Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Άκη στην Αγγλία το dvd rental δισκάκι κοστίζει περίπου τα 2/3 του κανονικού...

Στην Ελλάδα κοστίζει 2 φορές το κανονικό!! :121::121:

Οπότε ποιός θα πάει να πάρει ένα dvd 10 φορές και να δώσει 400 Ευρώ για να το βρεις εσύ τις πρώτες 5 μέρες;;; Όταν για να αποσβέσει μόνο την αγορά του dvd πρέπει να κάνει 20 ενοικιάσεις;;;

Εδώ είναι άλλη χώρα...
Συμφωνώ. Και ποιός φταίει για την κατάσταση που περιγράφεις; Οι εταιρείες διανομής, υποθέτω.
Παρ'όλη την ήτα που έχουν πάθει τώρα με το internet, δεν έχουν μάθει ακόμα.
Τι να πει κανείς...

Υποψιάζομαι ότι, λόγω μεγέθους αγοράς, μάλλον είναι πολλές οι εταιρείες διανομής για να επιβιώσουν όλες. Όπως λέει και γνωστός τραπεζικός, η Ελλάδα αντέχει περίπου 2.5 τράπεζες. Ε, κάπου εκεί βλέπω και τις εταιρείες διανομής.
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Εγώ τώρα θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου και θα σας δόσω μερικά επιπλέον στοιχεία... :138:

1) Τα VHS rentals κόστιζαν 20.000-27.000 δρχ. ήτοι 60-80 ευρώ.

2) Τα DVD, μέχρι πριν 3 χρόνια δεν είχαν ξεκάθαρο διαχωρισμό σε rental και sell-through. Κοινώς, με εξαίρεση κάποιες σπασμωδικές προσπάθειες των εταιρειών να επιβάλλουν τον διαχωρισμό από το 2002 (καμμιά 10ριά τίτλοι, συν ένας μήνας που είχαν ανεβάσει τις τιμές και μετά από πιέσεις του ομίλου τις ξανακατέβασαν), μέχρι το 2006 τα βιντεοκλάμπ αγόραζαν τις ταινίες στην τιμή χονδρικής του sell-through.

E, δεν είναι και λίγο άδικο ο καταναλωτής που αγόραζε μια ταινία με το δικαίωμα της οικιακής προβολής και μόνον, να την πληρώνει πιο ακριβά από αυτόν που την αγοράζει με το δικαίωμα της ενοικίασης, για να βγάλει χρήματα απ' αυτήν;

Μη βλέπουμε μόνο τη μία όψη του νομίσματος...

Στην τελική, όπως και τη δεκαετία του '80, γέμισε ο τόπος αεριτζήδες που οσμίστηκαν ζεστό χρήμα. Εφόσον όμως η μόδα των ενοικιάσεων ξαναξεπεράστηκε, ας επιβιώσουν οι καλύτεροι (όπως συνέβη άλλωστε και κατά την δεκαετία του '90). Δεν είναι άλλωστε και φυσιολογική κατάσταση τα 3 βιντεοκλάμπ στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο...
 

Μηνύματα
116
Reaction score
0
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Καλησπέρα.
Καταρχήν πρέπει να πω κάτι γιατί πιστεύω ότι ενδιαφέρει. Στο άλλο forum που αρχίζει από AV με είχαν κάνει banned με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω login με το όνομα μου και τον κωδικό μου.

Ε αυτό δεν ισχύει πλέον γιατί από ότι φαίνεται μπορώ πλέον να κάνω Login και να συμμετέχω στης συζητήσεις τους. Για γέλια και για κλάματα δηλαδή.
Ξέρετε κάτι? Θα τολμήσω μια πρόβλεψη. Οι «φανατικοί» του συγκεκριμένου φορουμ θα γίνουν τελικά φανατικοί του Avsite.gr Ο λόγος? Τον αφήνω να τον μαντέψετε….



