Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Πιστεύω ότι όποιος γνωρίζει την δομή της διανομής στη χώρα μας θα καταλάβει πολλά πράγματα.
Και για να σας δώσω μια αρχή θα σας θέσω ένα απλό ερώτημα.
Πιστεύετε ότι τα Ster Cinemas είναι ανταγωνιστές με τα Village Cinemas?
Ένα ερώτημα στο οποίο μπορεί σαν καταναλωτές να μη σας ενδιαφέρει άμεσα πιστέψτε με όμως στο τέλος εσείς την «πληρώνετε»…

Δεν μας ενδιαφερει οντως σαν καταναλωτες...Δεν ξερουμε και δεν μας ενδιαφερει αν και ποιος ειναι ανταγωνιστης η συναγωνιστης με καποιον , ποιος εχει την α εταιρεια η την β και τι εθνικοτητας ειναι τα συμφεροντα της γ εταιρειας η η δ .

Εκεινο που μας ενδιαφερει ειναι το τελικο προιον.Η ταινια ...τοσο τα τεχνικα χαρακτηριστικα της οσο φυσικα και η καλλιτεχνικη της αξια.
Εγω παντως 20 χρονια που νοικιαζω ταινιες ενα πραγμα κοιταω.Την υποθεση της ταινιας ,τους πρωταγωνιστες της ταινιες , και (λιγοτερο παλια ,περισσοτερο τωρα λογω συσκευων ) τα τεχνικα χαρακτηριστικα της ταινιας.

Ενα πραγμα δεν κοιταγα , την εταιρεια διανομης , ποιο videoclub θα την φερει η σε ποσες κοπιες θα την φερουν.Πραγματα που σε καμμια περιπτωση δεν παιζουν ρολο στην τελικη μου επιλογη ,ουτε μπορουν να με ''παρασυρουν''.


Αν για καποιο (οποιοδηποτε ) λογο μια ταινια δεν ερχεται στην χωρα μας ..τοτε παλι δεν με απασχολει γιατι ειναι κατι που δεν μπορω να αλλαξω.Αν πιστευω οτι αξιζει (πως θα το μαθω ? θυμιζω οτι ειμαστε στην εποχη του ιντερνετ...) η αποκτηση της τοτε θα την παραγγειλω απο το εξωτερικο.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
0
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Σε αυτό το forum εκπροσωπώ τον εαυτό μου και κανέναν άλλο.
Στην ιστοσελίδα της maiandros εκπροσωπώ την εταιρία.
Δεν κρύβομαι να δηλώσω την ιδιότητα μου αλλά οι απόψεις μου δεν είναι αυτές που απόλυτα εκφράζουν και την maiandros.
Έχω αποκτήσει πολλές γνώσεις (εμπορικό κυρίως τομέα) κοντά σε ανθρώπους που αγαπούν πολύ αυτό που κάνουν πραγματικά, και προσπαθούν να παρουσιάσουν κάτι διαφορετικό. Πιστέψτε με είναι πάρα πολύ δύσκολο εγχείρημα…
Η υπογραφή μου σύντομα στη διάθεση σας…
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Ελένη θα μας εξηγήσεις τα όσα έγραψες παραπάνω σχετικά με το πως εξ'αιτίας των δύο αυτών εταιριών την πληρώνουμε εμείς οι καταναλωτές?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Ελένη, θα σου έλεγα κάτι: Όπως είναι τα πράγματα, μάλλον οι εταιρίες την πληρώνουν, και όχι οι καταναλωτές...

Κάτι που θα ήθελα να μάθω, αν ξέρεις βέβαια...
Πώς έχουν διαμορφωθεί οι πωλήσεις τα 1-2 τελευταία χρόνια σε σχέση με παλιότερα; Εννοώ μετά την έλευση των High definition και του προσιτού, πολύ γρήγορου Internet;
 

Μηνύματα
116
Reaction score
0
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Πιστεύω να ικανοποίησα την επιθυμία σας για την υπογραφή μου ωστόσο επαναλαμβάνω ότι τα λεγόμενα μου αφορούν τις απόψεις μου και όχι της εταιρίας. Θέλω να το καταστήσω σαφές αυτό το πράγμα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βάλω καμία υπογραφή γιατί η εταιρία δεν είναι δικιά μου και δεν την εκπροσωπώ σε οτιδήποτε κάνω στην προσωπική μου ζωή. Εάν είναι δυνατόν με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να βάλετε όλοι τις υπογραφές των εταιριών που εργάζεστε για να ξέρουμε όλοι και να είμαστε αντικειμενικοί και φυσικά ενδεχομένως που να ρίξουμε ευθύνες αλλά και ποιον να απαξιώσουμε εάν χρειαστεί
Έχετε υπόψη σας ότι ανακάλυψα ότι πολλοί βγάζουν δελτία τύπου για ταινίες και διάφορα άλλα χωρίς να λένε την ιδιότητά τους…

