Επισκευή κρος οβερ

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σεβάζμιε γιέροντα, όλο με γρίφους μιλάς! Τί διατομή είχε το σύρμα του πηνίου; Και στα πόσα Volt ήταν ο πυκνωτής;
Το μεγάλο πηνίο 3.4 mH έχει σύρμα 0.80mm, το voltage του ανατιναγμένου πυκνωτή μας είναι άγνωστο καθώς δεν αναφέρει κανένα στοιχείο πάνω του.
Ο πυκνωτής απλά <<τα είδε όλα>> όταν στην έξοδο του υπήρξε ουσιαστικά βραχυκύκλωμα και το AC ρεύμα που τον διαρέει έγινε το μέγιστο που μπορεί να δώσει ο γεφυρωμένος NAD του bono.
Τα DC volts που αντέχει στα άκρα του ένας πυκνωτής του είδους και του μεγέθους του είναι 100, όπως υπολογίζω.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Τοποθετήθηκε και το αλλο κρος στο ηχειο κι ολα οκ. Τα συνδεσα στον κροουν εβαλα τον av στο 0 και βαρανε χωρις να εκραγει η αντίσταση.
Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι τα κλιψ (rp8000) παιζουν πιο δυνατα στο 0... Τα σαμπ, ακουγοντουσαν αρκετα παραπανω απο τα ηχεια... Πραγμα που μου έκανε εντύπωση καθοτι ως ΡΑ θεωρουσα οτι θα ήταν πιο ευαισθητα....
Δεν έκανα ρύθμιση ισοσταθμιση απλά τα σύνδεσα να βεβαιωθώ ότι παιζουν...
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα!! Θέλω μια βοήθεια οποίος μπορεί,έχει ο αδερφός μου τα ηχεία της roister Stiles 120, ένα γουφερ ένα Τουίτερ και δύο μιντ ανά ηχείο,επίδη του αρέσει η δυνατή μουσική έκαψε τα Τουίτερ και κάποια μιντ,κιταγα τα κρος και βλέπω αυτό,πός μπορώ να ξέρω αν τα Πηνεία είναι σωστά ακόμα και αν έχουν αλλάξει χροματικα,ειναι λίγο αναμμένα ,αν ήθελα να τα αλλάξω θα βρω,ή πρέπει να φτιαχτεί ένα αλο από την αρχή φυσικά και κενουριες μον άδες.
 

Attachments

  • Like
Reactions: PPG

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Τί θα έκανα στη θέση σας.
Επειδή οι Στήλες είναι μοντέλο ηλικίας άνω των 30 ετών και ως εκ τούτου είναι απίθανο -ίσως αδύνατο- να βρείτε καινούργια μεγάφωνα, θα τα ξεβίδωνα όλα, θα τα πήγαινα σε κάποιο εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων και θα ρωτούσα το συνολικό κόστος επισκευής, αν θα ήταν εφικτή.

Αν έκρινα την επισκευή οικονομικά ασύμφορη, θα πετούσα τα παλιά μεγάφωνα και κροσόβερ και θα πήγαινα τις καμπίνες σε κάποιον γνώστη, για να τους ταιριάσει νέα μεγάφωνα και φυσικά νέο κροσόβερ.

Προφανώς ο αδερφός σας είναι μερακλής, ή με μικρό ενισχυτή ή και τα δύο, ή ακόμα χειρότερα ακούει τις στήλες από σχετικά μακριά (3 μέτρα και πάνω), οπότε χρειάζεται δύο 10άρια ή 12άρια σαμπγούφερ με παθητικό κροσόβερ και ρύθμιση στάθμης (που θα τον κάνουν πολύ πιο ευτυχισμένο).
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τί θα έκανα στη θέση σας.
Επειδή οι Στήλες είναι μοντέλο ηλικίας άνω των 30 ετών και ως εκ τούτου είναι απίθανο -ίσως αδύνατο- να βρείτε καινούργια μεγάφωνα, θα τα ξεβίδωνα όλα, θα τα πήγαινα σε κάποιο εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων και θα ρωτούσα το συνολικό κόστος επισκευής, αν θα ήταν εφικτή.

