Ηχεία για γραφείο υπολογιστή

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Oπως ειπαμε και τηλεφωνικα Φωτη............ή περιπου 6 λιτρα κλειστο ή/και ριφλεξ(με ταπωμα του σωληνα κατα περιπτωση) και ο,τι βγει, και αν θες κατι καλυτερο πας σε κατι τετοιο με ενα ή δυο γουφερ απο κατω κλειστα.
http://www.sakurasystems.com/enkuu.html
Με πολυ ψαξιμο στο κρος (αν ειναι παθητικο) ομως.
Ναι όντως για εκεί πάω. Τώρα πειραματίζομαι με ένα κουτί, αν και τελικά καλύτερα να το χα φτιάξει από την αρχή στις διαστάσεις που ήθελα από την αρχή!Είναι 4.5 λίτρα τώρα το κουτί μου,με διάφορες τροποποιήσεις από εμένα.
Καλά αυτό το Sakura από τότε που μου το έδειξες το χω ερωτευτεί,οπτικά τουλάχιστον!
Απλά σκέφτομαι ήδη το επόμενο μεγάφωνο όταν το τελειώσω αυτό.Ενα για μεγαλύτερες διαστάσεις.
Το επόμενο να είναι ένα καλό!Για να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο σε near field προσέγγιση αν γίνεται.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Δεν πειραζει.......η αρχη ειναι.........μενεις λιγο με αυτο, το ακους αρκετα, βλεπεις τι λειπει οποτε πατας πιο σιγουρα για το επομενο.
Το επομενο απ' οτι καταλαβαινω θα πρεπει να ειναι 6,5 ή 8 ιντσες.
Οσο ανεβαίνεις σε ποιοτητα ομως ανεβαινουν και τα κοστολογια.
Α! και δεν ειμαι φαν των Lowther.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πολύ σωστά τα λες!Συμφωνώ!
Και μόλις πίνω την μπυρίτσα της παρηγοριάς και όχι της νίκης ,γιατί έγιναν λάθη στο κουτάκι με την μπάφλα.Ήθελα να το βιδώσω και εσωτερικά κάνοντας γωνία χωνί.
Δεν πειράζει πάω για το 6λ που λέγαμε από την αρχή, και το κουτάκι θα γίνει πειραματόζωο. Και θα αρχίσω από την μπάφλα αυτήν την φορά.
Πραγματικά ποιος πιστεύεται είναι ο καλύτερος τρόπος για το κόψημο του κύκλου και της γωνίας σε αυτόν;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα μεγάφωνο για σχεδίαση κλειστής καμπίνας;
Να μην είναι από χαρτί νομίζω.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Qts > 0.5 και γενικα οσο πιο μεγαλο προς το 1, αλλα δεν φτανει μονο αυτο.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Επιτέλους μετά από τόσο καιρό και ανάμεσα σε δουλειά και φαμίλια,τελείωσα το προτζεκτάκι μου.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος με το αποτέλεσμα!
Ο όγκος του είναι 5,264 λίτρα και ακούγεται πολύ πιο ωραία σε σχέση με τα 4 του προηγούμενου κουτιού!
Τώρα θα πειραματιστώ με το γέμισμά του.Όπως και με έναν Pioneer a400.Προς το παρών παίζουν πολύ ωραία και με τον t-amp.
 

Attachments


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Βλέπω δεν είμαι ο μόνος που βολεύεται αυτό το μοντέλο ποντικιού! :)
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Α. Και σε 2η θέαση, γιατί το γούφερ είναι τόσο πιο μέσα από τη μπάφλα; Αυτό δεν είναι τελείως λάθος;
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Κυριακή σήμερα, και είπα να ασχοληθώ λιγο με το γραφείο. Ορίστε καθαρό.

