Επιλογή phono stage

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- κάνε ένα κόπο και διάβασε τα σχετικά πάμπολλα θέματα . . . έτσι θα αποκομίσεις πολλές γνώμες και θα δείς ποιά ''φιγουράρουν'' ως επί τω πλείστον

- σαφώς και το καθ΄ένα έχει τον ηχητικό του χαρακτήρα . . . αλλά στα phono κοιτάμε πρωτίστως τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά , την πληθώρα των ρυθμίσεών τους και φυσικά την τιμή

- εγώ θα έπαιρνα το . . .




Type: Two-piece, MM/MC phono stage with current drive option
Phono inputs: RCA sockets
Analogue outputs: RCA sockets
Input sensitivity: 0.2mV – 2.0mV
Input impedance: 130, 60, 100, 220, 470, 47k Ohms
Input capacitance: 100, 200, 300 pF
Output impedance: not specified
Gain: 40, 46, 56, 60, 63dB
Output level: not specified
Dimensions (HxWxD): 46 x 160 x 118mm
Weight w/out PSU: 500g

http://www.the-ear.net/review-hardware/dynavector-p75-mk4-mmmc-phono-stage
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Κατ αρχην να πω οτι το σχολιο μου εγινε ως απαντηση στο δικο σου οτι δηλ. δεν υπαρχει καλο phono.Ετσι εκ του προχειρου θα ελεγα graham slee,dynavector,rega, naim.........
Με το σχόλιο που έκανα εννοώ ότι δεν υπάρχει (σχεδόν) σε καμία κατηγορία τιμής το φόνο που επισκιάζει όλα τα υπόλοιπα αντίστοιχα διότι πλήν της υλοποίησης του φόνο και του χαρακτήρα του υπάρχει και το θέμα της συνέργειας με την υπόλοιπη αλυσίδα που επηρρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα.
Σε αυτό συνηγορεί και η πρόταση σας των 4 φόνο που μαζί με τα καμία 10ρια που έχουν προταθεί ήδη εξάγουν το συμπέρασμα ότι σχεδόν όλα τα φόνο της αγοράς είναι "καλά φόνο".
Και αυτό ισχύει βεβαίως διότι από την στιγμή που παίζουν είναι καλά.
Το θέμα είναι ποιό μας αρέσει όμως διότι όλα λίγο έως πολύ ακούγονται διαφορετικά. Αν είμαι λάθος οκ πάσο.
Στο θέμα αυτό είμαι κατηγορηματικά υπέρ της δοκιμής.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Με το σχόλιο που έκανα εννοώ ότι δεν υπάρχει (σχεδόν) σε καμία κατηγορία τιμής το φόνο που επισκιάζει όλα τα υπόλοιπα αντίστοιχα διότι πλήν της υλοποίησης του φόνο και του χαρακτήρα του υπάρχει και το θέμα της συνέργειας με την υπόλοιπη αλυσίδα που επηρρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα.
Σε αυτό συνηγορεί και η πρόταση σας των 4 φόνο που μαζί με τα καμία 10ρια που έχουν προταθεί ήδη εξάγουν το συμπέρασμα ότι σχεδόν όλα τα φόνο της αγοράς είναι "καλά φόνο".
Και αυτό ισχύει βεβαίως διότι από την στιγμή που παίζουν είναι καλά.
Το θέμα είναι ποιό μας αρέσει όμως διότι όλα λίγο έως πολύ ακούγονται διαφορετικά. Αν είμαι λάθος οκ πάσο.
Στο θέμα αυτό είμαι κατηγορηματικά υπέρ της δοκιμής.
Ενα μηχανημα δεν θεωρειται καλο απλα και μονο διοτι παιζει.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Και για να μην γράφω γενικά και αόριστα θα πρότεινα στον φίλο με την κεφαλοβελόνα των 650€ να ανέβει στο asr mini basis exclusive. Ρυθμίσεις, ανάλυση, έκταση, ησυχία, μεταπώληση. Ένα φόνο που κάνει διαφορά στην κατηγορία του πιστεύω. Λίγο σκληρό για τα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1540913880][/DOUBLEPOST]
Ενα μηχανημα δεν θεωρειται καλο απλα και μονο διοτι παιζει.
Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Και για να μην γράφω γενικά και αόριστα θα πρότεινα στον φίλο με την κεφαλοβελόνα των 650€ να ανέβει στο asr mini basis exclusive. Ρυθμίσεις, ανάλυση, έκταση, ησυχία, μεταπώληση. Ένα φόνο που κάνει διαφορά στην κατηγορία του πιστεύω. Λίγο σκληρό για τα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1540913880][/DOUBLEPOST]

Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
Συμφωνώ με την πρόταση για το ASR mini basis exclusive.

To phono δεν είναι ξεκομμένο από το υπόλοιπο σύστημα και πρέπει να το αξιολογούμε πάντα σε συνάρτηση με την εκάστοτε κεφαλή. Ελλιπές gain και loading mismatch μπορεί να "χαντακώσουν" μια εξαιρετική κατά τα άλλα κεφαλή.
Η ortofon MC15 super mkii με το clearaudio basic+ είχε προβληματικά (glassy) πρίμα λόγω loading mismatch επειδή το εν λόγω phono δεν είχε ρυθμίσεις. Θέλει 100 Ohms.
Η Audio technica AT33-SA δεν "ακούγεται" στα 100 ohms. Αν τη βάλεις στα 200 ohms μεταμορφώνεται.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Και για να μην γράφω γενικά και αόριστα θα πρότεινα στον φίλο με την κεφαλοβελόνα των 650€ να ανέβει στο asr mini basis exclusive. Ρυθμίσεις, ανάλυση, έκταση, ησυχία, μεταπώληση. Ένα φόνο που κάνει διαφορά στην κατηγορία του πιστεύω. Λίγο σκληρό για τα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1540913880][/DOUBLEPOST]

Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
Άρα υπάρχει αυτό που επισκιάζει τα υπόλοιπα και ως εκ τούτου είναι το καλύτερο. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn που παίζει καλύτερα. Οπότε προτείνεις αυτό φαντάζομαι.
[DOUBLEPOST=1540915309][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα , θα ήθελα κάποια βοήθεια για την επιλογή phono stage. Το σύστημα που έχω είναι: Ενισχυτής Hegel h190 , με ηχεία monitor audio bronze6 και πικαπ rega planar 25 με βραχίονα RB 600 και κεφαλή Hana SL. Το μπάτζετ που διαθέτω είναι μέχρι 1000 e , ποια είναι η γνώμη σας για το project phono box ds2?
Μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Οργάνωσε σπίτι σου ένα "pancetta" party με μερικούς συνφορουμίτες που θα κουβαλήσουν το δικό τους phono και ξεκίνα δοκιμές!!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Άρα υπάρχει αυτό που επισκιάζει τα υπόλοιπα και ως εκ τούτου είναι το καλύτερο. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn που παίζει καλύτερα. Οπότε προτείνεις αυτό φαντάζομαι.
Δεν έχει ρυθμίσεις για τις MC κεφαλές, αναφέρει στα specs μόνο 1000 Ohms. Δεν το έχω ακούσει βέβαια και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Τι σημαίνει παίζει καλύτερα? Με ποιά κεφαλή δοκιμάστηκε?
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Δεν έχει ρυθμίσεις για τις MC κεφαλές, αναφέρει στα specs μόνο 1000 Ohms. Δεν το έχω ακούσει βέβαια και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Τι σημαίνει παίζει καλύτερα? Με ποιά κεφαλή δοκιμάστηκε?
Εκ παραδρομής απευθύνθηκε σε σένα το σχόλιο.
Και για να μην γράφω γενικά και αόριστα θα πρότεινα στον φίλο με την κεφαλοβελόνα των 650€ να ανέβει στο asr mini basis exclusive. Ρυθμίσεις, ανάλυση, έκταση, ησυχία, μεταπώληση. Ένα φόνο που κάνει διαφορά στην κατηγορία του πιστεύω. Λίγο σκληρό για τα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1540913880][/DOUBLEPOST]

Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
Εδώ απευθύνονταν
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Εκ παραδρομής απευθύνθηκε σε σένα το σχόλιο.

