Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λάθος κάνεις.
Μέγα θα έλεγα.
Εγω τα δικά μου τα αγόρασα με το σκεπτικό για μια ζωή.
Από τα πρώτα που αγόρασα , μέχρι και τα τελευταία. Βέβαια τα δικά μου είναι SANSUI , CORAL.
Αυτά σίγουρα είναι για μια ζωή. Σκέψου ο G22000 κατασκευάστηκε το 1978 , εγώ τον αγόρασα μτχ το 2006 , και είναι ακόμα σαν καινούργιος. Εχω και άλλα SANSUI του 75 , του 86 , 88, 90 όλα είναι σαν καινούργια , και τους πίνω το αίμα σχεδόν καθημερινά.
Τα CORAL το ίδιο. Τα woofers του 78 , τα υπόλοιπα , από 78 έως 88 , όλα είναι σαν καινούργια.
Εχω και SONY , επίσης σαν καινούργια, και DENON, έχω διάφορα , όλα άψογα.
Μα αυτό περίπου περιγράφει και ο κύριος στο βίντεο. Το dsp σε 10-20 χρόνια θα είναι λέει παρωχημένο, λάθος σε 3-4 το πολύ χρόνια θα συμβεί αυτό. Η τεχνολογία προχωράει άρα θα είσαι πίσω διότι θα έχουν βγει καλύτερα ηχεία. Αν όμως πάρεις για παράδειγμα ένα harbeth δεν κινδυνεύεις ούτε σε 100 χρόνια, δεν έχεις λόγο να πάρεις πιο νέο harbeth καθώς θα είναι ίδιο με το προηγούμενο που έχεις ;). Βλέπεις πόση οικονομία κάνεις?
 


Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Γιαννη καλημέρα, απ ότι θυμαμαι από κατι πολύ παλιες αναρτησεις που ειχες κανει καποια μηχανήματα τα ειχες πληρωσει παρα πολλα χρηματα - ακομη και για σημερα είναι παρα πολλα. Αν δεν κανω λαθος ένα απ αυτά πρεπει να ηταν ενας πολυκαναλος AV ενισχυτης (νομιζω DENON). Πρεπει να κοστιζε οσο ενας TRINOV.

Σιγουρο είναι ότι στα χρονια του ηταν πρωτοποριακος και σιγουρο ότι ηταν προσεγμενος απ ολες τις πλευρες. Μετα όμως από 15-20 χρονια σε θεματα τεχνολογιας αιχμης θα υστερει, όπως και μετα από τα ιδια χρονια θα υστερει και ο TRINOV. Αυτό δεν θα σημαινει ότι θα παψει να παιζει καλα. Απλα στα ιδια χρηματα που ειχες δωσει τοτε θα μπορεις να παρεις καποιο συγχρονο μηχανημα καλυτερο, κι αυτό είναι απολυτως λογικο. ΑΝ όμως βρεις ένα μεταχειρισμενο TRINOV μετα από 15 χρονια σε καλη κατασταση και σε τιμη χωμα, κι εφοσον δεν πολυψάχνεσαι στις λεπτομέρειες και τις συγχρονες τεχνολογιες τοτε θα εχεις κανει μια παρα πολύ καλη αγορα. Πανω σ αυτή την λογικη νομιζω ότι εκανες καποιες άλλες αγορες.

Κατι ασχετο θυμαμαι και τα ηχεια που ειχες από φωτογραφιες. Μαλλον εχεις τα ιδια. Σαμπ δεν θυμαμαι αν εχεις. Για δωσε καποια πληροφορια, καιρο εχουμε να δουμε κατι απο το συστημα σου.

