ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@thva tip/hint : αυτοσχεδιασε μεταφραση απο εγγλεζικα : "μετα φοβου και μετα phono-υ, θα δοκιμαζα τη τυχη μου(μεσα) να.."
ο συλλογισμος σου οφειλει να ειναι ολοκληρωμενος.
μη κοιτας εμενα, εγω την εχω βγαλει καθαρη (για την ωρα) με καρτουν, μια εικονα χιλιες λεξεις και μια λεξη χιλιες εικονες. 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702

Στο άνωθεν θα δεις ότι ακα δεν είναι το όντιο κλαμπ οφ Άθενς, κάτι για κατώφλι είναι. Κουφαμαρας; Ίσως. Πλησιάζεις πάντως άμα σκεφτείς την τέρμα χάμω γραμμή λάουντνες.

Κι εδώ:


Θα δεις αν υπάρχει υπεραπόσβεση.
Εμπέδηση μπορεί να ξέρεις τι εστί. Κινητική εμπέδηση όμως ξέρεις; Ε, να. Στρώσου.

Μετά άμα μεγαλώσεις και βγάλεις γένια, θα μπει η ισοστάθμιση μονοκάναλου, ή έστω, σχεδόν μονοκάναλου. Ασκήσεις ακριβείας. Νταξ;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516

Στο άνωθεν θα δεις ότι ακα δεν είναι το όντιο κλαμπ οφ Άθενς, κάτι για κατώφλι είναι.

Κι εδώ:


Θα δεις αν υπάρχει υπεραπόσβεση.
ευχαριστω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Θα μου επιτρέψετε να επισημάνω πως το διάβασμα των ανωτέρω λινκ θα έπρεπε να είναι προαπαιτούμενο συμμετοχής στον σοβαρό χώρο του όντιο.

Στην αντίπερα όχθη, υπάρχει το TAS, ο απόλυτος ορισμός της κωλοφυλλάδας του άκρατου παπαρολογισμού, της αστρολογίας του Πρατ και του κόκκου.
Μικροσκοπικού και μη.

Σχετικά τώρα με το δυναμικό εύρος που τόσο δείχνει να σας αρέσει και να σας απασχολεί, περάστε μια βόλτα κι από δω:

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ποιανού τύπου ηχείο θα μπορούσε ενδεχομένως να δώσει μονάχο του ομαλότερη διαχείριση χαμηλών στο χώρο έστω και χωρίς sub και σε θέσεις που δεν θα προέκυπταν εκπτώσεις κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση;
υποθετω βαση της ομαλωτερης διαχειρησης χαμηλων κατι με ενεργα γουφερ, πχ τα ηχεια του Dimi ή του Παραλληλου Συμπαντως #1, ή πληρως ενεργα οπως αυτα που βλεπει στα ονειρα του EAR ή αυτα που ειχε ακουσει και του ειχε φυγει εσχαροκιβώτιο (καφασι) που ειχαν στη βαση τους μοναδα χαμηλων..... 🐒
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ο κανονισμός είναι σαφής
τελευταία φορά που ασχολούμαστε
αν ξαναδούμε ποστάρισμα τέτοιου είδους έχει warn .-


Κάθε απορία που έχει σχέση με διαγραφή μηνυμάτων ή μελών του AVsite, ή με οποιαδήποτε ενέργεια της διαχειριστικής ομάδας, θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα στα μέλη της διαχειριστικής ομάδας και όχι δημόσια στο forum

Αν ένα μέλος θεωρεί ότι κάποιο μήνυμα που έχει γραφτεί εμπίπτει στις παραπάνω κατηγορίες, θα πρέπει να το αναφέρει στη διαχειριστική ομάδα με το αντίστοιχο κουμπάκι της αναφοράς που υπάρχει σε κάθε μήνυμα. Απαγορεύεται η δημόσια τοποθέτηση τύπου "το τάδε μήνυμα είναι προσβλητικό", ή "γιατί διαγράφηκε το τάδε μήνυμα".
 
