Επιλογή phono stage

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα €1000 από τα $2600 που το βρήκα στο διαδίκτυο, απέχουν πολύ. Κατά τα άλλα, φαίνεται πολύ καλή υλοποίηση.
Ε..........για κατω απο 2500 παιζουν και αλλες προτασεις...............
 



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Τα προηγουμενα χρονια εχουν περασει από τα χερια μου και τα αυτια μου πολλα phono stages. Θα ελεγα ότι η κεφαλη την οποια θεωρω το σημαντικοτερο κομματι σε ένα βινυλιακο ηχοσυστημα, καθοριζει εν πολλοις και την επιλογή του phono stage. Η κεφαλη καθοριζει τον ηχο και το phono stage οφειλει να διατηρησει αυτόν τον χαρακτηρα κατά την ενισχυση του σηματος. Ενας αδρος κανονας είναι ότι η επιλογή μιας κεφαλης MC με καλη αναλυση και μετρια προς χαμηλη εξοδο θα απαιτησει ένα ουδετερο και αχρωματιστο phono stage. Η κορυφη αυτων σε ολες τις κατηγοριες τιμης είναι το CT100 της DACT. Δυνατοτητα απολυτων ρυθμισεων ταιριάσματος με την κεφαλη και αναδειξη κάθε λεπτομέρειας του σηματος. Νομιζω ότι υπαρχει στα 1500-1800 ευρω. Το δικο κου το ειχε φτιαξει ο Νικος Κοσταδημας της Chameleon Audio και την τροφοδοσια ο Χαιτας από την Nexus Accustics. Θεωρω ότι παραμενει το απολυτο phono stage ανερξαρτητως τιμης. To εχω σε μια Benz Ace L κεφαλη. Εχω επισης και το αγαπω πολύ το GHPH της PS Αudio. Αρκετες ρυθμισεις καθαρος ηχος απαραμορφωτος ενας εργαλειο πραγματικο. Τιμη του στα 1000 ευρω. Το εχω σε μια Dynavector 20X2 H. Επισης προτείνω επειδή το εχω το Goldenote PH10. Θεωρω ότι είναι από τα καλυτερα που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη. Τιμη γυρω στα 1250 ευρω.
Τωρα από λαμπατα ειχα και μετανιωσα που εδωσα του Τσακιριδη. Ειδικα τα παλαια Zeus που ειχαν και πολύ χαμηλη τιμη….. γιατι τωρα τα εχει τσιμπησει αρκετα. Θα εβαζα λαμπατο σε μια ΜΜ κεφαλη και ετσι το ειχα εξαλλου (Ortofon Bronze) με εξαιρετικα αποτελεσματα. Από κει και περα για να παρεις σωστο ηχο χωρις θορυβο σε λαμπατο phono stage πρεπει να πας σε πολύ προσεγμενο μηχανημα αρκετα υψηλης κατηγορια τιμης.
Από τα προαναφερθεντα εχω ακουσει και εχω καλη γνωμη για το ASR. Δες μηπως βρεις σε καλη τιμη εάν θελεις σωνει και καλα λαμπατο κανενα Korato αν και μαλλον θα είναι υψηλοτερη η τιμη του απο το οριο που εβαλες. Επισης σου προτείνω να ψαξεις μηπως βρεις κανενα μεταχειρισμενο phono stage του μακαριτη του Σπερτου. Από τα καλυτερα που εχω ακουσει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Επισης προτείνω επειδή το εχω το Goldenote PH10. Θεωρω ότι είναι από τα καλυτερα που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη. Τιμη γυρω στα 1250 ευρω.
Καινούριο ή μεταχειρισμένο; Κι από πού, εάν επιτρέπεται;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Καινουριο από την Nexus Accoustics
[DOUBLEPOST=1545820299][/DOUBLEPOST]http://www.goldnote.it/ph-10/
OK, thanks. Μου έκανε εντύπωση η τιμή διότι σε ένα από τα reviews στο link που έδωσες, γράφει κάτι για $2600. Μετά από προσεκτικότερη ανάγνωση, παρατήρησα ότι το ποσό αυτό αναφέρεται στο συνδυασμό phono stage και power supply unit.

