Ενεργά + τηλεόραση: γίνεται;

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα,
Ερώτησεις: μπορούν να συνδεθούν 2 ενεργά ηχεία (budjet έως 400 ευρώ) σαν L-R σε τηλεόραση (καθ'ότι δεν υπάρχει κάποιος προ ή άλλος ενισχυτής και ούτε διάθεση αγοράς προς το παρόν) και αν ναι, πως μπορεί να γίνει αυτό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο;
Επίσης ποιο ζεύγος ενεργών θα προτείνατε; Απόσταση θέασης/ακρόασης 2,5 μέτρα.
Μη προτείνετε sub προς το παρόν γιατί το άτομο που ενδιαφέρεται θέλει να αρχίσει με τα L-R και ακολούθως να επεκταθεί σε περαιτέρω ενέργειες, όταν θα έχει να διαθέσει και άλλα χρήματα.
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα Τάσο. Νομίζω ότι γίνεται, αρκεί να έχει έξοδο ακουστικών όπως λέει και ο zizik. Έτσι έχω μια Samsung led, mod 2011 με τα παρακάτω 2.1: https://www.logitech.com/el-gr/product/speaker-system-z623

Ρυθμίζω την ένταση μόνιμα περίπου στη μέση του παρεχόμενου volume και στη συνέχεια χρησιμοποιώ το τηλ/ριο της tv..
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα Τάσο. Νομίζω ότι γίνεται, αρκεί να έχει έξοδο ακουστικών όπως λέει και ο zizik. Έτσι έχω μια Samsung led, mod 2011 με τα παρακάτω 2.1: https://www.logitech.com/el-gr/product/speaker-system-z623

Ρυθμίζω την ένταση μόνιμα περίπου στη μέση του παρεχόμενου volume και στη συνέχεια χρησιμοποιώ το τηλ/ριο της tv..
Καλησπέρα Νίκο. Δεν ξέρω αν έχει. Δεν είναι δική μου η τηλεόραση. Ανάφερα το μοντέλο πιο πάνω και αναμένω από κάποιον που γνωρίζει να μου πει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα Νίκο. Δεν ξέρω αν έχει. Δεν είναι δική μου η τηλεόραση. Ανάφερα το μοντέλο πιο πάνω και αναμένω από κάποιον που γνωρίζει να μου πει.
Σίγουρα θα έχει. Απ' ότι είδα ένα σύγχρονο μοντέλο, συνεπώς δε θα έχει πρόβλημα.

Μπορεί να δει και μόνος του εάν έχει έξοδο 3.5 mm θυλικό..
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλύτερα με ένα dacακι από την οπτική της. Εκτός κι αν μιλάμε για πολύ φθηνά ενεργά απλώς για να παίζουν.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Υπάρχουν οικονομικά ενεργά με οπτική είσοδο.
Νομίζω πως εξαρχής η επιλογή ενός σετ JBL με ασύρματο σαμπ, είναι η προτιμότερη, κι η πιο εύχρηστη.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλύτερα με ένα dacακι από την οπτική της. Εκτός κι αν μιλάμε για πολύ φθηνά ενεργά απλώς για να παίζουν.
Υπάρχουν οικονομικά ενεργά με οπτική είσοδο.
Νομίζω πως εξαρχής η επιλογή ενός σετ JBL με ασύρματο σαμπ, είναι η προτιμότερη, κι η πιο εύχρηστη.
συγκεκριμένα; π.χ JBL 305; Έχουν οπτική είσοδο;
Με ένα τέτοιο Και μετά στα ενεργά με καλώδιο RCA και καθαρίζει η μπουγάδα
πως συνδέεται αυτό;
 
Last edited:

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
συγκεκριμένα; π.χ JBL 305; Έχουν οπτική είσοδο;

πως συνδέεται αυτό;
Dac είναι: τραβάς καλώδιο από την οπτική της τηλεόρασης και αυτό μετατρέπει το σήμα σε αναλογικό και στέλνει stereo rca στα ενεργά.