Στο θέμα μας τώρα. Δηλαδή ποιο θέμα?
Πως καταφέρνετε να πηγαίνουμε από το ένα στο άλλο? …
Έμπαση περίπτωση πάντως θα σας πω ακριβώς πως εξελίχθηκαν τα πράγματα από το 1997 έως τώρα για να μη γίνονται παρανοήσεις και λέει ο καθένας αυτό που έχει ακούσει.

Το 1997 υπήρχαν ουσιαστικά 4 εταιρίες. Η AV,ODEON,VIDEOSONIC,SPENTZOS.
Οι οποίες είχαν παραμείνει στο χώρο και μετά την κρίση του 89’
Η κασέτες(VHS)πουλιόταν όντως αρκετά ακριβά περίπου 20000 δρχ.
Φανταστείτε ότι τα video club Πουλούσαν λιανική το Lion King 5000δρχ ενώ το αγόραζαν 1500δρχ.

Ωστόσο υπήρχαν και τα λεγόμενα νόμιμα αντίγραφα(κόπιες) που πουλιόταν 3500δρχ.Επομενως όποιος αγόραζε το πακέτο του release (περίπου 10 ταινίες) δικαιούταν να πάρει και κόπιες με αποτέλεσμα αυτό να ρίχνει σημαντικά το μέσο όρο κόστους για τα video club.

Τα πράγματα άρχισαν να μπερδεύονται με την είσοδο του dvd στην αγορά που μετά το 2000 πουλιόταν μεταξύ 20 και 25 ευρω με την κασέτα να τιμάτε 65ευρω και την κόπια 15 ευρω. Περάσαμε σε μια περίοδο που το dvd άρχισε να καθιερώνετε και άνοιγαν όλο και περισσότερα dvd club που δεν είχαν VHS. Αυτό δεν επηρέασε την τιμή της κασέτας γιατί κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε τότε φυσικά αφού οι περισσότεροι οικονομούσαν πολλά χρήματα. Φτάσαμε προς το 2005 και ήλθε ο κορεσμός. Ο κόσμος «χόρτασε» με το καινούριο Format(dvd) τα καταστήματα άνοιγαν λες και ήταν περίπτερα με αποτέλεσμα την αναγκαστική από τις εταιρίες διανομής άνοδο των τιμών του dvd για να ισοσκελίσουν τον ισολογισμό τους από την χασούρα μη πουλώντας πλέον την ίδια ποσότητα τεμαχίων στην αγορά. Σήμερα η τιμή του για ενοικίαση από το σύνολο των εταιριών είναι 40 ευρω με αυξητικές τάσεις


Μην βλέπετε μόνο πόσες ενοικιάσεις πρέπει να κάνει μια ταινία για να κάνει απόσβεση .Μια εμπορική εταιρία δεν έχει μόνο το εμπόρευμα του Έχει πάγια έξοδα προσωπικό κτλ. Μιλάμε για έσοδα και έξοδα. δεν μπορείς να το δεις μεμονωμένα για το πόσες ενοικιάσεις έχει ενα video club.Πιστέψτε με υπάρχουν video club με 300 ενοικιάσεις καθημερινώς που δεν φτάνουν για να καλύψουν τα έξοδα τους Μιλάμε ότι μόνο για ενοίκιο δίνουν 10000 ευρω το μήνα
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Στο άλλο forum που αρχίζει από AV με είχαν κάνει banned με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω login με το όνομα μου και τον κωδικό μου.
Αν αυτό έγινε χωρίς να έχεις παραβεί κάποιον κανόνα είναι απαράδεκτο.Στη θέση σου δεν θα έμπαινα ποτέ ξανά και ας μου ενεργοποιούσαν ξανά το username.

Εγώ πάντως επιμένω να μην καταλαβαίνω κάτι Ελένη.

