Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γεια σαςφίλοι,
σκέπτομαι να αναβαθμίσω (ελπίζω) τον ήχο μου. Επί του παρόντος ακούω σε ένα τμήμα του σαλονιού περίπου 4Χ4μέτρα. Εδώ και ένα σχεδιάγραμμα από τον χώρο

Ηχεία έχω τα Audio Physic Spark 4 και ενισχυτή τον Audia Flight 3 (με δυνατότητα pre-out). Σκέφτομαι σοβαρά την λύση των ενεργών ηχείων.....αλλά, δεν υπάρχει χώρος για sub οπότε πρέπει να είναι όσο το δυνατόν "full range". Επίσης, υποχρεωτικά, θα πρέπει να μπορώ να ακούω τα LP μου, αλλά και τα CD μου. Δεν έχω dac και προς το παρόν δεν είναι στα σχέδιά μου. Θα ήθελα τις γνώσεις σας τόσο για κάποιες προτάσεις ηχείων από 3000-4000 ευρώ (φυσικά με την προυπόθεση ότι θα έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από τα τωρινά ηχεία! αλλιώς αφήστε το!) αλλά και απαντήσεις σχετικά με την συνδεσμολογία (που ανέφερα παραπάνω: ακρόαση LP και CD).
Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τι στάθμες θες;
Τα CD από που τα ακούς;
Unico CD player. Σταθμες; Μου αρεσει να ακουω με ενταση. Με τον υπαρχοντα συνδυασμο βεβαια ποτε το volume δεν παει περισσοτερο απο την 11η ωρα...αντικειμενικα ομως, με ορους dB δεν μπορω να απαντησω
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ηχεία έχω τα Audio Physic Spark 4 και ενισχυτή τον Audia Flight 3 (με δυνατότητα pre-out). Σκέφτομαι σοβαρά την λύση των ενεργών ηχείων.....αλλά, δεν υπάρχει χώρος για sub οπότε πρέπει να είναι όσο το δυνατόν "full range". Επίσης, υποχρεωτικά, θα πρέπει να μπορώ να ακούω τα LP μου, αλλά και τα CD μου. Δεν έχω dac και προς το παρόν δεν είναι στα σχέδιά μου. Θα ήθελα τις γνώσεις σας τόσο για κάποιες προτάσεις ηχείων από 3000-4000 ευρώ (φυσικά με την προυπόθεση ότι θα έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από τα τωρινά ηχεία! αλλιώς αφήστε το!) αλλά και απαντήσεις σχετικά με την συνδεσμολογία (που ανέφερα παραπάνω: ακρόαση LP και CD).
Ευχαριστώ[/QUOTE]


Νομίζω ότι είναι δύσκολο να σου πει κάποιος πως θα παίξει κάτι άλλο στο χώρο σου, ειδικά όταν είναι τόσο "περίεργος". Θα πρέπει να δανειστείς ηχεία και να τα δοκιμάσεις εκεί. Μπορεί επίσης κάποιος να σου πει αν έχει νόημα να επενδύσεις σε ψηφιακή επεξεργασία χώρου.

Πως παίζει τώρα το σύστημα σου;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Παίζει να βγάλεις στο σφυρί CD player και να ακούς τα CD σου από σκληρό δίσκο ή κάποιο media player με εξωτερικό CDrom;

Αν ναι, πόσο πιάνει το CD player σου;

Δώσε και ένα μπάτζετ από πώληση ενισχυτή και ηχείων.

Χρειάζεται το συνολικό μπάτζετ που μπορεί να μαζευτεί για αντικατάσταση του υπάρχοντος σεταπ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παίζει να βγάλεις στο σφυρί CD player και να ακούς τα CD σου από σκληρό δίσκο ή κάποιο media player με εξωτερικό CDrom;

Αν ναι, πόσο πιάνει το CD player σου;

Δώσε και ένα μπάτζετ από πώληση ενισχυτή και ηχείων.

