Επισκευή κρος οβερ


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
:rolleyes:αποφασιστε περισσοτερα ή λιγοτερα ; εχω μπερδευτει...:tongue:
Ήταν 20 η αρχική και πήρε 18. Είναι άλλο το ίδιο, άλλο το ελαφρώς μικρότερο και άλλο το πολύ μεγαλύτερο. Άλλωστε χωρίς στοιχεία κάνουμε εικασίες. Μιλάμε για ένα φτηνό ηχείο, αγνώστων προδιαγραφών και μονάδων, που λειτουργεί σε σχολείο και που όπως γνωρίζουμε, αν καταστραφεί δύσκολο να αντικατασταθεί.
Έχω λοιπόν κατά νου πρώτα να υπάρχει το ηχείο για να κάνουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι και δεύτερον να λειτουργεί το δυνατόν σωστά.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μιας και ήρθε η κουβέντα για επισκευές κροσόβερ να δούμε και μια άλλη περίπτωση...
Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το κροσόβερ του φίλου bono, μετά από μια γιορτούλα που είχε!8-)
Μερικές πληροφορίες:
Μιλάμε για μεγάλο τρίδρομο ηχείο, με το εν λόγο κροσόβερ να τροφοδοτεί μόνο τον κλάδο των μεσο-υψηλών και συγκεκριμένα ένα μεσαίο 6,5 ιντσών και ένα tweeter μίας ίντσας.
canton after party.jpg

Αυτό που φαίνεται με την πρώτη ματιά είναι στα δεξιά ο μαύρος σκασμένος πυκνωτής. Βρίσκεται σε σειρά με το μεγάφωνο των μεσοχαμηλών-μεσαίων συχνοτήτων και σε συνδυασμό με το κεντρικό πηνίο σχηματίζει το υψιπερατό φίλτρο για το 6,5αρι.

Τι ακριβώς συνέβη τώρα...
Ο υπεύθυνος είναι το κεντρικό πηνίο που φαίνεται, το οποίο υπερθερμάνθηκε από ισχύ. Έλιωσε το βερνίκι του σύρματος του, κυριολεκτικά έβρασε, και βραχυκύκλωσε και από τα 3,4 mH, που θα έπρεπε κανονικά να είναι η τιμή του, πήγε στο 0,1 mH.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πηνίο να λειτουργήσει ως βραχυκύκλωμα για σχεδόν όλο το φάσμα συχνοτήτων, αυξήθηκε η ισχύ που καταναλώνεται επάνω στον πυκνωτή που βρίσκεται αμέσως πριν και αυτός έσκασε.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πες και την γνώμη σου για την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρίες στα κροσόβερ ακόμα και στα κορυφαία μοντέλα τους όπως υπήρξε το συγκεκριμένο ηχείο και μάλιστα σε μια εποχή που τα ηχεία κόστιζαν αρκετά χρήματα και υποτίθεται ήταν ποιοτικότερες κατασκευές των αντίστοιχων σημερινών.
Βέβαια για το συγκεκριμένο χάλι του κρος ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ αφού το ηχείο έπαιζε σε πολύ υψηλές εντάσεις συνεχόμενα για τουλάχιστον 6 ώρες, πράγμα δηλαδή για το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο όπως λέει κι ο Πέτρος.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.814
Ως προς το επαγγελματικό του θέματος, μπας και η λύση είναι μια ασφάλεια, να λιώνει πριν να γίνουν φωτιά και μπούρμπερη τα υπόλοιπα; Στο τομέα των ψηλών και ίσως και σε όλο το ηχείο ( δηλαδή, δύο ανά ηχείο )?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ως προς το επαγγελματικό του θέματος, μπας και η λύση είναι μια ασφάλεια, να λιώνει πριν να γίνουν φωτιά και μπούρμπερη τα υπόλοιπα; Στο τομέα των ψηλών και ίσως και σε όλο το ηχείο ( δηλαδή, δύο ανά ηχείο )?
Αυτό πρέπει να το απαντήσει ο Πέτρος καθώς δεν γνωρίζω αν κάτι τέτοιο είναι δυνατόν και με ποιες συνέπειες στην ηχητική απόδοση του ηχείου.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.814
Αυτό πρέπει να το απαντήσει ο Πέτρος καθώς δεν γνωρίζω αν κάτι τέτοιο είναι δυνατόν και με ποιες συνέπειες στην ηχητική απόδοση του ηχείου.
Ποιος ενδιαφέρεται για την ηχητική απόδοση του ηχείου; Πιθανώς να επηρεαστεί η αμφισβητούμενη ποιότητα του ήχου, αλλά το θέμα είναι να συνεχίσει να λειτουργεί το μαραφέτι. Σε κάποια vintage ηχεία πάντως έχω δει αυτό που λέω, δύο ασφάλειες ανά ηχείο, μια κεντρική και μια στα tweeters. Το ότι δεν υπάρχουν πια ( οι ασφάλειες ), είναι άλλο θέμα. :p
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
786
Αν η ασφάλεια σε σειρα θα επηρεάσει την πιστότητα και τη χροια του ηχειου ρωταες; :)