Στο Play.com το Dark knight κοστίζει πχ 8 ευρω με δωρεάν τα μεταφορικά. Έχω λοιπόν 2 απορίες:

1.Ποιός θα πληρώσει 2 ευρώ για να το δει από ένα video club.Μια ταινία σαν αυτή την έχεις για πάντα στην ταινιοθήκη σου και την βλέπεις ξανά και ξανά!

2.Πως είναι δυνατόν η ίδια ακριβώς ταινία να πωλείται στα καταστήματα της ελλάδας 20 ευρώ + τα μεταφορικά

Και τέλος να σε ρωτήσω αν μετά την εμπειρία που είχες στο IMAX theater μπορείς να δεις DVD. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ πλέον να συμβιβάζομαι με την ποιότητα του DVD. Και αναγκάζομαι να καταφεύγω είτε σε καταστήματα του εξωτερικού,είτε στο internet.
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Καλησπέρα

Συμμετείχα όντως σε κάποιες συζητήσεις που γινόταν στο άλλο site όπως παρατηρώ και άλλα μέλη αυτού του Forum.Ειλικρινά επειδή είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος σε τέτοιου είδους συζητήσεις δεν ήξερα με ποίους ανθρώπους είχα να κάνω.

Πήρα τα πρώτα δείγματα όταν η συμπεριφορά τους ήταν πάρα πολύ εχθρική απέναντι μου σχεδόν με ότι και αν έγραφα. Μετά από κάποια στιγμή η παρουσία μου σχεδόν τους τρόμαζε. Δεν έχω απάντηση για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά τους και γιατί με αντιμετώπιζαν έτσι.

Εαν ήξερα δεν θα συμμετείχα καθόλου. Παρατήρησα απλά ότι κάνουν προώθηση μιας συγκεκριμένης εταιρίας διανομής και φυσικά ο νοών νοείτε…

Παρακαλω να μην γινονται αναφορες στο "αλλο" site γιατι κανονικα θα πρεπει θα ειναι παροντα και μελη του για να υπερασπιστουν Η να αντικρουσουν τα λεγομενα σου, οποτε παρακαλω να συνεχιστει η συζητηση στο εδω φορουμ.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Παρακαλω να μην γινονται αναφορες στο "αλλο" site γιατι κανονικα θα πρεπει θα ειναι παροντα και μελη του για να υπερασπιστουν Η να αντικρουσουν τα λεγομενα σου, οποτε παρακαλω να συνεχιστει η συζητηση στο εδω φορουμ.
Προσυπογράφω.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

HelenMel
Παρατήρησα απλά ότι κάνουν προώθηση μιας συγκεκριμένης εταιρίας διανομής και φυσικά ο νοών νοείτε…
Παρακαλω να μην γινονται αναφορες στο "αλλο" site γιατι κανονικα θα πρεπει θα ειναι παροντα και μελη του για να υπερασπιστουν Η να αντικρουσουν τα λεγομενα σου, οποτε παρακαλω να συνεχιστει η συζητηση στο εδω φορουμ.
Και καλό θα ήταν να μην πετάμε ασύστολα συκοφαντικούς χαρακτηρισμούς …
Το ενδεχόμενο να χρειαστεί να αποδείξουμε τέτοιου είδους υποθέσεις ,είναι βέβαιο πως στην πορεία θα μας φέρει σε δύσκολη θέση .



Συν το γεγονός πως στο σπίτι του κρεμασμένου…….
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Καλησπέρα.
Καταρχήν πρέπει να πω κάτι γιατί πιστεύω ότι ενδιαφέρει. Στο άλλο forum που αρχίζει από AV με είχαν κάνει banned με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω login με το όνομα μου και τον κωδικό μου.

Ε αυτό δεν ισχύει πλέον γιατί από ότι φαίνεται μπορώ πλέον να κάνω Login και να συμμετέχω στης συζητήσεις τους. Για γέλια και για κλάματα δηλαδή.
Ξέρετε κάτι? Θα τολμήσω μια πρόβλεψη. Οι «φανατικοί» του συγκεκριμένου φορουμ θα γίνουν τελικά φανατικοί του Avsite.gr Ο λόγος? Τον αφήνω να τον μαντέψετε….

