Ενεργές ηχητικές αποδράσεις (aka Το συστηματάκι μου)

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Άρα δεν είμαι τρελός! Κρίμα, γιατι το έχω αγοράσει. Αν βγάλεις καμία άκρη, πες μου σε παρακαλώ.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Έχετε εξαντλήσει όλα τα σενάρια;
Έχετε προσπαθήσει να διευρύνετε το "sweet spot"; Δηλαδή, έχετε μετρήσει και sofa ή μόνο chair;
Το μικρόφωνο το έχετε δοκιμάσει και στις δύο κατευθύνσεις; Δηλαδή και οριζόντια και κάθετα;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Έχετε εξαντλήσει όλα τα σενάρια;
Έχετε προσπαθήσει να διευρύνετε το "sweet spot"; Δηλαδή, έχετε μετρήσει και sofa ή μόνο chair;
Το μικρόφωνο το έχετε δοκιμάσει και στις δύο κατευθύνσεις; Δηλαδή και οριζόντια και κάθετα;
Προσωπικά, sofa και το μικρόφωνο οριζόντια. Κάθετα προτείνει για πολυκάναλο setup
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Πόση απόσταση έχει το μικρόφωνο/αυτί από τον πίσω τοίχο; Αν είναι κοντά, θα μου ακουγόταν πολύ λογικό στο να το βάλεις κάθετα.
Γιαννο, εγω μετράω με μικρόφωνο οριζόντιο, περίπου ενα μέτρο απο πίσω τοίχο (που εχει όμως απορρόφηση και διάχυση στις ψηλές). Θα δοκιμάσω και κάθετα αλλα και πιο μακριά απο πίσω τοίχο. Εσύ, την αλεξιου που λέει και ο Μη την ακούς dead center; Ρωτάω γιατι στις πρόχειρες δοκιμές που κάναμε σπίτι σου, τον Mark Knopfler θυμάμαι δεν τον άκουγα κέντρο.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Πόση απόσταση έχει το μικρόφωνο/αυτί από τον πίσω τοίχο; Αν είναι κοντά, θα μου ακουγόταν πολύ λογικό στο να το βάλεις κάθετα.
´Εχω 3 μέτρα από τον πίσω τοίχο. Παρολ'αυτά θα το δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εγώ όταν το είχα δοκιμάσει πάντως δεν μου έκανε τέτοια artifacts που λέτε...όσες διαφορές υπήρχαν ήταν όλες προς το καλύτερο...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Εγώ όταν το είχα δοκιμάσει πάντως δεν μου έκανε τέτοια artifacts που λέτε...όσες διαφορές υπήρχαν ήταν όλες προς το καλύτερο...
Με κάτι χαλιέται, αλλά δεν έχει βρεθεί τί. Όπως είπα και πιο πάνω, στο 2ο σύστημα έκανε αισθητές βελτιώσεις.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Γιαννο, εγω μετράω με μικρόφωνο οριζόντιο, περίπου ενα μέτρο απο πίσω τοίχο (που εχει όμως απορρόφηση και διάχυση στις ψηλές).
Δεν ξέρω βρε Δημήτρη, αυτή η διαγώνια διάταξη στο δωμάτιό σου με προβληματίζει...
Θα δοκιμάσω και κάθετα αλλα και πιο μακριά απο πίσω τοίχο. Εσύ, την αλεξιου που λέει και ο Μη την ακούς dead center; Ρωτάω γιατι στις πρόχειρες δοκιμές που κάναμε σπίτι σου, τον Mark Knopfler θυμάμαι δεν τον άκουγα κέντρο.
Στο σπίτι μου ήταν τη μέρα που ξεστόλισαμε τα Χριστουγεννιάτικα και είχα μετακινήσει και το αριστερό αλλά και τον καναπέ.

Εγώ παιδιά έχω δοκιμάσει "chair" καθήμενος 2,5m από το αριστερό και 0,5m από το δεξιό και πάλι κέντρο μου τα φέρνει.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Ουφ, τώρα γύρισα από παιδικό αποκριάτικο πάρτυ(!!!)

