Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Επειδη με βολευε να τα βαλω ψηλα...


..τα γυρισα αναποδα, δηλ. το tweeter κατω.

 

Μηνύματα
61
Reaction score
1
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

σε αιθουσα διασταεων 50χ30χ3,με παρκε δαπεδο,5μεγαλα παραθυροφυλα,5μικρα παραθυρα1 μεγαλη εισοδο,2 μικρες πορτεσ.
με ψευδοοροφη απο γυψοσανιδα(κοματι,κοματι)χωριτικοτητας 300 ατομων.τα ηχεια πως πρεπει να τοποθετηθουν?(ο χωρος εινια για ομιλειες,συνεδριασεις)
η μικροφωνικη πως πρεπει να ρυθμιστη(περιοχες hz-kzh)
τι μικροφωνα εινια καλυτερα να χρεισιμοποιουνται(ασυρματα,η,καλοδιακα)?
τα ηχεια πρεπει να κοιτουν προς πια κατευθυνση?
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Υπάρχει κανείς που να είχε τα surround στο ύψος των αυτιών και να τα πήγε ταβάνι ?

Αν ναι , ας μας πει διαφορές στο αποτέλεσμα παρακαλώ .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

1 τι εχεις στο μυαλο σου
2 τι ηχεια εχεις
3 τωρινη αποσταση ηχειων απο την θεση ακροασης...............
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Αν και σκέφτηκα στην ερώτησή μου να προσθέσω πλην του argi (που να αποσχολούμε τώρα τον Βασιλιά για τα μικροπροβλήματά μας) τελικά δεν το έκανα .

Έχω στο ταπεινό μου σύστημα ηχεία sony της σειράς pascal .

Ελέω του δώρου του Άη Βασίλη , υπάρχει πλέον κίνδυνος για το ένα surround , από κεφαλιά , αγκωνιά η δεν ξέρω τι και σκέφτομαι να το τοποθετήσω (μαζί και το απέναντι φυσικά) υψηλότερα .
Παραθέτω φωτό .
Μπροστά 4 μέτρα και πίσω 1 . Επίσης σκέφτομαι και πίσω κεντρικό με βάση στην πόρτα αφαιρούμενη , όταν γίνει θα βάλω φωτό.







Αναφέρομαι στο ποδοσφαιράκι .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

ok, τωρα το ειδα , πες μου τι σκεφτεσαι , ή τι θελεις να κανεις.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

λαβε υποψιν σου οτι
οπως τα εχεις τα ηχεια δεν απεχουν σε ιση αποσταση απο την θεση ακροασης.Αν πανε κατω απο τα σποτ σε ιση αποσταση θα εχεις αλλα θεματα εκει.Ιδανικο, αν μπορουμε να το πουμε ετσι ειναι το νταβανι.Οτι θες ρωτας.
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Ο καναπές κεντράρεται κατά την θέαση και έρχεται και λίγο ακόμη μπροστά , ο ήχος μου φαίνεται καλά μοιρασμένος στον χώρο .
Αυτό που θέλω είναι να προφυλάξω το δεξί ηχείο από χτύπημα την ώρα του αγώνα με το ποδοσφαιράκι για αυτό και σκέφτηκα να τα βάλω ψηλότερα .

Τι εννοείς με το άλλα θέματα αν πάνε κάτω από τα σποτ ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

δεν μπορεις να το βγαζεις οταν παιζεις?
γιατι εκει ψηλα θα το ζορισεις λιγο για να φωναζει , οπως σε χαμηλοτερο σημειο.Χανεις και τα οποια μπασα.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
surround ηχεια στο υψος των αυτιων, δεν ειναι σωστη θεση.
Οπως επισης σωστο δεν ειναι να στρεφουμε τα ηχεια προς εμας, ( σε γωνια ωστε να μας κοιτανε ).
Η λειτουργια των περιφερειακων ειναι μικρη, απο τη μια ,αλλα ολο το ζουμι απο την αλλη. Αυτα ειναι υπευθυνα για ολα τα εφε.
Η θεση τους αλλα και η ενταση που εχουν ρυθμιστει κανουν πιο αληθινα τα εφε στη ταινια.
Ενα απλο παραδειγμα : τη βροχη δε θες να την ακους απο τα πσω ηχεια αλλα απο το ταβανι.
Σε μια σκηνη με ενα αυτ/το που ερχεται απο πισω προς τα εμπρος, η ομαλοτητα της κινησης ( του ηχου ).
Τα δυο αυτα εχουν να κανουν με τη θεση και την ενταση των περιφερειακων.

