Ηχεία για γραφείο υπολογιστή

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
http://www.mh-audio.nl/PortLength.asp

Εδω υπολογιζουμε port length βασει λιτρων καμπινας.
Η καμπινα του κουτιου βασει των διαστασεων που εδωσες ειναι 4.035 λιτρα. Αν επιλεξεις port διαμετρου 3.5 εκατοστων (υπαρχει visaton) τοτε για συχνοτητα συντονισμου τα 90Ηz (που ειναι και το Fs του μεγαφωνου), το μηκος του σωληνα βγαινει 6.27 εκατοστα. Εαν αλλαξεις τη συχνοτητα συντονισμου προς χαμηλοτερα Hz, τοτε αναλογα αλλαζει και το μηκος του σωληνα.

Σε προηγουμενο μου post , αυτα που ανεφερα ηταν αποτελεσματα του calculator για τις τιμες της wharfedale, οχι αυτες που μετρησες εσυ. Οι διαστασεις της καμπινας δεν ειναι κατι που πρεπει να ειναι συγκεκριμμενο απαραιτητα, βρες διαστασεις που να βολευουν και ταυτοχρονα να βγάζουν τον ζητουμενο ογκο.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
http://www.mh-audio.nl/PortLength.asp

Εδω υπολογιζουμε port length βασει λιτρων καμπινας.
Η καμπινα του κουτιου βασει των διαστασεων που εδωσες ειναι 4.035 λιτρα. Αν επιλεξεις port διαμετρου 3.5 εκατοστων (υπαρχει visaton) τοτε για συχνοτητα συντονισμου τα 90Ηz (που ειναι και το Fs του μεγαφωνου), το μηκος του σωληνα βγαινει 6.27 εκατοστα. Εαν αλλαξεις τη συχνοτητα συντονισμου προς χαμηλοτερα Hz, τοτε αναλογα αλλαζει και το μηκος του σωληνα.

Σε προηγουμενο μου post , αυτα που ανεφερα ηταν αποτελεσματα του calculator για τις τιμες της wharfedale, οχι αυτες που μετρησες εσυ. Οι διαστασεις της καμπινας δεν ειναι κατι που πρεπει να ειναι συγκεκριμμενο απαραιτητα, βρες διαστασεις που να βολευουν και ταυτοχρονα να βγάζουν τον ζητουμενο ογκο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
Οπότε το 3,5 είναι στο δικό μου χέρι;Δηλαδή βρήκα σωλήνα 3,2 και 4.Βάζώ το 3.2 ;
Και κάτι άλλο συμαντικό,η απόσταση που πρέπει να έχει το μεγάφωνο από το τέλος του μεγαφώνου έχει κάποιο τύπο;
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Βαζεις στον calculator παραπανω διαμετρο σωληνα 3.2 εκατοστα και σου βγαζει το αντιστοιχο μηκος.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Κατάλαβα,και αν θέλω να κατέβει χαμηλότερα,βάζω την συχνότητα και μου βγάζει μεγαλύτερο μήκος.
Τώρα μου φαίνεται μικρό το 3,5.Υπάρχει κάποιο 5,5 ιντσες που να προτείνετε;Ίσως FR;
Έχει η Visatone αυτό ,αλλά είναι μεγάλο το 6,5 https://www.thomann.de/gb/visaton_bg_178_ohm.htm
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κατάλαβα,και αν θέλω να κατέβει χαμηλότερα,βάζω την συχνότητα και μου βγάζει μεγαλύτερο μήκος.
Τώρα μου φαίνεται μικρό το 3,5.Υπάρχει κάποιο 5,5 ιντσες που να προτείνετε;Ίσως FR;
Έχει η Visatone αυτό ,αλλά είναι μεγάλο το 6,5 https://www.thomann.de/gb/visaton_bg_178_ohm.htm
Ο ορθός συντονισμός καμπίνας-σωλήνα είναι ένας, άντε με απόκλιση πολύ λίγων Hz πάνω ή κάτω.
Δεν γίνεται να συντονίσεις όπου νομίζεις. Δεν δύναται το σύστημα μεγάφωνο-καμπίνα να το υποστηρίξει, ιδίως για χαμηλότερα.
Για υψηλότερη συχνότητα απλώς θα έχεις ένα <<φούσκωμα>> στην απόκριση όταν μιλάμε για λογική απόκλιση ή θα φτιάξεις ένα boom-box, όπως το αποκαλούν οι αυτοκινητάδες που κατεβαίνουν σε διαγωνισμούς στάθμης. Θα πάρεις δηλαδή έναν έντονο συντονισμό σε πολύ περιορισμένο εύρος συχνοτήτων.