  • Like
Reactions: vet



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
[/QUOTE]
Δύο πράγματα είναι υπεύθυνα για το αν θα χρησιμοποιήσεις ή όχι Sub woofer και Δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος του ηχείου Ακόμα κι αν είναι τεράστιο και πλήρους φάσματος .το πρώτο είναι το μέγεθος του χώρου ακρόασης και το δεύτερο είναι αν θες να χρησιμοποιήσεις τα σαμπ γουφερ για να βελτιώσεις την ακουστική συμπεριφορά του Χωρου ακρόασης.
Πολύ σωστά αυτά που λες !
Απλά να προσθέσω το έτερον ήμισυ στην παράμετρο με το μέγεθος της παντόφλας που καραδοκεί και εάν μένεις σε μονοκατοικία η όχι ...
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
εκπληκτος, :) να γινει καταγραφη παραυτα να μετρηθουμε:)
και με τι σεταπια ακουμε πολυκαναλα με τα κοαλα μεσα η δικαναλα χωρις τα κοαλα :p
Εγώ που βλέπω κάτι τε
thva κλασικη μουσικη στο αβουσαιτ ακουμε, εγω ο dimis και η μαιμουμου αντε και δυο τρεις ακομα αν προστεθητε και εσεις ισως φτασουμε τους 10 :)
Εγώ βλέπω συνέχεια τέτοια....
Μήπως είμαι ο εντεκατος;;;
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πολύ σωστά αυτά που λες !
Απλά να προσθέσω το έτερον ήμισυ στην παράμετρο με το μέγεθος της παντόφλας που καραδοκεί και εάν μένεις σε μονοκατοικία η όχι ...
Επίσης αν διαθέτεις κι ελεύθερο υπνοδωμάτιο μετά κρεβατιού...Δεν κάνει να τα παραβλέπουμε αυτά... :laugh:

Πάνω σε όσα στο μεταξύ διατυπώθηκαν,επισημαίνεται ότι με ένα μονάχα στιβαρό τεμάχιο sub και υπό κατάλληλη εγκατάσταση (βλέπουμε λ.χ. την τοποθέτηση του Thor's Hammer ανάμεσα στα κύρια ηχεία) μπορεί να επιτευχθεί ικανή και αρκετά ομαλοποιημένη απόκριση,πλην όμως σε περιορισμένη ζώνη εντός του δωματίου.Εφόσον κιόλας το sub δεν έχει σφραγισμένη καμπίνα αλλά κάποια διάταξη ενίσχυσης χαμηλών,θα θέλαμε επίσης η τελευταία να συντονιζόταν σε ύψος κατώτερο από την αποκαλούμενη συχνότητα αποκοπής του δωματίου.Εδώ όμως υπάρχει η εξής υποσημείωση :
Δεν συνιστάται η τοποθέτηση σε δωμάτια με συχνότητα αποκοπής κατά πολύ ανώτερη - δηλαδή αρκετά μικρών διαστάσεων - σε σχέση με την εν λόγω συχνότητα συντονισμού...

Γενικώς τα μεγάλα σε όγκο δωμάτια (>150 κυβικών μέτρων) χρειάζονται πολύ στιβαρά sub σε πλήθος τεμαχίων για την επαρκή και ομαλή φόρτισή τους στη ζώνη των χαμηλών.Επίπρόσθετη συνθήκη τα ηλεκτρομηχανικά τους στοιχεία να συντονίζονταν σε υποηχητική ζώνη,ούτως ώστε υπό τα συνήθη αμιγώς μουσικά σήματα η συμπεριφορά τους να παραμένει απολύτως γραμμική...Κατά κανόνα χρησιμοποιούμε τεμάχια με σαφώς ανώτερες προδιαγραφές από τις στάθμες που θα κρίναμε οι ίδιοι απαραίτητες,κατά τρόπον ώστε να μη ζορίζονταν αυτά στις συνηθισμένες μας στάθμες ακρόασης,πιάνοντας κιόλας απαραμόρφωτα διάφορες παροδικές κορυφώσεις στην απαιτούμενη από αυτά ενέργεια.

Σε μικρότερα τώρα δωμάτια θα ωφελούσε σε κάθε περίπτωση ανώτερο πλήθος sub κατά προτίιμηση μικρότερων διαστάσεων προκειμένου να βολεύονταν εκείνα στο χώρο και οπωσδήποτε - σύμφωνα με τις δοκιμές που έχω ο ίδιος κάνει - με αρχιτεκτονική σφραγισμένης καμπίνας.

Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να επιλέγουμε μονάδες sub των οποίων τα στοιχεία (μεγάφωνα-καμπίνα-διάταξη ενίσχυσης χαμηλών) να έχουν συναφή ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά με τα αντίστοιχα στοιχεία των δορυφόρων-κύριων ηχείων.Εάν κάτι τέτοιο φαίνεται αδύνατον,τότε είτε προμηθευόμαστε ομόσταυλες με τα κύρια ηχεία μονάδες,είτε τεμάχια ανεξάρτητων sub για τα οποία θα ήμασταν βέβαιοι ότι η αποσβεστική τους συμπεριφορά θα ήταν γρήγορη αν όχι...ακόμα γρηγορότερη από εκείνη των δορυφόρων.Αυτό το τελευταίο λ.χ. θα μπορούσε να σταθεί στην πλειοψηφία δορυφόρων με bass reflex,όπου η φραγή σε αυτή τη διάταξη μαζί με απαραίτητο κροσάρισμα ώστε ν'απαλλαγεί ο δορυφόρος από το φόρτο διαχείρισης κατώτατων χαμηλών θα εξισορροπούσε κατά κανόνα την κατάσταση...
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top