...Εσύ, την αλεξιου που λέει και ο Μη την ακούς dead center; ...
Άσε την Αλεξίου:p... Φέρε μου τον Jay Kan από τους Jamiroquai (που πηδάει σαν το κρι-κρι) στο κέντρο κι έπειτα θα σε παραδεχθώ :roflmao:!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ενα ακόμη περίεργο: όταν η έξοδος του Dirac ειναι το built in audio, μου επιτρέπει να ρυθμίζω delay και gain ξεχωριστά για κάθε κανάλι στερεό. Όταν η έξοδος παει στην εξωτερική κάρτα / dac, μπορώ να ρυθμίζω μόνο το ενα κανάλι, το αριστερό.
 



Μηνύματα
640
Reaction score
535
Νταξ, θα το πω. Έτσι κ αλλιώς, ποιος θα με παρεξηγήσει εδώ μέσα...

Απο τότε που πήρα τα solo6, αναρωτιώμουν πως να παίζει το ομόσταυλό τους sub6.
Πριν λίγες μέρες έσκασε μύτη ενα τέτοιο στις αγγελίες, από τον φίλτατο Δημήτρη (Dimusique). Ε, το πήρα :)

Δεν πίστευα ότι θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τα pv1, για διάφορους λόγους, αλλά μ'έτρωγε η περιέργεια.
Αν αποδεικνύονταν συνολικά καλύτερο, γιατί όχι, θα μπορούσε να τα αντικαταστήσει.

Πρόκειται για ένα εξαιρετικό sub, ταχύτατο, με μεγάλη έκταση, φτιαγμένο για μουσική.
Δίνοντας του το το κατάλληλο θέμα, γοητεύει.
Φάνηκαν άμεσα οι αδυναμίες των pv1. Κατεβαίνει χαμηλά, τόσο που τα 2 pv1 δε μπορούν να κοιτάξουν.
Ακόμα και σε rock/blues δίνει μια γροθιά στην μπότα και ανοίγει το μπάσο πρωτόγνωρα στο χώρο μου.

Αν άκουγα ηλεκτρονική μουσική θα το κράταγα.
Ωστόσο, στις μουσικές που ακούω, το pv1 είναι αλλού.

Έγιναν κ μετρήσεις που είχαν ενδιαφέρον, αλλά πλάκα είχαν κ οι ακροάσεις.
Το πέταξα στη motu σε stereo έξοδο και αρχικά το έβαλα να κροσσάρει ακριβώς όπως και τα pv1 (90hz, 24db/oct).
Με τη βοήθεια του ipad και του touchosc, είχα το cuemix μπροστά μου στον καναπέ. Με 2 clicks μπορούσα να γυρνάω από τα pv1 στο sub6 στο τούμπαλιν, ενώ έπαιζε ένα κομμάτι.
Κάθε φορά που γύρναγα στο sub6, ο χώρος γέμιζε μπάσο, και ο καναπές έτρεμε,
Μόλις γύρναγα στα pv1, το μπάσο έσφιγγε και ένιωθες ότι ήσουν σε live και κάποιος έφυγε επιτέλους από μπροστά σου και άκουγες καλύτερα.

Σίγουρα πιο δύσκολα ταιριάζει στο χώρο μου το sub6, οπότε επιφυλάσσομαι να επεξεργαστώ τις μετρήσεις για να το τιθασεύσω. Είμαι σίγουρος ότι τα γαλλάκια έκαναν εξίσου καλή δουλειά όπως και με την υπόλοιπη σειρά sm6.

Ουφ, περισσότερα next time.
Χαιρετίζω
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Τo sub6 με λίγο eq έστρωσε αρκετά, ωστόσο έχασε, στα σημεία, από τα pv1.
8άρια woofers, sealed design, ταχύτητα, punch και 'ατάκα' ήταν τα όπλα των pv1 στα οποία δε μπόρεσε να αντισταθεί το sub6.

Ωστόσο, θα ζούσα άνετα μ'αυτό το εξαιρετικό sub, το οποίο, εκτός από καλό ήχο, έχει και μια πληθώρα συνδέσεων και ρυθμιστικών για να ταιριάξει, πρακτικά, σε κάθε χώρο και setup.

Δε μπόρεσα βέβαια να αντισταθώ και να μη δοκιμάσω κάτι τελευταίο.
Crossάρισμα στα 50hz τα pv1 κι από κει και κάτω το sub6. Όλα μαζί δλδ!
Το αποτέλεσμα ήταν μαγικό, ένα best of both worlds.
Φρόντισα να τα αποσυνδέσω σύντομα, μη μου μπουν ιδέες να τα κρατήσω όλα.
Ευτυχώς, δε γίνεται για διάφορους λόγους...
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται για dirac, με πληροφόρησαν ότι υπάρχει γνωστό bug όταν χρησιμοποιείται το λογισμικό αυτό σε OS X και με συγκεριμένες πολυ-κάναλες κάρτες/dacs. Προσοχή λοιπόν αν κάποιος σκοπεύει να το αγοράσει.