Τα διαδικτυακά προγράμματα υπολογισμού διαστάσεων καμπίνας και σωλήνα είναι μια εύκολη-γρήγορη λύση, που όμως δεν λαμβάνει υπόψιν κάποιες παραμέτρους, όπως μονωτικά ή πως επηρεάζουν οι διαστάσεις τα στάσιμα ή τι βρώμα θα βγάλει ο σωλήνας συντονισμού.

Σε κάποιο άλλο θέμα είχα αναρτήσει τρεις συντονισμούς από ηχεία του εμπορίου καθόλου φτηνά.
Έναν κακό, έναν μέτριο και έναν σωστό.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Θα-μείνεις-στο-ράφι.158122/page-4

Τα στοιχεία που έχεις για το μεγάφωνο σου, μέτρηση και διαδικτύου, απέχουν αρκετά έως πολύ μεταξύ τους και αναγκαστικά θα πας με τον μέσο όρο αντίστοιχων κατασκευών.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Το συγκεκριμμενο calculator http://www.mh-audio.nl/ReflexBoxCalculator.asp ώς σεναριο βάσει των χαρακτηριστικών (official) του μεγαφωνου, βγαζει προτεινώμενη καμπίνα 3.72 λιτρων και με port διαμετρου 3.5 εκατοστων με μηκος στα 13.7 εκ. για συντονισμό στα 68 Ηz.

Οπότε αυτός είναι ο μέσος όρος;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οπότε αυτός είναι ο μέσος όρος;
Αυτός είναι βάσει των χαρακτηριστικών του μεγαφώνου που υπάρχουν στο διαδίκτυο και όχι βάσει αυτών που μέτρησες.
Αν ισχύουν αυτά που μέτρησες πας για μεγαλύτερη καμπίνα και διαφορετικό σωλήνα.
Προσωπικά θα την έκανα γύρω στα 6 λίτρα.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Αυτός είναι βάσει των χαρακτηριστικών του μεγαφώνου που υπάρχουν στο διαδίκτυο και όχι βάσει αυτών που μέτρησες.
Αν ισχύουν αυτά που μέτρησες πας για μεγαλύτερη καμπίνα και διαφορετικό σωλήνα.
Προσωπικά θα την έκανα γύρω στα 6 λίτρα.
Οκ πάω για 6 λίτρα. Πόσα hz να βάλω στο site για το μήκος της σωληνας;(3,2εκ είναι)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Διάμετρος του σωλήνα νοείται η εσωτερική πάντα.
Γύρω στα 75-80 αν ισχύει η μέτρηση που ανέφερες.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Διάμετρος του σωλήνα νοείται η εσωτερική πάντα.
Γύρω στα 75-80 αν ισχύει η μέτρηση που ανέφερες.
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, στις official μετρήσεις δίνει 68hz με μικρότερη καμπίνα, και με τις δικές μου μετρήσεις και περισσότερα λίτρα βγάζει 75-80;
[DOUBLEPOST=1536145634][/DOUBLEPOST]Βγάζει πολύ μεγάλο νούμερο σωλήνα με τα 80hz,9 εκ διαμέτρου, 43 εκατοστά σωλήνα...Μήπως κάτι δεν κάνω καλά;
Μήπως να το κάνω κλειστό κουτί;
[DOUBLEPOST=1536146004][/DOUBLEPOST]Μήπως να πάω σ'ένα 5,5 ιντσών που έχετε δοκιμάσει;Να μην το κανω άδικα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δίνεις σωλήνα πολύ μεγάλης διαμέτρου, γιαυτό βγάζει και μεγάλο μήκος.
Παραπάνω έγραψες για σωλήνα διαμέτρου 3,2 εκατοστά.