Το μόνο θεματάκι που ενδέχεται να έχει είναι ότι συνήθως η οπτική έξοδος είναι fixed, επομένως δεν θα μπορείς να αυξομειώνεις την ένταση από το remote της τηλεόρασης. Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις, αλλά κάτι τέτοιο εμένα θα μου έσπαγε τα νεύρα και θα προτιμούσα να τραβήξω απευθείας rca καλώδιο από την έξοδο ακουστικών της tv στα ενεργά ώστε να μπορώ να ελέγχω την ένταση με το τηλεχειριστήριο.

Να ρωτήσω: υπάρχει λόγος που στρέφεστε στην αγορά L+R ενεργών και όχι σε μπάρα; Σε αυτό το μπάτζετ είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εξαιρετικές προτάσεις.
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις, αλλά κάτι τέτοιο εμένα θα μου έσπαγε τα νεύρα και θα προτιμούσα να τραβήξω απευθείας rca καλώδιο από την έξοδο ακουστικών της tv στα ενεργά ώστε να μπορώ να ελέγχω την ένταση με το τηλεχειριστήριο.
..ομοίως! Ότι και αν επιλεγεί, θα πρέπει να μην απωλεστεί η ικανότητα αυξομείωσης της έντασης με το τηλεχειριστήριο της tv.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σίγουρα θα έχει. Απ' ότι είδα ένα σύγχρονο μοντέλο, συνεπώς δε θα έχει πρόβλημα.

Μπορεί να δει και μόνος του εάν έχει έξοδο 3.5 mm θυλικό..
Οι 8 στις 10 τηλεοράσεις από το 2010 και μετά δεν είχαν αναλογική έξοδο ακουστικών.
 

Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Οι 8 στις 10 τηλεοράσεις από το 2010 και μετά δεν είχαν αναλογική έξοδο ακουστικών.
Έριξα μια ματιά στο manual της τηλεόρασης του φίλου: δυστυχώς δεν έχει αναλογική έξοδο ήχου, επομένως θα χρειαστεί σίγουρα dacάκι για να στείλει ήχο στα ενεργά. Μένει να λυθεί το πώς θα ρυθμίζει την ένταση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έριξα μια ματιά στο manual της τηλεόρασης του φίλου: δυστυχώς δεν έχει αναλογική έξοδο ήχου, επομένως θα χρειαστεί σίγουρα dacάκι για να στείλει ήχο στα ενεργά. Μένει να λυθεί το πώς θα ρυθμίζει την ένταση.
Λογικό να μην έχει. Ίσως και το "8 στις 10 δεν έχουν" που έγραψα να είναι λίγο.
Η λύση είναι soundbar, μην το κουράζουμε. Με budget 400 ευρώ ίσως να βρίσκει και με ασύρματο σαμπάκι. Και από τη στιγμή που όλες οι μπάρες είναι τηλεχειριζομενες, λύνεται και το θέμα του ελέγχου της έντασης του ήχου.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οι 8 στις 10 τηλεοράσεις από το 2010 και μετά δεν είχαν αναλογική έξοδο ακουστικών.
Χάρη η Samsung UE 46" ES, mod 2011 έχει. Η Sony AF 8 65" Oled mod 2018 έχει. Πιθανών και οι LG. Ας μας πει κάποιος που διαθέτει μοντέλο της συγκεκριμένης φίρμας.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χάρη η Samsung UE 46" ES, mod 2011 έχει. Η Sony AF 8 65" Oled mod 2018 έχει. Πιθανών και οι LG. Ας μας πει κάποιος που διαθέτει μοντέλο της συγκεκριμένης φίρμας.
Δεν το αμφισβητώ Νίκο πως έχουν αυτές που αναφέρεις. Είναι όμως πολύ σπάνιο πλέον. Την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε κάποιο μεγάλο ηλεκτρομαγαζο με μεγάλη έκθεση τηλεοράσεων, επίλεξε δέκα τυχαία μοντέλα, ρώτα τον πωλητή για αυτές και πες μου μετά πόσες στις δέκα είχαν.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top