Γινετε να μεινουμε στο θεμα μας ?

Αναφορες για ''αλλο '' σαιτ δεν προκειται να δωσουν εξτρα μπονους....

Οποιος θελει ειναι ελευθερος να συμμετεχει στο avsite οποιος θελει ειναι ελευθερος να συμμετεχει στο ''αλλο'' σαιτ.Πολλοι συμμετεχουν και στα δυο.

Και στα δυο σαιτ υπαρχουν αξιολογοτατα μελη που εκφραζουν με ευγενεια τη γνωμη τους και με σεβασμο στο συνομιλητη τους.

Μαλιστα δειχνουν πολλες φορες και πολυ μεγαλη υπομονη...
 

Μηνύματα
94
Reaction score
5
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Καλησπέρα.
Καταρχήν πρέπει να πω κάτι γιατί πιστεύω ότι ενδιαφέρει. Στο άλλο forum που αρχίζει από AV με είχαν κάνει banned με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω login με το όνομα μου και τον κωδικό μου.

Ε αυτό δεν ισχύει πλέον γιατί από ότι φαίνεται μπορώ πλέον να κάνω Login και να συμμετέχω στης συζητήσεις τους. Για γέλια και για κλάματα δηλαδή.
Ξέρετε κάτι? Θα τολμήσω μια πρόβλεψη. Οι «φανατικοί» του συγκεκριμένου φορουμ θα γίνουν τελικά φανατικοί του Avsite.gr Ο λόγος? Τον αφήνω να τον μαντέψετε….
Στο "αλλο" φορουμ σας καναμε banned γιατι :
1)Παραβιασατε σωρηδον τους κανονισμους περι προσβολης συνομιλητων σας .

2)Απαγορευσατε να κρινουν τα μελη τις ταινιες της εταιρειας σας και μαλιστα απειλησατε κι ολας τα μελη για αυτο.

3)Ανεβασατε παρουσιαση ταινιας τελειως υποτιμητικη για το φορουμ που σας στεγαζει γεματη απο πικροχολα και ειρωνικα σχολια για τα μελη που συζητουν στο φορουμ (σε αντιθεση με αυτην που ανεβασατε εδω για την ιδια ταινια - αληθεια θα χαιροταν πολυ το αφεντικο σας να διαβασει πως διαφημιζετε η μαλλον δυσφημειτε την εταιρεια του και τα προιοντα της με προσωπικα κινητρα και συμπεριφορες....).

4)Προσβαλλατε τον διαχειριστη της κατηγοριας με προσωπικα μυνηματα και αρνηθηκατε την διαχειριστικη παρεμβαση εκ μερους του.

5)Κατηγορησατε ενα φορουμ για προωθηση ταινιων απο μια εταιρεια (η κυρια αναφερεται στην ανταγωνιστικη εταιρεια six sales στην οποια εργαζεται ο πρωην διαχειριστης Ποτακιδης Κωστας . Ο Κωστας προς μεγαλη απογοητευση της κυριας Μελιδου εχει παραιτηθει εδω και μηνες απο την θεση του αλλα και απο το Σωματειο που ελεγχει το AVclub. Αλλωστε αυτο μπορει να το βεβαιωσει και ο ιδιος . Ειναι μελος και του AVsite ......)

Και προκαλω τον οποιονδηποτε να ελεγξει τι ταινιες παρουσιαζονται στο φορουμ τους μηνες που η διαχειριση εχει αλλαξει χερια και απο ποιες εταιρειες.