Εδώ απευθύνονταν
ΟΚ τώρα κατάλαβα. Eκανα λάθος quote.

Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
αυτό ήθελα να κάνω quote
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
ΟΚ τώρα κατάλαβα. Eκανα λάθος quote.



αυτό ήθελα να κάνω quote
Τα μπερδέψαμε λίγο μου φαίνεται.
Η πρόταση μου είναι το asr που έγραψα αλλά πρέπει να ανέβεις στα λ7.
Επίσης προτείνω και το δικό μου φόνο (δεν πουλάω) που είναι το sugden masterclass pa4 αλλά πάλι πρέπει να ανέβεις.
Το Brooklyn είναι στα 80ohm.
Δεν προτείνω κάτι στο price point που ψάχνεις. Θα έκανα την δουλειά μου όμως με ένα ifi αν ήμουν στην θέση σου.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Μην διστασεις να πεις ναι στην Made in greece υλοποιηση και των τσακιριδαιων ειναι καλο, και του πετροπουλου, και τροβας φτιαχνει καλα Phono stage.

Θα το φερουν στα μετρα σου support-εγγυηση αρκετων ετων και αμεσα
θα μπορεις να τα αναβαθμιζεις οποτε θελεις και γιατι οχι στο phono made in greece!!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και για να μην γράφω γενικά και αόριστα θα πρότεινα στον φίλο με την κεφαλοβελόνα των 650€ να ανέβει στο asr mini basis exclusive. Ρυθμίσεις, ανάλυση, έκταση, ησυχία, μεταπώληση. Ένα φόνο που κάνει διαφορά στην κατηγορία του πιστεύω. Λίγο σκληρό για τα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1540913880][/DOUBLEPOST]

Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
Δοκιμασε αν μπορεις και το dynavector.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.[/QUOTE]

