ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Είναι σοβαρά μεγάλο, δες και εδώ

View attachment 181000

Τοποθετείται στο πάτωμα και κάνεις tilt την μονάδα του mid+tweeter προς την θέση ακρόασης.
και στη γωνια εχει και ενα υπογουφερ.. 8-) 😷
Μη βαζεις λαικ μπορει να λεω βλακεις , ευχαριστω ομως για το support. Αληθιεα ακους και κλασικη που ειπε καποιος παραπανω ή αστειευοταν ? (δε ξερω προσωπα και πραγματα σορρυ για το καποιος)
το λαικ ηταν για τη προσπαθεια να απαντησεις 8-)
 



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Δε ξερω να σου απαντησω ακριβως στο ερωτημα σου οπως το θετεις ακριβως γιατι δε καταλαβαινω και πολυ καλα.

Εγω να σου πω αυτο που καταλαβαινω απο το paper του dipost (και επειδη ειμαι και πρακτικος ανθρωπος) :

1) Να δινουμε μεγαλη προσοχη (περαν των αλλων) οταν ακουμε πιανο και φωνη καθως θα κρινουμε πιο καλα εαν ειμαστε ικανοποιημενοι απο τη αποδοση του συστηματος μας - ηχου για την αποδοση δυναμικων αντιθεσεων.

2) Να ακουμε σε σιγανες σταθμες καθως εκει το αυτι μας εχει μεγαλυτερη (λογαριθμικη) ικανοτητα να διακρινει δυναμικες αντιθεσεις. Εαν δυναμωσουμε πολυ τη σταθμη, ακουμε λιγοτερα δυναμικα. Οχι οτι δε τα παιζει το συστημα κατα αναγκη. Ειναι θεμα λειτουργιας αυτιου.

Απο εμπειρια που εχω στην ερευνα το paper απλως χρησιμοποιει την αναπαραγωγη των μηχανηματων. Ο σκοπος του ειναι αλλος και οχι αυτο που προσπαθειται να γινει κατανοητο εδω.

Νομιζω απλως θελει να πει αυτο που ειπα στο 2).

Απλως οι ανθρωποι (οι κωφοι) εννοω οταν ακουνε μουσικη με λιγοτερο δυν, ευρος ενω ειναι ρυθμισμενο για ομιλια σε quite (λεξη κλειδι) περιβαλλον οταν ακουνε μουσικη λογω συμπιεσης τους ενοχλει και δεν ακουν και λεπτομερειες συν τοις αλλοις..

Δεν ειμαι ειδικος μπορει να λεω βλακεια ή δεν εχω καταλαβει οι ειδικοι που το πανε το συμπερασμα.

Ας απαντησουν οι ειδικοι. Δε θελω αθελα μου να κατηγορηθω οτι παραπλανω, Και εγω θελω να καταλαβω τι εκανε εντυπωση ?
αποδεικτυωντας οτι ειναι απαραιτητη η χρηση ακομα και στα παρα-πολυ-μεγαλα-ηχεια, οπως και αλλες εταιριες βεβαια. :)
Εσύ τώρα είδες ησυχία για κάνα δυο σελίδες
Και λες δεν πετάω έτσι ένα σαμπγουφερ να ξεκινήσει πόλεμος....
Άμα δεν πιάσει πες για τα καλώδια....
:rofl:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@thva , με αφορμη τους χρηστες ακουστικων βοηθηματων, βγηκαν καποιες ενδεικτικες τιμες δυναμικου ευρους (για ολο το ακουστο φασμα), οι οποιες τιμες συγκρινονονται με το δυναμικο φασμα της ομιλιας.
εμας για την ωρα μας ενδιαφερει το δυναμικο αυτο ευρος που ερχεται να προστεθει πανω στη σταθμη αναπαραγωγης.
Επειδη βαριεμαι να το ξαναδιαβασω θα το κανω αλλη φορα (και ισως παλι καταλαβω ξερω γω τι) η μουσικη που βαλανε στα case studies (στους κωφους) ηταν αναπαραγωγμενη απο μηχανηματα ή λαιβ ?