6)Kατηγορησατε μελος οτι προωθει ταινιες επειδη ανοιξε ενα νημα και παρουσιαζει την αγαπημενη του ταινια που βλεπει στις αιθουσες . (Για την ενημερωση σας ο κυριος δεν ειναι ανταγωνιστης σας αλλα.....ταξιτζης.) Εκτος αν η ενωση ταξιτζηδων στην ελευθερη ωρα τους κανουν και καμμια προωθηση ταινιων.....



Για ολα αυτα που παραβλεψατε να αναφερετε στους εδω συνομιλητες σας τιμωρηθηκατε με την απιστευτη ποινη του αποκλεισμου τριων ημερων.
Επειδη προφανως δεν εχετε πειρα απο φορουμ μαθετε πως οταν ληγει μια ποινη αυτοματα επανακτατε την δυνατοτητα να ξαναμπειτε και να συμμετασχετε σε ενα φορουμ.

Οι χαρακτηρισμοι "για γελια και για κλαματα" που χρησιμοποιειτε μπορουν καλλιστα να αποδωσουν το μεγαλειο της στιγμης...



Καλο σας βραδυ.



υγ


Ευτυχως που υπαρχουν σοβαροτατοι συνομιλητες που μετεχουν και στα δυο φορουμ και μπορουν να βεβαιωσουν καποια πραγματα....
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Στο "αλλο" φορουμ σας καναμε banned γιατι :
1)Παραβιασατε σωρηδον τους κανονισμους περι προσβολης συνομιλητων σας .

2)Απαγορευσατε να κρινουν τα μελη τις ταινιες της εταιρειας σας και μαλιστα απειλησατε κι ολας τα μελη για αυτο.

3)Ανεβασατε παρουσιαση ταινιας τελειως υποτιμητικη για το φορουμ που σας στεγαζει γεματη απο πικροχολα και ειρωνικα σχολια για τα μελη που συζητουν στο φορουμ (σε αντιθεση με αυτην που ανεβασατε εδω για την ιδια ταινια - αληθεια θα χαιροταν πολυ το αφεντικο σας να διαβασει πως διαφημιζετε η μαλλον δυσφημειτε την εταιρεια του και τα προιοντα της με προσωπικα κινητρα και συμπεριφορες....).

4)Προσβαλλατε τον διαχειριστη της κατηγοριας με προσωπικα μυνηματα και αρνηθηκατε την διαχειριστικη παρεμβαση εκ μερους του.

5)Κατηγορησατε ενα φορουμ για προωθηση ταινιων απο μια εταιρεια (η κυρια αναφερεται στην ανταγωνιστικη εταιρεια six sales στην οποια εργαζεται ο πρωην διαχειριστης Ποτακιδης Κωστας . Ο Κωστας προς μεγαλη απογοητευση της κυριας Μελιδου εχει παραιτηθει εδω και μηνες απο την θεση του αλλα και απο το Σωματειο που ελεγχει το AVclub. Αλλωστε αυτο μπορει να το βεβαιωσει και ο ιδιος . Ειναι μελος και του AVsite ......)

Και προκαλω τον οποιονδηποτε να ελεγξει τι ταινιες παρουσιαζονται στο φορουμ τους μηνες που η διαχειριση εχει αλλαξει χερια και απο ποιες εταιρειες.

6)Kατηγορησατε μελος οτι προωθει ταινιες επειδη ανοιξε ενα νημα και παρουσιαζει την αγαπημενη του ταινια που βλεπει στις αιθουσες . (Για την ενημερωση σας ο κυριος δεν ειναι ανταγωνιστης σας αλλα.....ταξιτζης.) Εκτος αν η ενωση ταξιτζηδων στην ελευθερη ωρα τους κανουν και καμμια προωθηση ταινιων.....



Για ολα αυτα που παραβλεψατε να αναφερετε στους εδω συνομιλητες σας τιμωρηθηκατε με την απιστευτη ποινη του αποκλεισμου τριων ημερων.
Επειδη προφανως δεν εχετε πειρα απο φορουμ μαθετε πως οταν ληγει μια ποινη αυτοματα επανακτατε την δυνατοτητα να ξαναμπειτε και να συμμετασχετε σε ενα φορουμ.