Πάντως, στον κατάλογο της Nexus Acoustics, το ΡΗ-10 τιμάται στα €1440 και €890 το (προαιρετικό) power supply unit.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Εγώ μόνο σ' ένα πράγμα θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή φίλε μου, βέβαια και υπάρχουν πολλά καλα phono εκει έξω, και με πολλές ρυθμίσεις... αλλά επειδή κάπου διάβασα για 60db gain... όσο ανεβαίνει το gain τόσο χάνεται η αναλογικότητα του ήχου!
Άποψη μου είναι ως τα 48 ταβάνι! και αν δεν σου φτάνει λόγο των .5mV τότε θα πρέπει να φροντίσεις και την υπόλοιπη αλυσίδα των μηχανημάτων σου.

Για να προτείνω και κάτι, νομίζω πως με αυτό θα τεριάξεις lehmann black cube SE
Χρόνια πολλά!
 
Last edited by a moderator:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Δεν εχουμε απωλεια χροιας του ηχου - αν αυτό εννοεις με απωλεια αναλογικότητας......οσο αυξανει το gain. Απλα επειδή το σημα είναι ασθενες αρα η αυξηση του μεγαλη αυξάνονται και οι συνοδοι θορυβοι που προερχονται τοσο από το μεσο βινυλιο (μιας και είναι μηχανικη η αναγνωση αρα υποκειται σε θορυβο) οσο και από το πλατο και τον βραχιονα. Αμελητέες παραμορφώσεις αλλα όταν το σημα είναι χαμηλο και η αυξηση μεγαλη γινονται αντιληπτες. Να τονισω εδώ ότι το πλατο κυριως αλλα και ο βραχιονας θεωρούνται αρνητικοι παραγοντες στον ηχο. Δεν εχουν να προσφερουν κατι θετικο. Απλα οσο καλυτεροι είναι τοσο λιγοτερα τα αρνητικα που επιφερουν στο σημα. Γι αυτό ειπα οτι η κεφαλη είναι αυτή που δινει την χροια, την μουσικοτητα και την αναλυση στον ηχο. Τα αλλα δινουν μονο παραμορφωση που οσο καλυτερο το πλατο τοσο λιγοτερες οι παραμορφώσεις και οσο καλυτερος ο βραχιονας τοσο επιτρεπει στην κεφαλη να κανει καλυτερη αναγνωση της πληροφοριας. Αυτό το σημα τωρα το ενισχυει το phono stage. Αρα οφειλει να είναι οσο πιο ησυχο μπορει . Η λογικη λεει ότι υπαρχει μια σχεση τιμης μεταξυ πλατο βραχιονα κεφαλης και προενισχυτη.
 
Last edited:

D

Deleted member 38719

Guest
Εγώ μόνο σ' ένα πράγμα θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή φίλε μου, βέβαια και υπάρχουν πολλά καλα phono εκει έξω, και με πολλές ρυθμίσεις... αλλά επειδή κάπου διάβασα για 60db gain... όσο ανεβαίνει το gain τόσο χάνεται η αναλογικότητα του ήχου!
Άποψη μου είναι ως τα 48 ταβάνι! και αν δεν σου φτάνει λόγο των .5mV τότε θα πρέπει να φροντίσεις και την υπόλοιπη αλυσίδα των μηχανημάτων σου.

