Ηλιακοί θερμοσίφωνες


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
μιας και ειμαι πλεον σε αναζητηση για ηλιακο με χωρητικοτητα 160-200Lt διπλης ενεργειας και με βαση τα σημερινα δεδομενα αναμεσα σε Maltezo και calpak ?
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Απάντηση: Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Προτίμησε εταιρία που δίνει την περισσότερη εγγύηση.
Δε διαφωνώ αλλά προσέξτε τα ψιλά γράμματα τα οποία εγώ τα είδα μετά την αγορά. Στο site που τον αγόρασα έλεγε 10ετή εγγύηση, αυτό που δεν έλεγε είναι ότι για να την έχεις σε ισχύ πρέπει να σε επισκέπτεται το συνεργαζόμενο service της εταιρείας κάθε δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή 50 ευρώ (με ΦΠΑ) η επίσκεψη ρουτίνας. Αναφέρομαι σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αλλά μπορεί αντίστοιχες παγίδες να παίζουν και στους ηλιακούς.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πριν από 27 - 28 χρόνια έβαλα στο σπίτι έναν Stiebel Eltron που ήταν ο καλύτερος τότε.
Ήταν και ο πιο ακριβός, αλλά τότε είχα άνεση και τον πλήρωσα και τον πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Δεν έπαθε ποτέ τίποτα, σε μπόϊλερ, συλλέκτες κ.λ.π.
Άλλαξα μια φορά την ηλεκτρική αντίσταση που κάηκε και 4 φορές τα ανόδια που υποτίθεται ότι τα αλλάζουμε κάθε χρόνο!!
Κανένας όμως δεν τα αλλάζει κάθε χρόνο, αλλά όποτε θυμηθούμε, έτσι κι εγώ.
Δεν έχει τζάμια στους συλλέκτες, αλλά κυρτά πολυκαρβονικά φύλλα που απέδειξαν την τεράστια ανθεκτικότητά τους.

stiebel.jpg


Η απόδοσή του είναι άψογη, διότι και με λίγο ήλιο έχω πολύ ζεστό νερό.
Έχω μάθει καλά ότι σε μερικά πράγματα το φτηνό τελικά βγαίνει ακριβό.
Ο ηλιακός είναι ένα πράγμα που δεν πρέπει να μας παρουσιάζει βλάβες και επισκευές, ειδικά όταν η τοποθέτησή του είναι δύσκολη, όπως σε επικλινείς κεραμοσκεπές.
Γι΄αυτό παίρνουμε καλής ποιότητας κι ας είναι ακριβός.
Μια φορά πρέπει να μπει στην θέση του και να λειτουργεί απρόσκοπτα χωρίς να μας ταλαιπωρεί.
Δεν ξέρω σήμερα ποιος είναι ο καλύτερος, υπάρχουν πολλές μάρκες, αλλά η αγορά πρέπει να είναι με βάση την ποιότητα κατασκευής κι ας κοστίζει.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
σχετικα ειναι ολα αυτα
με εναν τριφασικο ταχυθερμαντηρα θα σου κοστιζει το ζεστο νερο χρησης 50-80 ευρω το χρονο.
ποτε θα κανει αποσβεση ο ηλιακος;
στην 15ετια υπο την προυποθεση οτι δε θα παθει τιποτα μεχρι τοτε.
 

K

kimon

Guest
Γειά σας παιδιά!Πριν από 22 χρόνια έβαλα Καλπάκ κλειστού κυκλώματος.Λόγω αμέλειας έχει μείνει χωρίς καμμιά συντήρηση,αλλά και χωρίς βλάβες μέχρι τώρα (μάλλον είμαι τυχερός).Πέρισυ όμως το καλοκαίρι χτίστηκε το διπλανό οικόπεδο και με ξεπέρασε κατά ενάμισυ όροφο (συν το κουβούκλιο του κλιμακοστασίου) προς νότο και νοτιοδυτικά.Συνεργούντος δε και του περίεργου εφετεινού χειμώνα,κατά το τετράμηνο Νοεμβρίου-Φεβρουαρίου ο ηλιακός θέρμαινε το νερό συνεχώς με ρεύμα.Ως πρόσφορη λύση σκέφτομαι την εν σειρά σύνδεση ταχυθερμαντήρα για τις δύσκολες μέρες.Είμαστε μια πενταμελής οικογένεια,το ρεύμα του σπιτιού μονοφασικό,ο λέβητας 125 λίτρα (κάπως μικρός).Τί προτείνετε;
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Ο ηλιακός είναι ένα πράγμα που δεν πρέπει να μας παρουσιάζει βλάβες και επισκευές, ειδικά όταν η τοποθέτησή του είναι δύσκολη, όπως σε επικλινείς κεραμοσκεπές.
Γι΄αυτό παίρνουμε καλής ποιότητας κι ας είναι ακριβός.
Μια φορά πρέπει να μπει στην θέση του και να λειτουργεί απρόσκοπτα χωρίς να μας ταλαιπωρεί.
Δεν ξέρω σήμερα ποιος είναι ο καλύτερος, υπάρχουν πολλές μάρκες, αλλά η αγορά πρέπει να είναι με βάση την ποιότητα κατασκευής κι ας κοστίζει.
Στην ιδια κατευθυνση ειμαι και εγω Μιχαλη οπως στα A/C δεν κοιταξα την ποιο συμφερουσα απο θεμα τιμης προσφορα αλλα την εταιρεια και την αξιοπιστια της.

