Ενισχυτής για ηχεία Audio Spectrum Xanadu

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να τα λες βρε @oldy
δεν ειπα εγω - ο αλλος τα 'λεγε ... εγω κανω το δικηγορο του διαβολου, καθως μ' σρεσει η πολυφωνια ...
όλο και κάποιος θα σωθεί.
με τα μηχανηματα ? αναλογως σε τι πιστευει ο καθεις - θου Κυριε η μερα που 'ναι σημερα !
εγω παντως πιστευω στο R'n'R ...
:drinks:
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Αυτό που καταλαβαίνω από αυτό το ποστ είναι ότι με τα παραπάνω θα έχω αντίστοιχου επιπέδου ήχο ή και καλύτερο απ' ότι με τα xanadu τον rotel 1570 και τον κραουνάκη, και λίγο πιο φτηνα. Σωστά κατάλαβα;
εγώ δεν σε καταλαβαίνω .Τα έχεις αγοράσει τα xanadu ή όχι ρε αδερφέ ;;;

αν δεν τα έχεις αγοράσει είπαμε μην το κάνεις τελεία και παύλα.


αν τα έχεις αγοράσει (καλά να τα πάθεις πρωτίστως ) , εν τοιαύτει περιπτώσει όπως σου πρότεινε ο ΑΚΑRL η λύση rotel rc-1572+crown xls 1502 είναι πολύ καλή και φθηνή . Αλλά είπες ότι δεν σε ενδιαφέρει διότι έχεις dac .(ΓΙ ΑΥΤΟ τον λόγο ΠΡΟΤΕΙΝΑ denon pma720ae +crown xls 1502)

τώρα στην περίπτωση που δεν τα έχεις πάρει τα xanadu και εφόσον θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σώνει και καλά ,μιάς και το έφερε η κουβέντα εγώ πρότεινα τα q-acoustics 3050 .(η αναβάθμιση εχει πορεία χώρος -->ηχεία ---> ενισχυτικά και όχι το αντιστροφο)

τι δεν έχεις καταλάβει ;;;

Τώρα με βάζεις να συγκρίνω τα xanadu με τα q-acoustics 3050 , ένα «προπολεμικό» ηχείο με ένα σύγχρονο από όλες τις απόψεις ηχείο .
Σαφέστατα το q-acoustics έιναι καλύτερο απο όλες τις απόψεις και ευλολοδήγητο ,ακόμη και με έναν entry-level ενισχυτή .-

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ;;
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι να δώσεις τα ωραία σου τα χρήματα να πάρεις ένα σύγχρονο ηχείο όπως το q-acoustics 3050 που προτάθηκε και να το ευχαριστιέσαι με τα μηχανήματα που ήδη διαθέτεις κι αν αργότερα θέλεις να κάνεις αναβάθμιση και στα ενισχυτικά σου τότε θα γίνει μια άλλη συζήτηση. Εγώ πάντως εν έτει 2018 δε θα έδινα χρήματα για το Xanadu (ένα πολύ δύσκολο ηχείο) κι αν μου περίσσευε ένα 1000ρικο θα άλλαζα τα ηχεία (Xanadu) κι όχι κάτι άλλο στο σύστημά μου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
2.360
Reaction score
4.950
Βρε παίδες, θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος τι διαφορά τεχνολογίας έχει ένα ηχείο που κατασκευάστηκε πριν 20 χρόνια με ένα που κατασκευάζεται σήμερα; Στο ξύλο; Στους πυκνωτές του κροσόβερ; Στις μπόρνες; Στα μεγάφωνα; Στην σχεδίαση;
Γιατί δεν νομίζω ότι έχει γίνει καμιά τεχνολογική επανάσταση στην κατασκευή των ηχείων!
Τα Xanadu είναι καλά ηχεία. Απλά το πρόβλημά τους είναι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια και επίσης ότι λόγω δύσκολου φορτίου χρειάζονται ισχυρούς, πολύ ακριβότερους από την τωρινή τους αξία, ενισχυτές.
Αλλά δύστροπα ηχεία βρίσκεις και σήμερα, δεν είναι η δυστροπία συνώνυμο της ηλικίας των ηχείων, αλλά ούτε και κριτήριο κακής υλοποίησης.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δε ξερω αν σας λεει κατι ... παντως κι ο king για τη κραουν δουλευε ...
elvis truck.jpg