Κοίτα , ο prepro είναι ο AVP-A1HDA, το μόνο που του λείπει είναι το atmos. Δεν χάθηκε ο κόσμος. Εξακολουθεί να παίζει υπέροχα. Δεν κόστιζε όσο ο TRINOV. Είχα αγοράσει 5500e και κάπου στο20 14 είχε φτάσει κατάλογο 10000ε λιανική.
Ηχεία έχω τα ενεργά που έφιαξα το20 15 4 δρομα , 4 ενισχυτές 800rms σύνολο + προενισχυτή +ηλεκτρονικό κρος.
Σαμπς έχω 2 με ένα 15ιντσο το καθένα , που δουλεύουν και κλειστά και ανοιχτά τα οποία οδηγεί ένας jbl 2x600.
Είμαι σε φάση αντικατάστασης των καμπίνων κύριων ηχείων με άλλες μεγαλύτερες με 2 15ιντσα το καθένα , το ένα ενεργό και το άλλο παθητικός ακτινοβολητής. Θα ανεβάσω φώτος όταν τελειώσει το πρότζεκτ στο σχετικό νήμα.
Post automatically merged:

Μα αυτό περίπου περιγράφει και ο κύριος στο βίντεο. Το dsp σε 10-20 χρόνια θα είναι λέει παρωχημένο, λάθος σε 3-4 το πολύ χρόνια θα συμβεί αυτό. Η τεχνολογία προχωράει άρα θα είσαι πίσω διότι θα έχουν βγει καλύτερα ηχεία. Αν όμως πάρεις για παράδειγμα ένα harbeth δεν κινδυνεύεις ούτε σε 100 χρόνια, δεν έχεις λόγο να πάρεις πιο νέο harbeth καθώς θα είναι ίδιο με το προηγούμενο που έχεις ;). Βλέπεις πόση οικονομία κάνεις?

Ναι καλά δεν λέω , υπάρχει και η λογική του αλλάζω μηχανήματα κάθε χρόνο , για να έχω πάντα το τελευταίο μοντέλο, αλλά δεν ψήνομαι.
Τώρα για τα HARBETH τι να πω? δεν ασχολούμαι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Ο πιο βαρετός reviewer (ex High End Audio salesman κατά δική του δήλωση) ever.
Έχει μείνει στην εποχή των σπηλαίων. Πουσάρει συνέχεια old school καταστάσεις, δεν ξέρει τη του γίνεται στα νέα δεδομένα και έχει και άποψη.
Ειναι της σχολής "calibration τα Grand Utopia; είσαι τρελός."

Στα του βίντεο, δεν υπάρχει καμία τεχνολογική "ερώτηση" σε αυτά που αναφέρει. Ερωτήσεις υπάρχουν μόνο στο κεφάλι του. Αυτά έχουν απαντηθεί από κολοσσούς του Audio και όχι πορδές.
Το στιλάκι του βίντεο φαίνεται από τις λέξεις. Μην ξεχνάτε ότι είναι copywriter. Γράφει, το κείμενο πρέπει να πουλήσει, οπότε πρέπει να δημιουργήσει ή και να ενεργοποιήσει τμήματα του εγκεφάλου. Είναι αυτό που έλεγα και ο Λέανδρος γέλαγε.

"You have to sent the entire speaker back? ", Φόβος.

"Α normal passive speaker ", το φυσιολογικό ηχείο, γράφει ο εγκέφαλος του άσχετου.

"outdated DSP", Το τέλος του κόσμου για τον μηχανάκια χαλιεντά. Outdated?? Άσε μας κουκλίτσα μου που θα μας πεις για outdated και ότι θα κολλήσουμε σε παλιά τεχνολογία εσύ που αλλάζεις καλώδια σα μακαρόνια, έχεις λάμπες και απεχθάνεσε τους Class D (κατά δήλωση σου) γιατί θες "normal amps". Τρελή.

Audiophiles want to choose their amplifier. Γιατί έτσι τους μάθατε. Στη δουλειά του τώρα, το κείμενο. Choose, στο Active δεν τσούζ, ψυχολογικό, δεμένος και εξαρτημένος από επιλογές άλλων. Ξέρειιιιι......

