ΖΗΜΙΑ ΣΕ VW TIGUAN

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.248
Toyota και κάποιοι άλλοι μεγάλοι κατασκευαστές δήλωσαν ότι δεν αξίζει τον κόπο να εξελίξουν περισότερο το ντήζελ.
Οσο για τους ρύπους είναι κοινό μυστικό, το ντήζελ είναι πολύ πάνω από την βενζίνη.
Οι περισσότερες πρωτεύουσες της Ευρώπης βρωμάνε ντήζελ με το Παρίσι να είναι το χειρότερο ακολουθεί η Ρώμη και το Λονδίνο.
Στο Βερολίνο από το 19 δεν επιτρέπεται ντήζελ σε μικρά αυτοκίνητα , οικογενειακά.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
όπως σε όλα τα θέματα έτσι κι εδώ αχταρμάς όλα...
CO2, CO, HC, NOx, μικροσωματίδια, πολιτικές προ καταλυτικών βενζινοκινητήρων, παλιοί και σύγχρονοι πετρελαιοκινητήρες, αποδοτικότητα καυσίμου/Hp, όλα μέσα (;...λέμε τώρα, σιγά μην ξέρουν οι περισσότεροι τι είναι όλα αυτά) στο καζάνι για να βγει με περίσσεια ευκολία η σούπα που λέει ότι η βενζίνη ήταν, είναι και θα είναι πάντα καλύτερη...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μακριά απά Γερμανικά αυτοκίνητα φίλε μου.Κατοχος bmw(η χειροτερη επιλογη που εκανα ποτε σε αγορα μου)εχω αλλαξει 3 φορες πολλ/στες Την πρώτη το κάλυψε η εταιρεία τις άλλες δύο έδωσα απο 360 κ 360 αν θυμάμαι καλά.Μετά αλλαγή μπεκ κλασικό πρόβλημα 1300,φίλτρο knox κοντά στα 600 αν θυμάμαι και ενα καμένο flash 225E.Eιδικά τα μπεκ το βγάζουν ολες οι bmw 99,9% που ειναι άμεσου ψεκασμού αλλα η εταιρεία στα @ρχιδι@ της δεν κανει ανάκληση αφου μας τα παίρνει με τσαμπουκά.Ο τεχνικός μου εκμυστηρεύτηκε οτι θα ξαναβγάλει μπεκ και η δικαιολογία για το φιλτρο κνοχ ηταν γιατι δεν το χρησιμοποιώ πολύ με αποτέλεσμα παραλίγο να αρπαχτούμε.
Ολα τα παραπάνω τα έγραψα για τους υποψήφιους αγοραστες bmw.Πριν προχωρήσουν σε αγορά ας ρίξουν πρώτα μια ματιά στο φορουμ της bmw.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ.Α! το ξεχασα τωρα φαγώθηκε απο τον ήλιο το λαστιχο του παμπριζ που κανει 15Ε και για να το περασω πρεπει να βγει το παμπριζ πραγμα που σημαινει 80Ε.ΓΑΜΑΤΟ.......
Καλή η κουβέντα για ποιότητες, αλλά τα πισωκίνητα δεν μπαίνουν στην ίδια κριτική, απλά γιατί δεν υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με πίσω κίνηση! σαν κάτοχος BMW 316 (E36), χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, θα έλεγα ότι δεν είχα πολλές επιλογές για αγορά πισωκίνητου! Επίσης, με την μικρή πείρα που έχω (συνεργείο 8 χρόνια), θα έλεγα ότι, πολλά εξαρτώνται απο τους ''μηχανικούς'', που εμπιστεύεστε το αυτοκίνητό σας! θέλει πολύ ψάξιμο, για καλό και τίμιο μηχανικό, και ο τίτλος ''αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο'' δεν θα πρέπει να σας λέει τίποτα!!!
 

Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
Καλή η κουβέντα για ποιότητες, αλλά τα πισωκίνητα δεν μπαίνουν στην ίδια κριτική, απλά γιατί δεν υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με πίσω κίνηση! σαν κάτοχος BMW 316 (E36), χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής, θα έλεγα ότι δεν είχα πολλές επιλογές για αγορά πισωκίνητου! Επίσης, με την μικρή πείρα που έχω (συνεργείο 8 χρόνια), θα έλεγα ότι, πολλά εξαρτώνται απο τους ''μηχανικούς'', που εμπιστεύεστε το αυτοκίνητό σας! θέλει πολύ ψάξιμο, για καλό και τίμιο μηχανικό, και ο τίτλος ''αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο'' δεν θα πρέπει να σας λέει τίποτα!!!

