Ενισχυτής για ηχεία Audio Spectrum Xanadu

A

AKARL

Guest
Όταν λέω ποιότητα δεν περιμένω αντικειμενικές απαντήσεις, ξέρω πολύ καλά πόσο υποκειμενικό είναι το χόμπυ. Απλώς όταν κανείς αιτιολογεί την απάντησή του μπορώ να υποθέσω με κάποια ασφάλεια αν είναι προς εκεί που θέλω ή όχι.
Η ποιότητα είναι μια πολύ δύσκολη έννοια να τη συλλάβει κανείς. Εν συντομία θα σου πω ότι ή «ποιότητα» ή «αξία», όπως περιγράφεται από τον Robert Pirsig, δεν γίνεται να οριστεί αυστηρά επειδή προηγείται εμπειρικά κάθε διανοητικής κατασκευής της, κυρίως επειδή η ποιότητα (όπως την ορίζει ρητά ο Pirsig) προϋπάρχει πάντα ως αντιληπτική εμπειρία πριν καν γίνει αντικείμενο σκέψης είτε περιγραφικά είτε ακαδημαϊκά.

Δυστυχώς τις περισσότερες φορές που χρησιμοποιείται η συγκεκριμένος όρος είναι ταυτόσημος με τον χαβά της ψ@λής εκάστου. Άρα, σε πρακτικούς όρους καλό είναι να μην αναφέρουμε τον όρο ποιότητα στις χαλαρές συζητήσεις μας.

Πίστεψέ με ο χαβάς της ψ@λής εκάστου ουδόλως μπορεί να σε βοηθήσει στην αναζήτησή σου.

Ένας ενισχυτής είναι καλύτερος ηχητικά μπορεί να σημαίνει πολλά για διαφορετικούς ανθρώπους. Περισσοτερη λεπτομέρεια, περισσότερος ρυθμός, πιο γλυκός ή τραχύς ήχος (ανάλογα με τα ακούσματα) και άλλα πολλά. Πάντως δεν σημαίνει περισσότερη ένταση (μόνο) ούτε σημαίνει παραμορφώσεις. Αυτό που λέω παραπάνω σχετικά με τις αιτιολογήσεις είναι αυτό που ζητάω.
Η έννοια του καλύτερου και χειρότερου είναι, εξ΄ορισμού, υποκειμενική και δεν βοηθά ούτε κατ΄ελάχιστον σε συγκρίσεις ή εξαγωγή συμπερασμάτων. Αυτό που είναι καλύτερο για μένα είναι το χειρότερο για σένα. Ποιος έχει δίκιο και γιατί;

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μια έννοια που έχει νόημα και θα σε βοηθήσει είναι η έννοια "σωστότερο" σε όρους πιστότητας αναπαραγωγής. Τα υπόλοιπα είναι χαβάς.

ους φόβους μου δεν είμαι σίγουρος πως να τους εξηγήσω. Ελλείψη καλύτερου τρόπου θα πω ότι επειδή συνήθως ότι πληρώνεις αγοράζεις, ένας φτηνός ενισχυτής με πολλά βαττ δεν μου γεμίζει το μάτι (ναι είμαι προκατειλημένος το παραδέχομαι).
Αυτός σου ο φόβος θα σε κάνει να χάσεις πολλά λεφτά. Αυτό σε φοβίζει καθόλου;

Θέλω έναν ολοκληρωμένο (γιατί δύσκολα βρίσκω στα 400-600 σετ προ/τελικού αρκετά ποιοτικό :p )
Αμφιβάλλω σοβαρά αν μπορείς να βρεις οικονομικό ολοκληρωμένο που να οδηγεί σωστά τα ηχεία που θέλεις να πάρεις.