Για να προτείνω και κάτι, νομίζω πως με αυτό θα τεριάξεις lehmann black cube SE
Χρόνια πολλά!
Διόρθωση, εκ παραδρομής 58db ήθελα να γράψω
[DOUBLEPOST=1545827946][/DOUBLEPOST]
Δεν εχουμε απωλεια χροιας του ηχου - αν αυτό εννοεις με απωλεια αναλογικότητας......οσο αυξανει το gain. Απλα επειδή το σημα είναι ασθενες αρα η αυξηση του μεγαλη αυξάνονται και οι συνοδοι θορυβοι που προερχονται τοσο από το μεσο βινυλιο (μιας και είναι μηχανικη η αναγνωση αρα υποκειται σε θορυβο) οσο και από το πλατο και τον βραχιονα. Αμελητέες παραμορφώσεις αλλα όταν το σημα είναι χαμηλο και η αυξηση μεγαλη γινονται αντιληπτες. Να τονισω εδώ ότι το πλατο κυριως αλλα και ο βραχιονας θεωρούνται αρνητικοι παραγοντες στον ηχο. Δεν εχουν να προσφερουν κατι θετικο. Απλα οσο καλυτεροι είναι τοσο λιγοτερα τα αρνητικα που επιφερουν στο σημα. Γι αυτό ειπα οτι η κεφαλη είναι αυτή που δινει την χροια, την μουσικοτητα και την αναλυση στον ηχο. Τα αλλα δινουν μονο παραμορφωση που οσο καλυτερο το πλατο τοσο λιγοτερες οι παραμορφώσεις και οσο καλυτερος ο βραχιονας τοσο βοηθαει την κεφαλη να κανει καλυτερη αναγνωση της πληροφοριας. Αυτό το σημα τωρα το ενισχυει το phono stage. Αρα οφειλει να είναι οσο πιο ησυχο μπορει . Η λογικη λεει ότι υπαρχει μια σχεση τιμης μεταξυ πλατο βραχιονα κεφαλης και προενισχυτη.
Συμφωνώ με τον θορυβο ή και ότι άλλο περιγράφεις, αλλά επιμένω να μιλάω για απωλεια αναλογικότητας, όπως το δέχομαι εγώ στα "αυτιά μου" ή στη ψυχή μου ... ότι έχω βάλει πάνω απο αυτό το όριο (και όχι μόνο στο δικό μου σύστημα) και πολλά gain έβαλα με χαλάει, καλύτερα ν ακούσω cd
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Συμφωνώ με τον θορυβο ή και ότι άλλο περιγράφεις, αλλά επιμένω να μιλάω για απωλεια αναλογικότητας, όπως το δέχομαι εγώ στα "αυτιά μου" ή στη ψυχή μου ... ότι έχω βάλει πάνω απο αυτό το όριο (και όχι μόνο στο δικό μου σύστημα) και πολλά gain έβαλα με χαλάει, καλύτερα ν ακούσω cd

Για define λίγο το υπογραμμισμένο... γιατί σαν να μην γίνεται αντιληπτό τι εννοείς.

Αν θεωρείς ότι το παραπάνω σου συμβαίνει, τότε πάρε SUT και μείνε στα 40dB gain.
 

D

Deleted member 38719

Guest
δεν μιλάω για θόρυβο, είναι επόμενο 'σο ανεβαίνει το gain, μιλάω για τηγάνισμα, όσο ανεβαίνει το gain νοιώθω σα να ρίχνω λάδι στη φωτία, ό ηχος χάνει την ελαστικότητα του, ψήνεται τσιρίζει...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
...Η κορυφη αυτων σε ολες τις κατηγοριες τιμης είναι το CT100 της DACT. Δυνατοτητα απολυτων ρυθμισεων ταιριάσματος με την κεφαλη και αναδειξη κάθε λεπτομέρειας του σηματος...Θεωρω ότι παραμενει το απολυτο phono stage ανερξαρτητως τιμης...Αρκετες ρυθμισεις καθαρος ηχος απαραμορφωτος ενας εργαλειο πραγματικο...
Κι εγώ αυτό θεωρώ κορυφαίο και γελάω όταν βλέπω στο εξωτερικό να αναφέρονται σε phono stages $15000. Παραμένει ακόμα ένα κρυμμένο μυστικό αν και πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 χρονών. Παίζει όλες ανεξαιρέτως τις κεφαλές και έχει πολλές ρυθμίσεις. Εγώ είχα ακούσει αρκετές φορές το Perfect Audio Match (το Dact σε κατασκευή Β. Λαζάρου) με ΤΕΡΑΣΤΙΟ τροφοδοτικό το οποίο θεωρούσε ότι έκανε σημαντική διαφορά. Δυστυχώς δε είχα την οικονομική δυνατότητα να το αποκτήσω και δεν το έχω δει να πωλείτε μεταχειρισμένο.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
δεν μιλάω για θόρυβο, είναι επόμενο 'σο ανεβαίνει το gain, μιλάω για τηγάνισμα, όσο ανεβαίνει το gain νοιώθω σα να ρίχνω λάδι στη φωτία, ό ηχος χάνει την ελαστικότητα του, ψήνεται τσιρίζει...