Χρειάζεται το συνολικό μπάτζετ που μπορεί να μαζευτεί για αντικατάσταση του υπάρχοντος σεταπ.
Θέλει και τα LP ομως :o, άρα κάποιον προ- ή Dac/προ- με phono χρειάζεται...

Υπάρχουν βέβαια και λύσεις μέσω υπολογιστών
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Προκειται να δωσεις αρκετα χρηματα και απο οτι φαινεται σε ενδιαφερει ο καλος ηχος. Δωσε λοιπον 100-200-300 ευρω να σου προτεινει καποιος ειδικος καταλληλες θεσεις ηχειων και θεσεις ακροασης (κατοπιν μετρησεων) καθως και ηχεια συμβατα με την ακουστικη του χωρου σου.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Μετακίνησε 90 ° δεξιά τα ηχεία πάρε δυο μικρά focal ενεργά φέρε τη θέση ακρόασης κοντά (near field) και θα πεις το Δεσπότη Παναγιωτη.
Με τα ρέστα ενα σαμπακι και καθάρισες.
Και τα physic στο τζάκι,ούτε τραμπες ούτε τίποτα.Ετσι για το γαμωτο
Τα έχουμε φάει στη μάπα, και τις τραμπες και τις δοκιμές στο χωρο μας και οτι μπορείς να φανταστείς:drinks:
IMG_1119.JPG
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Παίζει να βγάλεις στο σφυρί CD player και να ακούς τα CD σου από σκληρό δίσκο ή κάποιο media player με εξωτερικό CDrom;

Αν ναι, πόσο πιάνει το CD player σου;

Δώσε και ένα μπάτζετ από πώληση ενισχυτή και ηχείων.

Χρειάζεται το συνολικό μπάτζετ που μπορεί να μαζευτεί για αντικατάσταση του υπάρχοντος σεταπ.
Οχι, δεν με ενδιαφερει να ακουω απο υπολογιστη. Αν γινεται απο τα υπαρχοντα μηχανηματα...βασικα μονο τα ηχεια θα ηθελα να αλλαξω προς το παρον....αν ειναι εφικτο δηλαδη να τα αντικαταστησω με ενεργα χωρις να αλλαξω κατι αλλο
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Προκειται να δωσεις αρκετα χρηματα και απο οτι φαινεται σε ενδιαφερει ο καλος ηχος. Δωσε λοιπον 100-200-300 ευρω να σου προτεινει καποιος ειδικος καταλληλες θεσεις ηχειων και θεσεις ακροασης (κατοπιν μετρησεων) καθως και ηχεια συμβατα με την ακουστικη του χωρου σου.
:drinks: :drinks: :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μου αρέσει η στροφή 90μοιρες δεξιά που λέει ο gonis, ακόμα και αν δεν πας για nearfield.

Γίνεται;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μετακίνησε 90 ° δεξιά τα ηχεία πάρε δυο μικρά focal ενεργά φέρε τη θέση ακρόασης κοντά (near field) και θα πεις το Δεσπότη Παναγιωτη.
Με τα ρέστα ενα σαμπακι και καθάρισες.
Και τα physic στο τζάκι,ούτε τραμπες ούτε τίποτα.Ετσι για το γαμωτο
Τα έχουμε φάει στη μάπα, και τις τραμπες και τις δοκιμές στο χωρο μας και οτι μπορείς να φανταστείς:drinks:
οπως ειπα, δεν υπαρχει χωρος για sub......για αυτο ζητησα γνωμες για οσο το δυνατον full range ενεργων
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Θεωρώ τζάμπα τα λεφτά του ενισχυτή σου να κάθονται απραγα τα τελικά στάδια. Τες πα, σε αυτά τα λεφτά που λες, οι επιλογές είναι συγκεκριμένες.

Η λύση του γκονη αν και αξιόλογη, θέλει σαμπ, ιδίως για μεγάλες στάθμες, ιδίως για το χώρο σου.
Ομοίως τα κλαϊν τα 310. Ίδια κατηγορία.

