Ενεργά + τηλεόραση: γίνεται;

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.247
Ε ναι, γιατί οι Ιάπωνες ξέρουν πως εδώ έχουμε τον @JOHN MARKOU που είναι γνωστό κουφαλογο!! :tongue:
Να πάς να φέρεις της θειάς σου το μπουγαδοκόφινο να στο φορέσω κολάρο. :tongue:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
2-3 €?
Πολλαπλασίασέ το με τα εκατομύρια τηλεοράσεων που φτιάχνουν και θα βρείς το κόστος.
..έτσι οπως το θετεις ναι, εχεις δίκιο. Όμως το ζήτημα παραμένει, ένας καταναλωτής για να κάνει χρήση ακουστικών πρέπει να αγοράσει τέτοια με bluetooth, εάν βέβαια όλα τα φθηνά μοντέλα υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα.

Δε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά του κινητού του, που, σημείωσε, μπορεί να ειναι αρκετά ακριβά και με πολύ καλή απόδοση.
 



TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.223
Εδώ πάντως έχει τις JBL:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Εδώ πάντως έχει τις JBL:
Και αλλού τις έχουν .
Στοκ απο bar 3.1 έχουν?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
..ναι, έτσι είναι. Αλλά τι κοστίζει ένα εσωτερικό ψευτοντακάκι και μια female έξοδο 3.5 mm? Πονηρά σκεπτόμενος λέω ότι σε "σπρωχνουν" στην αγορα και άλλων προϊόντων (ήχου εν προκειμένω), των εταιριών..
Δε χρειάζεται ξεχωριστό DAC για την έξοδο ακουστικών. Ο ήχος έχει γίνει ήδη αναλογικός για να πάει στον ενισχυτή που οδηγεί τα ηχεία της τηλεόρασης. Άρα μόνο female έξοδο 3.5 mm και ίσως καμιά αντίσταση παραπάνω να χρειαστεί.

Πάντως κι εγώ ακούω με τα Sennheiser HD-600 και προέκταση, όταν κάθομαι στην κρεβατοκάμαρα και δε θέλω να ενοχλήσω.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δε χρειάζεται ξεχωριστό DAC για την έξοδο ακουστικών. Ο ήχος έχει γίνει ήδη αναλογικός για να πάει στον ενισχυτή που οδηγεί τα ηχεία της τηλεόρασης. Άρα μόνο female έξοδο 3.5 mm και ίσως καμιά αντίσταση παραπάνω να χρειαστεί.
..δε γνωρίζω ακριβώς τη μετατροπή του ήχου στις tv, αλλά μάλλον έχεις δίκιο. Αυτή έχει ήδη συντελεστεί, προκειμένου να δωθει ήχος στα ηχεία. Άρα, πρακτικά...μηδεν κόστος.

Δε ξέρω, μου φαίνεται περίεργο
ότι στις σύγχρονες tv έχει καταργηθεί η έξοδος ακουστικών..
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
..δε γνωρίζω ακριβώς τη μετατροπή του ήχου στις tv, αλλά μάλλον έχεις δίκιο. Αυτή έχει ήδη συντελεστεί, προκειμένου να δωθει ήχος στα ηχεία. Άρα, πρακτικά...μηδεν κόστος.

Δε ξέρω, μου φαίνεται περίεργο
ότι στις σύγχρονες tv έχει καταργηθεί η έξοδος ακουστικών..
Όχι μάλλον.
Εσύ ενοχλείς έτσι κι αλλοιώς. :tongue: :lolsign: :gotcha:
Καλέ, μέχρι Θρακομακεδόνες ακούγεται το sub μου όταν παίζω τέρμα; :roflmao: :roflmao: :lol:
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Αφού η tv έχει οπτική έξοδο μπορεί να αγοράσει πολλά ηχεία όπως edifier που έχουν οπτική.
Εγώ έχω τα Edifier S880DB που έχουν