Το μειωνεκτημα της ασφαλειας ειναι οτι θα καει οταν την εχεις αναγκη γιατι το ζορισες και στη μέση της εκδήλωσης θα μεινεις με το ... βυσμα στο χερι.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.814
Αν η ασφάλεια σε σειρα θα επηρεάσει την πιστότητα και τη χροια του ηχειου ρωταες; :)

Το μειωνεκτημα της ασφαλειας ειναι οτι θα καει οταν την εχεις αναγκη γιατι το ζορισες και στη μέση της εκδήλωσης θα μεινεις με το ... βυσμα στο χερι.
Λεπτομέρειες. Βάζεις και δύο πακετάκια με ανταλλακτικές ασφάλειες στη πλάτη του ηχείου. Βέβαια, αν οι ασφάλειες είναι αρκετά σωστά μελετημένες, για να φτάσουν να καούν, θα σημαίνει ότι μετά απο λίγο κάτι άλλο θα καεί. Και ανταλλακτικό για εκείνο το κομμάτι δεν θα μπορεί να κοτσαριστεί στη πλάτη του ηχείου. :p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πες και την γνώμη σου για την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν οι περισσότερες εταιρίες στα κροσόβερ ακόμα και στα κορυφαία μοντέλα τους όπως υπήρξε το συγκεκριμένο ηχείο και μάλιστα σε μια εποχή που τα ηχεία κόστιζαν αρκετά χρήματα και υποτίθεται ήταν ποιοτικότερες κατασκευές των αντίστοιχων σημερινών.
Βέβαια για το συγκεκριμένο χάλι του κρος ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ αφού το ηχείο έπαιζε σε πολύ υψηλές εντάσεις συνεχόμενα για τουλάχιστον 6 ώρες, πράγμα δηλαδή για το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο όπως λέει κι ο Πέτρος.
Καλά η ιστορία αυτή είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες...
Οι εταιρίες ρίχνουν το βάρος, κύρια, στην εξωτερική εμφάνιση, αφού αυτή βοηθάει στις πωλήσεις.
Τι να το κάνω το ηχείο που παίζει παπάδες όταν έχω γκρίνια στο σπίτι για την εμφάνιση!!! Καλύτερα να βολευτώ με ένα υποδεέστερο, που όμως αρέσει στο έτερον ήμισυ και δεν θα μου τα ζαλίζει!!!
Ότι περισσέψει, για την κατηγορία τιμής που το προορίζουν, πηγαίνει στα ανάλογα υλικά.

Το πρώτο σοκ το έπαθα αρχές δεκαετίας του '90. Είμαι σε σχετικό, κατάστημα του κέντρου και φέρνουν ζεύγος ηχείων γνωστής εταιρίας, με πολύ όμορφη εξωτερική εμφάνιση.
Σημειωτέον, η εταιρία αυτή έβγαζε ηχειάρες τις δεκαετίες 70 και 80.
Το ανοίγουν μπροστά μου και μου πέφτει το σαγόνι... Τι έγινε ρε παιδιά λέω; Που είναι η γνωστή ποιότητα κατασκευής και υλικών της εταιρίας;
Αα δεν πήρες χαμπάρι; μου λένε. Πήγαν πλέον Κίνα και από εδώ και στο εξής κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν η ασφάλεια σε σειρα θα επηρεάσει την πιστότητα και τη χροια του ηχειου ρωταες; :)