Στο θέμα μας τώρα.
Λυπάμαι που ακούγονται απόψεις ότι δεν μας ενδιαφέρει για την α εταιρία η την β και με ποιον συνεργάζεται κτλ. Αλήθεια το τελικό προϊόν που καταλήγει σε εσένα από πού ξεκινάει? Δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει το Καρτέλ στο γάλα, δεν μας ενδιαφέρει γιατί κάθε μέρα ανεβαίνουν οι τιμές ανεξέλεγκτα, δεν μας ενδιαφέρει το εισιτήριο που πληρώνεις στον κινηματογράφο (που τελικά δεν πας κιόλας)απολύτως τίποτα. Μια παθητική στάση που δυστυχώς εμφανίζεται πολύ συχνά και είναι και η αιτία για όλα αυτά που ζούμε στις μέρες μας Πιστέψτε με αυτό θέλουν να μας κάνουν να μη μας ενδιαφέρει τίποτα… Πραγματικά λυπάμαι για αυτό.

Οι πωλήσεις έχουν πέσει κατακόρυφα ειδικά τον τελευταίο χρόνο.
Και αυτό οφείλεται σε έναν φαύλο κύκλο.
Κάθε μέρα ακούμε από την τηλεόραση για την μεγάλη κρίση. Η ψυχολογία του καταναλωτή για αγορές κτλ έχει πέσει στο Ναδίρ. Επομένως ψάχνει εναλλακτικές πηγές διασκέδασης χωρίς κόστος. Ακόμη και τα 2 ευρω για το video club πλέον του φαίνονται περιττά έξοδα. Η πρώτη του λύση για αυτό είναι το internet και κατόπιν η εφημερίδα που μας προσφέρει πλέον αμέτρητους τίτλους .Προσέξτε μιλάω για το ευρύ κοινό και όχι για ανθρώπους που είναι πολύ κοντά στο αντικείμενο και είναι και το αγαπημένο τους χόμπι. Οι εταιρίες βρήκαν ένα πρόσκαιρο έσοδο πουλώντας ταινίες στις εφημερίδες με αποτέλεσμα την σημερινή κατάντια. Πάρτε το όλο αυτό ανάποδα και θα δείτε γιατί μιλάω….
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Για τις εφημερίδες, φταίνε και οι εταιρίες διανομής. Ή μάλλον κυρίως οι εταιρίες διανομής, που δέχονται να ξεπουλάνε, παρ' όλο που μακροπρόθεσμα θα κάνουν κακό στην αγορά.
Προσωπικά δεν με πειράζουν τα 2€. Με πειράζει τι παίρνω, ή μάλλον τι δεν παίρνω, με τα 2€.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Εγώ όποια ταινία έτυχε να "αποπειραθώ" να δώ απο εφημερίδα, ήταν απείρως "κουτσουρεμένη". Ποιότητα σαν τα DIV-X screener που κυκλοφορούν κατά καιρούς. Με τις μαύρες λωρίδες πάνω κάτω γραμμένες κανονικά μέσα στην πληροφορία του video. :613:
 

Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Ελένη συγγνώμη αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που θέλεις να καταλήξεις!Βοήθησε μας λίγο!
Με συμπαθάτε, αλλά ο προλαλήσας με βρίσκει συμπαραστάτη.
Γιατί ξεκίνησε και κυρίως πού το πάει το θρεντ αυτό, δεν μου είναι απόλυτα σαφές - αλλά και πάλι αυτό μπορεί να είναι δικό μου πρόβλημα!!!

Πάρτε το όλο αυτό ανάποδα και θα δείτε γιατί μιλάω….
Ειδικά το παραπάνω με αποτέλειωσε....
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Πιστεύω να ικανοποίησα την επιθυμία σας για την υπογραφή μου ωστόσο επαναλαμβάνω ότι τα λεγόμενα μου αφορούν τις απόψεις μου και όχι της εταιρίας. Θέλω να το καταστήσω σαφές αυτό το πράγμα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Κανονικά δεν θα έπρεπε να βάλω καμία υπογραφή γιατί η εταιρία δεν είναι δικιά μου και δεν την εκπροσωπώ σε οτιδήποτε κάνω στην προσωπική μου ζωή. Εάν είναι δυνατόν με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να βάλετε όλοι τις υπογραφές των εταιριών που εργάζεστε για να ξέρουμε όλοι και να είμαστε αντικειμενικοί και φυσικά ενδεχομένως που να ρίξουμε ευθύνες αλλά και ποιον να απαξιώσουμε εάν χρειαστεί
Έχετε υπόψη σας ότι ανακάλυψα ότι πολλοί βγάζουν δελτία τύπου για ταινίες και διάφορα άλλα χωρίς να λένε την ιδιότητά τους…
Ελένη, μην παρεξηγείς αυτά που ανέφερα πιο πάνω!
Σαφέστατα τα γραφόμενά σου δεν αποτελούν δελτία τύπου ή την άποψη της εταιρίας στην οποία εργάζεσαι.
Αλλά σίγουρα η άμεση επαφή σου με τον χώρο (επαγγελματικά) σου δίνει τη δυνατότητα να τεκμηριώσεις ευκολότερα τα δεδομένα του κύκλου εργασιών σου (εταιρίες διανομής, παραγωγής) και αυτό είναι σίγουρα δυνατό χαρτί για σένα στις συζητήσεις σου (και τα μέλη καταλαβαίνουν από την υπογραφή σου πως έχεις την απαιτούμενη εμπειρία στα συγκεκριμένα θέματα)