"Before Elvis was the King of Rock 'n' Roll, he was a truck driver. A pay stub from that job is in Graceland's Archives"
:drinks:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Βρε παίδες, θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος τι διαφορά τεχνολογίας έχει ένα ηχείο που κατασκευάστηκε πριν 20 χρόνια με ένα που κατασκευάζεται σήμερα; Στο ξύλο; Στους πυκνωτές του κροσόβερ; Στις μπόρνες; Στα μεγάφωνα; Στην σχεδίαση;
Γιατί δεν νομίζω ότι έχει γίνει καμιά τεχνολογική επανάσταση στην κατασκευή των ηχείων!
Τα Xanadu είναι καλά ηχεία.
Απλά το πρόβλημά τους είναι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια και επίσης ότι λόγω δύσκολου φορτίου χρειάζονται ισχυρούς, πολύ ακριβότερους από την τωρινή τους αξία, ενισχυτές.
Αλλά δύστροπα ηχεία βρίσκεις και σήμερα, δεν είναι η δυστροπία συνώνυμο της ηλικίας των ηχείων, αλλά ούτε και κριτήριο κακής υλοποίησης.

Μόνος σου απαντάς στην ερώτηση. bold γράμματα.

Αν είναι να δώσει 500 για ηχεία και 2000 για ενισχυτή και με αμφίβολο αποτέλεσμα (γιατί μόνο η επαρκής οδήγηση δε φτάνει) τότε

γιατί να μην πάει σε καινούργια. Οι 3 ενισχυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι παλιοί, ταλαιπωρημένοι και δεν θα δουλέψουν σωστά το ηχείο. Ενισχυτικά 20ετίας και ηχείο 25ετίας. Φχαριστώ δε θα πάρω.
 
Last edited:

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Βρε παίδες, θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος τι διαφορά τεχνολογίας έχει ένα ηχείο που κατασκευάστηκε πριν 20 χρόνια με ένα που κατασκευάζεται σήμερα; Στο ξύλο; Στους πυκνωτές του κροσόβερ; Στις μπόρνες; Στα μεγάφωνα; Στην σχεδίαση;
Γιατί δεν νομίζω ότι έχει γίνει καμιά τεχνολογική επανάσταση στην κατασκευή των ηχείων!
Τα Xanadu είναι καλά ηχεία. Απλά το πρόβλημά τους είναι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια και επίσης ότι λόγω δύσκολου φορτίου χρειάζονται ισχυρούς, πολύ ακριβότερους από την τωρινή τους αξία, ενισχυτές.
Αλλά δύστροπα ηχεία βρίσκεις και σήμερα, δεν είναι η δυστροπία συνώνυμο της ηλικίας των ηχείων, αλλά ούτε και κριτήριο κακής υλοποίησης.
επειδή μάλλον απευθύνεστε σε εμένα απαντώ : Στα υλικά απο τα οποία αποτελούνται όλες αυτές οι μονάδες που αναφέρατε. Γιά παράδειγμα τα γούφερ των q acoustics είναι κατασκευασμένα από kevlar ενώ τα γουφερ των studio 6 από χαρτί με ανθράκονήματα .Τα dust cup δε των γούφερ στην περίπτωση των q acoustics είναι από χαρτί εμποτισμένο με ρινίσματα αλουμινίου καί όχι από οργανικό πολυμερές έτσι ώστε να αποπολυμεριστούν απο μύκητες (βλέπε στουντιο 6).
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Βρε παίδες, θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος τι διαφορά τεχνολογίας έχει ένα ηχείο που κατασκευάστηκε πριν 20 χρόνια με ένα που κατασκευάζεται σήμερα; Στο ξύλο; Στους πυκνωτές του κροσόβερ; Στις μπόρνες; Στα μεγάφωνα; Στην σχεδίαση;
Γιατί δεν νομίζω ότι έχει γίνει καμιά τεχνολογική επανάσταση στην κατασκευή των ηχείων!
Τα Xanadu είναι καλά ηχεία. Απλά το πρόβλημά τους είναι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πια και επίσης ότι λόγω δύσκολου φορτίου χρειάζονται ισχυρούς, πολύ ακριβότερους από την τωρινή τους αξία, ενισχυτές.
Αλλά δύστροπα ηχεία βρίσκεις και σήμερα, δεν είναι η δυστροπία συνώνυμο της ηλικίας των ηχείων, αλλά ούτε και κριτήριο κακής υλοποίησης.
Δε λέει κανένας μας ό,τι το Xanadu είναι κακό ηχείο απλά να δώσεις 250-300 ευρώ για ηχείο μεταχειρισμένο 20ετίας με συνθήκες χρήσης άγνωστες και χωρίς να έχεις τα κατάλληλα ενισχυτικά βάλε δηλαδή κι άλλα χρήματα μήπως και καταφέρεις να παίξουν σωστά το θεωρώ μλκία, ενώ δίνεις τα χρήματα αυτά παίρνεις ένα καινούριο ηχείο ευκολοοδήγητο και κάνεις τη δουλειά σου, προσωπικά έμεινα 3 μήνες χωρίς μουσική επειδή λόγω ελλιπούς ενίσχυσης των Xanadu έκαψα τα τουίτερ κι αγανάκτησα μέχρι να βρώ ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα, έπειτα έτυχε και βρήκα σε πολύ καλή τιμή άλλον έναν NAD κι έτσι έλυσα το πρόβλημα μου παίζοντάς τα πια με μονομπλόκ.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
1.015
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη φιλε μου . Μια λυση πιστευω ειναι να κανονισεις 2-3 ραντεβου με καποια καταστηματα ηχου οπου θα τους φερεις τα ηχεια και θα τα ακουσεις με καποια ενισχυτικα .
Μια αλλη λυση επισης αφου πας σε μεταχειρισμενο και καλα κανεις μπορεις να μιλησεις με τον πωλητη και να πας τα ηχεια να τα ακουσετε στο χωρο του η στο χωρο σου.
Μπορεις να μας πεις τις προδιαγραφες του ηχειου ?
Καλη αναζητηση και υπομονη !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.357
Η τεχνολογία προχωρά.