Πρόταση: μην πάρεις τώρα κάτι. Δούλεψέ τα με τον Μάγκνουμ. Όταν αποταμιεύσεις δγυό αβουγουδού μπορείς να αγοράσεις έναν ΡΟΤΕΛ ΡΨ-1570 με έναν Κράουν-1502 και τέρμα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Μόλις το googlαρα. Δεν είχα ειδέα τι είναι, πόσο μάλλον πόσο το έχω εγώ... Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Φιλε μου αν περιμένεις να πάρεις ολοκληρωμένη άποψη σωθηκες!Αλλά και αν την πάρεις θα είναι λαθος γιατί πολύ απλά προσωπικα για εμένα θα επρεπε να έρθω σπίτι σου να δω το χωρο σου κτλ.......Και τέλος πάντων αν έχεις κανένα φίλο που να έχει κανά ενισχυτή με ποοοολλα ρεύματα και βατ Βαλτινού γιατί που ξέρεις μπορεί και να μην καταλάβεις τιποτε.Η ταπεινή μου γνώμη
[DOUBLEPOST=1523129500][/DOUBLEPOST]Καλή Ανάσταση σε καλή όλους!
 

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Συμφωνώ με τα περισσότερα και γι αυτό εξέφρασα και με τον τρόπο που εξέφρασα την αρχική μου απορία. Προφανώς δεν πέρασα αυτό που ήθελα, αλλά ναι, αυτό που λές εννοούσα.
Στο μόνο που δεν συμφωνώ, τόσο, είναι το αν φοβάμαι να χάσω πολλά λεφτά λόγω του φόβου μου.
Στο παρελθόν έχω χάσει πολλά λεφτά αγοράζοντας φτηνά πράγματα. Δεν σημαίνει ότι όλα τα φτηνά είναι το ίδιο. Γι' αυτό άνοιξα αυτό το θέμα άλλωστε. Για να ακούσω 5 απόψεις και να καταλήξω κάπου.
Οπότε η επικρατούσα άποψη είναι: κανέναν από αυτούς που έχεις στο μυαλό σου. Κράουν και ξερό ψωμί (μαζί με έναν ροτελ για να του λέει τι να κάνει).
Οκ. Θα το ψάξω κι αυτό.
[DOUBLEPOST=1523129723][/DOUBLEPOST]Δεν περιμένω τελική απάντηση (νόμιζα ότι το είχα καταστήσει σαφές, αλλά μάλλον δεν το 'χα) απόψεις ήθελα για να καταλάβω ό,τι μπορώ να καταλάβω.
[DOUBLEPOST=1523130355][/DOUBLEPOST]Ερώτηση (ασχέτου). Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει έναν ολοκκηρωμένο ενισχυτή σαν προενισχυτή, μέσω της εξόδου tape; (και ξέρω τώρα θα αρχίσουν να καταφθάνουν οι τομάτες και τα αυγά. Θα τσουγκρίσουν στο κεφάλι μου...)
[DOUBLEPOST=1523130419][/DOUBLEPOST]Και, ναι φυσικά, καλή Ανάσταση!
 

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Πάντως για τον ροτελ θα ήθελα να ακούσω και ένα γιατί. Τα γιατί ψάχνω πρώτα στις απαντήσεις σας. Τα υποκειμενικά γιατί.
 


A

AKARL

Guest
Συμφωνώ με τα περισσότερα και γι αυτό εξέφρασα και με τον τρόπο που εξέφρασα την αρχική μου απορία. Προφανώς δεν πέρασα αυτό που ήθελα, αλλά ναι, αυτό που λές εννοούσα.
Στο μόνο που δεν συμφωνώ, τόσο, είναι το αν φοβάμαι να χάσω πολλά λεφτά λόγω του φόβου μου.
Στο παρελθόν έχω χάσει πολλά λεφτά αγοράζοντας φτηνά πράγματα. Δεν σημαίνει ότι όλα τα φτηνά είναι το ίδιο. Γι' αυτό άνοιξα αυτό το θέμα άλλωστε. Για να ακούσω 5 απόψεις και να καταλήξω κάπου.
Οπότε η επικρατούσα άποψη είναι: κανέναν από αυτούς που έχεις στο μυαλό σου. Κράουν και ξερό ψωμί (μαζί με έναν ροτελ για να του λέει τι να κάνει).
Οκ. Θα το ψάξω κι αυτό.
[DOUBLEPOST=1523129723][/DOUBLEPOST]Δεν περιμένω τελική απάντηση (νόμιζα ότι το είχα καταστήσει σαφές, αλλά μάλλον δεν το 'χα) απόψεις ήθελα για να καταλάβω ό,τι μπορώ να καταλάβω.
Να εξηγήσω λίγο παραπάνω κάτι:

Ο Κράουν δεν είναι ιδέα ή θρησκεία όπως, λόγου χάρη, τα Κλιπς. Ούτε είναι πανάκεια.