Στο θέμα μας τώρα.
Λυπάμαι που ακούγονται απόψεις ότι δεν μας ενδιαφέρει για την α εταιρία η την β και με ποιον συνεργάζεται κτλ. Αλήθεια το τελικό προϊόν που καταλήγει σε εσένα από πού ξεκινάει? Δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει το Καρτέλ στο γάλα, δεν μας ενδιαφέρει γιατί κάθε μέρα ανεβαίνουν οι τιμές ανεξέλεγκτα, δεν μας ενδιαφέρει το εισιτήριο που πληρώνεις στον κινηματογράφο (που τελικά δεν πας κιόλας)απολύτως τίποτα. Μια παθητική στάση που δυστυχώς εμφανίζεται πολύ συχνά και είναι και η αιτία για όλα αυτά που ζούμε στις μέρες μας Πιστέψτε με αυτό θέλουν να μας κάνουν να μη μας ενδιαφέρει τίποτα… Πραγματικά λυπάμαι για αυτό.
Το κακό είναι πως ο καταναλωτής είναι απόλυτα αδύναμος μπροστά στους κανόνες της παγκοσμιοποίησης.
Η τακτική ενοποίησης εταιριών (ιδιαίτερα ανωνύμων) δεν μας αφήνουν να ξέρουμε τι παιχνίδι παίζεται στην πλάτη μας.
Και δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο θέμα των ταινιών και της μουσικής (που σε τελική ανάλυση δεν είναι και απολύτως απαραίτητα στην καθημερινή μας ζωή) αλλά το κακό είναι πως γίνεται και σε απαραίτητα για την ζωή μας δεδομένα (διατροφή, ένδυση, μετακίνηση κλπ)
Τι να πούμε?
Για τις συνεννοήσεις μεταξύ μεγαλοκαρχαριών για το κλείδωμα τιμών σε τρόφιμα, καύσιμα, φάρμακα κλπ?
Για την εκτόξευση των τιμών μέσα σε ένα βράδυ όταν αλλάξαμε από τη δραχμή σε €?

ΟΚ....Στις συζητήσεις που γίνονται ανά καιρούς, φαίνεται σα να ακολουθούμε μια παθητική στάση....
Και έρχομαι να ρωτήσω....
Τι θα έπρεπε να κάνουμε δηλαδή?
Πως μπορεί ο πολίτης να αντισταθεί ή να προβληματίσει τους μεγαλοκαρχαρίες?
Όταν όλη η αγορά είναι τόσο καλά κλειδωμένη υπέρ τους που δεν υπάρχει δυνατότητα αντίδρασης?
Και δεν αφήνω στην άκρη το ότι οι οργανώσεις των πολιτών είναι εντελώς αδύναμες απέναντι στα συμφέροντα......







Οι πωλήσεις έχουν πέσει κατακόρυφα ειδικά τον τελευταίο χρόνο.
Και αυτό οφείλεται σε έναν φαύλο κύκλο.
Κάθε μέρα ακούμε από την τηλεόραση για την μεγάλη κρίση. Η ψυχολογία του καταναλωτή για αγορές κτλ έχει πέσει στο Ναδίρ. Επομένως ψάχνει εναλλακτικές πηγές διασκέδασης χωρίς κόστος. Ακόμη και τα 2 ευρω για το video club πλέον του φαίνονται περιττά έξοδα. Η πρώτη του λύση για αυτό είναι το internet και κατόπιν η εφημερίδα που μας προσφέρει πλέον αμέτρητους τίτλους .Προσέξτε μιλάω για το ευρύ κοινό και όχι για ανθρώπους που είναι πολύ κοντά στο αντικείμενο και είναι και το αγαπημένο τους χόμπι.
Καλά έκαναν και έπεσαν οι πωλήσεις και οι ενοικιάσεις τίτλων....
Με το κόστος στον Θεό και τις εταιρίες να μην ρίχνουν νερό στο κρασί τους, καλά έκαναν και έπεσαν.
Απλά η κουταμάρα των εταιριών ήταν που το έπαιξαν σκληρά καρύδια την περίοδο που έγινε δυναμική είσοδος του οικονομικού internet στα σπίτια.....
Η ταφόπλακα έπεσε όταν οι εταιρίες μπήκαν στο τριπάκι να φρενάρουν την διανομή υπότιτλων στα site με κατάληξη .gr.
Οπότε:
  1. Διαφήμισαν ακόμα περισσότερο πως κάπου εκεί έξω υπάρχει υλικό ΤΣΑΜΠΑ
  2. Αγρίεψαν τους χρήστες (που έτσι κι αλλιώς θα έβρισκαν λύση...και μάλιστα πολύ γρήγορα) κάνοντάς τους να σταματήσουν τις όποιες αγορές έκαναν από Ελλάδα και ξεκίνησαν εντονότερα εισαγωγές από καταστήματα τύπου play.com κοκ