Τα πιο ακριβά και κορυφαία ηχεία του '80 είναι χαζομετριότητες του σήμερα, με φθαρμένα υλικά και ανά πάσα στιγμή για πέταμα, με την πρώτη αστοχία υλικού, λόγω έλλειψης ανταλλακτικών και υποστήριξης.

Ομοίως στις τηλεοράσεις, στα πισί, στα τηλέφωνα, στους δίσκους μουσικής, στα υλικά οικοδομών, στα ελαστικά αυτοκινήτων, στους φούρνους μικροκυμάτων, κλπ.

Στις μέρες μας, πωλούνται εξαιρετικές περιπτώσεις ηχείων ενεργών κι ασύρματων, που σε κάθε κοστολόγιο αποτελούν σωστές αγορές.

Τα δωρεάν ακουστικά που ήταν στο πακέτο του κινητού μου τηλεφώνου, παίζουν κλάσεις καλύτερα από ακριβά ακουστικά που είχα αγοράσει παλιότερα.

Δατς λάιφ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Είναι τουλάχιστον αστεία η σύγκριση ενός ηχείου σαν το Xanadu που έφερε κορυφαία επώνυμα μεγάφωνα της Seas, με κάποιο σημερινό Καρακινέζικο με μονάδες των 10 ευρώ.
Το ότι έχει φτάσει να πουλιέται σε εξευτελιστικές τιμές δεν σημαίνει το παραμικρό για την ουσιαστική του αξία.
Το ίδιο συμβαίνει παντού.

Θα συγκρίνει κάποιος μια Mercedes του 2005 με ένα σημερινό Fiat tipo, επειδή η Mercedes έχει σαν μεταχειρισμένο λιγότερα χρήματα?
Το ένα είναι αμάξι και το άλλο κουδουνίστρα. Τόσο απλά.

Για την τεχνολογία των μεγαφώνων τι να λέμε...
Σοβαρά το Kevlar είναι κάτι καινούριο?
Από την δεκαετία του 80 χρησιμοποιείται σε μεγάφωνα ενώ δεκάδες τύποι έχουν καταργηθεί από τις γραμμές παραγωγής εταιριών εδώ και πολλά χρόνια.

