Ηλιοβασιλέματα !!.

V

VIDEOMIX

Guest
Μοutoulos, σπουδαία η προσπάθεια και η αποτύπωση. Πιστεύω μάλιστα οτι εαν εκτυπώσεις σε σωστό εργαστήριο, θα είναι οι φώτος αυτές απο τις ποιό όμορφες στο άλμπουμ διακοπών σου και θα "πέφτει" αμέσως το μάτι του κάθενός που θα του δείχνεις το άλμπουμ, επάνω τους. 8)
Νά'σαι καλά και προσωπικά, ευχαριστώ που μου έδειξες (και εμένα) τις φωτογραφίες αυτές.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Εξαιρετικά. Ορίστε και μερικές από τις δικές μου. Γενικά δε με ξετρελαίνει το ηλιοβασίλεμα ως θέμα φωτογράφησης, αλλά μέσα στις χιλιάδες φωτογραφίες μου, υπάρχουν και τέτοιες :mrgreen: :

I give you λοιπόν, Τήλος, Βερσαλλίες, και Λουτράκι κατά σειρά:


: : : : : :
 


Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Οι οποίες είναι φωτογραφημένες με αναλογική μηχανή, και σκαναρισμένες μετά. Αηδία δηλαδή. :lol:

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να σκανάρω τα αρνητικά τους, όπως και άλλες αξιόλογες φωτογραφίες που έχω μόνο σε φιλμ.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341


Ηλιοβασίλεμα με μπουρίνι, στην Περαία.
Η φωτογραφία δεν είναι καθόλου καλά τραβηγμένη και το ξέρω, έχει βγει με κινητό που το άρπαξα χωρίς ούτε ρυθμίσεις ούτε τίποτα, ίσα για να προλάβω την εντυπωσιακή στιγμή.
 





Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Το κοινό χαρακτηριστικό που βλέπω στις ωραίες φωτό των Δευκαλίωνα και preve είναι ότι ο ήλιος ΔΕΝ παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο και αυτό είναι ίσως το μυστικό.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Έχω 2 φωτογραφίες με την αρραβωνιαστικιά μου στην Μύκονο πρίν απο αρκετά χρόνια, που θα νομίζετε οτι τις έχω τραβήξει σε studio με φόντο υψηλής ποιότητος. Απίστευτες αποχρώσεις.
Όμως πρέπει να τις σκανάρω. :?
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Το κοινό χαρακτηριστικό που βλέπω στις ωραίες φωτό των Δευκαλίωνα και preve είναι ότι ο ήλιος ΔΕΝ παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο και αυτό είναι ίσως το μυστικό.
'Οντως.
Χρησιμοποιεί στοιχεία που ισορροπούν το ..."άδειο" κάδρο ενός ηλιοβασιλέματος.

Παιχνιδιάρικο ηλιοβασίλεμα.

 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Π.χ. στις φωτό από τη Μύκονο, τη διαφορά κάνουν τα αρμυρίκια σε πρώτο πλάνο, ή η βαρκούλα με τα απόνερα και η καμινάδα. Χωρίς αυτά οι φωτό θα ήταν μία από τα ίδια.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Εξαιρετικός ουρανός στην πρώτη από τις δύο Αθηναϊκές
Σε ευχαριστώ Δευκαλίωνα.
Έχω την τύχη να έχω ευλογημένη θέα. :oops: :)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Π.χ. στις φωτό από τη Μύκονο, τη διαφορά κάνουν τα αρμυρίκια σε πρώτο πλάνο, ή η βαρκούλα με τα απόνερα και η καμινάδα. Χωρίς αυτά οι φωτό θα ήταν μία από τα ίδια.
Φαντάσου Rdoherty ότι έγω την θεωρώ λάθος (συνειδητά το διέπραξα).
Το "ντουβάρι" στα δεξιά σηκώνει πολλή κουβέντα.
"Τουμπάρει" όλη την φωτογραφία.
Το "σώζει" οτι βρίσκεται στα δεξιά (χμμμμ) και ότι έχει στην κορυφή αυτό το τόσο γνώριμο Κυκλαδίτικο
δομικό στοιχείο.
Ευτυχώς βοηθά (πολύ) σαν εξισσοροπιστικό στοιχείο το βαρύ κόκκινο χρώμα και αυτή η υποψία το βαρκάκι.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Διαφωνώ, βρισκω το ντουβάρι εξαιρετικό σαν ιδέα, ακριβώς χάρη στα τρία κερατάκια. Τα αρμυρίκια αντίθετα θα μπορούσαν να είναι πιο "έξω".
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Διαφωνώ, βρισκω το ντουβάρι εξαιρετικό σαν ιδέα, ακριβώς χάρη στα τρία κερατάκια. Τα αρμυρίκια αντίθετα θα μπορούσαν να είναι πιο "έξω".
Αχχχ.... την εποχή των αρμυρικίων.....ήταν η εποχή της φωτογραφικής μου αθωότητας! :p


_________________________________________________

Είπανε στον βλάχο να χ.... και αυτός ξ..... :p :p :p

Άνδρος.

 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Η "Άνδρος" είναι η καλύτερη, με αρχιτεκτονική απλότητα. Αν μπορούσες να είχες χωρέσει και όλο το μπροστινό νησάκι ...
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Η "Άνδρος" είναι η καλύτερη, με αρχιτεκτονική απλότητα. Αν μπορούσες να είχες χωρέσει και όλο το μπροστινό νησάκι ...
Σε ευχαριστώ Rdoherty. :)
Το καδράρισμα ξέρεις είναι η αχίλλειος πτέρνα των ψηφιακών compact.
Με τέτοια έχει τραβηχτεί αυτή.
Η οθόνη, σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι βλέπεις όλο το κάδρο....με την διαφορά ότι μαζί βλέπεις και το
περιβάλλον. Με αποτέλεσμα να μην μπορείς εύκολα να απομονώσεις σωστό "κάδρο" όπως ίσως ευκολότερα
να έκανες από το σκόπευτρο μιας SLR. (ή DSLR)
Την στιγμή του κλίκ δεν είχα σαφή όρια του κάδρου μου.
Το ανακάλυψα εκ των υστέρων :(


Δικαιολογίες θα μου πείς.
Δίκιο θα έχεις...θα σου πω. :p
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Τo καλό από την άλλη είναι ότι μπορείς (αν μπορείς) να ζουμάρεις πιο ανοιχτά και μετά να καδράρεις με το Photoshop :lol:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top