Αν έκρινα την επισκευή οικονομικά ασύμφορη, θα πετούσα τα παλιά μεγάφωνα και κροσόβερ και θα πήγαινα τις καμπίνες σε κάποιον γνώστη, για να τους ταιριάσει νέα μεγάφωνα και φυσικά νέο κροσόβερ.

Προφανώς ο αδερφός σας είναι μερακλής, ή με μικρό ενισχυτή ή και τα δύο, ή ακόμα χειρότερα ακούει τις στήλες από σχετικά μακριά (3 μέτρα και πάνω), οπότε χρειάζεται δύο 10άρια ή 12άρια σαμπγούφερ με παθητικό κροσόβερ και ρύθμιση στάθμης (που θα τον κάνουν πολύ πιο ευτυχισμένο).
Έτσι όπως τα είπες είναι
Τί θα έκανα στη θέση σας.
Επειδή οι Στήλες είναι μοντέλο ηλικίας άνω των 30 ετών και ως εκ τούτου είναι απίθανο -ίσως αδύνατο- να βρείτε καινούργια μεγάφωνα, θα τα ξεβίδωνα όλα, θα τα πήγαινα σε κάποιο εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων και θα ρωτούσα το συνολικό κόστος επισκευής, αν θα ήταν εφικτή.

Αν έκρινα την επισκευή οικονομικά ασύμφορη, θα πετούσα τα παλιά μεγάφωνα και κροσόβερ και θα πήγαινα τις καμπίνες σε κάποιον γνώστη, για να τους ταιριάσει νέα μεγάφωνα και φυσικά νέο κροσόβερ.

Προφανώς ο αδερφός σας είναι μερακλής, ή με μικρό ενισχυτή ή και τα δύο, ή ακόμα χειρότερα ακούει τις στήλες από σχετικά μακριά (3 μέτρα και πάνω), οπότε χρειάζεται δύο 10άρια ή 12άρια σαμπγούφερ με παθητικό κροσόβερ και ρύθμιση στάθμης (που θα τον κάνουν πολύ πιο ευτυχισμένο).
Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι μερακλής και θέλει να τα ακούει όλα δηνατα και βάζει τον Ενησχητη τέρμα, ε και όταν είναι κλαρίνα τότε είναι στο τέρμα σηγουρα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπέρα!! Θέλω μια βοήθεια οποίος μπορεί,έχει ο αδερφός μου τα ηχεία της roister Stiles 120, ένα γουφερ ένα Τουίτερ και δύο μιντ ανά ηχείο,επίδη του αρέσει η δυνατή μουσική έκαψε τα Τουίτερ και κάποια μιντ,κιταγα τα κρος και βλέπω αυτό,πός μπορώ να ξέρω αν τα Πηνεία είναι σωστά ακόμα και αν έχουν αλλάξει χροματικα,ειναι λίγο αναμμένα ,αν ήθελα να τα αλλάξω θα βρω,ή πρέπει να φτιαχτεί ένα αλο από την αρχή φυσικά και κενουριες μον άδες.
Το κροσόβερ δεν δείχνει να έχει κάποιο θέμα. Από τη στιγμή που κάηκαν μονάδες τράβηξε μεγάλο μέρος του φορτίου η αντίσταση και υπερθερμάνθηκε. Το αποτέλεσμα ήταν να παραμορφωθεί το σασί του πηνίου δίπλα.
Αλλάζοντας η γεωμετρία των σπειρών υπάρχει κάποια διαφορά στη τιμή της αυτεπαγωγής του αλλά όχι κάτι τρομερό.
Για τις καμένες μονάδες τώρα...
Τα tweeter εξακολουθούν να παράγονται κάτω από τη φίρμα της Scanspeak, οπότε και τα βρίσκεις εύκολα.
Είναι τα παρακάτω και υπάρχουν και Ελλάδα:
https://www.scan-speak.dk/product-families/fam-discovery/?single_prod_id=115

