζεις αυτές τις γνώσεις, των χαιεντάδικων στούντιο, αλλά άμα μπεις στο γκιαρσλατζ να δεις πόσος κόσμος και κοσμακης κάνει σοβαρή δουλειά στο στούντιο με τα κλαϊν τα 300 και 310 του 1,5 χιλιάρικου, καθώς και με άλλα αντίστοιχης τιμής ενεργά ηχεία, και με μετρήσεις σοβαρές, και με απόλυτη χλεύη στα ακριβά καβλώδια, θα ανακαλύψεις τι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών στο χώρο. Τίποτα δεν είναι κρυφό.
.
Νομίζω θα συμφωνήσεις οτι ουδεμία σημασία έχει τί κάνει η πλειοψηφία. Σημασία έχει τί κάνουν οι καλοί.
Γιατί η πλειοψηφία είναι μέτρια σε αυτή τη ζωή.

Ο πιτσιρικάς που παίζει κιθαρίτσα και αγοράζει δύο μόνιτορ ηχεία των 300 ευρώ είναι η μάζα των στούντιο. Άντε να δώσει και δύο φράγκα παραπάνω για να φτιάξει λίγο το χώρο και να πάρει και μία κονσολίτσα.

Αυτούς θέλουμε ως παράδειγμα ή τα μεγάλα στούντιο που το κόστος κατασκευής τους προσεγγίζει τα 300.000+ ευρώ?

Δέν λέω ο καθένας ότι θέλει ακολουθεί. Αλλα οι μέτριοι είναι μέτριοι και η καλοί είναι καλοί και λίγοι. Σε όλα τα επαγγέλματα και σε όλο τον πλανήτη. Δέν υπάρχουν χιλιάδες Μπρούνο, υπάρχει ένας Μπρούνο και εκατομμύρια μηχανικοί που ασχολούνται με την ακουστική...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Στο ψητό:
Τελικά να πάρει ενεργά με 3-4000 ο musicfanatic ή να κρατήσει τα Audio Physic?

Αυτο ρώτησε, τι απαντάμε;

(Εγω λεω ναι.)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αυτούς θέλουμε ως παράδειγμα ή τα μεγάλα στούντιο που το κόστος κατασκευής τους προσεγγίζει τα 300.000+ ευρώ?
Εσύ τι λες; ;)
Τα 300.000 € μας μαραναν...

Μην υποτιμάς την κατάσταση με αναφορές για 300€. Δεν πάει έτσι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ωραία. Ο άνθρωπος δίνει 4000€ για ενεργά ηχεία, άντε ±1000€, ας πούμε μέχρι 5000€. Ας κάνει κάποιος μιαν ενδεικτική λίστα και με επαγγελματικά και σπιτίσια. Ποιες επιλογές πρέπει να έχει στη λίστα του; Ας μαζέψουμε όλες τις επιλογές, και μετά βλέπουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δύο πράγματα.

- Υπάρχει μια σχολή εκεί έξω που λέει ότι υπάρχουν ηχεία για production και ηχεία για reproduction, και το ένα ηχείο δεν κάνει για την δουλειά του άλλου.

- Όταν δούλευα σε ένα από τα καλύτερα στούντιο στην Ελλάδα τις δεκαετίες του 1990 & 2000 είχαμε και ένα στούντιο πιστοποιημένο από την Dolby για sound mix ταινιών. Τότε η Dolby δεν πίστευε στις μετρήσεις που εβλεπε και το πως ένα μικρό (για αυτούς δωμάτιο 100m2 περίπου) είχε τέτοιο ήχο. Το είχε σχεδιάσει ο καλύτερος στο χώρο για αυτά τα πράγματα (το αφεντικό τρελαμένο έσπρωχνε χρήμα, περίπου 1Κ αν τα κάνουμε € το 1995).
Όλα τα ηχεία και τα sub ήταν παθητικά.

Όλα είναι σχετικά.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Εσύ τι λες; ;)
Τα 300.000 € μας μαραναν...

Μην υποτιμάς την κατάσταση με αναφορές για 300€. Δεν πάει έτσι.
Η αλήθεια είναι οτι στο 300.000 ξέχασα ένα μηδενικό...:roflmao:

Η αλήθεια είναι οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων τα στούντιο δουλεύουν ενεργά ηχεία. Και τα καλά στούντιο.

Επίσης μήν ξεχνάμε οτι στα παθητικά, χαιεντικά ή όπως θέλετε να τα πείτε τα περιθώρια κέρδους είναι αρκετά μεγαλύτερα...

Τέλος τα ωφέλη των ενεργών απο τεχνικής πλευράς είναι τεράστια για να προσπαθήσουμε να τα ξεπεράσουμε με μία παθητική υλοποίηση...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top