Για την κατηγορία χρημάτων που σκέφτεσαι να κινηθείς ο Crown XLS-1502 είναι ο πιο προσιτός οικονομικά τελικός ενισχυτής που μπορεί να οδηγήσει σωστά σχεδόν το σύνολο των ηχείων που υπάρχουν. Τόσο απλά. Για δε αξιοπιστία, αντοχή στο χρόνο, τις ταλαιπωρίες κλπ. καλύτερα να μη το συζητήσουμε καθόλου. Είναι επαγγελματικό μηχάνημα. Τελεία.

Θέλεις κάτι σωστότερο και ακριβότερο; Ψάξε για τελικό ή ολοκληρωμένο με αρθρώματα της Χυπέξ. Εκεί τελειώνει, σήμερα, η αναζήτηση ενισχυτικής βαθμίδας για κάποιον που ενδιαφέρεται να ακούει μουσική. Για όσους πσάχνουν άποπση, χροιές, ωραίο και καλύτερο ήχο, επιμηκυντή μορίου κλπ. ο μπαξές έχει τα πάντα όλα.

Ο Ρότελ είναι ένα ενδιαφέρον και οικονομικό πολυεργαλείο από μια σοβαρή και τίμια εταιρεία του χώρου. Εξίσου απλό.

Η όποια απόφαση δική σου. Απλά, σκέψου τι και γιατί ψάχνεις. ;)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φιλε μου αν περιμένεις να πάρεις ολοκληρωμένη άποψη σωθηκες!Αλλά και αν την πάρεις θα είναι λαθος γιατί πολύ απλά προσωπικα για εμένα θα επρεπε να έρθω σπίτι σου να δω το χωρο σου κτλ.......Και τέλος πάντων αν έχεις κανένα φίλο που να έχει κανά ενισχυτή με ποοοολλα ρεύματα και βατ Βαλτινού γιατί που ξέρεις μπορεί και να μην καταλάβεις τιποτε.Η ταπεινή μου γνώμη
[DOUBLEPOST=1523129500][/DOUBLEPOST]Καλή Ανάσταση σε καλή όλους!
Πόσο χρεώνεις την επίσκεψη φίλε; Κάνεις εξειδικευμένες μετρήσεις; Καλή ανάσταση
 

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Αυτό ακριβώς χρειάζομαι. Σωστότερο ήχο. Δεν θέλω πολύ επέμβαση από τα ενδιάμεσα τμήματα. Ας ακούγονται οι κακές ηχογραφήσεις άσχημα ούτως ώστε να ακούγονται οι καλές ωραία.
[DOUBLEPOST=1523131734][/DOUBLEPOST]Φοβάμαι (πάλι) αλλά θα ξαναρωτήσω, μπορεί ολοκληρωμένος χωρίς εξόδους pro να χρησιμοποιηθεί σαν προενισχυτής;
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Πόσο χρεώνεις την επίσκεψη φίλε; Κάνεις εξειδικευμένες μετρήσεις; Καλή ανάσταση
Εξαρτάται από το ψώνιο που έχει ο καθένας.Σε φίλους το κάνω τσάμπα σιγά μην πληρώνα τον οποιοδηποτε να μου πει αυτές της αρλουμπες.Οπως πχ ότι αυτός είναι επαγγελματικός ενισχυτής και ξέρεις δεν είναι hi end........αλλά αμα βαλουμε κουρτίνα θα χάσει η μάνα το παιδί!καλή Ανάσταση λέμε!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.895
Reaction score
77.507
To έχω ξαναγράψει
πριν πολλά χρόνια..που είχα Xanadu + velodyne hgs 10
τα δούλευα με ένα musical fidelity A1..ναι ξέρω...έψησα και αυγό στο σασί (στ'αλήθεια..το έκανα..η ηλικία της χαζομάρας:roflmao:)
όταν αγόρασα τον CAV A-8... σταμάτησα να δουλεύω το sub και το πούλησα...τίναζε τα ντουλάπια της κουζίνας:party:
τα έπαιζε για πλάκα..πόσο μάλλον ο Α-10