Να κοίτα, να ένας καλός ενισχυτής, που να μπει αυτό το πράμα σε ένα σκατούλη ηχείο. Που να μπει ένας σαβούρας 50 κιλά μέταλλο μέσα στο ηχείο, δεν γίνεται, η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια.
Και επειδή για τον άσχετο size matters σα το κ@...ι του ένα πράμα, δεν σου λέω δεν.
Που να μπουν δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη. Ίδια λογική. Τρομερό επιχείρημα. Τα καρπούζια, δείχνει που απευθύνεται.

I don't know if this synergy work.
Who cares τη νομίζεις εσύ.
Cares αυτοί που εκπαιδεύεις γιατί σε διαβάζουν. Aν δεν care δεν θα υπήρχες καν γιατί δεν θα σε διάβαζε κανείς.
Ξέρει η Genelec, η ΑΤC, η PMC, η Geithain, η Dynaudio και τόσοι άλλοι, ποιός είσαι εσύ που αναρωτιέσαι; Reviewer? A reviewer questioning manufacturers? Give me a brake.

It's really loud inside the speaker. So much energy. Amps and woofers in the same box. Σωστά, πoυ είναι τα γαντάκια; Κάτι ξέρουν αυτοί με τις λάμπες. Άσχετα αν δεν υπάρχει ούτε μια μέτρηση που να δείχνει ότι είναι ακουστή η οποία επιρροή, αν υπάρχει. Αυτό που υπάρχει είναι η ερώτηση, και μόνο η ύπαρξη της σε κρατάει πίσω. Ξέρει. Copywriter είπαμε.
It cannot be good, Can it? I don't think so. Είπε.

Class D. Compromise.
Κατάλαβες; Παίρνοντας active παίρνεις και Class D, ο οποίος είναι συμβιβασμός. Τη κάνεις όταν κάνεις συμβιβασμό; Αφήνεις πίσω κάτι που θες.
Μπίνγκο. Γράφει ο εγκέφαλος στο backstage.

Wilson Audio, Magico, MBL. ΔΕΝ φτιάχνουν ενισχυτές. Αυτές οι Τεράστιες εταιρείας, λόγο κόστους λέει το υποσυνείδητο, δεν φτιάχνουν ενισχυτές. Οπότε τη, θα φτιάχνουν οι μικρές; Πας καλά μωρέ;

Και φτάσαμε στο κερασάκι.
Make their sound.

Το βίντεο τελειώνει με 2 λέξεις πολλές φορές μέσα στο λεπτό. Issues και compromises.

Τη καταλάβατε λοιπόν;
Ότι τα Active είναι όλο issues and compromises

Ελπίζω να καταλάβατε πως γράφονται τα κείμενα.

Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι τα φιλαράκια του αρχίζουν να έχουν πρόβλημα. Στην εποχή του διαδικτύου οι μπαλαφάρες από άσχετους ή και πληρωμένους τελείωσαν. Ο κόσμος ενημερώνεται και φαίνεται και από forums. Όλοι αυτοί που αρχίζουν να ψάχνονται για Active είναι χαμένοι πελάτες της κλασικής βιομηχανίας. Είναι αστείο ότι αντί να προσαρμόσουν στα νέα δεδομένα παλεύουν για να συντηρούν τα παλιά.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Ετσι για την κουβέντα και μόνο. alexis
γνωρίζεις ότι και η BRYSTON κατασκευάζει ενεργά ηχεία , των οποίων οι ενισχυτές και το ενεργό κρός δεν είναι μέσα στο ηχείο αλλά εξωτερικές αυτόνομες μονάδες?
Το ίδιο έκανε και η JBL παλιά. Και η Β&W με τον ΝΑΥΤΙΛΟ.
Αρα δεν είναι κατακριτέο να βρίσκονται εκτός ηχείου τα ηλεκτρονικά του.
Οτι υπάρχει επηρεασμός από τους κραδασμούς μέσα στην καμπίνα υπάρχει , απλά δεν ασχολούνται , δεν τους ενδιαφέρει.
Τώρα για τις τάξεις ενισχυτών , I rest my case. Ο καθένας ότι γουστάρει. Αλλος Α, άλλος ΑΒ ,άλλος Δ. ΜΕ ΌΤΙ ΤΗΝ ΒΡΊΣΚΕΙ Ο ΚΑΘΕΙΣ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Ετσι για την κουβέντα και μόνο. alexis
γνωρίζεις ότι και η BRYSTON κατασκευάζει ενεργά ηχεία , των οποίων οι ενισχυτές και το ενεργό κρός δεν είναι μέσα στο ηχείο αλλά εξωτερικές αυτόνομες μονάδες?
Το ίδιο έκανε και η JBL παλιά. Και η Β&W με τον ΝΑΥΤΙΛΟ.
Αρα δεν είναι κατακριτέο να βρίσκονται εκτός ηχείου τα ηλεκτρονικά του.
Οτι υπάρχει επηρεασμός από τους κραδασμούς μέσα στην καμπίνα υπάρχει , απλά δεν ασχολούνται , δεν τους ενδιαφέρει.
Τώρα για τις τάξεις ενισχυτών , I rest my case. Ο καθένας ότι γουστάρει. Αλλος Α, άλλος ΑΒ ,άλλος Δ. ΜΕ ΌΤΙ ΤΗΝ ΒΡΊΣΚΕΙ Ο ΚΑΘΕΙΣ.
Το ξέρω, και οχι μόνο αυτοί.

Το κείμενο του σχολιάζω.
 

gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Οτι υπάρχει επηρεασμός από τους κραδασμούς μέσα στην καμπίνα υπάρχει , απλά δεν ασχολούνται , δεν τους ενδιαφέρει.
Αυτό το έχεις πληροφορηθεί κάπως, ή απλά το εικάζεις;
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.225
Reaction score
1.599
Η υπαρξη του ενισχυτή εντος της καμπινας είναι η πιο παλαια συγκατοικηση στο hardware στον ηχο.
Ειτε στο μαγαζι
55797d_1.jpg




Ειτε στο σπιτι
Radio.jpg


Ειτε στο live
imagesF7K2J9XY.jpg




Και οι 3 αυτές περιπτώσεις είναι λειαν γοητευτικες για τους audioφιντελιστες….τι στο καλο λες οι ενισχυτες εντος της καμπινας να προσδιδουν αρμονικες κανοντας τον ηχο πιο ωραιο? Τοτε είναι πλεονεκτημα η υπαρξη του ενισχυτη εντος της καμπινας..:tongue:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
old school
Μα είναι ολόκληρος old school. Σαν χίππης που κάποτε ανακάλυψε τα καλά της καταναλωτικής ευζωίας :roflmao:

I don't know if this synergy work.
Who cares τη νομίζεις εσύ.
Cares αυτοί που εκπαιδεύεις γιατί σε διαβάζουν. Aν δεν care δεν θα υπήρχες καν γιατί δεν θα σε διάβαζε κανείς.
Ξέρει η Genelec, η ΑΤC, η PMC, η Geithain, η Dynaudio και τόσοι άλλοι, ποιός είσαι εσύ που αναρωτιέσαι; Reviewer? A reviewer questioning manufacturers?
:hi:
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Αυτό το έχεις πληροφορηθεί κάπως, ή απλά το εικάζεις;
Οχι δεν το εικάζω. Είναι από τις βασικές γνώσεις των ηλεκτρονικών.
Οι πλακέτες , οι ημιαγωγοί οι πυκνωτές οι αντιστάσεις , και λοιπά άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα , αντιπαθούν τους κραδασμούς , ιδίως σο σημείο όπου είναι κολημμένα επάνω στην πλακέτα με καλάι , όπως άλλωστε και οι ίδιες οι πλακέτες, συγκεκριμένα οι πίστες οι χάλκινες. Το αυτό συμβαίνει και με την θερμότητα. Την αντιπαθούν εξίσου.
 

