Επισκευή κρος οβερ

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καλησπέρα, πηρα σπίτι δυο pa ηχεια απο το σχολείο στο οποιο εργαζομαι (φετος καθοτι αναπληρωτής, του χρόνου αλλου) για να διαπιστωσω τι ζημια έχουν.
Τελικα εχουν θέμα στο κρος. Παραθετω φωτο. Αυτο που κάηκε, βρίσκεται στο εμποριο;
Δεν ειμαι ηλεκτρονικός, αλλα θα μπορεσω να το αλλαξω πιστευω.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που κάηκε είναι μια βατική αντίσταση και βρίσκεται εύκολα στο εμπόριο.
Αυτό που βλέπω όμως, είναι πως το κροσόβερ έχει ταλαιπωρηθεί θερμικά, με το σασί του πηνίου να έχει παραμορφωθεί.
Θα έλεγα να το ελέγξεις και αυτό.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Ευχαριστώ πολυ.
Η αντίσταση δεν γραφει κατι πάνω της ομως... Αν δειξω οτι απεμεινε σε μαγαζι, θα γινει δουλεια;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Άνοιξε το καλό ηχείο και δες τη τιμή της.
Στο ηχείο έχει μπει χέρι. Τα βύσματα speakon έχουν αφαιρεθεί και μπήκαν μπόρνες.
Μήπως πειράχτηκε κάτι και στο κροσόβερ;
Ποια είναι η βλάβη του ηχείου; Δεν λειτουργεί η μονάδα υψηλών συχνοτήτων;
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα, πηρα σπίτι δυο pa ηχεια απο το σχολείο στο οποιο εργαζομαι (φετος καθοτι αναπληρωτής, του χρόνου αλλου) για να διαπιστωσω τι ζημια έχουν.
Τελικα εχουν θέμα στο κρος. Παραθετω φωτο. Αυτο που κάηκε, βρίσκεται στο εμποριο;
Δεν ειμαι ηλεκτρονικός, αλλα θα μπορεσω να το αλλαξω πιστευω.
τ
Ίσως αυτό να βοηθήσει!!λέω ίσως.
τ
Ίσως αυτό να βοηθήσει!!λέω ίσως.
Ο Πέτερ θα μας πει τη γνώμη του!!
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν μπορεί να μπει ένα τυχαίο κροσόβερ σε οποιοδήποτε ηχείο. Η κάθε κατασκευή και το κάθε μεγάφωνο θέλει εξειδικευμένο φίλτρο.
Είναι πλέον χιλιοειπωμένο.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Άνοιξε το καλό ηχείο και δες τη τιμή της.
Στο ηχείο έχει μπει χέρι. Τα βύσματα speakon έχουν αφαιρεθεί και μπήκαν μπόρνες.
Μήπως πειράχτηκε κάτι και στο κροσόβερ;
Ποια είναι η βλάβη του ηχείου; Δεν λειτουργεί η μονάδα υψηλών συχνοτήτων;
Και τα δυο εχουν το ιδιο θεμα. Δεν παιζει η μοναδα υψηλων. Πηρα το ενα, εβγαλα την μοναδα, το πολυμετρο εδειξε οκ, μετρησα κρος απο μπορνες βραχυκυκλωνοντας καλωδια γουφερ και ολα οκ, βραχυκυλωσα καλωδια κορνας και δεν εκλεινε κύκλωμα, οποτε ανοιξα πλατη και βρηκα αυτο που ειδατε.
Σίγουρα εχει μπει χερι καθότι τα καλωδια δεν είχαν κλιψακι για να ενωθούν με τα μεγαφωνα, ηταν τυλιγμενα και ειχαν μονωτικη.
Αύριο θα ανοίξω πλατη στο αλλο ηχειο, ενδεχομένως να εχει το ιδιο θεμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η καμένη αντίσταση είναι σε σειρά με τη μονάδα των υψηλών για να μειώσει τη στάθμη της.
Θα πρέπει να μπει κάποια άλλη με ισχύ 10 watt στη θέση της. Αν από τη θερμοκρασία έχει σβηστεί η τιμή δοκίμασε μια 2,7 Ωμ. Αν βρεις τις υψηλές συχνότητες σε μεγαλύτερη στάθμη πας στο 3,3 Ωμ, αν σου φανούν λίγες βάλε 1,8 Ωμ. Εντελώς υποκειμενικό μεν αλλά φαίνεται να υπάρχουν πολλά θέματα στα ηχεία οπότε αυτό είναι το λιγότερο.
Λογικό με το woofer βραχυκυκλωμένο να βλέπεις συνέχεια, γιατί παρεμβάλλεται πηνίο (σύρμα), οπότε κλείνει κύκλωμα. Στην κόρνα υπάρχει πυκνωτής εν σειρά, που κόβει τη συνέχεια από το Dc του πολυμέτρου, γιαυτό δεν έχεις ένδειξη.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Η καμένη αντίσταση είναι σε σειρά με τη μονάδα των υψηλών για να μειώσει τη στάθμη της.
Θα πρέπει να μπει κάποια άλλη με ισχύ 10 watt στη θέση της. Αν από τη θερμοκρασία έχει σβηστεί η τιμή δοκίμασε μια 2,7 Ωμ. Αν βρεις τις υψηλές συχνότητες σε μεγαλύτερη στάθμη πας στο 3,3 Ωμ, αν σου φανούν λίγες βάλε 1,8 Ωμ. Εντελώς υποκειμενικό μεν αλλά φαίνεται να υπάρχουν πολλά θέματα στα ηχεία οπότε αυτό είναι το λιγότερο.
Λογικό με το woofer βραχυκυκλωμένο να βλέπεις συνέχεια, γιατί παρεμβάλλεται πηνίο (σύρμα), οπότε κλείνει κύκλωμα. Στην κόρνα υπάρχει πυκνωτής εν σειρά, που κόβει τη συνέχεια από το Dc του πολυμέτρου, γιαυτό δεν έχεις ένδειξη.
Ευχαριστώ πολυ! Αυριο θα δω το αλλο κρος και βλεπουμε.