Αυτά που δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν πλέον αυτούσια είναι τα midwoofer.
Θα πρέπει αρχικά να ψάξει, μήπως έχουν ξεμείνει κάπου μονάδες. Αυτό γιατί αν έχει πάρει το πηνίο, είναι εντελώς αμφίβολη η επιτυχία της επισκευής.
Αν δεν βρεθούν η επισκευή είναι μονόδρομος μετά προσευχής και νηστείας.
Ο δύσκολος δρόμος είναι αυτό που προτείνει ο Κώστας, δηλαδή να μπουν μονάδες που ταιριάζουν <<χωροταξικά>>, με τις όποιες αλλαγές απαιτούνται στα κυκλώματα διαχωρισμού.
Θα έλεγα πως οι παρακάτω μονάδες, πάλι της Scanspeak, είναι πολύ κοντά στα χαρακτηριστικά των μονάδων του ηχείου.
https://www.scan-speak.dk/product-families/fam-discovery/?single_prod_id=37
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Το κροσόβερ δεν δείχνει να έχει κάποιο θέμα. Από τη στιγμή που κάηκαν μονάδες τράβηξε μεγάλο μέρος του φορτίου η αντίσταση και υπερθερμάνθηκε. Το αποτέλεσμα ήταν να παραμορφωθεί το σασί του πηνίου δίπλα.
Αλλάζοντας η γεωμετρία των σπειρών υπάρχει κάποια διαφορά στη τιμή της αυτεπαγωγής του αλλά όχι κάτι τρομερό.
Για τις καμένες μονάδες τώρα...
Τα tweeter εξακολουθούν να παράγονται κάτω από τη φίρμα της Scanspeak, οπότε και τα βρίσκεις εύκολα.
Είναι τα παρακάτω και υπάρχουν και Ελλάδα:
https://www.scan-speak.dk/product-families/fam-discovery/?single_prod_id=115

Αυτά που δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν πλέον αυτούσια είναι τα midwoofer.
Θα πρέπει αρχικά να ψάξει, μήπως έχουν ξεμείνει κάπου μονάδες. Αυτό γιατί αν έχει πάρει το πηνίο, είναι εντελώς αμφίβολη η επιτυχία της επισκευής.
Αν δεν βρεθούν η επισκευή είναι μονόδρομος μετά προσευχής και νηστείας.
Ο δύσκολος δρόμος είναι αυτό που προτείνει ο Κώστας, δηλαδή να μπουν μονάδες που ταιριάζουν <<χωροταξικά>>, με τις όποιες αλλαγές απαιτούνται στα κυκλώματα διαχωρισμού.
Θα έλεγα πως οι παρακάτω μονάδες, πάλι της Scanspeak, είναι πολύ κοντά στα χαρακτηριστικά των μονάδων του ηχείου.
https://www.scan-speak.dk/product-families/fam-discovery/?single_prod_id=37
Peter ευχαριστώ για την βοήθεια και όλους όσους έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν με όποια πληροφορία!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπέρα!! Θέλω μια βοήθεια οποίος μπορεί,έχει ο αδερφός μου τα ηχεία της roister Stiles 120
Οπωσδήποτε να αντικαταστήσεις επάνω στο κροσόβερ τον ηλεκτρολυτικό της Frako και μέτρησε τον αν μπορείς. Αν είναι βραχυκυκλωμένοι, πράγμα καθόλου απίθανο, βρέθηκε ο υπαίτιος για τα καμένα midwoofer.
Είναι εντελώς άχρηστοι πυκνωτές. Με την ευκαιρία άλλαξε και τον άλλο μικρό μπλε bipolar.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Οπωσδήποτε να αντικαταστήσεις επάνω στο κροσόβερ τον ηλεκτρολυτικό της Frako και μέτρησε τον αν μπορείς. Αν είναι βραχυκυκλωμένοι, πράγμα καθόλου απίθανο, βρέθηκε ο υπαίτιος για τα καμένα midwoofer.
Είναι εντελώς άχρηστοι πυκνωτές. Με την ευκαιρία άλλαξε και τον άλλο μικρό μπλε bipolar.
Καλημέρα !!! Τη είναι καλύτερο να βάλω !! Για τα παρανω που μου έγραψες?
Καλημέρα !!! Τη είναι καλύτερο να βάλω !! Για τα παρανω που μου έγραψες?
Να αλαξω και τον μαύρο? Και της αντιστάσεις?
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημέρα !!! Τη είναι καλύτερο να βάλω !! Για τα παρανω που μου έγραψες?