Α, και τουλαχιστον το No 1) απο τα 2 που ειπα ισχυει (κανει λογικη) 'η οχι ?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
που ειπε καποιος παραπανω ή αστειευοταν ? (δε ξερω προσωπα και πραγματα σορρυ για το καποιος)
thva κλασικη μουσικη στο αβουσαιτ ακουμε, εγω ο dimis και η μαιμουμου αντε και δυο τρεις ακομα αν προστεθητε και εσεις ισως φτασουμε τους 10 :)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
thva κλασικη μουσικη στο αβουσαιτ ακουμε, εγω ο dimis και η μαιμουμου αντε και δυο τρεις ακομα αν προστεθητε και εσεις ισως φτασουμε τους 10 :)
Να προστεθω χα χα . Μονο 10 πλακα με κανεις ?
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Δεν είναι τυχερός, είναι κύριος και δεν δίνει πότε δικαιωματα. Μην γράφετε με σκοπό να προκαλέσετε, Αυτά τελείωσαν.
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ εισαι τυχερός που στοχοποιήθηκε μόνο το κεντρικό σου! Αυτό σου λέω μόνο! Το σύστημα σου, συστηματαρα! Ιδιως το ρακ σου που ήταν έμπνευση για το δικό μου. Ξέρεις εσυ ;)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
οπα ξεχασα τον μεσιε μπουτχια, τον ειχα παρεξηγηση ως αναφορα τι μουσικη ακουει
αλλα απο την στιγμη που ειδα τα SACD που εχει living stereo kai mercury living presence
ανακαλω παραυτα ο ανθρωπος ακουει μουσικη
για τα θεματα τεχνολογιας των σεταπιων ο μεσιε μπουτχιας παιζει μονος του στο γηπεδο :hi:
και τοποθετησης σεταπιων στο χωρο :hi: :hi::party:
η πλειοψηφια των αβουσαιτχιανων ειναι πολυκαναλοι σινεματζιδες thva μια σφαιρα 100 νεκροι
ζβαρτσενεγερ κλπκλπ
 
Last edited:

P

PMC

Guest
αποδεικτυωντας οτι ειναι απαραιτητη η χρηση ακομα και στα παρα-πολυ-μεγαλα-ηχεια, οπως και αλλες εταιριες βεβαια. :)
Δύο πράγματα είναι υπεύθυνα για το αν θα χρησιμοποιήσεις ή όχι Sub woofer και Δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος του ηχείου Ακόμα κι αν είναι τεράστιο και πλήρους φάσματος .το πρώτο είναι το μέγεθος του χώρου ακρόασης και το δεύτερο είναι αν θες να χρησιμοποιήσεις τα σαμπ γουφερ για να βελτιώσεις την ακουστική συμπεριφορά του Χωρου ακρόασης.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Δύο πράγματα είναι υπεύθυνα για το αν θα χρησιμοποιήσεις ή όχι Sub woofer και Δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος του ηχείου Ακόμα κι αν είναι τεράστιο και πλήρους φάσματος .το πρώτο είναι το μέγεθος του χώρου ακρόασης και το δεύτερο είναι αν θες να χρησιμοποιήσεις τα σαμπ γουφερ για να βελτιώσεις την ακουστική συμπεριφορά του Χωρου ακρόασης.
δε διαφωνουμε, ειπα απαραιτητο και οχι επιβαλεται, ναι το εθεσες αρκουντως καλητερα απο μενα. 🐒
No 1) απο τα 2 που ειπα ισχυει (κανει λογικη)
... ισως εχουν καποια πρακτικη σε καποια περιπτωση, case study :)

Εσύ τώρα είδες ησυχία για κάνα δυο σελίδες
Και λες δεν πετάω έτσι ένα σαμπγουφερ να ξεκινήσει πόλεμος....
Άμα δεν πιάσει πες για τα καλώδια....
:rofl:
νο, δε προκαλω (τα θεωρω πολυ τετρημενα αυτα τα θεματα), και σιγουρα οχι εν μεσω καταιγισμου αναρτησεων πολλων μελων.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
άραγε τι καλώδια να θέλει αυτό το sub; :p
Πέστο σωστότερα με μπόλικο...σκόρδο : Τί καλώδιο ρεύματος χρειάζεται το ανωτέρω sub για...μουσικότερες χαμηλές;;;;
Δύο πράγματα είναι υπεύθυνα για το αν θα χρησιμοποιήσεις ή όχι Sub woofer και Δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος του ηχείου Ακόμα κι αν είναι τεράστιο και πλήρους φάσματος .το πρώτο είναι το μέγεθος του χώρου ακρόασης και το δεύτερο είναι αν θες να χρησιμοποιήσεις τα σαμπ γουφερ για να βελτιώσεις την ακουστική συμπεριφορά του Χωρου ακρόασης.
Καλά τα πας...Για να δούμε όμως τι έχεις εμπεδώσει...Ποιο μέγεθος χώρου θα χρειαζόταν sub περισσότερο και ποιο μέγεθος...περισσότερα sub;