Σύνδεση Double RCA to 3.5mm Jack/ Aux/ USB Audio/ Bluetooth/ Optical-Coaxial
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Η λύση είναι απλή και την έχω εφαρμόσει σε εμένα εδώ και κανα χρόνο και έχω υσηχασει.
Ήθελε λίγο φαντασία και με παίδεψε αλλά έχει πλήρη επιτυχία

Βήμα Α: eBay αγορά Bluetooth με έξοδο οπτική ίνα.
Βήμα Β: Οπτική ίνα σε dac απλό του δεκάρικου η του χιλιάρικου (ότι αγαπάτε:drinks: )
Βημα Γ: Έξοδοι rca από το DAC στα ενεργά.
Βήμα Δ: Σύνδεση του bluetooth με την τηλεόραση

Τελειώσαμε.
Για οποιον αναφέρει ότι σιγά την ποιοτητα που έχει το Bluetooth, θα πρότεινα να ψάξει καλά, τα πρωτόκολλα της τηλεόρασης, και να επιλέξει το καλύτερο με το ποιο... καλό bitrate, και θα..εκπλαγεί με το αποτέλεσμα.
Case Closed ;)
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Ίσως υπάρχει και πιο απλή λύση:

Από την έξοδο HDMI (ARC) της TV σε DAC με είσοδο HDMI.
Η έξοδος του DAC να πηγαίνει πάνω στα ηχεία.

Αν δεν απατώμαι, το HDMI έχει μεγαλύτερο bandwidth απο το bluetooth.
Επίσης, έχει το πλεονέκτημα της σύνδεσης μέσω καλωδίου (πχ λιγότερα σφάλματα σύνδεσης, παρεμβολές κα).

:sneaky:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ίσως υπάρχει και πιο απλή λύση:

Από την έξοδο HDMI (ARC) της TV σε DAC με είσοδο HDMI.
Η έξοδος του DAC να πηγαίνει πάνω στα ηχεία.

Αν δεν απατώμαι, το HDMI έχει μεγαλύτερο bandwidth απο το bluetooth.
Επίσης, έχει το πλεονέκτημα της σύνδεσης μέσω καλωδίου (πχ λιγότερα σφάλματα σύνδεσης, παρεμβολές κα).

:sneaky:
Παράδειγμα τέτοιου DAC με είσοδο HDMI;
Επίσης πως επιτυγχάνεται η ρύθμιση της έντασης του ήχου από το χειριστήριο της τηλεόρασης;
 


Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Με αυτά άραγε λύνεται το πρόβλημα;
Mackie CR8-XBT (αυτοενισχυόμενα μάλλον), Bluetooth σύνδεση, 8ιντσο γούφερ...350 ευρώ
Νομίζω σου κάνει. Λογικά θα μπορείς να ελέγχεις τη στάθμη από το τηλεχειριστήριο. Επιμένω πάντως, και σόρι αν γίνομαι σπαστικός, ότι θα πήγαινα σε μπάρα σε αντίστοιχο μπάτζετ.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Νομίζω σου κάνει. Λογικά θα μπορείς να ελέγχεις τη στάθμη από το τηλεχειριστήριο. Επιμένω πάντως, και σόρι αν γίνομαι σπαστικός, ότι θα πήγαινα σε μπάρα σε αντίστοιχο μπάτζετ.
Ναι, οκ. Μαζεύω γνώμες. Η ηχομπάρα, έχει καλή απόδωση για ακρόαση μουσικής μόνο; Ή είναι, ας πούμε πιο προσανατολισμένη, για ταινίες;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ναι, οκ. Μαζεύω γνώμες. Η ηχομπάρα, έχει καλή απόδοση για ακρόαση μουσικής μόνο; Ή είναι, ας πούμε πιο προσανατολισμένη, για ταινίες;
Kυρίως για ταινίες.

Aς κάνει μια μικρή υπέρβαση ο φίλος και ας πάει εδώ.
Παίζει προσφορούλα.

Με το 10" sub .
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Καλησπερα υπαρχουν τα ενεργα ηχεια της addon a26 a36 με tv arc ενσωματωμενο. Αρκετα βολικο
Σιγουρα θα υπαρχουν και καποια αλλα .
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.520
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top