Το πιο κοινο υψος (απο ολους τους κατασκευαστες) ειναι 60 ποντους πανω απο τα αυτια μας και 60 ποντους κατω απο το ταβανι.
Πρακτικα, στα σπιτια μας το υψος αυτο ειναι αναμεσα στο 1,70 και 1,80.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

αποστολη
η θεωρια απο την πραξη απεχει πολυ
αυτο που προσδοκουμε απο αυτο που παιρνουμε αλλο τοσο.
Η αγνοια (με την καλη εννοια) με την λυση μαι απο τα ιδια.
Και το απνω δωματιοπ εγινε μεγαλο σχολειο για μενα, μιας και τρυπησα τους πλαινους τοιχους σε καθε πιθανη θεση ωστε να παρω το αναμενομενο αποτελεσμα, αλλα δεν.Παιζουν πολλα πραματα σε σχεση με το τι υπαρχει , πρεπει να βρεις πολλα εμποδια και πολλα προβληματα ωστε να αρχισεις να βλεπεις λυσεις.Για οποιον θελει το χιλιοτρυπιτο δωματιο ειναι ακομα εκει (δεν εχω προλαβει να το φτιαξω).Και τα ηχεια οουυυυ,
μιραζ-μιραζ-ατενα-γιαμο -d6 γιαμο d7 -τουεφελ
μεχρι να βρω τι θελω αλλαξα 7 φορες θεσεις στα πλαινα.Στο υπογειο μια και μονη, και το τι κανουν τα τουε οσοι τα ακουσαν ξερουν........
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Αυτό με τους 60 πόντους πάνω από το ύψος των αυτιών , το πρόσεξα στο post#18 που που το ξανάγραψες , αλλά σε καμμία φωτό δεν το δείχνει .
Όπως και το αν τα ηχεία στοχεύουν στην θέση ακρόασης , στις φωτό της πρώτης σελίδας δείχνει και αυτόν και τον άλλον τρόπο (του να κοιτάνε εμπρός) αν και ο δεύτερος παραπέμπει σε setup 6,1 & 7,1 .

Την βροχή την ακούω σε όλο το δωμάτιο χωρίς να ξεχωρίζει κανένα ηχείο και οι πίσω ήχοι , ακούγονται από πίσω , δεν έχω παράπονο από το στήσιμο (εκτός βέβαια από την ένταση , αλλά για να γίνει αυτό χρειάζομαι ηχεία τέρατα σαν του argi ) για αυτό και ρωτάω ώστε αν είναι να χάσω κάτι , τότε προτιμώ να το βγάζω όταν παίζουμε με τα παιδιά ποδοσφαιράκι , όπως προείπε ο argi .

Τώρα αν εσύ Αποστόλη τα ανέβασες και είδες διαφορά , τότε να το δοκιμάσω , αυτό ρωτάω άλλωστε , αν το έκανε κάποιος και είδε διαφορές .
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Re: Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Διαβάζοντας αρκετά παραπάνω μηνύματα για τοποθέτηση ηχείων με κλίση προς τον ακροατή νιώθω λίγο περίεργα,γιατί στα δικά μου ηχεία (Dali Ikon MKII 7 & 2) ο κατασκευαστής δεν συνιστά να μπαίνουν έτσι αλλά παράλληλα με τον τοίχο..
*Δείτε το κάτω κάτω υπογραμμισμένο κομμάτι και επίσης την εικόνα Figure 2.
Επίσης σε μία άλλη εικόνα που ξέχασα να ανεβάσω δείχνει στημένα 5.1 ηχεία και τα μπροστά τα δείχνει παράλληλα με τα πίσω και το ένα να κοιτάει το άλλο,όχι όλα να έχουν κλίση προς τον θεατή..
Επίσης για το subwoofer λέει..."A corner position will accentuate it even more,and we recommend this position,as it increases the maximum bass output while simultaneously reducing the risk of overloading your subwoofer."