στο σήμερα τώρα
καλό θα ήταν να δοκιμάσεις με έναν crown πως θα παίξει...δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις έναν για δοκιμή;)
[DOUBLEPOST=1523133955][/DOUBLEPOST]
Εξαρτάται από το ψώνιο που έχει ο καθένας.Σε φίλους το κάνω τσάμπα σιγά μην πληρώνα τον οποιοδηποτε να μου πει αυτές της αρλουμπες.Οπως πχ ότι αυτός είναι επαγγελματικός ενισχυτής και ξέρεις δεν είναι hi end........αλλά αμα βαλουμε κουρτίνα θα χάσει η μάνα το παιδί!καλή Ανάσταση λέμε!
Παπακάιντνες...μην ανέβεις Β.Ελλάδα...σε πρόλαβε ο Καστρουνης:roflmao::lol:
καλή Ανάσταση και από μένα:D
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
musical fidelity A1..ναι ξέρω...έψησα και αυγό στο σασί
Στην κυριoλεξία .Ο πρώτος μου ενισχυτής ,οδηγούσε τα src cambridge του Γιαρημούστα. Exω μετανοίωσει πάντως που τον πούλησα (πριν 20 χρόνια αυτό ) .
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Δούλεψέ τα με τον Μάγκνουμ.
Tο είχα προσπαθήσει εγώ με έναν magnum 1a-170 που διέθετα (εννοώ την οδήγηση των ζάναντου ) .Aποτέλεσμα : σκέτη απογοήτευση .

'Εχω την απορία τι ...... μην πω την λέξη .... μετρήσεις έιχαν πραγματοποιήσει οι Εγγλέζοι σε εκείνον τον magnum . Yποτίθεται ότι έιχε ισχύ εξόδου 70 W στα 8 Ω.
Μου τον είχε προτείνει ο Πετρόπουλος για την οδήγηση των Α.S. Studio 6 . Τώρα που ακούω τα ίδια ηχεία με έναν marantz των 40 W στα 8 Ω έχω την εντύπωση ( το « έχω την εντύπωση » είναι σχήμα λόγου - είμαι 100% σίγουρος ), ότι η ένταση έιναι σχεδόν διπλάσια σε σχέση με τον magnum . Bέβαια τον δουλεύω στα όρια του τον marantz , (αλλά και τον magnum και τον thule στα οριά τους τους δούλευα) .
Για να μην μιλήσω για το μπάσο . Τώρα μετά από 20 χρόνια κατάλαβα τo τι μεγαλειώδες μπάσο μπορούν να δώσουν τα 200mm γούφερ των studio 6.
 

Μηνύματα
27.277
Reaction score
25.295
Πάντως για τον ροτελ θα ήθελα να ακούσω και ένα γιατί. Τα γιατί ψάχνω πρώτα στις απαντήσεις σας. Τα υποκειμενικά γιατί.
Πιάσ το αυγό και κούρευτο .
Ο καθένας θα σου πεί το μακρύ του και το κοντό του. Φυσικά.
Εσύ ξεκίνα να ψάχνεσαι εκεί που θέλεις και αν δεν σου αρέσουν αυτά που ακούς βλέπεις , συνεχίζεις παραπέρα την αναζήτηση σε αυτά που σου προτείνουν οι άλλοι από εδώ. Ξεκίνα από κάπου όμως.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Ο δικός μου, υποτίθεται ότι, έχει 90 βαττ ανά κανάλι. Τώρα τι να σου πω; πάντως από περιέργεια και μόνο θα τα δοκιμάσω.
Από διάφορα που έχω δει γύρω γύρω έχω την εντύπωση 1ον ότι τους μάγκνουμε δεν πρέπει να τους πολυζορίζεις σε εντάσεις (εμένα μου έχουν καεί και τα 2 κανάλια κατά καιρούς) και 2ον ότι ο έλεγχος ποιότητας της εταιρείας ήταν ανύπαρκτος. Μπορεί να πετύχεις πολύ καλό μοντέλο μπορεί να είναι και ελατωματικό το ίδιο εύκολα.
[DOUBLEPOST=1523142224][/DOUBLEPOST]Καλά ναι. Ξεκινάω από αυτά που έχω και από κανά δυο λύσεις που αντέχει η τσέπη μου. Απλώς πάντα μ' αρέσει να το ψάχνω. Είναι μέρος της όλης απόλαυσης. Και επειδή δεν έχω δυνατότητες ακρόασης προσπαθώ να το συζητήσω όσο μπορώ περισσότερο μήπως αρχίσω να βγάζω καμιά άκρη.
 