Οι εταιρίες βρήκαν ένα πρόσκαιρο έσοδο πουλώντας ταινίες στις εφημερίδες με αποτέλεσμα την σημερινή κατάντια. Πάρτε το όλο αυτό ανάποδα και θα δείτε γιατί μιλάω….
Μια εταιρία δεν έπρεπε να σκέφτεται μόνο το σήμερα.
Τόσα χρόνια πουλούσαν αέρα κοπανιστό σε μεγάλες τιμές με τεράστια κέρδη, χωρίς να επενδύουν χρήμα για εξέλιξή τους.
Και αγοράζαμε ταινίες σε dvd με κάδρο 4:3, dolby surround κλπ τη στιγμή που οι ίδιες ταινίες έξω ήταν 16:9 και DTS κλπ.....
Χαρακτηριστικότερη όλων η Σπένζος.....

Για να μη συζητήσουμε πόσο καθυστερούσαν να φέρουν ταινίες ή και να μην φέρουν καθόλου.......Ακόμα με θυμάμαι να προσπαθώ πολλά χρόνια να βρω σε DVD τον «Τελευταίο Πειρασμό», μια ταινία εκπληκτική που θα έπρεπε να υπάρχει από την αρχή στην Ελλάδα λόγο και μόνο του Καζαντζάκη.......Και την έφεραν μόλις πριν από 2 χρόνια!!!!!!!!!

Και δεν θέλω καν να συζητήσω για δισκάκια BD με Ελληνικούς υπότιτλους...........
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Εγώ όποια ταινία έτυχε να "αποπειραθώ" να δώ απο εφημερίδα, ήταν απείρως "κουτσουρεμένη". Ποιότητα σαν τα DIV-X screener που κυκλοφορούν κατά καιρούς. Με τις μαύρες λωρίδες πάνω κάτω γραμμένες κανονικά μέσα στην πληροφορία του video. :613:
Καλησπέρα Γιώργο, εδώ θα διαφωνήσω. Κατά καιρούς έχουν κυκλοφορήσει και "διαμαντάκια" από τις εφημερίδες. Π.χ. το "ALI", όταν είχε κυκλοφορήσει η "κανονική" έκδοση για τα videoclub ήταν ένα άθλιο κατασκεύασμα προερχόμενο από μήτρα αναλογική (BETA SP) με κάδρο 4:3 και ήχο μονοφωνικό (!), το οποίο το πουλούσαν στην τιμή των 30 ευρώ. Το καλοκαίρι του 2004 η ίδια ταινία δώθηκε από γνωστή εφημερίδα στην τιμή των 2 ευρώ (μαζί με την εφημερίδα). Μήτρα ψηφιακή (Digibeta), ήχος από DA-88 και διπλή στρώση. Αποτέλεσμα: αναμορφικό 2,35:1 'αριστης ποιότητας και ήχος σε DD ΚΑΙ dts 5.1.

Και να μην ξεχνάμε και ένα σωρό από ευρωπαϊκές καλλιτεχνικές δημιουργίες που αν δεν είχαν τις εξασφαλισμένες πωλήσεις των εφημεριδών δεν θα είχαν ποτέ κυκλοφορήσει σε DVD στην Ελλάδα.

Βέβαια, σαφώς και κυκλοφορεί πολύ σκουπίδι ανάμεσά τους, όπως και υπάρχουν και εφημερίδες που συστηματικά παραγγέλνουν DVD φτιαγμένα από τα χειρότερα υλικά, μη τα βλέπουμε όλα αρνητικά όμως επειδή έτσι βολεύει τους βιντεοκλαμπάδες....

Όταν επί ένα χρόνο ζητούσα από 4 videoclub να φέρουν το 8 1/2 του Φελίνι και με γράφανε στα αμελέτητά τους, τι περιμένουν; Όταν το έβαλε η εφημερίδα, να τους λυπηθώ και να μην την αγοράσω;
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
JL_ μπορεί να έχεις δίκιο, δεν διαφωνώ, αλλά ίσως έπεσα στις περιπτώσεις.