KAMMIA ΣΧΕΣΗ Η Ε36 ΜΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ......

VW-AUDI, BMW ΕΧΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΒΛΑΒΩΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΣΤΕΣ.

ΣΕ AUDI A2 ΤΟΥ 2000 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ ΜΕ

ΤΙΠΟΤΑ. ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΚΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΗΣ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Όλο αυτό το διάστημα έβαζα αποκλειστικά diesel vpower, το οποίο από ότι ανακαλύπτω τώρα έχει υψηλότερη αναλογία βιοντίζελ. Φυσικά θα αλλάξω καύσιμο. Προσοχή μεγάλη λοιπόν. Το θέμα είναι σοβαρό και το πρόβλημα εμφανίζεται γρήγορα.
Παραπληροφόρηση αυτό που έγραψα ότι το vpower έχει περισσότερο βιοντίζελ. Η αλήθεια είναι ότι έχει περιπου 0.2% λιγοτερο σύμφωνα με προφορική ενημέρωση από Shell.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
επαγγελματικα = ντιζελακι.....ειτε φορτηγακι ειτε τρενακι ειτε βαπορακι...........
στα επιβατικα...η μπαταρια θα ειναι ο τελικος νικητης
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Αρα δεν είχε να κάνει με το καυσίμο?
Σίγουρα είχε να κάνει με το καύσιμο. Δεν έγινε άλλη επισκευή στο αυτοκίνητο. Και τις δύο φορές η αλλαγή του φίλτρου και μόνο έλυσε τα προβλήματα.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Σίγουρα είχε να κάνει με το καύσιμο. Δεν έγινε άλλη επισκευή στο αυτοκίνητο. Και τις δύο φορές η αλλαγή του φίλτρου και μόνο έλυσε τα προβλήματα.
Κι εγώ βαζω σε shell ιδιοκτητα της εταιρείας είτε βενζίνη είτε πετρέλαιο ελπίζοντας σε καθαρό καύσιμα αλλα μου φαίνεται κι αυτό δεν είναι σίγουρο
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Καθαριστικα τυπου redex diesel cleaner εχουν νοημα ή τζαμπα λ7;
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Μακρια απο αντιμυκιτιακα, οταν καιγονται γινονται καρκινογονα
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Χαίρεται, κάτοχος Tiguan 2009.

Ακριβώς τα ίδια προβλήματα:

Ν75 δύο τρεις φορές, πολλαπλασιαστές μια φορά, κινητήρας αλλαγή στα 60000χλμ από σπασμένο έμβολο. Και τώρα κρεμασμένη - καταστραμμένο σκίαστρο ηλιοροφής.

Τέλος πάντων υπάρχει κάποιος να μου πει που μπορώ να αλλάξω το σκίαστρο οικονομικά κι όχι μέσω αντιπροσωπειών; Ζητούν υπερβολικά μεγάλο ποσό για ένα σκίαστρο

Ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
επαγγελματικα = ντιζελακι.....ειτε φορτηγακι ειτε τρενακι ειτε βαπορακι...........
στα επιβατικα...η μπαταρια θα ειναι ο τελικος νικητης
Μην είσαι σίγουρος,δεν έσκαγαν μπαταρίες κινητών; ετσι θα γίνεται και στα αυτοκίνητα συν οι μυρωδιές οταν καλοκαιριάτικα σε μποτιλάρισμα με ζόρισμα απο κλιματιστικό θα μουκρίζουν
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- και πάλι μέσα από τον εν λόγω ιστότοπο θα χρειαστεί να ψαχτείς
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Ψάχνω το σκιάδιο της ηλιοροφής που ανοιγοκλείνει και καλύπτει από τον ήλιο της πανοραμικής.
Πόσο σου είπανε κόστος? 380€ είναι ότι καλύτερο έχω βρεί εγώ.
Έχει ράβε, ξήλωνε το θέμα και κάποιος που δεν το έχει ξανακάνει μπορεί να προκαλέσει ζημιά στην ηλιοροφή μεταγενέστερα να ξέρεις.
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
Πόσο σου είπανε κόστος? 380€ είναι ότι καλύτερο έχω βρεί εγώ.
Έχει ράβε, ξήλωνε το θέμα και κάποιος που δεν το έχει ξανακάνει μπορεί να προκαλέσει ζημιά στην ηλιοροφή μεταγενέστερα να ξέρεις.

Μπορείς να μου στείλετε με pm ή να το αναφέρετε εδώ το συνεργείο που ζητάει αυτό το ποσό να δω τι θα κάνω;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.553
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top