Αντίθετα χάρτινοι κώνοι βγαίνουν και θα βγαίνουν για πάντα.
Δεν σημαίνει το παραμικρό αυτό.
Η Scanspeak σήμερα βγάζει κορυφαία μεγάφωνα με χάρτινους κώνους όταν το Kevlar το έχει καταργήσει.
Η tele είχε μονάδες με kevlar με 10-12 ευρώ.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Πέτρο έχεις δίκιο για το ό,τι είναι πολύ ποιοτικά ηχεία με κορυφαίες μονάδες για την εποχή τους που παίζουν πολύ καλά το θέμα είναι όμως αν αξίζει να επενδύσεις σε χρήμα σήμερα για να στήσεις ένα σύστημα πάνω στα Xanadu, πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη σου γι αυτό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Κάνουν πολλοί το λάθος να πιστεύουν ότι ένα ηχείο <<λογικής>> Spectrum μπορεί να οδηγηθεί από έναν ενισχυτή αντίστοιχης κατηγορίας τιμής.

Τα ουσιαστικά της ηχεία, και όχι αυτά με τα Ταϊβανέζικα μεγάφωνα που απλά διεκδικούσαν μερίδιο στις φτηνές κατηγορίες, <<ξεβρακώνουν>> ότι δουν στις μπόρνες τους.
Αποτέλεσμα είναι να βγάζουν φόρα-φάτσα τις όποιες αδυναμίες των συνοδών και να ακούγονται <<παράξενα>> σε σχέση με ένα ηχείο κουβέρτα που θα κουκουλώσει και θα παίξει το ίδιο ότι και αν του δώσεις.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Είναι τουλάχιστον αστεία η σύγκριση ενός ηχείου σαν το Xanadu που έφερε κορυφαία επώνυμα μεγάφωνα της Seas, με κάποιο σημερινό Καρακινέζικο με μονάδες των 10 ευρώ.
Το ότι έχει φτάσει να πουλιέται σε εξευτελιστικές τιμές δεν σημαίνει το παραμικρό για την ουσιαστική του αξία.
Το ίδιο συμβαίνει παντού.

Θα συγκρίνει κάποιος μια Mercedes του 2005 με ένα σημερινό Fiat tipo, επειδή η Mercedes έχει σαν μεταχειρισμένο λιγότερα χρήματα?
Το ένα είναι αμάξι και το άλλο κουδουνίστρα. Τόσο απλά.

Για την τεχνολογία των μεγαφώνων τι να λέμε...
Σοβαρά το Kevlar είναι κάτι καινούριο?
Από την δεκαετία του 80 χρησιμοποιείται σε μεγάφωνα ενώ δεκάδες τύποι έχουν καταργηθεί από τις γραμμές παραγωγής εταιριών εδώ και πολλά χρόνια.

Αντίθετα χάρτινοι κώνοι βγαίνουν και θα βγαίνουν για πάντα.
Δεν σημαίνει το παραμικρό αυτό.
Η Scanspeak σήμερα βγάζει κορυφαία μεγάφωνα με χάρτινους κώνους όταν το Kevlar το έχει καταργήσει.
Η tele είχε μονάδες με kevlar με 10-12 ευρώ.
Ακούστε κύριε Peter ,αυτό που λέτε εμένα με βολεύει , διότι ανεβάζει την αξία των ηχείων που έχω αυτή την στιγμή στην κατοχή μου . Όπως έχουμε ξανασυζητήσει εάν η Α.S. ήταν σε πλήρη λειτουργία , εγώ Α.S. ηχεία θα αγόραζα χωρίς δεύτερη συζήτηση. Όμως δεν μπορώ να υποχρεώσω τον άλλον να πάει να μου φτιάξει ηχεία με το ζόρι , την στιγμή που παλεύει να ξεμπλέξει .
Έτσι λοιπόν φλερτάρω με τα q acoustics τα οποία εμένα δεν μου έδωσαν την εντύπωση της καρακινεζιάς ούτε για «φίατ τύπο».
Τώρα σε αυτά που λέτε για το kevlar κ.ο.κ. δεν επιμένω διότι εσείς σίγουρα γνωρίζετε καλύτερα αυτά τα θέματα.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με την φιλοσοφία την οποία ανάπτυξε ο κ. Κώστας Εar .
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Ναι Πέτρο σύμφωνοι έτσι είναι αλλά δε μου απάντησες αν κατά τη γνώμη σου πάντα αξίζει να ξοδέψει κάποιος τώρα χρήματα για να παίξουν σωστά τα Xanadu.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.243
Πέτρο έχεις δίκιο για το ό,τι είναι πολύ ποιοτικά ηχεία με κορυφαίες μονάδες που παίζουν πολύ καλά το θέμα είναι όμως αν αξίζει να επενδύσεις σε χρήμα σήμερα για να στήσεις ένα σύστημα πάνω στα Xanadu.
Θα συμφωνήσω στην λογική σου, καθότι υπάρχει πάντα το ρίσκο του μεταχειρισμένου.
Δεν γνωρίζεις αν το ηχείο έχει υποστεί ζημιές και πως έχουν επισκευαστεί, τι χρήση του έκανε ο ιδιοκτήτης και σε τι συνθήκες βρίσκονταν.
Αν, υποθέσουμε, έχεις εμπιστοσύνη και αγοράζεις από δικό σου άνθρωπο σαφέστατα και είναι μια εξαιρετική αγορά, μη συγκρίσιμη με +διπλάσιας τιμής προϊόντα του σήμερα.
Ακόμα και σαν αντοχή, λόγο ποιότητας, θα διαρκέσουν περισσότερο.