Αν είσαι πάντως σε κανά χωριό/εξοχικό και δεν έχεις ίντερνετ/βιντεοκλάμπ και θές κάτι να δεις καλή φάση είναι. Πέρνεις μια εφημερίδα και περνάς το απογευματάκι σου.
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Κάθε μέρα ακούμε από την τηλεόραση για την μεγάλη κρίση. Η ψυχολογία του καταναλωτή για αγορές κτλ έχει πέσει στο Ναδίρ. Επομένως ψάχνει εναλλακτικές πηγές διασκέδασης χωρίς κόστος. Ακόμη και τα 2 ευρω για το video club πλέον του φαίνονται περιττά έξοδα. Η πρώτη του λύση για αυτό είναι το internet και κατόπιν η εφημερίδα που μας προσφέρει πλέον αμέτρητους τίτλους .Προσέξτε μιλάω για το ευρύ κοινό και όχι για ανθρώπους που είναι πολύ κοντά στο αντικείμενο και είναι και το αγαπημένο τους χόμπι. Οι εταιρίες βρήκαν ένα πρόσκαιρο έσοδο πουλώντας ταινίες στις εφημερίδες με αποτέλεσμα την σημερινή κατάντια. Πάρτε το όλο αυτό ανάποδα και θα δείτε γιατί μιλάω….
Το πήρα ανάποδα αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω.Anyway επειδή από ότι διαβάζω δεν θέλεις να μου τα κάνεις και απλά για να τα καταλάβω δεν ασχολούμαι άλλο.Δεν έχω και τον χρόνο να ψάχνω γρίφους για ένα θέμα το οποίο κάποιος που είναι μέσα στα πράγματα δεν θέλει να μου το εξηγήσει.Όπως έγραψε παραπάνω κάποιος και εμένα το τελικό προιόν με ενδιαφέρει το οποίο στην προκειμένη περίπτωση είναι ανύπαρκτο στην Ελλάδα.Βολεύομαι με το εξωτερικό και το internet.

Όσο για την υπογραφή σου να υπενθυμίσω ότι εδώ είναι ένα ελεύθερο forum και κανείς δεν σε υποχρεώνει να την έχεις.

Αυτά από εμένα.
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Ή ειναι τραγικα απλο ή εγω καταλαβα λαθος!

Τα οσα εγραψε η αγαπητη Ελενη δεν παραπεμπουν στην ιδεα οτι επικρατει ενα ΣΧΕΔΟΝ μονοπωλιακο καθεστως το οποιο πνιγει τις μικρες εταιριες και αποστρεφει τους καταναλωτες απο την ελληνικη αγορα?

Η πολιτικη του ευκολου και μεγαλου κερδους, δινει υλικο για τις εφημεριδες και κακης ποιοτητας προιοντα για εμας τους καταναλωτες.
Δυστηχως ειναι μια πολιτικη που ακολουθειται συστηματικα στην χωρα μας σε πολλους κλαδους και στην περιπτωση μας στην αγορα ταινιων και τηλεοπτικων σειρων, αλλα και στα τηλεοπτικα καναλια που ακομα προβαλλουν κυκλους σειρων παραγωγης 2005!

Κυριοι οι καταναλωτες εχουν την δυναμη και πανω απο ολα την ορεξη να αγορασουν σωστο ποιοτικο υλικο.
Οταν θα μαθετε να τους αντιμετωπιζετε ως καταναλωτες, θα εχετε και τα αναλογα κερδη.
Εως τοτε θα βγαζετε απο την μυγα ξυγκι, οι εκδοτες θα οικονομανε χρηματα απο τις πωλησεις των εφημεριδων τους, οι ISP θα αυξανουν το πελατολογιο τους, οι δικες μας συλλογες θα μεγαλωνουν με υλικο απο το Internet και την αγορα του εξωτερικου και παει λεγοντας.

Το θεμα λοιπον ξεκιναει και μπορει να τελειωσει απο τις εταιριες διανομης και τα διοικουντα στελεχη που το μονο που βλεπουν ειναι ισολογισμους και αποτελεσματα.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Το θεμα λοιπον ξεκιναει και μπορει να τελειωσει απο τις εταιριες διανομης και τα διοικουντα στελεχη που το μονο που βλεπουν ειναι ισολογισμους και αποτελεσματα.

Και επειδη ποτε οι (καλοι) ισολογισμοι και τα (καλα) αποτελεσματα ΔΕΝ συμβαδιζουν με την (καλη) ποιοτητα.... τα πραγματα θα παραμεινουν ως εχουν... αν δε, σταματησει και η πειρατεια, μαυρο φιδι που εφαγε τους καταναλωτες, απο αποψη ποιοτητας...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.767
Reaction score
83.644
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Λυπάμαι που ακούγονται απόψεις ότι δεν μας ενδιαφέρει για την α εταιρία η την β και με ποιον συνεργάζεται κτλ. Αλήθεια το τελικό προϊόν που καταλήγει σε εσένα από πού ξεκινάει? Δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει το Καρτέλ στο γάλα, δεν μας ενδιαφέρει γιατί κάθε μέρα ανεβαίνουν οι τιμές ανεξέλεγκτα, δεν μας ενδιαφέρει το εισιτήριο που πληρώνεις στον κινηματογράφο (που τελικά δεν πας κιόλας)απολύτως τίποτα. Μια παθητική στάση που δυστυχώς εμφανίζεται πολύ συχνά και είναι και η αιτία για όλα αυτά που ζούμε στις μέρες μας Πιστέψτε με αυτό θέλουν να μας κάνουν να μη μας ενδιαφέρει τίποτα… Πραγματικά λυπάμαι για αυτό.
Προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω το ντετέκτιβ για τα καρτέλ του γάλακτος, πόσο μάλλον για τις εταιρείες διανομής.
Κι αν πράγματι υπάρχει καρτέλ και στις εταιρείες διανομής, τι να κάνω;
Δεν είναι γάλα να πάρω άλλη μάρκα.
Βλέπω συγκεκριμένες ταινίες που τις φέρνουν συγκεκριμένες εταιρείες. Το μποϊκοτάζ δεν είναι μέσα στις λύσεις.