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για να βελτιώσω λίγο την ηχητική του δωματίου,μπορώ να πάρω ricofon και να το κολλήσω χύμα σε επιφάνειες γραφείου και ντουλάπας?Το ύψος θα πρέπει να είναι όσο των ηχείων ή να ντύσω την ντουλάπα μέχρι πάνω?Επίσης βάζω και πίσω απο τα ηχεία ή σε άδειες επιφάνειες τοίχου?Επίσης στο κέντρο του δωματίου έχω το κρεβάτι που απο κάτω είναι μία τάβλα μελαμίνης 2μ χ 1.5μ ,να την ντύσω και αυτή?Και φαντάζομαι τα χαλιά κάνουν δουλειά έτσι?

http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/1.jpg
http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/2.jpg
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Διαβάζοντας αρκετά παραπάνω μηνύματα για τοποθέτηση ηχείων με κλίση προς τον ακροατή νιώθω λίγο περίεργα,γιατί στα δικά μου ηχεία (Dali Ikon MKII 7 & 2) ο κατασκευαστής δεν συνιστά να μπαίνουν έτσι αλλά παράλληλα με τον τοίχο..
πες του να του αλλαξει τα φαρμακα ο γιατρος του
*Δείτε το κάτω κάτω υπογραμμισμένο κομμάτι και επίσης την εικόνα Figure 2.
Επίσης σε μία άλλη εικόνα που ξέχασα να ανεβάσω δείχνει στημένα 5.1 ηχεία και τα μπροστά τα δείχνει παράλληλα με τα πίσω και το ένα να κοιτάει το άλλο,όχι όλα να έχουν κλίση προς τον θεατή..
εν μερη σωστο
Επίσης για το subwoofer λέει..."A corner position will accentuate it even more,and we recommend this position,as it increases the maximum bass output while simultaneously reducing the risk of overloading your subwoofer."
οταν το σαμπ ειναι ψωφε , και η εμπειρια ανιχνευσης της θεση του , ειναι ΟΚ , μετα θα καταλαβεις αλλα πραματα

Επίσης ήθελα να ρωτήσω για να βελτιώσω λίγο την ηχητική του δωματίου,μπορώ να πάρω ricofon και να το κολλήσω χύμα σε επιφάνειες γραφείου και ντουλάπας?
οχι <μαμουνιαζει> ........

Το ύψος θα πρέπει να είναι όσο των ηχείων ή να ντύσω την ντουλάπα μέχρι πάνω?Επίσης βάζω και πίσω απο τα ηχεία ή σε άδειες επιφάνειες τοίχου?Επίσης στο κέντρο του δωματίου έχω το κρεβάτι που απο κάτω είναι μία τάβλα μελαμίνης 2μ χ 1.5μ ,να την ντύσω και αυτή?Και φαντάζομαι τα χαλιά κάνουν δουλειά έτσι?
κρεβατομενος βλεπεις ταινιες ?

http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/1.jpg
http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/2.jpg
αφτα.....
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Υπάρχει κανείς που να είχε τα surround στο ύψος των αυτιών και να τα πήγε ταβάνι ?

Αν ναι , ας μας πει διαφορές στο αποτέλεσμα παρακαλώ .
Εγώ, τα έχω στο ύψος των αυτιών, αλλά γυρισμένα προς τα πάνω...όχι τελείως κάθετα..ίσα-ίσα να μην έρχεται ο ήχος σα να φοράω ακουστικά!!!
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

(Εγώ, τα έχω στο ύψος των αυτιών, αλλά γυρισμένα προς τα πάνω...όχι τελείως κάθετα..ίσα-ίσα να μην έρχεται ο ήχος σα να φοράω ακουστικά!!!)

Δηλαδή, ο ήχος έρχεται πιο φυσικά...Τα μπροστινά ηχεία, τα έχω τοποθετήσει, έτσι ώστε να κοιτούν τελείως ευθεία και όχι με κλήση προς τα αυτιά μου...για τον ίδιο ακριβώς λόγο...
 

Μηνύματα
52
Reaction score
1
Απάντηση: Ετσι Πρέπει Να Τοποθετούμε Τα Ηχεία Μας!!!!

Επειδη με βολευε να τα βαλω ψηλα...


..τα γυρισα αναποδα, δηλ. το tweeter κατω.

Τι λες τώρα!!! Τέλεια ιδέα!!! Με βοήθησες και στο δικό μου παρόμοιο πρόβλημα...!!!
 

Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
Tελικα με τοση συζήτηση δεν καταλαβα :) σε 7.1 τα 4 περιφεριακα B&W M1 +60 ποντους πανω απο το αυτι πρεπει να στραφουν προς την θεση ακροασης? και προς τα κατω ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top