Οι χαρακτηρισμοι "για γελια και για κλαματα" που χρησιμοποιειτε μπορουν καλλιστα να αποδωσουν το μεγαλειο της στιγμης...



Καλο σας βραδυ.



υγ


Ευτυχως που υπαρχουν σοβαροτατοι συνομιλητες που μετεχουν και στα δυο φορουμ και μπορουν να βεβαιωσουν καποια πραγματα....
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα πάρα πολύ στο αν θα επιτρέψω, το παραπάνω μήνυμα να συνεχίσει να υπάρχει στο avsite.gr.

Και αυτό για τους εξής λόγους:

1. Δεν μας ενδιαφέρουν καθόλου μα καθόλου τα όποια προβλήματα είχε κάποιο άλλο φόρουμ με κάποιο μέλος του. Δεν θέλουμε και δεν πρέπει να επεμβαίνουμε στην λειτουργία άλλων φόρουμ. Πόσο μάλλον να συζητούμε εδώ μέσα εσωτερικά τους ζητήματα!

2. Οποιαδήποτε στοιχεία παρουσιάζονται στο avsite.gr σε σχέση με την οποιαδήποτε διένεξη είχε το μέλος μας HelenMel με το συγκεκριμένο forum με δεν μπορούμε ούτε να τα κρίνουμε, ούτε να τα συζητήσουμε, ούτε πολύ περισσότερο να τα λάβουμε υπόψιν μας.

3. Πάρα πολλά μέλη μας (και εγώ ο ίδιος) είμαστε μέλη σε διάφορα on-line fora στην Ελλάδα. Η συμπεριφορά μας κρίνεται με βάση και μόνο τους κανόνες που έχει θεσπίσει το κάθε φόρουμ ξεχωριστά. Δεν υπάρχει "Τειρεσίας συμπεριφοράς" για τις Ελληνικές on-line κοινότητες και ούτε μας ενδιαφέρει να φτιάξουμε κάποιον τέτοιο θεσμό. Έτσι λοιπόν το μέλος HelenMel κρίνεται στο avsite.gr μόνο με βάση το αν η συμπεριφορά της εδώ μέσα είναι σύνομη με τους κανόνες λειτουργίας του avsite.gr.

4. Ως Γενικός Διαχειριστής θεωρώ λάθος την υποτιμητική αναφορά του μέλους HelenMel σε άλλο φόρουμ μέσα από τις σελίδες του avsite.gr. Λάθος ήταν και το γεγονός ότι κοινοποίησε το όποιο πρόβλημα είχε με το άλλο φόρουμ στο avsite.gr. Αυτό άλλωστε επισημάνθηκε και από τους Συντονιστές του avsite.gr νωρίτερα. Παρακαλώ λοιπόν το μέλος μας HelenMel να μην αναφερθεί ξανά σε προσωπικά θέματα και καταστάσεις που αφορούν σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ. Και σε αυτό είμαι κατηγορηματικός.

5. Η συγκεκριμένη συζήτηση είναι καθαρά εκτός θέματος.

Για την ώρα ως ένδειξη καλής θέλησης, τα επίμαχα posts δεν διαγράφονται, όμως οποιαδήποτε άλλη αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα από οποιονδήποτε θα μας αναγκάσει να αφαιρέσουμε όλα τα εκτός θέματος post.

Χρήστος Ακρατόπουλος
Γενικός Διαχειριστής
www.avsite.gr
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Και καλό θα ήταν να μην πετάμε ασύστολα συκοφαντικούς χαρακτηρισμούς …
Το ενδεχόμενο να χρειαστεί να αποδείξουμε τέτοιου είδους υποθέσεις ,είναι βέβαιο πως στην πορεία θα μας φέρει σε δύσκολη θέση .



Συν το γεγονός πως στο σπίτι του κρεμασμένου…….

