Ερώτηση για ρύθμιση VTA

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάνε μας τη χάρη βρε Χάρη.
Η ευθεία της ακίδας είναι, τέλος!
Στο λέω επειδή τα ξέρω καλά, και είχα αγοράσει και μικροσκόπιο με λογισμικό για σύνδεση σε υπολογιστή, για να καταφέρω να φέρω αυτή τη γ@μ8μεν# γωνία στις 92 μοίρες. και μετα με το αυτί.
Μην εκνευρίζεσαι καλέ μου.. Εγώ για τη VTA μίλησα και αυτή δεν είναι στις 92 μοίρες...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν πάτε καλά, 2019 έχουμε :headbang:
...και τα βινύλια ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα ψηφιακά αρχεία παγκοσμίως μεσα στο 2019!!...κάτι ξέρουν αυτοί ντοκτορ... :whistling: :whistling:
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό που έγραψα είναι πως στο νετ υπάρχουν γραφήματα που δείχνουν ότι η VTA είναι αυτή που λέει ο Κογιας, όπως αυτό

pu_vta_degrees.gif


Και άλλα που λένε πως η VTA είναι αυτή

VTA.png


οπότε jazzy μου περιμένω να μας διαφωτίσεις και να μας πεις ποια είναι η VTA πώς τη μετραγες και πόση την είχες.. Την VTA.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το ίδιο πράγμα είναι.

Αφήστε το αυτό και πείτε μου αν κατεβαίνουν με download τα βινύλια.
 


Μηνύματα
125
Reaction score
377
Αυτό που έγραψα είναι πως στο νετ υπάρχουν γραφήματα που δείχνουν ότι η VTA είναι αυτή που λέει ο Κογιας, όπως αυτό

View attachment 143841

Και άλλα που λένε πως η VTA είναι αυτή

View attachment 143843

οπότε jazzy μου περιμένω να μας διαφωτίσεις και να μας πεις ποια είναι η VTA πώς τη μετραγες και πόση την είχες.. Την VTA.
Έτσι τη μέτραγα Χαρούλη, https://www.analogplanet.com/conten...icroscope-set-92-degree-stylus-rake-angle-sra
Τώρα πόση την είχα... απο κοντά αυτα γλυκιέ μου
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η ουσία βρίσκεται στο ότι δε μπορούμε να μιλάμε εν ετει 2019 που λέει και ο ποδογιατρος για αναπαραγωγεα υψηλής πιστότητας, όταν βλέπουμε ότι βασικές ρυθμίσεις του δε μπορούν παρά να γίνουν στο περίπου, με το αφτί, το μάτι ή με βάση αυτό που μας είπε ο μπατζανακης μας που ξέρει κάποιον άλλον που είναι αναλογικός γκουρού..
Το βινύλιο είναι καψούρα, αλλά hi Fi δεν είναι.
Post automatically merged:

Έτσι τη μέτραγα Χαρούλη, https://www.analogplanet.com/conten...icroscope-set-92-degree-stylus-rake-angle-sra
Τώρα πόση την είχα... απο κοντά αυτα γλυκιέ μου
Google is your friend I guess..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Αυτό που έγραψα είναι πως στο νετ υπάρχουν γραφήματα που δείχνουν ότι η VTA είναι αυτή που λέει ο Κογιας, όπως αυτό

