Επιλογή Ηχείων Υψηλής Ευαισθησίας

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Βάλε μάσκα,γάντια .
Φορτωσε τον ενισχυτή στο αμάξι και πάνε δες τα mission που σου γράφει ο Petermeni
Γρήγορα όμως μην στα φάνε.....
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βάλε μάσκα,γάντια .
Φορτωσε τον ενισχυτή στο αμάξι και πάνε δες τα mission που σου γράφει ο Petermeni
Γρήγορα όμως μην στα φάνε.....
Πες του και το νουμερο λογου που θα γραψει στο sms :lolsign:

Αν ο ενισχυτης ειναι βαρυς,γραψε σωματικη ασκηση!:p
 

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Το darkvoice με τα sennheiser ειναι πολύ καλό σετακι. Αν θέλεις ανάλογης ποιότητας ήχο στο στέρεο σου δεν κάνει ούτε ο ενισχυτής ούτε τα ηχεία. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και ο ενισχυτής και τα ηχεία. Τα ηχεία είναι ΟΚ για home cinema. Όχι πολύ καλά αλλά οκ. Ο ενισχυτής θέλει αλλαγή. Μην τον δώσεις για να χρηματοδότησης αγορά, δεν πιάνει αρκετά χρήματα. Άστον να υπάρχει. Η καλύτερη δουλειά είναι να καθορίσεις ένα budget και να πας βήμα βήμα. Ξεκίνα από τα ηχεία που είναι το βασικότερο. Δώσε το βάρος σου εκεί. Πες το budget για ηχεια για να ξεκινήσουν οι προτάσεις. Όταν πάρεις ηχεία μετά είναι εύκολο να βρεις ενισχυτές που να δέσουν ωραία.
Συμφωνώ σε όλα όσα λες Σταύρο :) . Θα ήθελα ένα καλό ζευγάρι ηχεία το οποίο όμως για την ώρα να παίζει ωραία και με τον ενισχυτή που έχω. Και στο μέλλον τον αλλάζω. 1000 ευρώ budget λοιπόν.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Συμφωνώ σε όλα όσα λες Σταύρο :) . Θα ήθελα ένα καλό ζευγάρι ηχεία το οποίο όμως για την ώρα να παίζει ωραία και με τον ενισχυτή που έχω. Και στο μέλλον τον αλλάζω. 1000 ευρώ budget λοιπόν.
Πάρε κάτι τέτοιο λοιπόν https://unityaudio.ca/products/whitewater-v2-monitor-speakers ή λίγο φτηνότερο https://unityaudio.ca/products/inner-soul-v2-monitor
14.jpg
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Μπες στη wilmslow Audio και δες με την ησυχία σου τα κιτ.
Εάν είσαι Αθήνα έχω στο γραφείο ένα labyrinth με τα 206 φέρνεις τον ενισχυτή σου και τα ακούς.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
https://www.tektondesign.com/the-perfect-set.html Δεν είναι στο χιλιάρικο, αλλά ακούγονται πολύ καλά σχόλια https://6moons.com/audioreview_articles/tekton/ Κάποιος απο το avsite που αγόρασε μπορεί να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες https://www.avsite.gr/forum/threads/tekton-speakers.160563/
Καλά και πιστεύεις τώρα ότι αυτά τα ηχεία θα παίξουν όπως πρέπει με τα 9W και την τροφοδοσία του Dared;
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Καλά και πιστεύεις τώρα ότι αυτά τα ηχεία θα παίξουν όπως πρέπει με τα 9W και την τροφοδοσία του Dared;