Αυτο που μου εκανε απο την αρχη εντυπωση ειναι η αλλαγη των σπικον με μπορνες.... Γιατι να κανουν κατι τετοιο....
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ευχαριστώ πολυ! Αυριο θα δω το αλλο κρος και βλεπουμε.

Αυτο που μου εκανε απο την αρχη εντυπωση ειναι η αλλαγη των σπικον με μπορνες.... Γιατι να κανουν κατι τετοιο....
Είτε γιατί δεν είχαν καλώδια τερματισμένα με speakon είτε γιατί όποιος τους έβαλε χέρι ήθελε τα θηλυκά speakon για δική του χρήση;)
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Είτε γιατί δεν είχαν καλώδια τερματισμένα με speakon είτε γιατί όποιος τους έβαλε χέρι ήθελε τα θηλυκά speakon για δική του χρήση;)
Σε σχολειο, δυσκολο καποιος να βαλει χερι. Αφου οταν με ειδαν να παίρνω δουλεια για το σπιτι απορούσαν σε φαση, "γιατι ασχολεισαι, του χρονου ενδεχεται να μην εισαι εδω". Επίσης το μαγαζι που τα πουλησε καλιστα τους εφτιαχνε καλωδιο απο τη μια μερια γυμνο κι απο την αλλη σπικον... Τεσπα ελπιζω να τα φτιαξω να τα καμαρωσω σε καμια γιορτη στο τελος της χρονιας!
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εδω βλεπετε το αλλο κροςς, οπτικα καλο φαινεται αν και το πηνίο σαν να εχει παραζεσταθει....
Τουλάχιστον φαινονται οι ενδείξεις της αντίστασης...
 

Attachments


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Σε σχολειο, δυσκολο καποιος να βαλει χερι. Αφου οταν με ειδαν να παίρνω δουλεια για το σπιτι απορούσαν σε φαση, "γιατι ασχολεισαι, του χρονου ενδεχεται να μην εισαι εδω".
Μην παίρνεις και όρκο, η γυναίκα μου είναι συνάδελφος σου και πριν 2-3 χρόνια άλλαζαν διευθυντή κι ο νέος όντας τυπικός έκανε πραγματική απογραφή υλικού για να ολοκληρωθεί η παράδοση παραλαβή κι ανακάλυψαν ότι έλειπαν κάποια μικρόφωνα, μια φωτογραφική μηχανή μέχρι και προτζέκτορας.
Εδω βλεπετε το αλλο κροςς, οπτικα καλο φαινεται αν και το πηνίο σαν να εχει παραζεσταθει....
Τουλάχιστον φαινονται οι ενδείξεις της αντίστασης...
Μια χαρά είναι τα πηνία βρε, που να δεις τα δικά μου πως έγιναν προ καιρού >:(
Πέραν της πλάκας αν στα πηνία δεν έχει λιώσει η μόνωση στο σύρμα και να έχουν βραχυκυκλώσει δεν έχουν πρόβλημα, άλλαξε την αντίσταση και εκτός απροόπτου θα είναι εντάξει.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Κάτι μου λέει ότι αυτά τα πηνία είναι για τις κόρνες και πρέπει να έχουν φάει πολύ κλιπάρισμα. Ήρωες!!
 



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Γράφει:

XT 20W
4R 5

Αυτα φαινονται, παραδιπλα εχει κι αλλα λιγα αλλα δεν μπορώ να διακρίνω
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αν μπορείτε πείτε με λίγα λόγια τους λόγους για τους οποίους καταπονείται ένα crossover και τι πρέπει να κάνουμε για να μη συμβαίνει αυτό.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Αν μπορείτε πείτε με λίγα λόγια τους λόγους για τους οποίους καταπονείται ένα crossover και τι πρέπει να κάνουμε για να μη συμβαίνει αυτό.
Νομίζω ένας λόγος είναι όχι τσίτα συνέχεια ο Ενησχητης!! Σηγουρα θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι!!
Νομίζω ένας λόγος είναι όχι τσίτα συνέχεια ο Ενησχητης!! Σηγουρα θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι!!
Οι ειδήμονες να μας πουν Περισσότερα!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.789
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top