όλα τα παρακάτω παίζουν καλύτερα από το ενσωματομένο phono του mytek brooklin και μάλιστα κατά πολύ:
sonneteer sedley,
Trichord dino mk3,
lehmann black cube SE,
dynavector p75,
asr mini basis
με φορτίο στα 1000ohm ή και στα 47kohm με τη συγκεκριμένη κεφαλή και σε όσα ρυθμίζεται και η χωριτικότητα στα 10pf
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Οκ σύμφωνοι, το καλό το φόνο στην κατηγορία έως 1000 ποιό είναι τελικά? Δεν έχω καταλάβει ακόμη και με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει project, quad, graham, rega, clearaudio σε αυτή την κατηγορία και δεν μου άρεσαν. Το ενσωματωμένο φόνο του mytek brooklyn παίζει καλύτερα.
όλα τα παρακάτω παίζουν καλύτερα από το ενσωματομένο phono του mytek brooklin και μάλιστα κατά πολύ:
sonneteer sedley,
Trichord dino mk3,
lehmann black cube SE,
dynavector p75,
asr mini basis
με φορτίο στα 1000ohm ή και στα 47kohm με τη συγκεκριμένη κεφαλή και σε όσα ρυθμίζεται και η χωριτικότητα στα 10pf
Από όλα αυτά που έγραψες έχω ακούσει μόνο το asr το οποίο παίζει καλύτερα και το προτείνω άλλωστε. Αλλά ας μην κολλάμε στο Brooklyn ένα παράδειγμα έγραψα απλά. Βέβαια με ένα καλό SUT το MM του mytek μετράει να ξέρεις.
Στις ωμικές αντιστάσεις που αναφέρεις σε χάνω λίγο... τι εννοείς?
Η χωρητικότητα τι σχέση έχει με τις MC κεφαλές?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Από όλα αυτά που έγραψες έχω ακούσει μόνο το asr το οποίο παίζει καλύτερα και το προτείνω άλλωστε. Αλλά ας μην κολλάμε στο Brooklyn ένα παράδειγμα έγραψα απλά. Βέβαια με ένα καλό SUT το MM του mytek μετράει να ξέρεις.
Στις ωμικές αντιστάσεις που αναφέρεις σε χάνω λίγο... τι εννοείς?
Η χωρητικότητα τι σχέση έχει με τις MC κεφαλές?
η HANA νιώθει καλά με φορτίο >400 ohm.
ιδανικά δουλεύει από 1000ohm ως 47kohm.
τώρα, τα phono χωρίς ρυθμίσεις, έχουν περί τα 100pf, σπανιότερα κάποια phono( πχ rega)στα 1-5nf, αν το phono έχει τη δυνατότητα ρυθμίσεων σε mc και στη χωρητικότητα, τότε θα διαπιστώσεις ότι στα 5pf ως τα 25pf ο ήχος είναι απόλυτα ισσοροπημένος ανάμεσα στην ευκρίνεια και τη φυσικότητα.
όσο ανεβαίνει η χωρητικότητα, τόσο¨ θολώνει και γλυκαίνει¨ ο ήχος, όσο μειώνεται, τόσο καθαρίζει και αποκτά βάθος και σκηνή, δοκίμασε το!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μαλλον θα συμφωνησω με τον AthanasiosL για το οτι οι mc δεν ειναι τοσο ευαισθητες/απαιτητικες στην χωρητικοτητα.Ομως λογω υγειους εξοδου η hana δεν χρειαζεται ουτε κατ αναγκη και sut για να παιξει καλα.Ειναι πολυ ευκολη κεφαλη και λογω χαρακτηριστικων αλλα και "forgiving" ηχου.Ενα dynavector θα ηταν ισως η επιλογη μου με πολλες ρυθμισεις ,λογικη τιμη και πολυ καλο ηχο.Γενικα το ολο συστημα σχεδον "απαιτει" ενα phono σαν το dynavector.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Γενικά όλο το συστημα, μετά την επιλογή και του phono (ενός εκ των όσων προτείνονται άνωθεν), απαιτεί καλύτερα ηχεία...
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Το golden note PH10, ρυθμίζει τα πάντα, έχει δυο εισόδους, κάμποσες καμπύλες, αναβαθμίζεται κλπ. Είναι λίγο πάνω από το οικονομικό όριο που θέτεις, όμως πλέον είναι η ευκολία που σου προσφέρει και οι αλλαγές on the fly και ότι αν δεν είσαι μηχανάκιας θα σε συντροφέψει για πολλά-πολλά χρόνια. Επίσης μετά τον κατακλυσμό των dac's το ΡΗ10 δείχνει πως πρέπει να αλληλεπιδρά με τον χρήστη του το σημερινό phono, τα μη ρυθμιζόμενα (και μάλιστα με τ/χ) δεν έχουν θέση στο ρακ των μουσικόφιλων. Δες το και άκουσε το, δεν θα χάσεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Το golden note PH10, ρυθμίζει τα πάντα, έχει δυο εισόδους, κάμποσες καμπύλες, αναβαθμίζεται κλπ. Είναι λίγο πάνω από το οικονομικό όριο που θέτεις, όμως πλέον είναι η ευκολία που σου προσφέρει και οι αλλαγές on the fly και ότι αν δεν είσαι μηχανάκιας θα σε συντροφέψει για πολλά-πολλά χρόνια. Επίσης μετά τον κατακλυσμό των dac's το ΡΗ10 δείχνει πως πρέπει να αλληλεπιδρά με τον χρήστη του το σημερινό phono, τα μη ρυθμιζόμενα (και μάλιστα με τ/χ) δεν έχουν θέση στο ρακ των μουσικόφιλων. Δες το και άκουσε το, δεν θα χάσεις.
Τα €1000 από τα $2600 που το βρήκα στο διαδίκτυο, απέχουν πολύ. Κατά τα άλλα, φαίνεται πολύ καλή υλοποίηση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top