Ενεργά + τηλεόραση: γίνεται;

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Χάρη η Samsung UE 46" ES, mod 2011 έχει. Η Sony AF 8 65" Oled mod 2018 έχει. Πιθανών και οι LG. Ας μας πει κάποιος που διαθέτει μοντέλο της συγκεκριμένης φίρμας.
Και η Sony μου, μοντέλο του 18, έχει. Η Samsung του θέματος, όμως, δεν έχει.

Θα πήγαινα εδώ: https://www.skroutz.gr/s/13527340/JBL-Bar-3-1.html

(ή στην αντίστοιχη 2.1)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν το αμφισβητώ Νίκο πως έχουν αυτές που αναφέρεις. Είναι όμως πολύ σπάνιο πλέον. Την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε κάποιο μεγάλο ηλεκτρομαγαζο με μεγάλη έκθεση τηλεοράσεων, επίλεξε δέκα τυχαία μοντέλα, ρώτα τον πωλητή για αυτές και πες μου μετά πόσες στις δέκα είχαν.
...πιθανώς να είναι ετσι. Μου κάνει φοβερή εντύπωση πάντως που η συγκεκριμένη Samsung tv δε διαθέτει έξοδο ήχου για ακουστικά. Πως στην ευχή θα ακούσει κάποιος το πρόγραμμα που τον ενδιαφέρει χωρίς να ενοχλεί; Και όχι μόνον αυτό, σαφώς και ο ήχος θα είναι πολύ πολύ καλύτερος κάνοντας χρήση ενός set καλών ακουστικών, σε σχεση με αυτόν των ενσωματωμένων ηχείων της tv.

Εάν πράγματι είναι ετσι, θα πρέπει κάποιος να δαπανήσει επιπλέον χρήματα για την αγορά εξωτερικών ηχείων/ηχόμπαρας με έξοδο ακουστικών. Απαράδεκτο κατ' εμέ.

Παρ' όλα αυτά, θα πρότεινα στο musicfanatic να εξετάσει προσεκτικότερα στο πίσω μέρος της tv για τη διαπίστωση τυχόν ύπαρξης τέτοιας εξόδου, παρ' ότι στο manual δεν αναφέρει κάτι..
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
...πιθανώς να είναι ετσι. Μου κάνει φοβερή εντύπωση πάντως που η συγκεκριμένη Samsung tv δε διαθέτει έξοδο ήχου για ακουστικά. Πως στην ευχή θα ακούσει κάποιος το πρόγραμμα που τον ενδιαφέρει χωρίς να ενοχλεί;
Με ακουστικά bluetooth, μάλλον.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πως στην ευχή θα ακούσει κάποιος το πρόγραμμα που τον ενδιαφέρει χωρίς να ενοχλεί; Και όχι μόνον αυτό, σαφώς και ο ήχος θα είναι πολύ πολύ καλύτερος κάνοντας χρήση ενός set καλών ακουστικών, σε σχεση με αυτόν των ενσωματωμένων ηχείων της tv.
Με ακουστικά bluetooth
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
QUOTE="diskohead, post: 2626973, member: 8583"]
Με ακουστικά bluetooth, μάλλον.
[/QUOTE]
..και αν διαθέτει ήδη τέτοια.. Highendίστηκα; Είναι γνωστό πόσο χάλια ήχο παίζει το bluetooth!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..και αν διαθέτει ήδη τέτοια.. Highendίστηκα; Είναι γνωστό πόσο χάλια ήχο παίζει το bluetooth!
Νίκο μου μπορεί να έχεις χίλια δικιά σε αυτό που λες, αλλά έτσι είναι και δεν αλλάζει. Οι περισσότερες σύγχρονες τηλεοράσεις δεν έχουν έξοδο ακουστικών. Ό,τι και να πούμε εμείς! :drinks:
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νίκο μου μπορεί να έχεις χίλια δικιά σε αυτό που λες, αλλά έτσι είναι και δεν αλλάζει. Οι περισσότερες σύγχρονες τηλεοράσεις δεν έχουν έξοδο ακουστικών. Ό,τι και να πούμε εμείς! :drinks:
..εύχομαι Χάρη να μην είναι κανόνας. Τι να πω.

