Ηχεία Αυτοκινήτου 6x9"

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τότε πως να πετύχει χαμηλές χωρίς sub κιόλας? επίσης θέλω να εξηγήσεις γιατί είμαι λάθος
ήδη πέτυχε.αν βαλει και ένα ενισχυτή μπροστά με μια διαιρούμενη είναι κομπλέ
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Έχω δύο Τουίτερ Jensen από κάτι μικρά διαιρούμενα που δεν χρησιμοποίησα ποτέ να τα δοκιμάσω μπροστά?

Επίσης βρήκα ένα μικρό Sony 4καναλο που χωράει πίσω από την πηγή πολύ άνετα αλλά δεν ξέρω αν έχει παραπάνω ισχύ από το pioneer
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
ήδη πέτυχε.αν βαλει και ένα ενισχυτή μπροστά με μια διαιρούμενη είναι κομπλέ
με 2 οβάλ? μακάρι...
Έχω δύο Τουίτερ Jensen από κάτι μικρά διαιρούμενα που δεν χρησιμοποίησα ποτέ να τα δοκιμάσω μπροστά?

Επίσης βρήκα ένα μικρό Sony 4καναλο που χωράει πίσω από την πηγή πολύ άνετα αλλά δεν ξέρω αν έχει παραπάνω ισχύ από το pioneer
μέτρησε τον, το πως θα σου πουν οι πτυχιούχοι μουσικοί‎ εδώ μέσα
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
το πως θα σου πουν οι πτυχιούχοι μουσικοί‎ εδώ μέσα
Είναι η 3η φορά που γράφεις παρόμοιο ειρωνικό σχόλιο.
Μην το συνεχίζεις σε παρακαλώ.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Είναι η 3η φορά που γράφεις παρόμοιο ειρωνικό σχόλιο.
Μην το συνεχίζεις σε παρακαλώ.
δηλ εμείς οι απλοί θνητοί να μην βοηθάμε; μόνο στους "γκουρού του sq" επιτρέπεται; άσχετο αν το σύστημά του ts δεν έχει καμία σχέση με το sq
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
τότε πως να πετύχει χαμηλές χωρίς sub κιόλας? επίσης θέλω να εξηγήσεις γιατί είμαι λάθος
Καμάρι μου εξηγήθηκε.
Τα οβαλ σχεδιάζονται για εταζερες
Δηλαδή free air.
Από αρχαιοτάτων χρόνων είναι η φθηνότερη λύση για μπάσο - όχι το βαθύ το χαμηλό που βγάζει ένα καλό sub ( γιατί υπάρχουν και sub του 100αρικου με καμπίνα που βγάζουν λιγότερο μπάσο).

Δεύτερον το ότι έχει μπουκάλα υγραερίου δε σημαίνει ότι πιανει όλο το χώρο .
Σημαίνει ότι έχει τέτοιο σχήμα που αν προσπαθήσεις να βάλεις κλασικό sub και καμπίνα (τα έτοιμα , όχι πολυεστερικό custom) δε θα χωρέσει τίποτα άλλο.

Ξέχασε τα τα 6.5αρια εταζερα
Δεν παίζουν με τίποτα.
Ούτε 8αρια - αν και εκεί μπορεί να βρεις free air , δύσκολα αλλά εφικτό.

Στις εταζερες παίζουν τα οβάλ και ανάλογα το χώρο κάνα ζευγαράκι 10"

Υπάρχουν και οβάλ midbass. Σκέτα χωρίς tweeter
Η πρόταση να μη συνδέσει το tweeter πίσω είναι μια λύση να χρησιμοποιήσεις το woofer μόνο υπό την έννοια ότι έχεις βάλει lowpass φίλτρο.
Βέβαια αν βάλεις lowpass φίλτρο τότε το tweeter πρακτικά δεν παίζει αλλά διευκολύνεις τον ενισχυτή να βλέπει πιο βολική εμπέδηση
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
με 2 οβάλ? μακάρι...

μέτρησε τον, το πως θα σου πουν οι πτυχιούχοι μουσικοί‎ εδώ μέσα
που θα βρει ο άνθρωπος παλμογράφο;

αντισταση τόσο μεγάλη;
Καμάρι μου εξηγήθηκε.
Τα οβαλ σχεδιάζονται για εταζερες
Δηλαδή free air.
Από αρχαιοτάτων χρόνων είναι η φθηνότερη λύση για μπάσο - όχι το βαθύ το χαμηλό που βγάζει ένα καλό sub ( γιατί υπάρχουν και sub του 100αρικου με καμπίνα που βγάζουν λιγότερο μπάσο).

