Ενεργά + τηλεόραση: γίνεται;

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εντάξει μωρέ, δεν είναι ακριβώς έτσι!
Προφανώς για λόγους μείωσης κόστους αφαιρούνται πράγματα που έχουν ήδη ξεπεραστεί από την τεχνολογία. Μήπως να γκρινιάξουμε που δεν έχουν πλέον και scart; :tongue:
Από την άλλη, θυμήσου πόσα χρήματα είχες δώσει για τη Samsung του 2011 και δες με τα ίδια ακριβώς χρήματα, πόσο καλύτερη και μεγαλύτερη τηλεόραση αγοράζεις σήμερα!
true
καταραμενος καπιταλισμός λέγεται αυτό




Σε όσες τηλεοράσεις έχω σκαλίσει μενού τα τελευταία χρόνια θυμαμαι να έχει επιλογή για μεταβλητή ή σταθερή εξοδο ήχου, τόσο λαθος θυμαμαι;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
true
καταραμενος καπιταλισμός λέγεται αυτό
Σωστά!
Απλά για κάποιους από εμάς, η δυνατότητα αγοράς τεχνολογικά εξελιγμένων καταναλωτικων προϊόντων δεν αποτελεί από μόνη της επαρκές δέλεαρ για να αποδεχομασταν και να στηριζαμε ένα τόσο σάπιο σύστημα!
Σε όσες τηλεοράσεις έχω σκαλίσει μενού τα τελευταία χρόνια θυμαμαι να έχει επιλογή για μεταβλητή ή σταθερή εξοδο ήχου, τόσο λαθος θυμαμαι;
Όχι, αλλά και σε αυτή την περίπτωση η δυνατότητα μεταβλητής εξόδου ήχου, θα αφορούσε την optical ή και παλαιότερα την έξοδο ήχου από scart, όπου αυτά υπήρχαν και όχι το κλασσικό Τζακ των ακουστικών το οποίο πραγματικά σπανίζει.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Η λύση είναι απλή και την έχω εφαρμόσει σε εμένα εδώ και κανα χρόνο και έχω υσηχασει.
Ήθελε λίγο φαντασία και με παίδεψε αλλά έχει πλήρη επιτυχία

Βήμα Α: eBay αγορά Bluetooth με έξοδο οπτική ίνα.
Βήμα Β: Οπτική ίνα σε dac απλό του δεκάρικου η του χιλιάρικου (ότι αγαπάτε:drinks: )
Βημα Γ: Έξοδοι rca από το DAC στα ενεργά.
Βήμα Δ: Σύνδεση του bluetooth με την τηλεόραση

Τελειώσαμε.
Για οποιον αναφέρει ότι σιγά την ποιοτητα που έχει το Bluetooth, θα πρότεινα να ψάξει καλά, τα πρωτόκολλα της τηλεόρασης, και να επιλέξει το καλύτερο με το ποιο... καλό bitrate, και θα..εκπλαγεί με το αποτέλεσμα.
Case Closed ;)
Ωραία η λύση που προτείνεις ωστόσο αν θέλουμε να συνδέσουμε 3 ή παραπάνω ενεργά ? Προφανώς η μοναδική λύση είναι ο ενισχυτής με τις αντίστοιχες pre-out εξόδους σωστά ?
 


Μηνύματα
2
Reaction score
1
Πάντως επειδή μιλάτε για soundbar, έχω αγοράσει κάτω από 100 € (έως και πολύ κάτω, ανάλογα την προσφορά)
την CREATIVE STAGE 2.1 SOUNDBAR WITH SUBWOOFER και είμαι ενθουσιασμένος.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
2-3 €?
Πολλαπλασίασέ το με τα εκατομύρια τηλεοράσεων που φτιάχνουν και θα βρείς το κόστος.
Θα μου επιτρέψετε να έχω αντίρρηση σ' αυτό. Ένα κόστος 2-3 €, μπορεί να μετατραπεί σε επιβάρυνση άντε 10 € στην τελική τιμή της tv. Άρα αν αντί π.χ. 300 € την έβρισκες με έξοδο jack στα 310 € πιστεύετε πως θα ήταν αυτό αποτρεπτικό για τον αγοραστή; Μάλιστα οι ηλικιωμένοι χρειάζονται σχεδόν πάντα για προφανείς λόγους ένα στοιχειώδες ζευγάρι ακουστικών και το να μπουν σε διαιδκασία επίλυσης του θέματος και στη συνέχεια σε ένα ανάλογο επιπλεόν έξοδο, δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Το θέμα νομίζω πως είναι ξεκάθαρα η καθοδήγηση της αγοράς σε "μοντέρνες" λύσεις.
 



Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Λογικά θα δουλέψει. Και λέω λογικά γιατί η οπτική έξοδος μπορεί να βγάλει μέχρι 8 κανάλια, το "αυτό" είναι 8-κάναλο, οπότε φαίνεται ότι θα γίνει δουλειά.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Λογικά θα δουλέψει. Και λέω λογικά γιατί η οπτική έξοδος μπορεί να βγάλει μέχρι 8 κανάλια, το "αυτό" είναι 8-κάναλο, οπότε φαίνεται ότι θα γίνει δουλειά.
To θέμα είναι πως ρυθμίζουμε την ένταση ?
Απο την στιγμή που ακυρώνουμε τον ήχο απο τα ηχεία της TV, το remote είναι πλέον άχρηστο. Αρα είτε πρέπει να κουμπώσει dac με remote στο ενδιάμεσο.
 



Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Γιατί η TV δε στέλνει PCM;
Δε ξέρω μήπως μπερδευτήκαμε. Εγω αναφέρομαι σε PCM stereo όχι PCM 5.1.
Η ερώτηση μου αφορά την ρύθμιση της έντασης αν κουμπώσω 2 ενεργά πάνω στην οπτική έξοδο της TV πως θα ρυθμίζω την ένταση. Νομίζω οτι θα χρειαστεί DAC με remote.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Δε ξέρω μήπως μπερδευτήκαμε. Εγω αναφέρομαι σε PCM stereo όχι PCM 5.1.
Η ερώτηση μου αφορά την ρύθμιση της έντασης αν κουμπώσω 2 ενεργά πάνω στην οπτική έξοδο της TV πως θα ρυθμίζω την ένταση. Νομίζω οτι θα χρειαστεί DAC με remote.
Χρόνια Πολλά!!
Εγώ θα έπαιρνα τα Edifier r2000db που έχουν ενσωματωμένο dac(οπότε έχουν είσοδο οπτικής ίνας) και έχουν και τηλεκοντρόλ για την ρύθμιση
της στάθμης του ήχου και bluetooth για να συνδεθεί κινητό και είσαι κομπλέ
με κόστος κάτω από 200 ευρώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top