Μηνύματα
27.277
Reaction score
25.295
Το xanadu είναι δύσκολο φορτίο για τους πιο πολλούς ενισχυτές. Πάντα ήταν. Με μειωμένη ευαισθησία και ολισθήσεις φάσης που βαράνε ταβάνι κάποιες φορές. Δύστροπο θα το χαρακτήριζα. Χρειάζεσαι έναν ικανό ενισχυτή να το οδηγήσει. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο κραουνάκης που σου είπαν, μπορεί και πολλά , αλλά σίγουρα οι πιο πολλοί ολοκληρωμένοι δεν θα το οδηγήσουν σωστά και κυρίως επαρκώς. Κάνε μια δοκιμή και νοίκιασε έναν crown να δείς. Αν δεν σου αρέσει πάς αλλού.
 
  • Like
Reactions: GKZ

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Από διάφορα που έχω δει γύρω γύρω έχω την εντύπωση 1ον ότι τους μάγκνουμε δεν πρέπει να τους πολυζορίζεις σε εντάσεις (εμένα μου έχουν καεί και τα 2 κανάλια κατά καιρούς) και 2ον ότι ο έλεγχος ποιότητας της εταιρεί
Τον δικό μου δεν μπορούσα να τον δουλέψω πάνω απο το μισό του volume ,εξ αρχής , διότι έπεφτε συνεχώς ο ρελές . Μού είχε σπάσει τα νεύρα .
θλιβερό μηχάνημα , πολύ υπερτιμημένο και σε τιμή πώλησης αλλά και στις αξιολογήσεις από τον ήχο και τα συναφή έντυπα.
http://www.eastelectronics.gr/magnum-ia-170/
 

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Ναι κάτι τέτοιο θα κάνω με βασικό μου πρόβλημα ότι δεν έχω προενισχυτή για να μπορέσω να τεστάρω τον κραουνάκη...
[DOUBLEPOST=1523143065][/DOUBLEPOST]Εγώ τον δικό μου τον έχω δουλέψει μέχρι τέρμα. Έχω δει και το θάψιμο τους που ποστάρεις. Ο λόγος που μιλάω για διαφορετικές ποιότητες που βγαίνουν από το εργοστάσιο είναι και αυτός. Εμένα τα κανάλια μου κάηκαν από δική μου υπαιτιότητα. Αν παίζει 6-7 ώρες στο μαξ, δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Ήθελα βλέπεις να παίξω με αυτόν τον ενισχυτή στο πάρτυ. Επειδή τον έχω ανοίξει μπορώ να πω ότι η εικόνα που παρουσιάζει μέσα δεν έχει καμία σχέση με αυτή που παρουσιάζει ο Πετρόπουλος απο eastelectronics. Γι αυτό ποστεύω ότι υπήρχαν οι καλοί και οι τζούφιοι. Άσε που οι περισσότεροι τζούφιοι ήταν ia170. Εγώ ήμουν τυχερός με τον ia180se μάλλον.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
πάντως ο http://www.rotel.com/en-gb/product/rc-1570 , τον οποίο προτείνει ο ΑΚARL είναι σοβαρό μηχάνημα .
Εγώ έχω «ψαχτεί» για τον ολοκληρωμένο rotel ra -1572 -dac
http://www.rotel.com/en-gb/music-systems#integrated-amplifiers ,

αλλά βλέπω ότι η πρόταση του ΑΚΑRL ίσως είναι καλύτερη και σαφώς πιο συμφέρουσα οικονομικά . Σε εμένα δεν είχε περάσει καθόλου απο το μυαλό η λύση «επαγγελματικός τελικός» ==> η πρόταση rotel - rc 1572 + Crown Audio XLS-1502 ίσως αποδειχτεί πολύ καλή ιδέα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.878
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top