Και να ασχοληθώ λιγο και με το γέμισμά τους με ακρυλική βάτα.Γεμισα το ένα από τα δυο για να κάνω σύγκριση. Λοιπόν για αρχή το μπουκωσα τελείως ,όσο δεν πήγαινε. Δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα .Πώς λετε να τη βάλω; Σε κομμάτια στις πλευρές;
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Φιμωσες τη λειτουργία του br με το στουμπωμα, θέλει μόνο στα τοιχώματα και στην πλάτη, στα τοιχώματα ένα φύλλο μονοκόμματο να πιάσει τις 4 πλευρές... Στην πατουρα που βιδώνει το πίσω καπάκι βάλε λεπτή αφρώδες ταινία να στεγανοποιησει καλύτερα...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Φιμωσες τη λειτουργία του br με το στουμπωμα, θέλει μόνο στα τοιχώματα και στην πλάτη, στα τοιχώματα ένα φύλλο μονοκόμματο να πιάσει τις 4 πλευρές... Στην πατουρα που βιδώνει το πίσω καπάκι βάλε λεπτή αφρώδες ταινία να στεγανοποιησει καλύτερα...
Ευχαριστώ για την παρέμβαση!

Παίζει ωραία και χωρίς το br.
Με το 3.2 διάμετρο και 6.5 μήκος που έχω νομίζω ότι μπουμάρει όταν ανεβάζω την ένταση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Προφανώς έχεις λάθος συντονισμό μεγάφωνο-καμπίνα ως προς τον σωλήνα. Θέλεις μικρότερο μήκος.
Κανονικά, από τη στιγμή που τα στοιχεία του μεγαφώνου είναι άγνωστα, μόνο μετρώντας και τροποποιώντας γίνεται να έρθει σωστά ο σωλήνας.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Kανονικα θελει μετρησεις γενικοτερα,:thumbsdown:
Μπορει να παιζει ο χωρος,το μεγαφωνο να μην ειναι καταλληλο για br σχεδιαση,τα λιτρα να μην ειναι σωστα,ουτε οπως ειπε ο Πετρος η σωληνα...και πολλα άλλα μπορει...
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Ότι είπε ο Πέτρος φαγώνομαι και εγώ με τα ρούχα μου για παρόμοιο project αλλά το αφήνω όλο και πιο πίσω
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ήθελα κι εγώ να ταξιδέψω σε αυτά τα μονοπάτια, αλλά και σε άλλα, όπως μετατροπή παθητικών βιβλιοθήκης σε ενεργά με miniDSP και Class D, αλλά πήρα τα JBL και ησύχασα.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Προφανώς έχεις λάθος συντονισμό μεγάφωνο-καμπίνα ως προς τον σωλήνα. Θέλεις μικρότερο μήκος.
Κανονικά, από τη στιγμή που τα στοιχεία του μεγαφώνου είναι άγνωστα, μόνο μετρώντας και τροποποιώντας γίνεται να έρθει σωστά ο σωλήνας.
Ναι θέλει μικρότερο.Θα τα πάω πάλι για μέτρηση.Καλό θα ήταν να την κάνω και στον χώρο μου ε;
Τέλος πάντων θα ξαναπροσπαθήσω στο mh-audio.Σε στάθμες σπιτιού με μωρό ακούγονται πολύ ωραία!
Όποιοι τα άκουσαν εδώ στο σπίτι ενθουσιάστηκαν,δεν είναι του αθλήματος βέβαια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ναι θέλει μικρότερο.Θα τα πάω πάλι για μέτρηση.Καλό θα ήταν να την κάνω και στον χώρο μου ε;
Τέλος πάντων θα ξαναπροσπαθήσω στο mh-audio.
Δεν αλλάζει κάτι στην μέτρηση του ηχείου, στο που θα την κάνεις. Ούτως ή άλλως η μέτρηση της εξόδου του σωλήνα γίνεται σε πολύ κοντινή απόσταση και δεν επηρεάζεται από χώρο.

Από την στιγμή που δεν είσαι σίγουρος για τα χαρακτηριστικά της μονάδας μην το παιδεύεις με τα προγράμματα εξομοίωσης.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top