Πως σε βάζουν στο τρυπάκι για συνεχείς εκταμιεύσεις!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..εύχομαι Χάρη να μην είναι κανόνας. Τι να πω.

Πως σε βάζουν στο τρυπάκι για συνεχείς εκταμιεύσεις!
Εντάξει μωρέ, δεν είναι ακριβώς έτσι!
Προφανώς για λόγους μείωσης κόστους αφαιρούνται πράγματα που έχουν ήδη ξεπεραστεί από την τεχνολογία. Μήπως να γκρινιάξουμε που δεν έχουν πλέον και scart; :tongue:
Από την άλλη, θυμήσου πόσα χρήματα είχες δώσει για τη Samsung του 2011 και δες με τα ίδια ακριβώς χρήματα, πόσο καλύτερη και μεγαλύτερη τηλεόραση αγοράζεις σήμερα!
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εντάξει μωρέ, δεν είναι ακριβώς έτσι!
Προφανώς για λόγους μείωσης κόστους αφαιρούνται πράγματα που έχουν ήδη ξεπεραστεί από την τεχνολογία. Μήπως να γκρινιάξουμε που δεν έχουν πλέον και scart; :tongue:
Από την άλλη, θυμήσου πόσα χρήματα είχες δώσει για τη Samsung του 2011 και δες με τα ίδια ακριβώς χρήματα, πόσο καλύτερη και μεγαλύτερη τηλεόραση αγοράζεις σήμερα!
..ναι, έτσι είναι. Αλλά τι κοστίζει ένα εσωτερικό ψευτοντακάκι και μια female έξοδο 3.5 mm? Πονηρά σκεπτόμενος λέω ότι σε "σπρωχνουν" στην αγορα και άλλων προϊόντων (ήχου εν προκειμένω), των εταιριών..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..ναι, έτσι είναι. Αλλά τι κοστίζει ένα εσωτερικό ψευτοντακάκι και μια female έξοδο 3.5 mm? Πονηρά σκεπτόμενος λέω ότι σε "σπρωχνουν" στην αγορα και άλλων προϊόντων (ήχου εν προκειμένω), των εταιριών..
Σίγουρα οι εταιρείες κάνουν έρευνες αγοράς και καθορίζουν τα features κάθε προϊόντος με βάση και το τι ζητάει το κοινό. Πιθανολογώ λοιπόν πως σε μια τέτοια έρευνα θα ήταν ελάχιστοι αυτοί που θα έβαζαν ως προϋπόθεση αγοράς μιας τηλεόρασης την ύπαρξη εξόδου ακουστικών.
Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία.
Όσο εργαζόμουν στην Ηλεκτρονική, από το 10-11 και μετά που άρχισαν να αραιώνουν οι τηλεοράσεις με έξοδο ακουστικών, τέτοιες συζητήσεις του τύπου "μα που θα συνδέσω τα ακουστικά μου;", τις είχαμε ως επί το πλείστον με πελάτες άνω των 55-60 ετών.
Τους νεότερους, ή δεν τους ένοιαζε ή τους κάλυπτε η Bluetooth σύνδεση.
Νομίζω πως το έπιασες!
 





Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
..ναι, έτσι είναι. Αλλά τι κοστίζει ένα εσωτερικό ψευτοντακάκι και μια female έξοδο 3.5 mm? Πονηρά σκεπτόμενος λέω ότι σε "σπρωχνουν" στην αγορα και άλλων προϊόντων (ήχου εν προκειμένω), των εταιριών..
Πέρα από αυτό, πιστεύω ότι υπάρχουν και λόγοι πρακτικοί. Η μέση απόσταση θέασης μίας μεγάλης tv είναι 2,5-3 μέτρα, μπορεί να λέω και λίγα. Είναι πολύ πιο βολικό το bluetooth σε αυτή την περίπτωση, από το να τραβάς καλώδιο (το σενάριο δε να σκοντάψει κάποιος στο καλώδιο και να πάρει παραμάζωμα την τηλεόραση ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω - αν και μόλις το σκέφτηκα :D )
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top