Για σύριζα, colour decoding και άλλα κουλά, λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Λοιπόν, με παρεμβολή του λογισμικού soundflower ανάμεσα στο dirac και το 'προβληματικό΄dac, το πρόβλημα ξεπερνιέται και το αποτέλεσμα είναι αυτό που έπρεπε να είναι. Ενεργοποιείται επίσης η ρύθμιση delay και των δύο καναλιών για χειροκίνητες μικρορυθμίσεις.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χωρίς την παρεμβολή του soundflower, το dirac διόρθωνε μόνο το ένα από τα δύο κανάλια. Το άλλο, τουάχιστον χρονικά, παρέμενε ανέπαφο με αποτέλεσμα να προηγείται και να τραβάει όλη τη σκηνή προς το μέρος του. Αποτέλεσμα άλλα-ν-τ-άλλων δηλαδή.

Ελπίζω να λύσουν το bug όπως μου υποσχέθηκαν γιατί δε μ' αρέσει να πρέπει να ανοίξω amarra, itunes, dirac, soundflower, MIO console για να ακούσω μουσική! Ήμαρτον! Άσε που μπορεί να χαθεί και κανένα μπιτ στο δρόμο...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Παρακάτω μια εικόνα του πως μου αρέσει να ακούγεται το σύστημα.
Αν το δει κανείς συνολικά, βλέπει μεγάλη απόκλιση από το μέσο όρο (+-5db).
Ωστόσο, ίσως έχει νόημα να το κοιτάει κανείς σε 3 parts, όπου έτσι, η διακύμανση είναι +-3db

<200hz
200hz-10Khz
10Khz-15Khz

Για >15Khz, αδιαφορούμε έτσι κι αλλιώς.

Με smoothing 1/1, αφού έτσι κι αλλιώς εδώ το ζητούμενο είναι η γενική εικόνα στο πως περίπου ακούγεται το σύστημα.
Είναι το ένα κανάλι, solo6+pv1 crossαρισμένα στα 90hz.
Η ισοστάθμιση δεν είναι με dirac, αλλά με το χέρι στη motu, μέτρηση, ρύθμιση, και ξανά μέτρηση κ.ο.κ. (καθόλου εύκολο).
Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε με μικρές βυθίσεις (μέχρι 4db αν θυμάμαι καλά), με εξαίρεση στην αντιμετωπιση των modes του χώρου στα 40 και 60hz, όπου εκεί η βύθιση έφτασε και τα 12db.
Σε σχέση με το 'χέριασμα' που έκανα σε άλλα συστήματα, αυτά είναι 'χάιδεμα'.
Έτσι μάλλον εξηγείται το γιατί μου αρέσει τόσο αυτό το σύστημα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο δοκίμασα. Απλά έκατσε στο χώρο σωστά.

Οποιαδήποτε υπόδειξη ή σχόλιο είναι καλοδεχούμενα.
Χαιρετώ σας.
 

Attachments


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Έχουμε κάποιες εξελίξεις, αλλά πριν από αυτό, θα ήθελα να βάλω ένα quiz, αν μου επιτρέπετε.

Επισυνάπτω 4 γραφήματα από αντίστοιχες μετρήσεις του REW με διαφορετιές ρυθμίσεις του cross.
Ποιό από τα 4 πιστεύετε είναι πιο σωστό, και γιατί;
Πιστεύετε ότι κανένα από αυτά δεν είναι σωστό (όλα έχουν κάποιο σημαντικό πρόβλημα);
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δείχνει το κάθε γράφημα για να αποφασίσετε; Αν ναι, τι;
Τα γραφήματα δείχνουν την περιοχή 30-130Hz SPL+Phase
Είναι χωρίς smoothing, ενώ δεν έχει μπει κανένα eq, πέραν βέβαια του απαραίτητου για το cross.

Για να δούμε, μόνο εγώ έχω καεί μ'αυτό το θέμα;

Α
n90.jpg


Β
i90.jpg


Γ
n180.jpg


Δ
i180.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.200
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top