ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σαν κεντρική ιδέα καλά τα λες, αλλά έτσι πως ειναι το σαλόνι του, και δεν αλλάζει, η αποσταση ακροασης είναι πάνω απο 3,5m, κοντά 4. Παει το kii
Θελεις άλλο καρδιοειδές ;)
Κολλάς στη λεπτομέρεια, αν και το κάλυψα. Είπα πως μειώνει την απόσταση ακρόασης, τοποθετώντας πιο μακριά από τον τοίχο το ηχείο, και ταυτόχρονα πλησιάζει την πολυθρόνα, να μην είναι κολλημένη πίσω, πράγμα που έτσι κι αλλιώς είναι λάθος.

Βέβαια, με τις βάσεις τους τα kii, έχουν άλλες δυνατότητες απόστασης ακρόασης, διότι κροσσάρρονται υψηλότερα. ;)

Φυσικά δεν δυσανασχετεί καθόλου ο γράφων αν υποθέσουμε πως το καρδιοειδες που θα επέλεγα για το χώρο του τζιο θα ήταν από την me, ώστε να τηρεί επακριβώς τις αναγκαίες ή επιθυμητές αποστάσεις ακρόασης, με τη βούλα που λένε. :)

Ωστόσο, μέχρι τώρα δεν κάνω τίποτε άλλο, παρά να εκθέτω τα προβλήματα ακοής του χιουμαν σπίσις, και πως αυτά επηρεάζουν τις αποφάσεις του.

Μένει να δούμε σε βάθος μέχρι που φτάνουν τα προβλήματα της ακοής, ώστε κάνοντας τρόπον τινά ένα ριβερς εντζινίρινγκ στο πρόβλημα, να μας παρουσιαστεί αυθόρμητα η λύση.
Γιατι με τον καρδιοειδη λοβο συμμετεχει λιγοτερο ο χωρος;
Ακριβώς, αυτό συμβαίνει.

Δεν παρουσιάζει οπίσθια ακτινοβολία, οπότε δεν υπάρχουν αλληλεπιδράσεις από τον τοίχο πίσω από τα ηχεία, ο οποίος ευθύνεται για τις μεγαλύτερες ακυρωσάρες που θα έχεις στο χώρο σου, και τα μεγαλύτερα μπουμπουνητά, παν αυτά, ξέχνα τα, είναι σα να έχεις εντοιχισμένα ηχεία, που ακτινοβολούν ήχο μόνο προς τα εμπρός.

Όλα τα υπόλοιπα ηχεία, παίζουν από πίσω κανονικά και με το νόμο, η καμπίνα δεν αποτελεί φραγμό για την οπίσθια ακτινοβολία των μεγαφώνων, και πάντα μιλάμε κυρίως για το γουφερ, και τον κακό χαμό που γίνεται στο πεδίο δράσης αυτού του μεγαφώνου.
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Από χθες το βράδυ που ήρθε ο Κώστας εδώ σε μένα και αφού καταναλώσαμε μισή μπουκάλα ουΐσκυ και συζητούσαμε για ηχεία, κάποια στιγμή μου έδειξε και μου περιέγραψε τις αρετές του Dynaudio LYD48.
Τι το ήθελες ρε Κώστα!
Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό, το ψάχνω, το βλέπω και το ξαναβλέπω και μ΄αρέσει όλο και πιο πολύ.
Είναι και φτηνά, προσιτά τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να πουλήσεις νεφρό.
Θέλω 3 απ΄αυτά, για κύρια και κεντρικό.
Μέχρι λότο θα πάω να παίξω.
Ρε σε τι μπελά μ΄έβαλες.
Καλά ήμουν με τα B&W ευτυχισμένος.
Άλλη φορά μόνο σόδα.

Δεν είναι πανέμορφο ρε παιδιά;
dynaudio lyd48.jpg


Υ.Γ.
Κώστα μέτρα το κενό στις πόρτες σου, ακόμη δεν μου είπες απόσταση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κοίτα, επειδή είσαι φίλος, θα σου επιτρέψω να πάρεις 3 τέτοια ηχεία για αρχή.
Βέβαια, αργότερα, θα σε υποχρεωσω να πάρεις κι άλλα.
Ας πούμε 2 ηχεία να παίρνεις σε κάθε μεγάλη γιορτή, όταν έχουμε διακοπές, Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι.

Μέχρι να αλλαχτούν όλα.

Σιγά σιγά, δε βιάζει.

Νομίζω πως θα το δούμε και σε κάποιο σεταπ του μπουτχια.
Νομίζω πως το έχει εντοιχισει.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Κοίτα, επειδή είσαι φίλος, θα σου επιτρέψω να πάρεις 3 τέτοια ηχεία για αρχή.
Βέβαια, αργότερα, θα σε υποχρεώσω να πάρεις κι άλλα.
Αν πάρω τα τρία βασικά, σιγά μην πάρω κι άλλα μετά.
Και δεν παίρνω κανέναν λαμπάτο ενισχυτή καλύτερα;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κοίτα, επειδή είσαι φίλος, θα σου επιτρέψω να πάρεις 3 τέτοια ηχεία για αρχή.
Βέβαια, αργότερα, θα σε υποχρεωσω να πάρεις κι άλλα.
Ας πούμε 2 ηχεία να παίρνεις σε κάθε μεγάλη γιορτή, όταν έχουμε διακοπές, Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι.

Μέχρι να αλλαχτούν όλα.

Σιγά σιγά, δε βιάζει.