Μάλλον υπάρχει υπεροδήγηση και γι' αυτό συμβαίνει αυτό. Το gain εξαρτάται από την έξοδο της κεφαλής κυρίως. Παίζει ρόλο βέβαια και η σχεδίαση του phono δηλ. αν έχει επαρκή τροφοδοσία, κι αυτό ισχύει ειδικά για τις χαμηλοέξοδες MC.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ίσως και το φορτίο της κεφαλής να μην είναι σωστά ταιριασμένο. Βάλε λιγότερα ohms. Για ποιά κεφαλή & phono μιλάμε?
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
H τιμή που διαβασα εγω είναι κάτω από 1.300€
https://static1.squarespace.com/sta...c0f9ad/1533023223321/ph-10_stereoplay-305.pdf
Στο post #47 διευκρινίζω ότι η τιμή των $2600 αναφερόταν στο συνδυασμό του phono stage και του τροφοδοτικού. Στο ιδιο post αναφέρω τιμές της ελληνικής αντιπροσωπείας. Εάν κάποιος επιλέξει να το πάρει από το εξωτερικό, δικαίωμά του.

Το γεγονός παραμένει ότι υπερβαίνει το μέγιστο του διαθέσιμου προϋπολογισμού του topic starter.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Κι εγώ αυτό θεωρώ κορυφαίο και γελάω όταν βλέπω στο εξωτερικό να αναφέρονται σε phono stages $15000. Παραμένει ακόμα ένα κρυμμένο μυστικό αν και πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 χρονών. Παίζει όλες ανεξαιρέτως τις κεφαλές και έχει πολλές ρυθμίσεις. Εγώ είχα ακούσει αρκετές φορές το Perfect Audio Match (το Dact σε κατασκευή Β. Λαζάρου) με ΤΕΡΑΣΤΙΟ τροφοδοτικό το οποίο θεωρούσε ότι έκανε σημαντική διαφορά. Δυστυχώς δε είχα την οικονομική δυνατότητα να το αποκτήσω και δεν το έχω δει να πωλείτε μεταχειρισμένο.
Αυτο ακριβος εχω και εγω,
μου το εχει βαλει σε ενα φτηνοτερο σασι απο αυτο που ειχε.
Πιστευω οτι δεν υπαρχει καλυτερω phono στον κοσμο - Σε ανθρωπινα χρηματα.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Τα στάδια προενίσχυσης phono χαμηλότερου κόστους (<700-800 ευρώ), συνήθως είναι περισσότερο κατάλληλα για συνεργασία με κεφαλές υψηλής εξοδου (MM ή MC). Όμως, οι χαμηλοέξοδες κεφαλές κινητού πηνίου (<0.5 mV) αποδίδουν περισσότερο με ακόμη υψηλότερου κόστους προενισχυτές που διαθέτουν πολλές επιλογές παραμέτρων. Χωρίς αυτό να αποτελεί απόλυτο κανόνα, το κόστος ενός ποιοτικού προενισχυτή phono, τυπικά δεν θα πρέπει να είναι μικρότερο από το διπλάσιο του κόστους της κεφαλής.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Αυτο ακριβος εχω και εγω,
μου το εχει βαλει σε ενα φτηνοτερο σασι απο αυτο που ειχε.
Πιστευω οτι δεν υπαρχει καλυτερω phono στον κοσμο - Σε ανθρωπινα χρηματα.
Επειδή είμαι σε αναζήτηση Phono, που βρισκει κανείς το Phono του Λαζάρου που λέτε?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.844
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top