Να αλαξω και τον μαύρο? Και της αντιστάσεις?
Τις αντιστάσεις μέτρησε τις να βεβαιωθείς ότι είναι εντάξει.
Του πυκνωτές τους αλλάζεις με bipolar ίδιας χωρητικότητας στα 100 Volts.
Για παράδειγμα:https://www.electronix.gr/index.php...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τις αντιστάσεις μέτρησε τις να βεβαιωθείς ότι είναι εντάξει.
Του πυκνωτές τους αλλάζεις με bipolar ίδιας χωρητικότητας στα 100 Volts.
Για παράδειγμα:https://www.electronix.gr/index.php...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αντιστάσεις δεν βρήσκω ακρηβως της ίδιες σε watt να πάρω δύο για κάθε κρος και να της βάλω παράλληλα δύο ίδιες στα 15+15watt το σύνολο 30?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αντιστάσεις δεν βρήσκω ακρηβως της ίδιες σε watt να πάρω δύο για κάθε κρος και να της βάλω παράλληλα δύο ίδιες στα 15+15watt το σύνολο 30?
Όχι θα βάλεις τις ίδιες τιμές. Αν δεν βρεις ανέβα σε watt. Ποιες είναι οι τιμές τους;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Όχι θα βάλεις τις ίδιες τιμές. Αν δεν βρεις ανέβα σε watt. Ποιες είναι οι τιμές τους;
Όχι θα βάλεις τις ίδιες τιμές. Αν δεν βρεις ανέβα σε watt. Ποιες είναι οι τιμές τους;
25watt 6.8Ω αυτές φωραει το Κρος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
25watt 6.8Ω αυτές φωραει το Κρος.
Από τις πλέον συνηθισμένες τιμές αντιστάσεων που τις βρίσκεις παντού. Τις μέτρησες και έχουν θέμα;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Από τις πλέον συνηθισμένες τιμές αντιστάσεων που τις βρίσκεις παντού. Τις μέτρησες και έχουν θέμα;
Όχι δεν μέτρησα κάτι ακόμα επιδει τα ηχεία είναι στην Ανάβυσσο,είπα να έχω κοντά μου κάτι τίς για να μην πηγενω ερχωμαι
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Όχι δεν μέτρησα κάτι ακόμα επιδει τα ηχεία είναι στην Ανάβυσσο,είπα να έχω κοντά μου κάτι τίς για να μην πηγενω ερχωμαι
Αν δεν βρεις ακριβώς ίδιες πάρε 8 κομμάτια των 27 Ωμ στα 10 watts και βάλε τις ανά τέσσερις παράλληλα.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Αν δεν βρεις ακριβώς ίδιες πάρε 8 κομμάτια των 27 Ωμ στα 10 watts και βάλε τις ανά τέσσερις παράλληλα.
Δεν μπορώ να βάλω παράλληλα αυτές που βρήκα και να γίνουν 30 watt ,αφού αυτές που φοράει είναι 25watt.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν μπορώ να βάλω παράλληλα αυτές που βρήκα και να γίνουν 30 watt ,αφού αυτές που φοράει είναι 25watt.
Αν βάλεις δύο 6,8 παράλληλα θα βγει μια αντίσταση 6,8:2=3,4 ωμ.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέσσερις αντιστάσεις 6,8 Ωμ, ανά δύο παράλληλα και τα δύο ζευγάρια σε σειρά. Έτσι θα βγει μία 6,8 Ωμ και 60 watts.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Δεν μπορώ να βάλω παράλληλα αυτές που βρήκα και να γίνουν 30 watt ,αφού αυτές που φοράει είναι 25watt.
Τώρα κατάλαβα
Αν βάλεις δύο 6,8 παράλληλα θα βγει μια αντίσταση 6,8:2=3,4 ωμ.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέσσερις αντιστάσεις 6,8 Ωμ, ανά δύο παράλληλα και τα δύο ζευγάρια σε σειρά. Έτσι θα βγει μία 6,8 Ωμ και 60 watts.
Οκ κατάλαβα, ευχαριστώ PETER!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top