Μηνύματα
4.835
Reaction score
25.598
Οκ όλα αυτά στα υπόψιν ,αλλά ας ρωτήσω για ένα φιλαράκι μου που θα ακούει στα 3,10 ή 3 μέτρα στέρεο πρόγραμμα αλλά διαθέτει και ένα υπογούφερ ,.Μήπως όμως υπάρχουν ενεργά με 10 ιντζο γούφερ στα 1500-1700 το ζευγάρι ; Αρκούν τα 10ιντζα σε αυτή την απόσταση; Νομίζω ο ear κάπου στο νήμα ήταν καταφατικός.Φυσικά εξετάζει και περιπτώσεις από ΕΕ. Γράψτε ιδέες !
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Η υπαρξη του ενισχυτή εντος της καμπινας είναι η πιο παλαια συγκατοικηση στο hardware στον ηχο.
Ειτε στο μαγαζι View attachment 140965



Ειτε στο σπιτι View attachment 140966

Ειτε στο live View attachment 140967



Και οι 3 αυτές περιπτώσεις είναι λειαν γοητευτικες για τους audioφιντελιστες….τι στο καλο λες οι ενισχυτες εντος της καμπινας να προσδιδουν αρμονικες κανοντας τον ηχο πιο ωραιο? Τοτε είναι πλεονεκτημα η υπαρξη του ενισχυτη εντος της καμπινας..:tongue:

Βεβαίως και δεν είναι , ποτέ δεν ήταν. Απλώς στα περισσότερα προαναφερθέντα μηχανήματα οι στάθμες είναι χαμηλές και οι κραδασμοί επίσης, πλην του ενισχυτού κιθάρας, όπου έχουμε δει διάφορα τρελλά φαινόμενα στο παρελθόν εξαιτίας των κραδασμών. Οι λάμπες δε, την ακούν ιδιαίτερα από τους κραδασμούς και παρατηρούνται έντονα φαινόμενα ringing. Γι αυτό και κάποια γατόνια έχουν κατασκευάσει jackets μεταλλικά για τις λάμπες για την αποφυγή του ringing αλλά και υποβοήθηση της ψύξης τους.
Post automatically merged:

Οσον αφορά την συγκατοίκηση , επίσης να πούμε ότι ήταν κοινός τόπος τα παλιά τα χρόνια, ως πάγια λύση , ίσως και ως lifestyle της εποχής. Τα κλασσικά στερεοφωνικά του 50-60 ακόμα και του 70 έτσι ήταν υλοποιημένα.
Όχι ότι ήταν σωστό όμως.
 
Last edited:


gid

Μηνύματα
7.283
Reaction score
8.498
Οχι δεν το εικάζω. Είναι από τις βασικές γνώσεις των ηλεκτρονικών.
Οι πλακέτες , οι ημιαγωγοί οι πυκνωτές οι αντιστάσεις , και λοιπά άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα , αντιπαθούν τους κραδασμούς , ιδίως σο σημείο όπου είναι κολημμένα επάνω στην πλακέτα με καλάι , όπως άλλωστε και οι ίδιες οι πλακέτες, συγκεκριμένα οι πίστες οι χάλκινες. Το αυτό συμβαίνει και με την θερμότητα. Την αντιπαθούν εξίσου.
H ερώτησή μου αφορούσε στον ισχυρισμό σου πως για τους κραδασμούς και τις όποιες αρνητικές επιδράσεις τους όσοι φτιάχνουν ενεργά "δεν ασχολούνται, δεν τους ενδιαφέρει".
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Οκ όλα αυτά στα υπόψιν ,αλλά ας ρωτήσω για ένα φιλαράκι μου που θα ακούει στα 3,10 ή 3 μέτρα στέρεο πρόγραμμα αλλά διαθέτει και ένα υπογούφερ ,.Μήπως όμως υπάρχουν ενεργά με 10 ιντζο γούφερ στα 1500-1700 το ζευγάρι ; Αρκούν τα 10ιντζα σε αυτή την απόσταση; Νομίζω ο ear κάπου στο νήμα ήταν καταφατικός.Φυσικά εξετάζει και περιπτώσεις από ΕΕ. Γράψτε ιδέες !
Μόνο αυτά ξέρω στην τιμή που ψάχνεις https://www.thomann.de/gr/krk_rokit_rp10_3_g4.htm
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.225
Reaction score
1.599
Εάν υπαρχει επηρεασμος του ενισχυτή και εξαιτίας αυτου επηρεασμος του ηχείου, αυτό δεν θα φανει στην καμπυλη? Πως παραμενει flat η καμπυλη σε όλα σχεδόν τα αξιοπρεπή ενεργα ηχεια? Και εμπασει περιπτωσει εάν η καμπυλη είναι flat, αυτό που φθανει στα αυτια μου δηλαδή ,τοτε τι σοι επηρρεια είναι αυτή και που με εμποδιζει?


Εκτος εάν υποθεσει καποιος ότι ο ενισχυτης επιφερει έναν θορυβο σε ολο το φασμα ομοιομορφο που δεν διαταρασσει την καμπυλη αλλα υποβαθμιζει την ποιοτητα του ηχου συνολικα. Αυτό όμως δεν το εχω δει πουθενα ως κατηγορια εναντιον των ενεργων ηχειων.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Πολύ σωστά, για τις λάμπες, του ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ αιώνα...
Ενώ οι σύγχρονες είναι διαφορετικές ε? Πέτρο πάρε τα χάπια σου. :headbang:
Post automatically merged:

H ερώτησή μου αφορούσε στον ισχυρισμό σου πως για τους κραδασμούς και τις όποιες αρνητικές επιδράσεις τους όσοι φτιάχνουν ενεργά "δεν ασχολούνται, δεν τους ενδιαφέρει".
Ναι λοιπόν? Τι δεν καταλαβαίνεις?
Post automatically merged:

Εάν υπαρχει επηρεασμος του ενισχυτή και εξαιτίας αυτου επηρεασμος του ηχείου, αυτό δεν θα φανει στην καμπυλη? Πως παραμενει flat η καμπυλη σε όλα σχεδόν τα αξιοπρεπή ενεργα ηχεια? Και εμπασει περιπτωσει εάν η καμπυλη είναι flat, αυτό που φθανει στα αυτια μου δηλαδή ,τοτε τι σοι επηρρεια είναι αυτή και που με εμποδιζει?


Εκτος εάν υποθεσει καποιος ότι ο ενισχυτης επιφερει έναν θορυβο σε ολο το φασμα ομοιομορφο που δεν διαταρασσει την καμπυλη αλλα υποβαθμιζει την ποιοτητα του ηχου συνολικα. Αυτό όμως δεν το εχω δει πουθενα ως κατηγορια εναντιον των ενεργων ηχειων.
Δεν επηρεάζει απαραίτητα τον ήχο. Τα κυκλώματα και τα εξαρτήματα επηρεάζει , δημιουργώντας βλάβες.
Δεν θα έχεις ακούσει μάλλον για τις βλάβες που έβγαζαν κάποια κορυφαία σαμπς ,της περασμένης δεκαετίας.
Ακριβές βλάβες.
Δεν θυμάμαι τώρα το όνομα της εταιρίας.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Ναι και σου απάντησα , ότι είναι βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών.
Οσον αφορά στο αν το ξέρουν και τι κάνουν γι αυτό , είπα επίσης ότι δεν τους νοιάζει. Με το πέρας της εγγύησης , σου λένε πέτα το και πάρε άλλο. Ισχύς εγγύησης 2 χρόνια.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top