Βλέπω ότι είναι ευαίσθητο 96db και αν δεν πέφτει κάτω απο 8ohm φαίνεται εύκολο ηχείο. Ο κατασκευαστής λέει το σχεδίασε να παίξει με ενισχυτές με λίγα watt (single-ended triode). Τωρα αν 9watt φτάνουν για τα συγκεκριμένα ηχεία δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, δεν εχω τεχνικές γνώσεις, οπως έγραψα έχει αγοράσει κάποιος απο το avsite απο την συγκεκριμένη εταιρεία όχι το ηχείο που πρότεινα κάποιο άλλο, θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Θα ήθελα ένα καλό ζευγάρι ηχεία το οποίο όμως για την ώρα να παίζει ωραία και με τον ενισχυτή που έχω. Και στο μέλλον τον αλλάζω. 1000 ευρώ budget λοιπόν.
Αν δεν σε ενοχλεί η ιδιοκατασκευή με μπάτζετ μέχρι 1000 ευρώ νομίζω μπορεί να σου φτιάξει ο PeterMeni ηχεία όπως τα θέλεις που θα συναγωνίζονται ηχεία του εμπορίου πολλαπλάσιας αξίας.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Να σου φτιάξει με 700 € ένα ζευγάρι που θα συνδυάζεται με το μεταχείρω σαμπ που θα αγοράσεις με τα υπόλοιπα 300
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μιας και γίνεται λόγος για την Dared, να πω δυο κουβέντες για τα ενισχυτικά της μιας και τα γνωρίζω πολύ καλά.
Λοιπόν η Dared αρχικά, ήταν μια εταιρία κατασκευής μετασχηματιστών, τροφοδοσίας αλλά και εξόδου, και έδινε τέτοιους σε πολλές γνωστές και ακριβές εταιρίες.
Κάποια στιγμή λοιπόν σκέφτηκαν πως, αφού κάνουν τη δύσκολη δουλειά, βλέπε μετασχηματιστές, γιατί να μην κάνουν και την εύκολη. Τα κυκλώματα των ενισχυτών με λυχνίες δεν έχουν κάτι καινούριο να δείξουν εδώ και 50 χρόνια τουλάχιστον.
Έφτιαξαν λοιπόν ενισχυτές που για τα χρήματα τους ήταν πολύ μπροστά από πολλές γνωστές και ακριβές εταιρίες του χώρου.
Δεν θα ξεχάσω όταν για ένα διάστημα υπήρχε στο σύστημα μου ένας προενισχυτής MC-7.
Ο προενισχυτής αυτός έχει και αξιοπρεπέστατο τμήμα πικάπ για ΜΜ κεφαλές και τηλεχειρισμό. Η δε τιμή του ήταν 1200 ευρώ.
Μου φέρνει ένας φίλος μου ένα σετ λαμπάτο, προ και τελικού, μιας από τις 2-3 γνωστότερες εταιρίες λυχνιακών κατασκευών. Ο προ είχε διθυραμβικές κριτικές σε όλο τον πλανήτη και κόστιζε +3000 ευρώ. Δεν είχε τμήμα πικάπ, ούτε τηλεχειρισμό. Τον κάνουμε ένα Α-Β με τον mc-7. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, αλλά την επόμενη μέρα ο φίλος μου έβαλε αγγελία τα μηχανήματα και ευτυχώς έφυγαν εύκολα!
Στα ενδότερα τώρα οι Dared έχουν αξιοπρεπέστατους πυκνωτές ΜΚΤ σήματος, υψηλής ποιότητας τροφοδοσίας, ποτενσιόμετρα Alps, σε κάποια μοντέλα, όπως ο MC-7, επίχρυσες διαδρομές πλακέτας και πολλά ακόμα.
Να μην ξεχάσω... η λυχνία 300Β που φοράει ο ενισχυτής του argy.b αποδίδει με χαμηλή παραμόρφωση 4,5 watts σε single ended σχεδίαση.
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Να μην ξεχάσω... η λυχνία 300Β που φοράει ο ενισχυτής του argy.b αποδίδει με χαμηλή παραμόρφωση 4,5 watts σε single ended σχεδίαση.
Εδώ να πω ότι οι προενισχύτριες λάμπες που έχω, έχουν αλλαχθεί από κινεζικές σε nos General Electric.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top