Αντρέα θες να πείς κάτι με αυτό?
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Ξέρω πως δεν έχω λόγο καθώς συντονιστής δεν είμαι αλλά να πάνω μια πρόταση στη ΣΟ:

Τα επίμαχα Posts να μεταφερθούν σε νέο thread το οποίο άμεσα να κλειδωθει.

Ας μείνουμε στο θέμα μας.
 



Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Βρε Μάριε …Βρε Μάριε…:126:
Τι σκέφτηκες παλι;;:601:
 


Μηνύματα
116
Reaction score
0
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Έγιναν πολλά….Τα οποία δεν θα σχολιάσω σεβόμενη τους κανόνες αυτού του forum.
Δυστυχώς λυπάμαι για όλα αυτά….
Θέλω να συγχαρώ απλά τους συντονιστές αυτού του Forum και ιδιαίτερα τον Κύριο Χρήστο Ακρατόπουλο για την στάση του.


Πάμε παρακάτω στην ουσία.
Η ουσία είναι το θέμα το οποίο συζητάμε και πιστεύω ότι είναι επωφελές για όλους.
Μερικοί ακόμη διερωτώνται για το λόγο ύπαρξης αυτού του thread. Η γνώση για τη λειτουργία και την παρούσα κατάσταση στο χώρο μας είναι πολύ σημαντική. Από εδώ ξεκινάνε όλα. Η διανομή στη χώρα μας είναι αυτή που καθορίζει το σύνολο των εισερχόμενων τίτλων στην ελληνική αγορά.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Ελένη, στη θέση σου θα πρόσεχα τα φοβερά παράπονα που έχουμε εμείς, οι τελικοί χρήστες και πελάτες και δεν θα έδινα βάση στο πώς δουλεύουν οι εταιρίες διανομής.
Οι πελάτες σας είναι δυσαρεστημένοι. Και πελάτες σας είναι όσοι δεν έχουν βρει άλλο κανάλι, νόμιμο ή παράνομο, για να προμηθεύονται ταινίες.
Για μένα, αν εξαιρέσουμε το θέμα των υποτίτλων, όποιος αγοράζει DVD ή BR από την Ελλάδα είναι θύμα.
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Στο Play.com το Dark knight κοστίζει πχ 8 ευρω με δωρεάν τα μεταφορικά. Έχω λοιπόν 2 απορίες:

1.Ποιός θα πληρώσει 2 ευρώ για να το δει από ένα video club.Μια ταινία σαν αυτή την έχεις για πάντα στην ταινιοθήκη σου και την βλέπεις ξανά και ξανά!

2.Πως είναι δυνατόν η ίδια ακριβώς ταινία να πωλείται στα καταστήματα της ελλάδας 20 ευρώ + τα μεταφορικά

Και τέλος να σε ρωτήσω αν μετά την εμπειρία που είχες στο IMAX theater μπορείς να δεις DVD. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ πλέον να συμβιβάζομαι με την ποιότητα του DVD. Και αναγκάζομαι να καταφεύγω είτε σε καταστήματα του εξωτερικού,είτε στο internet.
Ελένη αν μπορείς πες μου την άποψη σου για όσα έγραψα παραπάνω.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Εγω ακομη περιμενω να μαθω ποια ειναι η φιλοσοφια που πρεπει να υιοθετησουν οι καταναλωτες...

Να μην κατεβαζουν ? Να μην αγοραζουν εφημεριδες ? Να συμπαρασταθουν στους φουκαριαρηδες βιντεοκλαμπαδες (των 10000 Ε το μηνα ενοικο) και να αγοραζουν μονο απο εδω..εναντια στην δικια τους τσεπη ?

Να ειμαστε ευχαριστημενοι απο τις τιμες και να χαμογελαμε παντα ?

Να ειμαστε ευχαριστημενοι απο την ποιοτητα και να χαμογελαμε παντα ?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.589
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top