Μένουν τα εξής:

https://m.thomann.de/gr/ks_digital_d_808_coax_right_b_stock.htm?o=12&ref=mal_a_12&search=1477951732

https://m.thomann.de/gr/ks_digital_d_808_coax_left_b_stock.htm?o=13&ref=mal_a_13&search=1477951732

Σε προσφορά το ανωτέρω ζεύγους, με 2 8-ιντσα έκαστο.

Οριακά λίγο πιο πάνω, παίρνεις τα 9'' ανταμ, που δε μασαν τα λόγια τους επίσης:

https://m.thomann.de/gr/adam_s3xv.htm?o=26&ref=mal_a_26&search=1477951732

Τα ανταμ αυτά είναι πολύ φτηνά για αυτά που προσφέρουν. Έχουν AES/EBU είσοδο, οπότε η λογική επιλογή είναι να τα παίξεις απ'ευθειας από ένα λάπτοπ με AES/EBU σύνδεση, και λύσεις για φόνο στειτζ υπάρχουν άψογες. Όπου "λάπτοπ", βάλε "κάρτα ήχου", "media player", οτιδήποτε.
Κατά την εκτίμησή μου, η εποχή των CD player's και των ενισχυτών, έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Μόνο ηχείο χρειάζεσαι, και παίζεις κι από το κινητό σου. ;)
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
οπως ειπα, δεν υπαρχει χωρος για sub......για αυτο ζητησα γνωμες για οσο το δυνατον full range ενεργων
Σε αφρόντιστο χώρο, το μεγάλο(*) ηχείο:

1. θα οδηγήσει πιθανότητα σε μεγαλύτερα peaks και dips στις χαμηλές συχνότητες όπου εκπέμπει περισσότερη ενέργεια από ένα μικρό, ενώ

2. θα έχει και συνολικά λιγότερο επίπεδη καμπύλη απόκρισης από ανακλάσεις επειδή θα βρίσκεται πιο κοντά σε κοντινές επιφάνειες λόγω μεγαλύτερου μεγέθους από ένα μικρό.

(*) Full range = μεγάλο, εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμένες σύγχρονες υλοποιήσεις με dsp τύπου κιι, φάντομ, κλπ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μιλώντας για φάντομ:

2 silver και 1 dialog. Full range. Εντός μπατζετ.

https://store.devialet.com/eu_en/

Αλλα χρειαζεσαι και μια συσκευή (υπολογιστής με cd drive+/κάρτα ήχου) που θα αντικαταστήσει τον ενισχυτή σου και θα διαχειρίζεται την σύνδεση πικαπ με το dialog.

Πουλάς ενισχυτή, ηχεία, CD player. Και ισως με αυτές τις πωλήσεις να φτάνεις και τα 2 gold-1dialog, και ενα Dirac software στον υπολογιστή.

Αν αρνείσαι δογματικά την χρήση υπολογιστή ειναι κρίμα, σου ελαχιστοποιεί τις επιλογές και τις δυνατότητες.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Δηλαδή, για να δω αν κατάλαβα, για να χρησιμοποιήσω ενεργά ηχεία θα πρέπει να πουλήσω τα πάντα, από συσκευές που ήδη έχω; Όχι, δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο....μήπως καλύτερα να πάρω δυο μονομπλοκ να τους βάλω δίπλα στα ηχεία και να τελειώνω;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δηλαδή, για να δω αν κατάλαβα, για να χρησιμοποιήσω ενεργά ηχεία θα πρέπει να πουλήσω τα πάντα, από συσκευές που ήδη έχω; Όχι, δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο....μήπως καλύτερα να πάρω δυο μονομπλοκ να τους βάλω δίπλα στα ηχεία και να τελειώνω;
Οχι, υπαρχουν και λυσεις ( #14 για παραδειγμα) με τις οποιες χρησιμοποιεις τις ηδη υπαρχουσες συσκευες σου.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top