Επιλογή καλύτερης τοποθέτησης subwoofers.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Εξαιρετική η απόκριση. ;)

Βάλε κι άλλα σαμπ αν μπορείς, και για ομοιομορφία απόκρισης στο χώρο, και για περισσότερες στάθμες. Ποτέ δε φτάνουν τα σαμπ, ως γνωστόν...
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Πάει φυσικά. Για το περιεχόμενο της κάθε ταινίας λέω. Εξαρτάται τι έχουν βάλει εκεί στο mastering.
a έχω ένα helix dsp αλλα τα sub είναι diy θέλουν ενισχυτή.ασε που το helix δεν έχει άλλες εξόδους οποτε
με βλέπω το αλλάζω με το νέο helix ultra που έχει 12 εξόδους και έχει καλύτερα dac
Εξαιρετική η απόκριση. ;)

Βάλε κι άλλα σαμπ αν μπορείς, και για ομοιομορφία απόκρισης στο χώρο, και για περισσότερες στάθμες. Ποτέ δε φτάνουν τα σαμπ, ως γνωστόν...

έτοιμα είναι τον ενισχυτή τους περιμένουν
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Έλα ρε, έχει και πιο φτηνά φιούζιον. Έτοιμες πλάτες κούκλες.

Για τιμές, ρώτα τον γνωστό ζαπ που τα φέρνει. Δεν πάει χιλιάρικο όμως...
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Εξαρτάται από το σαμπ. Ο 1502 είναι αρκετά καλύτερος αλλά και στα διπλά λεφτά. Επίσης bridged έχει λιγότερα βατ από τον nx3000. Επομένως αν είχα σκοπό να ενισχύσω ένα pa sub όπως το jbl μου θα διάλεγα crown. Αν ήθελα ενισχυτή για το Dayton um18-22 πχ θα προτιμούσα τον nx3000. Επίσης αν το rack το έχεις μέσα στο δωμάτιο να έχει υπόψη ότι ο nx3000 κάνει πολύ θόρυβο σε αντίθεση με τον 1502 που είναι αθόρυβος. Τώρα για τα σαμπ που έχει εσύ θα επερνα έναν hypex fa502 και θα έβαζα από ένα κανάλι στο κάθε κανάλι. Πρώτον δεν χρειάζεται να αγοράσεις mini dsp και δεύτερον τα βατ του ενός fa 502 είναι υπεραρκετά.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
για sub behringer
JBL και behringer; Βρε θα σε κάνουν μήνυση. :tongue:

JBL και crown είσαι νόμιμος, κύριος, καθαρό το κούτελο. Για όλα τα λεφτά παίρνεις crown. Για όλα όμως. Όσα κι αν είναι αυτά, μέχρι κει που φτάνεις. ;)

Τώρα άμα θες να το παίξεις και χαϊεντάς, ψωνίζεις χυπεξ, δηλαδή φιούζιον. Αυτά. Τέλος. 8-)
 


Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Ο fusion είναι στα ίδια λεφτά βασικά....
Ένας crown xls 1502 έχει 360 ευρώ και ένα minidsp 2*4 hd έχει 250, άρα σύνολο 610 ευρώ. Ε το 502 στα ίδια θα βγει...
οι crown εχουν hpf στα 20hz , αν ειναι να μην κατεβει εκει crown
Αν κατέβει κάτω από τα 20 θα θέλει και καινούργια driver...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τα sub μου είναι αυτοκινητου. μέχρι 30 παίζουν flat και μεσα στο χώρο μέχρι 20 αλλα δεν θέλω και παρακάτω.
αντέχουν 1000watt αν και στα 20 hz στα 20hz θα τερματίζουν.ο crown που έχω τώρα και οδηγεί τα δυο με εξαιρετικά
αποτελέσματα είναι 2χ500/4ohm στα 0.05 παραμόρφωση.
καλα τα watt του behringer είναι μούφα 2x600 είναι στη πραγματικότητα σχεδόν όσα και ο 1502.
ο λόγος που είπα για αυτούς τους δυο πάντως είναι ότι έχουν και dsp αλλιώς αν είναι να αλλάξω dsp θα βρω άλλο ένα ίδιο crown ma 1200.
δεν έχουν τσάμπα το όνομα έχουν απίστευτο μπάσο.
ο θόρυβος δεν με πειράζει είναι σε άλλο δωμάτιο.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν εχει ο xls dsp... απο xti και πανω...για σαμπ θα κοιταγα απο τον 2002 και πανω...
Δυστυχως οταν κροσαρεις απο αυτα μπλοκαρεις και το lfe ...
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν θέλω κροσοβερ μονο το delay με νοιάζει αλλα μάλλον έχεις δίκιο μονο crossover έχει ο 1502 οποτε fusion αλλα από την άλλη αν ανεβάσω το ποσο μου αρεση η ιδέα του helix.
έχει και 32bit dac οποτε αναβαθμίζω και τα υπόλοιπα απλα θα δώσω κάτι παραπάνω.
800 έχει το pro mk2 και 1200 το ultra
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.283
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top