Επιπλέον η ισχύς και τα sub σήμερα είναι φτηνά.
Τα καλά ηχεία εξακολουθούν, και έτσι θα είναι, να έχουν χαμηλή ευαισθησία.
Απάλλαξε τα τις δύο πρώτες οκτάβες και με αστείο ποσό για τα δεδομένα, έχεις κορυφαίο αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Μάλιστα επομένως πιστεύεις πως αξίζει, δεδομένων των γνώσεών σου και της εμπειρίας σου με το αντικείμενο "ηχείο" προσωπικά θα εμπιστευτώ απόλυτα τη γνώμη σου.
 

Μηνύματα
171
Reaction score
78
Κάνουν πολλοί το λάθος να πιστεύουν ότι ένα ηχείο <<λογικής>> Spectrum μπορεί να οδηγηθεί από έναν ενισχυτή αντίστοιχης κατηγορίας τιμής.

Τα ουσιαστικά της ηχεία, και όχι αυτά με τα Ταϊβανέζικα μεγάφωνα που απλά διεκδικούσαν μερίδιο στις φτηνές κατηγορίες, <<ξεβρακώνουν>> ότι δουν στις μπόρνες τους.
Αποτέλεσμα είναι να βγάζουν φόρα-φάτσα τις όποιες αδυναμίες των συνοδών και να ακούγονται <<παράξενα>> σε σχέση με ένα ηχείο κουβέρτα που θα κουκουλώσει και θα παίξει το ίδιο ότι και αν του δώσεις.
Από αυτά που έχω διαβάσει απ' όλους εδώ μέσα έχω καταλήξει ότι το βασικότερο μου λάθος είναι που θέλω να πάρω ενισχυτή με μόνο 500-600 ευρώ που να μπορεί να τα οδηγήσει. (Ναι ξέρω κάποιοι είπαν να μην τα πάρω και μπορεί και να έχουν και δίκιο. Κατλαβαίνω πιο πολλά απ' όσα φαίνεται, απλώς έχω 5 πράγματα στο μυαλό μου και έψαχνα συγκεκριμένες απαντήσεις σε συγκεκριμένες ερωτήσεις).
Υπάρχει κάποια πρόταση, μάλλον σε μεταχειρισμένο, που θα μπορούσε να τα οδηγήσει/αναδείξει μέχρι το 1000άρικο περίπου. Ούτως ώστε να συνεχίσω να μαζεύω χρήματα για να τον αγοράσω, ή έστω, σε ποια, περίπου, κατηγορία τιμής (και αντίστοιχα 2-3 μοντέλα) θα πρέπει να ψαχτώ, ούτως ώστε να κάνω περισσότερη οικονομία.

Επειδή μίλησα με τον κ. Πετρόπουλο μου ανέφερε τους parasound τους οποίους όμως μου είπε ότι παρά είναι ακριβοί και ότι πιθανόν να βρω κάτι φτηνότερο που να μου κάνει.

Για όσους ενδιαφέρονται οι πληροφορίες, από την (ίδια) πηγή, είναι ότι υπάρχουν και τα γούφερ και τα τουίτερ, ανταλλακτικά για xanadu, καινούρια. Ενδεικτικές τιμές 280 τα γούφερ και 120 (νομίζω) τα τουίτερ.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
Οι τιμές που αναφέρεις είναι για το ζευγάρι ή για μια μονάδα;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.583
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top