Επιλογή ενισχυτή και ηχείων

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.837
Από την έλλειψη χώρου κλπ που έλεγες αρχικά υπέθεσα πως θα τα βάλεις σε κάποιο πολύ μικρό δωμάτιο.
Επειδή τώρα αναφέρεις πως θα τα βάλεις σε σαλόνι για πες... για τι τετραγωνικά μιλάμε? Απόσταση ακρόασης? Απόσταση μεταξύ των ηχείων?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
το ξέρω αυτό ρε παιδιά, ότι μπορεί να είναι λάθος η τοποθέτηση. αλλά δεν έχω χώρο. τι να κάνω... το πολύ πολύ να τα βάλω στο πάνω ράφι...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ναι στο πάτωμα. Πάνω απο το ένα θα υπάρχει κενό και απο το άλλο θα υπάρχει έπιπλο τηλεόρασης.

Το σημείο που θέλω να τα βάλω είναι κάπως σαν αυτό. Εγώ θέλω να τα τοποθετήσω κάτω από το κομμάτι πάνω στο οποίο είναι η tv.
Με τίποτα έτσι. Καλύτερα το ένα στο λευκό κομμάτι δεξιά της τιβί και το άλλο με βασουλα τοίχου αριστερα. Ή δαπεδου εμπρός από το επιπλο, μια χαρά θα ειναι
 


P

PMC

Guest
really τώρα?

την ειρωνεία που την βρήκες σε αυτά που γράφω?
όταν σου λέει κάποιος ότι το όποιο ηχείο ραφιού που θα πάρει θα το βάλει στο πάτωμα...η ερώτηση για πιθανή αγορά ακουστικών θεωρείται ειρωνεία?

το σφουγγάρισμα δε που το συμπλήρωσες στην σουπίτσα-κατηγορώ σου.....με ξεπερνά....γιατί από τη μία είναι ρεαλιστικό από την άλλη είναι χιούμορ

και τουλάχιστον το ύφος μου στον τρόπο που τοποθετούμαι αν μη τι άλλο τόσα χρόνια θα έπρεπε να γίνεται αντιληπτό



Καλημέρα .
Πρέπει πάντα να κρατάμε στην άκρη του μυαλού μας ότι αλλιώς πρέπει να γράφουμε μετάξυ μας οι άνθρωποι που έχουμε καθημερινή ενασχόληση με το σάιτ ( που προφανώς κάνουμε και χιούμορ . Και μάλιστα από την μεριά σου ισως το πιο πετυχημένο με βάση την δίκη μου αίσθηση ) και αλλιώς οφείλουμε να απαντάμε σε έναν νέο φιλο με απορίες .....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απόσταση ηχείων 2-2,50 μέτρα. Τετραγωνικά είναι σαλονοκουζίνα περίπου 50 τετρ
Μουσική ...συνοδείας θα ακούς αλλά μια χαρά! Δεν λες όμως το περίπου ποσόν για να γίνουν υλοποιησιμες προτασεις
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Μουσική ...συνοδείας θα ακούς αλλά μια χαρά! Δεν λες όμως το περίπου ποσόν για να γίνουν υλοποιησιμες προτασεις
Να καλύπτω τον θόρυβο του απορροφητήρα χαχα. Τέσπα. Κοίτα αναλόγως. Αν φτάσω στο σημείο να πάρω αυτοενισχυόμενα βλέπω ότι με κάνα 150-200€ είναι οκ. Εαν καταλήξω στην αρχική μου θέση Ενισχυτή και ηχεία τότε κάνα 400άρι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.837
Ο χώρος είναι τεράστιος, η θέση που θα τοποθετήσεις τα ηχεία το πιο πιθανό λάθος, τουλάχιστον θα ακούς από τα 2 μέτρα όση η απόσταση μεταξύ τους ή θα βρίσκεσαι 4-5 μέτρα πίσω? Δύσκολα πράγματα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.836
Reaction score
77.401
Καλημέρα .
Πρέπει πάντα να κρατάμε στην άκρη του μυαλού μας ότι αλλιώς πρέπει να γράφουμε μετάξυ μας οι άνθρωποι που έχουμε καθημερινή ενασχόληση με το σάιτ ( που προφανώς κάνουμε και χιούμορ . Και μάλιστα από την μεριά σου ισως το πιο πετυχημένο με βάση την δίκη μου αίσθηση ) και αλλιώς οφείλουμε να απαντάμε σε έναν νέο φιλο με απορίες .....
συμφωνώ ....
αλλά
σε σένα αναφερόμουν...
και τουλάχιστον το ύφος μου στον τρόπο που τοποθετούμαι αν μη τι άλλο τόσα χρόνια θα έπρεπε να γίνεται αντιληπτό (από παλιά μέλη)
στα νέα μέλη φυσικά και δεν έχω τέτοια αξίωση...και αν υπήρχε τέτοια υπόνοια (ότι προσβλήθηκε) με το σχόλιο μου...
θα το εξέφραζε ο ίδιος...και δεν θα τον κατηύθυνε κάποιο παλιό μέλος που υποτίθεται ότι ξέρει :wink:

καλημέρα
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Ο χώρος είναι τεράστιος, η θέση που θα τοποθετήσεις τα ηχεία το πιο πιθανό λάθος, τουλάχιστον θα ακούς από τα 2 μέτρα όση η απόσταση μεταξύ τους ή θα βρίσκεσαι 4-5 μέτρα πίσω? Δύσκολα πράγματα...
Όχι τόσο θα είναι η απόσταση. Δες το αλλιώς... Είχα ένα απλό στερεοφωνικό με τα δικά του τα ηχεία, πακέτο όπως ήταν κ ακουγόταν σε όλο το χώρο μια χαρά. Πάει χάλασε. Και είναι ευκαιρία, μιας κ μου έκαναν δώρο το πικαπ, να στήσω το πικάπ. Δεν θέλω πολλά πράγματα, δεν με νοιάζει ούτε το γ@μάτο, ούτε το ουάου. Απλά να ακούω το βινύλιο.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Φίλε κατά την γνώμη μου αν δεν μπορείς να τηρήσεις ή τουλάχιστον να πλησιάσεις τα βασικά στην τοποθέτηση, μην μπεις στον κόπο για "στέρεο" όσο φθηνός και να είναι ο εξοπλισμός που κοιτάς. 1000 φορές μια ηχόμπαρα που θα πληροί τις προϋποθέσεις διασύνδεσης που θες. Περισσότερο θα το ευχαριστηθείς νομίζω.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.377

Για lifestyle βινύλιο, και τις συγκεκριμένες συνθήκες
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Ειτε ηχομπαρα με ~400 ευρω ή παρε τον yamaha που βρηκες και δωσε και 200 ευρω για ηχεια βιβλιοθηκης.
Κατι αλλο δεν παιζει.
Μαζί σου. Με τον ενισχυτή είμαι οκ. Αυτά τα γ@μνα ηχεία βιβλιοθήκης θέλω να βρω χαχα
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Μαζί σου. Με τον ενισχυτή είμαι οκ. Αυτά τα γ@μνα ηχεία βιβλιοθήκης θέλω να βρω χαχα
Ψαξε σκρουτζ ηχεια βιβλιοθηκης. Εχει πραμα.

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.377
Αυτά τα γ@μνα ηχεία βιβλιοθήκης θέλω να βρω χαχα
Πάρε όποιο νάναι στην τύχη. Χάλια θα παίζει έτσι κι αλλιως στην συγκεκριμένη τοποθέτηση. Η συζητηση και η αναζήτηση δεν εχει νόημα.

Θα κάνεις τις σωστές κινήσεις ή θα πετάξεις τα λεφτά σου;
 

A

amoustakas

Guest
Αυτό που πρότεινε ένα μέλος, δηλαδή να πουλήσω κάποια από τα βινύλια το κάνω ήδη.(https://www.discogs.com/user/SakisL) Αλλά τα χρήματα προτιμώ να τα ξοδέψω σε μεγαλύτερες και πιο σημαντικές ανάγκες της οικογένειας παρά σε μηχανήματα. Δεν γίνετε να μην μπορεί να αποκτήσει κάποιος έναν ενισχυτή και ένα ζεύγος ηχείων με λίγα χρήματα, είναι αδύνατον. Δηλαδή μόνο οικονομικά ευκατάστατοι μπορούν να αποκτήσουν ;;; ή πρέπει να σκάσεις ένα σωρό λεφτά για να μπορείς απλά να ακούς μουσική ;
Ψαξε παλια αξιοπρεπη ηχεια δαπεδου με 200-300 ΕΥΡΩ και εναν παλιο ενισχυτη γυρω στα 200 ευρω. Στηστα σωστα σε ενα τριγωνο και τελειωσες.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Πάρε όποιο νάναι στην τύχη. Χάλια θα παίζει έτσι κι αλλιως στην συγκεκριμένη τοποθέτηση. Η συζητηση και η αναζήτηση δεν εχει νόημα.

Θα κάνεις τις σωστές κινήσεις ή θα πετάξεις τα λεφτά σου;
Το πολύ πολύ να τους αλλάξω λίγο την θέση κ να βάλω βάσεις δαπέδου....
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο του χώρου να δούμε πως πραγματικά είναι;
Αν θέλεις φυσικά... :smile:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.294
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top