Το μειωνεκτημα της ασφαλειας ειναι οτι θα καει οταν την εχεις αναγκη γιατι το ζορισες και στη μέση της εκδήλωσης θα μεινεις με το ... βυσμα στο χερι.
Με πρόλαβες. Ακριβώς αυτό ήθελα να πω. Μια ασφάλεια ποτέ δεν είναι <<τόσο όσο>>. Ή θα είναι μικρή και θα καίγεται με το παραμικρό ή μεγάλη και πρώτα θα παίρνεις στο χέρι το driver και μετά θα καίγεται.
Για ακριβά συστήματα προστασίας ούτε λόγος σε ηχείο αυτής της κατηγορίας τιμής.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Παιδιά το ηχείο δεν είναι επαγγελματικό και για εκδηλώσεις, άσχετο αν εγώ το χρησιμοποίησα σε τέτοια, το έχω στο σαλόνι μου για να ακούω όσο καλύτερα γίνεται την μουσικούλα μου, ο Πέτρος ανέλαβε να μου φτιάξει νέα κρος με ποιοτικά υλικά κι εγώ θα πρέπει όπως λέει να μην κάνω στο ηχείο χρήση για την οποία δεν είναι σχεδιασμένο γιατί με τα νέα κρος σε παρόμοια χρήση θα κινδυνεύουν τα πηνία των μεγαφώνων αντί αυτών του κρος.
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.814
Παιδιά το ηχείο δεν είναι επαγγελματικό και για εκδηλώσεις, άσχετο αν εγώ το χρησιμοποίησα σε τέτοια, το έχω στο σαλόνι μου για να ακούω όσο καλύτερα γίνεται την μουσικούλα μου, ο Πέτρος ανέλαβε να μου φτιάξει νέα κρος με ποιοτικά υλικά κι εγώ θα πρέπει όπως λέει να μην κάνω στο ηχείο χρήση για την οποία δεν είναι σχεδιασμένο γιατί με τα νέα κρος σε παρόμοια χρήση θα κινδυνεύουν τα πηνία των μεγαφώνων αντί αυτών του κρος.
Εγώ μιλάω για το ηχείο του σχολείου βρε. :p
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Μιας και ήρθε η κουβέντα για επισκευές κροσόβερ να δούμε και μια άλλη περίπτωση...
Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το κροσόβερ του φίλου bono, μετά από μια γιορτούλα που είχε!8-)
Μερικές πληροφορίες:
Μιλάμε για μεγάλο τρίδρομο ηχείο, με το εν λόγο κροσόβερ να τροφοδοτεί μόνο τον κλάδο των μεσο-υψηλών και συγκεκριμένα ένα μεσαίο 6,5 ιντσών και ένα tweeter μίας ίντσας.
View attachment 152328
Αυτό που φαίνεται με την πρώτη ματιά είναι στα δεξιά ο μαύρος σκασμένος πυκνωτής. Βρίσκεται σε σειρά με το μεγάφωνο των μεσοχαμηλών-μεσαίων συχνοτήτων και σε συνδυασμό με το κεντρικό πηνίο σχηματίζει το υψιπερατό φίλτρο για το 6,5αρι.

Τι ακριβώς συνέβη τώρα...
Ο υπεύθυνος είναι το κεντρικό πηνίο που φαίνεται, το οποίο υπερθερμάνθηκε από ισχύ. Έλιωσε το βερνίκι του σύρματος του, κυριολεκτικά έβρασε, και βραχυκύκλωσε και από τα 3,4 mH, που θα έπρεπε κανονικά να είναι η τιμή του, πήγε στο 0,1 mH.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πηνίο να λειτουργήσει ως βραχυκύκλωμα για σχεδόν όλο το φάσμα συχνοτήτων, αυξήθηκε η ισχύ που καταναλώνεται επάνω στον πυκνωτή που βρίσκεται αμέσως πριν και αυτός έσκασε.
Σεβάζμιε γιέροντα, όλο με γρίφους μιλάς! Τί διατομή είχε το σύρμα του πηνίου; Και στα πόσα Volt ήταν ο πυκνωτής;
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πέρα από την πλάκα μέχρι που το έπαθα πίστευα ακράδαντα ότι ένα ηχείο παθαίνει ζημιά όταν οδηγείται από αναιμικούς ενισχυτές κι οτι δεν κινδυνεύει από υπεροδήγηση, τώρα πλέον έχω αναθεωρήσει και ξέρω ότι κινδυνεύει κι από τα δύο αυτά γι αυτό είτε με μικρό ενισχυτή είτε με μεγάλο χρειάζεται προσοχή όταν γουστάρουμε :dance2: και στρέφουμε δεξιόστροφα το volume.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ωραία, μια απορία τώρα, εάν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα πηνιο αέρος και ένα με πυρήνα σιδηρου χ mh και χ αντίστασης ιδίων χαραχτηριστικων βγάζοντας τον παράγοντα εκτός τις μεταβολές με τον πυρηνα, ποιο από τα δύο έχει τη μεγαλύτερη βατικη διέλευση;; ή από τη στιγμή που η ονομαστική αντίσταση είναι ίδια δεν έχει διαφορά;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Σεβάζμιε γιέροντα, όλο με γρίφους μιλάς! Τί διατομή είχε το σύρμα του πηνίου; Και στα πόσα Volt ήταν ο πυκνωτής;
Το μεγάλο πηνίο 3.4 mH έχει σύρμα 0.80mm, το voltage του ανατιναγμένου πυκνωτή μας είναι άγνωστο καθώς δεν αναφέρει κανένα στοιχείο πάνω του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top