Μην μπερδεύεσαι. Το Vas είναι χαρακτηριστικό του μεγαφώνου και όχι λίτρα καμπίνας.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τελικά είχα μετρήσει την εξωτερική διάμετρο.
Έχω 2,8 εκ πλαστική και 2,3 χάρτινη.
Προς το παρόν τα έβαλα απλά στο 4 λιτρο κουτάκι χωρίς κόλα (ταινία), χωρίς γέμισμα και χωρίς port.
Απλά κλειστό και άδειο.
Δεδομένων των συνθηκών δεν παίζει άσχημα,δεν έχει βέβαια τελειώσει.
Θα γίνουν όλα τα παραπάνω και μετά θα φτιάξω ένα 5 λιτρο ή 5,5 λίτρα κουτί με καλύτερα ξύλα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Κουρδισε αυτο το κουτι των τεσσαρων λιτρων με ενα bass reflex, περιποιησου το και κλειστο. Δεν αξιζει να επενδυσεις περισσοτερο σε αυτο το μεγαφωνο, δεν θα παρεις κατι ουσιαστικοτερο. Κανε την κατασκευη, αποκομισε την εμπερια και αργοτερα μπορεις να φτιαξεις κατι με ποιοτικοτερες μοναδες που θα χει και νοημα να το πας πιο τεχνοκρατικα και σοβαρα.
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Οπα, ποση διαμετρο έχει το port ? Γενικα η διαμετρος ενος port πρεπει να ειναι τουλαχιστον ισχη με το 1/3 της διαμετρου του μεγαφωνου.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Έκανα την τρύπα για σωλήνα 2,3 εκ.
Είναι μικρή;Έχω άλλη μια στα 2.8 εκ.
Τα μεγάφωνα είναι 9 εκ από εκεί που αρχίζει η ανάρτηση.
Έτοιμα port που μπορώ να βρώ;
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Αυτό είναι κάπως κοντό.
Στο mh-audio ,για συντονισμό στα 71 ,με 3,5 εκ διάμετρο,θέλει μήκος 11,75εκ.
Για 80 hz ,μήκος 8,71 εκ.

Να ανοίξω περισσότερο για την 2,8 εκ ,που έχω μήκος;
Ή να αφήσω την 2,3.
Πάντως στο ένα τρίτο ,δλδ στα 3 εκ. δεν έχει ο Βενιέρης;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που βλέπω είναι πως η τρύπα του σωλήνα έχει γίνει στο άκρο της καμπίνας-κουτιού, πράγμα που δεν είναι και το καλύτερο.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια έτοιμη σωλήνα και πέφτει κοντή, κολλάς ένα επιπλέον κομμάτι από υδραυλική σωλήνα.
Διαφορετικά παίρνεις υδραυλική σωλήνα, την προσαρμόζεις ώστε να εφάπτεται στην καμπίνα, στρογγυλεύεις τα χειλάκια και βάφεις.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Αυτό που βλέπω είναι πως η τρύπα του σωλήνα έχει γίνει στο άκρο της καμπίνας-κουτιού, πράγμα που δεν είναι και το καλύτερο.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποια έτοιμη σωλήνα και πέφτει κοντή, κολλάς ένα επιπλέον κομμάτι από υδραυλική σωλήνα.
Διαφορετικά παίρνεις υδραυλική σωλήνα, την προσαρμόζεις ώστε να εφάπτεται στην καμπίνα, στρογγυλεύεις τα χειλάκια και βάφεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Για την διάμετρο τι λες να βάλω την 2.8 ή να βρώ 3 εκ.;

Αυτό το σκεφτόμουν και εγώ. Σε ποιο σημείο πρέπει να μπαίνει η οπή.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top