σιγουρα στην κατηγορια των 600-800€ υπαρχουν πολλες εταιρειες, ομως στην ανωτερη κατηγορια παιζουν μονοι τους οι Maltezos & Calpak.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
με μονοφασικο ρευμα δεν μπορεις να ζεστανεις αρκετο νερο απο θερμοκρασια δικτυου το χειμωνα (που ειναι κοντα στους 10 βαθμους)
μπορεις να ελπιζεις λιγο αν τον συνδεσεις στη σειρα με τον ηλιακο ωστε να ερχεται πιο ζεστο το νερο προς θερμανση.
6η 7 kW θελεις (δεν υπαρχει μεγαλυτερος) siemens η αντιστοιχο.
το καλοκαιρι καλο εινα να τον παρακαμπτεις ομως.
 


K

kimon

Guest
με μονοφασικο ρευμα δεν μπορεις να ζεστανεις αρκετο νερο απο θερμοκρασια δικτυου το χειμωνα (που ειναι κοντα στους 10 βαθμους)
μπορεις να ελπιζεις λιγο αν τον συνδεσεις στη σειρα με τον ηλιακο ωστε να ερχεται πιο ζεστο το νερο προς θερμανση.
6η 7 kW θελεις (δεν υπαρχει μεγαλυτερος) siemens η αντιστοιχο.
το καλοκαιρι καλο εινα να τον παρακαμπτεις ομως.
1)Δεν μπορεί δηλαδή να κάνει κάποιος μπάνιο το πρωί τον χειμώνα;(μόνο με τον ταχυθερμαντήρα).
2)Για την παράκαμψη,υποθέτω,πρέπει να υπάρχει εύκολη πρόσβαση;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
1) μπορεις να κανεις με χαμηλοτερη παροχη αν ζεσταινει νερο δικτυου ,που ομως με ενα καλο "τηλεφωνο" ντουσιερας δεν ειναι απαραιτητα ανεπαρκες , υπαρχουν μερικα που για λογους οικονομιας προσφερουν ευχαριστη αισθηση με χαμηλη παροχη.
αν παρει απο το χλιαρο νερο του ηλιακου (που ειναι σιγουρα 5-10 βαθμους πανω απο το δικτυο ) θα εχεις μεγαλυτερη παροχη.
αν σκεφτεις οτι οι λεβητες αεριου που εχουν παροχη ζεστου νερου χρησης δεν ειναι ποτε κατω απο 20kw μπορεις να φανταστεις οτι θα χρειαστεις ενα μεγαλο μερος αυτου αρα με 6 η 7 kw κανεις μεγαλες παραδοχες.

2) θεωρωντας οτι ο ταχυθερμαντηρας θα μπει η στο μπανιο η στην κουζινα σε εμφανες σημειο (λογω μεγεθους) η εστω προσβασιμο , η παρακαμψη του θα ειναι ενα διακοπτακι στην εισοδο του νερου που θα στελνει το νερο κατευθειαν στην εξοδο αρα πολυ απλο και ευκολο.
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
δυνατός δείχνει και 15 χρόνια εγγύηση.
ο χαλκός θεωρητικά θα βγάλει περισσότερα χρόνια από τον ανοξείδωτο χάλυβα, απλά για ηλιακό θα προτιμούσα να δώσω λεφτά σε ελληνικό προϊόν που είναι γενικά εξίσου καλής ποιότητας
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969
Ελληνικός είναι και το εργοστάσιο είναι στο Σχηματάρι.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Λοιπον ξερω πλεον, δυο περιπτωσεις χαλκινων χαιλαντερ και οι δυο στην 5ετια τρυπησαν(εκει να ακουσετε τους ιδιοκτητες και τους διαλογους με την εταιρια ....)τελοςπαντων μεσα στην εγγυηση αλλαχτηκαν ,δεν εχω νεωτερα εκτοτε..
Δεν ξερω καμια περιπτωση υαλου με σωστη συντηρηση να εχει παθει κατι προ ~20ετιας στο καζανι παντα που ειναι και η αχιλλειος τους...
Μαθηματικα ξερετε βαλτετα κατω τι συμφερει...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
......τον έχω 32 χρόνια ( 1990 ) .
10 βαθμούς έξω ....και έχω ζεστό νεράκι .
πάρε μια τιμή και από αυτούς .....συγνώμη αλλά 1800e δεν θα τους τα έδινα με τίποτα .
-
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top