Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Κατά την άποψή μου..
Ψάξε για ηχεία βάσης με woofer 6,5" στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
Μετά δες και κεντρικό της ίδιας σειράς με τα βάσης που διάλεξες.Τα κεντρικά,έχουν συνήθως 2 woofers μικρότερης διαμέτρου από τα μεγαλύτερα βάσης της ίδιας σειράς.

Δώσε όσα μπορείς παραπάνω στο sub καθώς είναι αυτό που προσπαθεί να κάνει όλη τη βρωμοδουλειά να ακούγεται καθαρά και δυνατά!
Θα ξεκινήσω από το subwoofer ...μπορείς να μου δώσεις παράδειγμα καλού subwoofer...αφού αυτό ειναι πολύ βασικό ...μέχρι 500 €...Δεν ξέρω αν είναι λίγα ...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δες για 12άρι τουλάχιστον.
Να ένα σαν το sub e-12 f της dali ή το impact 12 της velodyne ή το sds-12 της sunfire ή το studio sub 250p της jbl.
Αν δεν έχεις πρόβλημα κοίτα και στα μεταχειρισμένα για κανα 12άρι ή 15άρι.(στα ίδια χρήματα βέβαια)
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Δες για 12άρι τουλάχιστον.
Να ένα σαν το sub e-12 f της dali ή το impact 12 της velodyne ή το sds-12 της sunfire ή το studio sub 250p της jbl.
Αν δεν έχεις πρόβλημα κοίτα και στα μεταχειρισμένα για κανα 12άρι ή 15άρι.(στα ίδια χρήματα βέβαια)
Με βοήθησες υπερβολικά πολύ.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Από subwoofer θα ξεκινήσω...Ένα απο αυτά ..
[DOUBLEPOST=1530831204][/DOUBLEPOST]
Με βοήθησες υπερβολικά πολύ.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Από subwoofer θα ξεκινήσω...με ένα από αυτά..
[DOUBLEPOST=1530831262][/DOUBLEPOST]
Με βοήθησες υπερβολικά πολύ.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Από subwoofer θα ξεκινήσω...Ένα απο αυτά ..
[DOUBLEPOST=1530831204][/DOUBLEPOST]
https://www.skroutz.gr/s/12321674/ATC-C6-Sub.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
[DOUBLEPOST=1530831338][/DOUBLEPOST]
Με βοήθησες υπερβολικά πολύ.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Από subwoofer θα ξεκινήσω...Ένα απο αυτά ..
[DOUBLEPOST=1530831204][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1530831262][/DOUBLEPOST]
https://www.skroutz.gr/s/12321674/ATC-C6-Sub.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
Αυτό είναι λάθος τυπογραφείου έτσι;δε γίνεται να ζυγίζει 60 κιλά.. σωστά;;;;
 


Μηνύματα
72
Reaction score
52
Δες για 12άρι τουλάχιστον.
Να ένα σαν το sub e-12 f της dali ή το impact 12 της velodyne ή το sds-12 της sunfire ή το studio sub 250p της jbl.
Αν δεν έχεις πρόβλημα κοίτα και στα μεταχειρισμένα για κανα 12άρι ή 15άρι.(στα ίδια χρήματα βέβαια)
Με μία πρώτη ματιά κλείνω στο τελευταίο..πιστεύω να διορθώσει αυτό το τρίξιμο του pioneer ...Ευχαριστώ και πάλι.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
ή το studio sub 250p της jbl.
Γράψε λάθος..
Το 250p είναι 10άρι
Το 260p είναι 12άρι
[DOUBLEPOST=1530916251][/DOUBLEPOST]
Με μία πρώτη ματιά κλείνω στο τελευταίο..πιστεύω να διορθώσει αυτό το τρίξιμο του pioneer ...Ευχαριστώ και πάλι.
Όποιο και να πάρεις από αυτά,σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα από αυτό που έχεις!
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Γράψε λάθος..
Το 250p είναι 10άρι
Το 260p είναι 12άρι
[DOUBLEPOST=1530916251][/DOUBLEPOST]
Όποιο και να πάρεις από αυτά,σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα από αυτό που έχεις!
Ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω ...Τελικά το 260 p προτείνεις;το 250 p οχι;και κάτι άλλο..ο ενισχυτής είναι 5.2..θα ήταν καλή ιδέα να κρατήσω και το υπάρχον subwoofer ;να έχω δηλαδή δύο subwoofer;
 






Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δεν ξέρω αν είναι ισάξια ή πιο είναι καλύτερο.
Ένα τεστ που βρήκα για το sunfire μπορείς να διαβάσεις εδώ.Στην τρίτη σελίδα παραθέτει και μετρήσεις.Δεν τις λες και άσχημες!
Για το jbl δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο!
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Δεν ξέρω αν είναι ισάξια ή πιο είναι καλύτερο.
Ένα τεστ που βρήκα για το sunfire μπορείς να διαβάσεις εδώ.Στην τρίτη σελίδα παραθέτει και μετρήσεις.Δεν τις λες και άσχημες!
Για το jbl δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο!
Σε ευχαριστώ άλλη μια φορά ...Όταν αγοράσω κάποιο από τα δύο θα σε ενημερώνω..
 

Μηνύματα
72
Reaction score
52
Δεν ξέρω αν είναι ισάξια ή πιο είναι καλύτερο.
Ένα τεστ που βρήκα για το sunfire μπορείς να διαβάσεις εδώ.Στην τρίτη σελίδα παραθέτει και μετρήσεις.Δεν τις λες και άσχημες!
Για το jbl δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο!
Το πήρα και είχες δίκιο απόλυτο ..Δεν είχε καμία σχέση με το παλιό subwoofer.
 



Μηνύματα
72
Reaction score
52
Το jbl το 260 p...
Καταλαβαίνετε ότι σειρά έχουν τα μπροστινα και το κεντρικό ηχείο...σιγά σιγά ...Επίσης είδα μια ταινία χθες και νομίζω ότι με το καινούργιο subwoofer έπαιζαν και τα υπόλοιπα καλύτερα...Ήταν ιδέα μου ή το subwoofer "απελευθερώνει" και τη δουλειά των υπολοίπων;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Όταν ορίζεις τα ηχεία "small",οι χαμηλότερες του σημείου cross συχνότητες στέλνονται στο υπογούφερ.Όταν το υπογούφερ δεν μπορεί,απλά δεν τις ακούς.
Τώρα το jbl μπορεί να τις αναπαράξει πολύ καλύτερα και δυνατότερα από το pioneer!
[DOUBLEPOST=1531494674][/DOUBLEPOST]Δεν ανοίγεις και ένα δικό σου thread στα ηχεία να τα συζητάμε εκεί?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top