Θέλω να βλέπω τις ταινίες που μου αρέσουν, όσο πιο γρήγορα γίνεται με όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα, αλλιώς να τα βράσω τα 1080p και τα DTS.

Από εφημερίδα δεν πρόκειται να δω ταινία γιατί
1ον) δεν αγοράζω εφημερίδες και
2ον) αποκλείεται να βρω σε εφημερίδα ταινία που να μου αρέσει και να μην την έχω δει, μιας και όλες είναι σχετικά παλιές.

Αν δε βρω γρήγορα τη ταινία που με ενδιαφέρει στη χώρα μας, θα στραφώ στο εξωτερικό, ή τελος πάντων όπου κυκλοφορήσει πρώτα. Ευτυχώς η γλώσσα δεν αποτελεί εμπόδιο για μένα, οπότε οι υπότιτλοι μου είναι περιττοί.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Εταιρίες διανομής στην Ελλάδα...

Απλά θα θυμίσω στους παλιούς μία ιστορία...

Στην χώρα της μπανανίας λοιπόν κάποτε μόλις ξεκίνησε το dvd ανακαλύψαμε στα video club την περίφημη Ζώνη 1. Τότε λοιπόν είχαμε την τύχη να βλέπουμε ταινίες στο dvd μας ακόμα και πριν βγουν στον Κινηματογράφο!!! Καταπληκτικό έτσι;;;; Τριτοκοσμική χώρα!!!

Και τι έκαναν οι εταιρίες διανομείς;;; Μηνύσεις στα video club!!! Τους απαγόρευαν να φέρνουν Ζώνη 1. Μυστικά μου έλεγαν τότε ότι έχω την τάδε ταινία σε Ζώνη 1 επειδή ήμουν καλός πελάτης!!!

Έλεος λοιπόν... και μόνο μετά από 1-2 χρόνια βλέπαμε και εμείς με διαφορά μικρότερη από μήνα ότι έβλεπε η υπόλοιπη Δυτική Ευρώπη!

Δεύτερο ζήτημα. Βγήκαν τα περίφημα dvd for rental only... τα οποία τα video club τα αγοράζουν 30 Ευρώ το ένα!!! :111: Το rental με την άθλια ποιότητα είναι πιο ακριβό από το κανονικό! Πως να μην ενοικιάζουν μετά 2 Ευρώ την ημέρα;;;;

Πάμε παρακάτω...

Μία ταινία την βλέπουμε στον κινηματογράφο. 9 Ευρώ... την ενοικιάζουμε σε dvd. 2 Ευρώ. Την αγοράζουμε σε dvd. 20 Ευρώ. Την βλέπουμε σε blu-ray 2 χρόνια μετά με ελληνικούς υπότιτλους. Αγορά 30 Ευρώ. Την βλέπουμε στην Nova. 58 Eυρώ τον μήνα! Και τέλος σε προσφορά σε εφημερίδα με 2 Ευρώ! Και μετά ψάχνουν ip's να βρουν ποιός κατεβάζει...:114:

Άλλο τρομερό...

Γιατί όλες οι εταιρίες διανομής έχουν ίδια τιμή στα dvd τους;;;;;; Το κόστος παραγωγής του dvd ή του blu-ray πληρώνουμε που είναι ίδιο για όλους;;; Αν είναι έτσι τότε το κόστος των 2-3 Ευρώ που έχουν για παραγωγή και διακίνηση (κοινό σε όλες τις εταιρίες...) οδηγεί στα 20 Ευρώ αγορά και 2 Ευρώ ενοικίαση;;;;;;

Για μένα το internet δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αντίδραση του καταναλωτή (της συντριπτικής πλειοψηφίας...) απέναντι σε οργανωμένο μονοπώλιο σε μία αγορά χωρίς ανταγωνισμό... δεν μπορεί να με πείσει κανείς ότι υπάρχουν τόσα εκατομμύρια "κλέφτες" στον κόσμο...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Όλα σωστά είναι, αλλά κυρίως αυτές οι 2 παράγραφοι:
... Μία ταινία την βλέπουμε στον κινηματογράφο. 9 Ευρώ... την ενοικιάζουμε σε dvd. 2 Ευρώ. Την αγοράζουμε σε dvd. 20 Ευρώ. Την βλέπουμε σε blu-ray 2 χρόνια μετά με ελληνικούς υπότιτλους. Αγορά 30 Ευρώ. Την βλέπουμε στην Nova. 58 Eυρώ τον μήνα! Και τέλος σε προσφορά σε εφημερίδα με 2 Ευρώ! Και μετά ψάχνουν ip's να βρουν ποιός κατεβάζει...:114:
...
Για μένα το internet δεν είναι τίποτε άλλο παρά η αντίδραση του καταναλωτή (της συντριπτικής πλειοψηφίας...) απέναντι σε οργανωμένο μονοπώλιο σε μία αγορά χωρίς ανταγωνισμό... δεν μπορεί να με πείσει κανείς ότι υπάρχουν τόσα εκατομμύρια "κλέφτες" στον κόσμο...
που τα εξηγούν όλα, σε όποιον θέλει να καταλάβει. :126:

Όσο νομίζει πως έχει το μαχαίρι και το πεπόνι, όπως παλιότερα, επομένως μπορεί να κοστολογεί τα προϊόντα του σε τιμές φαρμακείου, και μάλιστα σε ενιαία τιμή τα μπάζα με τα ποιοτικά,

ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ! :601:

Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω ... :144:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Καρτέλ στα σινεμα και τις εταιρίες διανομής?Πω,πω μένω άναυδος(εκτός από Γαλάτσι...)
Κα Μελίδου προσωπικά αυτά μου είναι γνωστά(και όχι μόνο αυτά) αλλά γιατί και οι μικρότερες εταιρίες διανομής δεν ρίχνουν το κόστος τους?Μήπως υπάρχει νομοθεσία που να λέει πουλάτε τα ψιψινία 20 ευρώ και τα κοκοκόψαρα 30 ευρώ?Ή θα τους μαλώσουν οι μεγαλόδιανομείς?
Γιατί να μην μπορώ να βρώ ταινίες που διακινούνται απο μικρά κανάλια σε φυσιολογικές τιμές αλλά μόνο πανάκριβα και με αίσχος ποιότητα?Και μη μου πεί κανείς ότι οι απόγονοι του Παζολίνι π.χ. διπλασίασαν τις απαιτήσεις τους απ την διανομή στην Ελλάδα γιατί:618:
Όσο για τις αίθουσες?Μια ζωή οι ντόπιοι επιχηρηματίες περίμεναν να ζήσουν απ τα εισιτήρια.Ιδιοφυίες.....Μόνο όταν ήρθαν τα multiplex επέτρεψαν φαγητό και ποτό στις αίθουσες.Είναι δυνατόν μετά να ξαναγυρίσει ο καταναλωτής?Με απαράδεκτη εξυπηρέτηση,παροχέςκαι ποιότητα εικόνας-ήχου τι να πάει να κάνει?
Εγώ κατάλαβα ότι το όλο θέμα είναι μια αναφορά πρός τις μεγάλες εταιρίες διανομής και τις πρακτικές τραστ που ακολουθούν.Αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακάλω.

Για το ιντερνετ δεν θα πω τίποτα γιατί αφενώς θα αναπαράγω ό,τι είπε ο unforgiven(α,ρε Βασίλη πόσα δίκια έχεις),αφετέρου αυτοί που πρέπει να τα ακούσουν κάνουν πως δεν ακούν.:141:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω.

Δυστηχως υπαρχει η πλευρα των εταιριων διανομης, ευτυχως υπαρχει η πλευρα των καταναλωτων που ψαχνει, αναζητα, απαιτει αλλα δεν λαμβανει.

Μετα λενε οτι εκλεισε η ταδε αιθουσα και εγινε πολυκατοικια, εμπορικο κεντρο κλπ.

Ολα ειναι αλυσιδα παιδες.

Και να σας πω και την αμαρτια μου, παλι καλα που μερικες νεοφερμενες αλυσιδες ηλεκτρικων πχ Media Markt, Fnac κλπ φερνουν και πουλανε υλικο σε προσφορα.
Με €100 αγορασα τις 3 season του 24 που ειχα μονο απο torrent. Πριν ενα χρονο ηθελα σχεδον τα διπλα.

Δυστηχως αλλη μια συζητηση που δεν θα οδηγησει σε κατι ουσιαστικο. Δεν θα αλλαξει τιποτα προς το καλυτερο.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
0
Απάντηση: Εταιρίες διανομής Κινηματογράφου και dvd στην Ελλάδα

Καλησπέρα

Έχουν τεθεί αρκετά θέματα και πραγματικά μου αρέσει που ακούγονται πολλές απόψεις και μάλιστα οι περισσότερες πολύ σωστά τεκμηριωμένες. Πραγματικά μου αρέσει πάρα πολύ αυτό γιατί δεν σας κρύβω ότι είχα δυσάρεστες εμπειρίες από ένα άλλο Forum (αρχίζει και αυτό από AV) για το οποίο πιθανόν να γνωρίζετε όλοι…
Λοιπόν θα ήθελα να πω κάποια πράγματα για να δώσω αν θέλετε επιπλέον τροφή για συζήτηση…