Δεύτερον το ότι έχει μπουκάλα υγραερίου δε σημαίνει ότι πιανει όλο το χώρο .
Σημαίνει ότι έχει τέτοιο σχήμα που αν προσπαθήσεις να βάλεις κλασικό sub και καμπίνα (τα έτοιμα , όχι πολυεστερικό custom) δε θα χωρέσει τίποτα άλλο.

Ξέχασε τα τα 6.5αρια εταζερα
Δεν παίζουν με τίποτα.
Ούτε 8αρια - αν και εκεί μπορεί να βρεις free air , δύσκολα αλλά εφικτό.

Στις εταζερες παίζουν τα οβάλ και ανάλογα το χώρο κάνα ζευγαράκι 10"

Υπάρχουν και οβάλ midbass. Σκέτα χωρίς tweeter
Η πρόταση να μη συνδέσει το tweeter πίσω είναι μια λύση να χρησιμοποιήσεις το woofer μόνο υπό την έννοια ότι έχεις βάλει lowpass φίλτρο.
Βέβαια αν βάλεις lowpass φίλτρο τότε το tweeter πρακτικά δεν παίζει αλλά διευκολύνεις τον ενισχυτή να βλέπει πιο βολική εμπέδηση
τσάμπα τα γραφεις

συστοιχίες beyma και κόρνα με πυκνωτακι.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
που θα βρει ο άνθρωπος παλμογράφο;

αντισταση τόσο μεγάλη;


τσάμπα τα γραφεις

συστοιχίες beyma και κόρνα με πυκνωτακι.
Όχι και beyma μόνο 18sound στο 0.5Ω χωρίς κόρνες και λοιπά μλκς είναι για sqαδες αυτά
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Όχι και beyma μόνο 18sound στο 0.5Ω χωρίς κόρνες και λοιπά μλκς είναι για sqαδες αυτά
Χαλάρωσε λίγο και πρόσεχε τι γράφεις κι άσε τις μλκς όπως λες για αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Λοιπών απόψε το βράδυ που έδωσα λίγο στον δρόμο για το σπίτι διαπίστωσα πως ενώ μέχρι το 37 με 38 (40max) δεν υπάρχει ίχνος παραμόρφωσης στην πράξη το 20 με βία 25 είναι παραπάνω από αρκετό για να ακούσεις στο δρόμο οπότε έχω περιθώριο να πάρω αρκετό χαμηλό ακόμα για να αντισταθμίσω τις ακυρώσεις εν κινήσει σε βάρος του max spl !
Θα βάλω και τα Τουίτερ μπροστά αύριο να δω αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και θα επανέλθω!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Λοιπών απόψε το βράδυ που έδωσα λίγο στον δρόμο για το σπίτι διαπίστωσα πως ενώ μέχρι το 37 με 38 (40max) δεν υπάρχει ίχνος παραμόρφωσης στην πράξη το 20 με βία 25 είναι παραπάνω από αρκετό για να ακούσεις στο δρόμο οπότε έχω περιθώριο να πάρω αρκετό χαμηλό ακόμα για να αντισταθμίσω τις ακυρώσεις εν κινήσει σε βάρος του max spl !
Θα βάλω και τα Τουίτερ μπροστά αύριο να δω αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και θα επανέλθω!
σκοτώνουν τα jblια
 




n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ναι αλλά η κλίση είναι τελείως λάθος. Εκτός κι αν είσαι 1,35μ ύψος και βλέπεις μπροστά ανάμεσα από ταμπλό και τιμόνι.

(Αν ισχύει, να με συμπαθάς, χωρίς παρεξήγηση).
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ναι αλλά η κλίση είναι τελείως λάθος. Εκτός κι αν είσαι 1,35μ ύψος και βλέπεις μπροστά ανάμεσα από ταμπλό και τιμόνι.

(Αν ισχύει, να με συμπαθάς, χωρίς παρεξήγηση).
Μου ακούγονται τόσο υπέροχα που δεν έχω σκοπό να τα πειράξω!

Επιπλέον "εξαφανίζονται" εντελώς κατά την αναπαραγωγή που κατά τη γνώμη μου είναι το ιδανικό!

Μου κάνει εντύπωση που είτε στη θέση του οδηγού είτε του συνοδηγού δεν ακούγεται αυτό που είναι κοντά σου παραπάνω από το άλλο!

Απόλυτη ομοιογένεια!
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
WTF?
έχω δει παρμπιζ να ραγίζουν/ξεκολλάνε αλλά αυτό με ξεπερνά
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top