View attachment 143841

Και άλλα που λένε πως η VTA είναι αυτή

View attachment 143843

οπότε jazzy μου περιμένω να μας διαφωτίσεις και να μας πεις ποια είναι η VTA πώς τη μετραγες και πόση την είχες.. Την VTA.
Είναι απίστευτο πόσο διαδεδομένη είναι αυτή η εσφαλμένη αντίληψη της σωστής κλίσης. Η γωνία του στελέχους, της βελόνας δηλαδή, δεν έχει καιμιά σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι η κλίση της ακίδας, ώστε αυτή να ιχνηλατεί με την ίδια γωνία, με την οποίαν χάραξε η ακίδα του τόρνου. Πάντως, ανεξαρτήτως τί ορίζει ο κάθε παπάρ... γκουχ!, ο καθένας εκεί έξω στο Ιντερνέτ. Τη σωστή αντίληψη της κλίσης την έχει αυτός που έφτιαξε το επάνω σχήμα. Το κάτω σχήμα είναι άλλ' αντ' άλλων.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Η ουσία βρίσκεται στο ότι δε μπορούμε να μιλάμε εν ετει 2019 που λέει και ο ποδογιατρος για αναπαραγωγεα υψηλής πιστότητας, όταν βλέπουμε ότι βασικές ρυθμίσεις του δε μπορούν παρά να γίνουν στο περίπου, με το αφτί, το μάτι ή με βάση αυτό που μας είπε ο μπατζανακης μας που ξέρει κάποιον άλλον που είναι αναλογικός γκουρού..
Το βινύλιο είναι καψούρα, αλλά hi Fi δεν είναι.
Post automatically merged:


Google is your friend I guess..
Καθόλου στο περίπου.
Με δίσκο τέστ, παλμογράφο, προγράμματα όπως αυτό, http://www.feickert.org/index.php?id=12&L=1
Μια χαρά επιστημονικά γίνονται όλα Χαρούλη.
Και το αυτί να ξέρεις είναι ο τελικός κριτής.
 




Μηνύματα
125
Reaction score
377
Εσύ πόση την έχεις Ακαβλε?
Τη VTA σου εννοώ..
Άστους ζουλιάριδες να λένε Χάρης.
Εγώ πάντως να ξέρεις, μέχρι τις 11μμ απόψε θα είμαι στο κόκκινο δωμάτιο, το γνωστό.
Βιάσου όμως γιατί απο ώρα σε ώρα περιμένω να κατέβει ο "κόκκινος στρατός".
Θα είναι κρίμα να μας τη χαλάσουνε τα συντρόφια.;)
 

A

AKARL

Guest
Άστους ζουλιάριδες να λένε Χάρης.
Εγώ πάντως να ξέρεις, μέχρι τις 11μμ απόψε θα είμαι στο κόκκινο δωμάτιο, το γνωστό.
Βιάσου όμως γιατί απο ώρα σε ώρα περιμένω να κατέβει ο "κόκκινος στρατός".
Θα είναι κρίμα να μας τη χαλάσουνε τα συντρόφια.;)
Haris1308 + Jazzy =
αρχείο λήψης (7).jpeg


:biggrin:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Η ουσία βρίσκεται στο ότι δε μπορούμε να μιλάμε εν ετει 2019 που λέει και ο ποδογιατρος για αναπαραγωγεα υψηλής πιστότητας, όταν βλέπουμε ότι βασικές ρυθμίσεις του δε μπορούν παρά να γίνουν στο περίπου, με το αφτί, το μάτι ή με βάση αυτό που μας είπε ο μπατζανακης μας που ξέρει κάποιον άλλον που είναι αναλογικός γκουρού..
Το βινύλιο είναι καψούρα, αλλά hi Fi δεν είναι.
Post automatically merged:


Google is your friend I guess..
Χαρούλη, το πικάπ αν δε πληρώσεις κι αν δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς μαζί του τότε θα συμφωνήσω μαζί σου,σε επίπεδο hi-fi ή hi-end όμως αν τα..χώσεις τότε τα πράματα είναι εντελώς διαφορετικά!...
τότε απλά δε θα ξανακούσεις αρχεία Χαρούλη...:wink::wink:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ακόμα κι οι σύντροφοι παρήγαγαν hiendιές πικαπάρες Χαρούλη!
Απλά, πουλιόνταν μόνο στα ανώτερα κλιμάκια του κόμματος..για τι πλέμπα...γραμμόφωνο!!

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top