Κάτι που θέλω απλά να παρατηρήσω είναι ότι μη μου απευθύνεστε σε πρώτο πληθυντικό γιατί επαναλαμβάνω ότι δεν εκπροσωπώ τις εταιρίες διανομής …
Πόσες φορές πρέπει να το γράψω για να το καταλάβουν κάποιοι


Το θέμα με τις εφημερίδες είναι πραγματικά ελληνικό φαινόμενο αν και υπάρχει κάποια παρόμοια δραστηριότητα και σε χώρες της Ευρώπης όχι όμως αυτή η ασυδοσία που παρατηρείται στην Ελλάδα. Σήμερα σε ένα περίπτερο την ώρα που αγόραζα κάτι ,πέρασαν 3 άτομα και ζητούσαν το Πρώτο Θέμα που είχε και τα dvd. Δυστυχώς για αυτούς είχε τελειώσει και είχαν απομείνει μόνο οι απλές εκδόσεις .Σας πληροφορώ ότι δεν την αγόρασε κανείς. Έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς. Ο κόσμος τρώει ότι του σερβίρουν. Πέφτει θύμα της πλύσης εγκεφάλου των διαφημίσεων των μεγάλων εκδοτικών συγκροτημάτων. Δείτε τί συμβαίνει με τους τραγουδιστές που κατάντησαν να κάνουν ολόκληρες παρουσιάσεις και συνεντεύξεις τύπου για να πουλήσουν cd που είχαν κυκλοφορήσει παλαιοτέρα μέσω των εφημερίδων . Και ο κόσμος τα ίδια τρέχει να τα αγοράσει. Όσο και να φωνάζετε δεν τους ενδιαφέρει ούτε ποιότητα ούτε τίποτε…
Προς ενημέρωση σας λοιπόν η Maiandros είναι στην κυριολεξία η μόνη εταιρία που δεν έχει δώσει ταινίες σε οποιαδήποτε εφημερίδα…

Για το καρτέλ που δεν είναι ελληνικό φαινόμενο μόνο, αλλά τα όρια και οι περιορισμένες σε εύρος και ποικιλία επιχειρηματικές δραστηριότητες το κατατάσσουν αυτή τη στιγμή ως νούμερο ένα πρόβλημα για την αύξηση των τιμών σε όλα τα επίπεδα. Για τους κινηματογράφους αυτό που παρατηρούμε είναι ότι ίσως αυτή τη στιγμή όλοι σχεδόν να παρουσιάζουν παθητικό…Παγκοσμίως για να κρατηθεί μια αλυσίδα κινηματογράφων ζωντανή θα πρέπει να κόβει κάθε χρόνο εισιτήρια περίπου στο διπλάσιο του πληθυσμού της χώρας που έχει βάση. Η Ελλάδα είναι 10.000.000 και τα εισιτήρια που κόπηκαν περσι είναι 14.000.000. ενώ για να παρουσιάζουν κάποια κερδοφορία έπρεπε να είναι περίπου στα 18.000.000. Ε αυτό είναι κάτι το οποίο κάνει τα πράγματα ακόμη πιο περίπλοκα. Και το ερώτημα πως ακόμη παραμένουν ανοιχτοί δεν μπορώ δυστυχώς να απαντήσω…
Για τους υπόλοιπους συνοικιακούς με τα μυαλά που κουβαλάν οι ιδιοκτήτες τους πιστεύω ότι μετράνε μήνες και κάποιοι και μέρες….Αλλά και σε αυτό θα πούμε πολλά σε άλλο Thread Για να κλείσω το θέμα των καρτέλ θα πω σε κάποιους ότι αρκεί που το γνωρίζουν και το καταλαβαίνουν και δεν εκφράζονται απόψεις ότι «δεν με ενδιαφέρει καθόλου.»

Γράφτηκε κάτι για τις τιμές των εταιριών και πόσο πουλάνε στα video club.
Και είναι απόλυτα σωστό αυτό. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι έτσι.
Θα μιλήσω όμως για την Maiandros γιατί η τιμολογιακή της πολιτική αυτή τη στιγμή κατεβάζει το μέσο όριο πώλησης στα video club στα 15 ευρο και μάλιστα προσφέρει σχεδόν όλα τα dvd με ηχο 5,1 dolby και 16/9 εικόνα. Και μη πει κανείς για blockbuster κτλ γιατί οι υψηλές τιμές πώλησης παρατηρούνται και στις λεγόμενες δεύτερες και τρίτες ταινίες… Ε αυτό νομίζω ότι διαφέρει από τις τιμές που γράφτηκαν και μακάρι το ίδιο να έκαναν και οι υπόλοιπες εταιρίες …

Και εάν πιστεύεται ότι οι συζητήσεις δεν οδηγούν πουθενά απλά μην λαμβάνετε μέρος σε αυτές.
Είναι τόσο απλό.

Προσωπικά προσυπογράφω αυτά που είπε ο Χρήστος Ακρατόπουλος από τα οποία δεν μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτε…
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.815
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top