Μήπως το μέγεθος χώρου ως παράμετρος καθορίζει κυρίως τύπο και πλήθος απαιτούμενων sub αντί την ανάγκη τους ή όχι;Ποιανού τύπου ηχείο θα μπορούσε ενδεχομένως να δώσει μονάχο του ομαλότερη διαχείριση χαμηλών στο χώρο έστω και χωρίς sub και σε θέσεις που δεν θα προέκυπταν εκπτώσεις κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλά τα πας...Για να δούμε όμως τι έχεις εμπεδώσει...Ποιο μέγεθος χώρου θα χρειαζόταν sub περισσότερο και ποιο μέγεθος...περισσότερα sub;

Μήπως το μέγεθος χώρου ως παράμετρος καθορίζει κυρίως τύπο και πλήθος απαιτούμενων sub αντί την ανάγκη τους ή όχι;Ποιανού τύπου ηχείο θα μπορούσε ενδεχομένως να δώσει μονάχο του ομαλότερη διαχείριση χαμηλών στο χώρο έστω και χωρίς sub και σε θέσεις που δεν θα προέκυπταν εκπτώσεις κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση;
Σκέψου ατυχία, να πας να δώσεις εξετάσεις προφορικά, και να σου τύχει ο μπουτχιας εξεταστής..

Ω ρε μάγκα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σκέψου ατυχία, να πας να δώσεις εξετάσεις προφορικά, και να σου τύχει ο μπουτχιας εξεταστής..

Ω ρε μάγκα.
Οχι βρε, εγω τον διαβαζω μονο ενα
Πέστο σωστότερα με μπόλικο...σκόρδο : Τί καλώδιο ρεύματος χρειάζεται το ανωτέρω sub για...μουσικότερες χαμηλές;;;;

Καλά τα πας...Για να δούμε όμως τι έχεις εμπεδώσει...Ποιο μέγεθος χώρου θα χρειαζόταν sub περισσότερο και ποιο μέγεθος...περισσότερα sub;

Μήπως το μέγεθος χώρου ως παράμετρος καθορίζει κυρίως τύπο και πλήθος απαιτούμενων sub αντί την ανάγκη τους ή όχι;Ποιανού τύπου ηχείο θα μπορούσε ενδεχομένως να δώσει μονάχο του ομαλότερη διαχείριση χαμηλών στο χώρο έστω και χωρίς sub και σε θέσεις που δεν θα προέκυπταν εκπτώσεις κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση;
let me take the risk καθως τον διαβαζω μονο κανα 10 ημερο και εχω διαβασει μονο το 5% και εχω ξεκινησει απο ασχετος εντελως σημειωτεον.

Περισσοτερο αναγκη εχει ενας μικρος χωρος και περισσοτερα sub ο μεγαλος χωρος , λαθος ? κοβομαι ? Ωχ Και τα αλλα τα ξερω αλλα lets not push my luck ήδη i went on a limp.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Οχι βρε, εγω τον διαβαζω μονο ενα


let me take the risk καθως τον διαβαζω μονο κανα 10 ημερο και εχω διαβασει μονο το 5% και εχω ξεκινησει απο ασχετος εντελως σημειωτεον.

Περισσοτερο αναγκη εχει εανς μικρος χωρος και περισσοτερα sub ο μεγαλος χωρος , λαθος κοβομαι ? Και τα αλλα τα ξερω αλλα lets not push my luck ήδη i went on a limp.
Εσένα σου είπα: το ευαγγέλιο της απόσβεσης.

Άμα δε το μάθεις απ'εξω, έχεις θέμα.

Βεβαίως η λειτουργία τ'αυτιου είναι προαπαιτούμενο, αλλά δε θέλω βραδιάτικα να ξεκινήσεις με εφιάλτες.

Πέραν του χαβαλε, τόση συγκεντρωμένη γνώση κι εύπεπτη, δε νομίζω πως μπορείς να βρεις πουθενά. (Δε νομίζω = τον κόβω)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top