Νομίζω πως θα το δούμε και σε κάποιο σεταπ του μπουτχια.
Νομίζω πως το έχει εντοιχισει.
Δεν έχω LYD48 αλλά ΒΜ15α...Θα προτιμούσα δορυφόρους που θα λειτουργούσαν χωρίς δικό τους ενσωματωμένο firmware...Είδα κι έπαθα που λέει ο λόγος ν'απαλλαγώ απ'όσες λυχνιακές υλοποιήσεις πέρασαν από τα χέρια μου,δεν σκοπεύω να περάσω άλλα ιδιοσυγκρασιακά σύνδρομα από ηχειακές μονάδες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Προσπαθείς να εξηγήσεις ανώτερα μαθηματικά σε αυτούς που προσποιούνται (ή και όχι) ότι δεν ξέρουν απλή γραμμική άλγεβρα;
Που να πει και οτι με dsp (οχι δηλαδη μονο μεταδοση πληροφοριας αλλα και επεξαργσια) δινει διαταγη το DNA για παραγωγη πρωτεινων στο κυτταρο. (κατι τρις συνδυασμοι οσο ολα τα particles σε ολο το συμπαν). Κατι θα ξερει το DNA. Dsp good ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...

Ακριβώς, αυτό συμβαίνει.

Δεν παρουσιάζει οπίσθια ακτινοβολία, οπότε δεν υπάρχουν αλληλεπιδράσεις από τον τοίχο πίσω από τα ηχεία, ο οποίος ευθύνεται για τις μεγαλύτερες ακυρωσάρες που θα έχεις στο χώρο σου, και τα μεγαλύτερα μπουμπουνητά, παν αυτά, ξέχνα τα, είναι σα να έχεις εντοιχισμένα ηχεία, που ακτινοβολούν ήχο μόνο προς τα εμπρός.

Όλα τα υπόλοιπα ηχεία, παίζουν από πίσω κανονικά και με το νόμο, η καμπίνα δεν αποτελεί φραγμό για την οπίσθια ακτινοβολία των μεγαφώνων, και πάντα μιλάμε κυρίως για το γουφερ, και τον κακό χαμό που γίνεται στο πεδίο δράσης αυτού του μεγαφώνου.
Δύο μικρές παρατηρήσεις :

- Η επεξεργασία του σήματος από το DSP των Kii Three χωρίς τις υποβαθύφωνες βάσεις τους έχει ορίσει το καρδιοειδές μοτίβο να ξεκινά από ύψος 80 Hz...Εάν λοιπόν δεδομένος χρήστης έχει τα Kii Three νέτα-σκέτα,τότε χρειάζεται να τα τοποθετήσει σε αποστάσεις από το οπίσθιο προς εκείνα τοίχωμα τέτοιες,ώστε η προβλεπόμενη θεμελιώδης συνιστώσα ακύρωσης από SBIR να προέκυπτε σε συχνότητα ανώτερη των 80 Hz...Σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαζόταν πρόσθετες υποβαθύφωνες μονάδες εγκατεστημένες σε διαφορετικές θέσεις,κατά τρόπον ώστε ν'ανατασσόταν η ακύρωση από τους δορυφόρους...

- Έστω και υπό καρδιοειδές μοτίβο πολικής απόκρισης υφιστάμενο από την πρώτη οκτάβα,δεν αποφεύγονται ανάλογες ακυρώσεις SBIR συναρτώμενες με την τοποθεσία του ακροατή και τις αποστάσεις του από τοιχωματικά όρια... Εξακολουθεί επομένως να ισχύει η ανάγκη για πρόσθετες υποβαθύφωνες μονάδες, κ.ο.κ. :wink:

Δική μου πρόταση : Bang & Olufsen Beolab 90...Θα ξεπεραστούν,όταν βεβαίως κυκλοφορήσουν τα...κατοστάρια για την αντίστοιχη επέτειο.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ταθελειοκολαρακοσσσσου :p
-
View attachment 180760


- ηχεία αναφοράς
- με υγρές μεσαίες
- ό κάθε ήχος , όπως τα φωνητικά , το ρεφρέν , το πιάνο , η κιθάρα , το μπάσο , ακόμη και οι ήχοι του κοινού , τοποθετούνται σε δυό λέξεις , καθηλωτικός ήχος .

-
Υγρές μεσαίες;
Αφυγραντήρα τώρα
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς σε πολυκάναλο;

Ναι,τα έχω δει με Beolab 50 σε ρόλο περιφερικών ηχείων.
Υπόψιν ότι όλ'αυτά τα μοντέλα είναι συμβατά με το πρωτόκολλο WiSA πάνω στην ασύρματη μεταφορά σήματος...
Οπότε μπορείς να οραματιστείς μέχρι και...ακαλωδίωτο πολυκαναλικό setup με τον κατάλληλο διαμεσολαβητή...
 
Last edited:





Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
χωρίς δικό τους ενσωματωμένο firmware
δεν σκοπεύω να περάσω άλλα ιδιοσυγκρασιακά σύνδρομα από ηχειακές μονάδες
Και η λατρεία για τα 18ς...?

Και στο ταβάνι ανάποδα;
Γιατί όχι? Δεν ήταν μόδα τα ανάποδα χριστουγεννιάτικα δέντρα πριν καμιά 20ριά χρόνια? :lolsign:
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Υγρές μεσαίες;
Αφυγραντήρα τώρα
- #11
......Σεεεέ πρόλαβε άλλος , ....ή είστε στερεο φωνικό με τον α μπεεε σεεε ντεεέ ;
:party:


* με δοση χιούμοr , παρακαλώ .

-
παρ όλα αυτά ξέρω την αγάπη του Κώστα για τα συγκεκριμένα ηχεία και είπα να τον πειράξω .
Μου φτάνει που ό ίδιος το κατάλαβε .

-
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top