Ηχεία για γραφείο υπολογιστή

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Στο post #35 σου εξηγώ ποια πρέπει να είναι η σχέση μεταξύ διαμέτρου οπής και διαμέτρου μεγαφώνου. Εάν την λαβεις υποψην δεν τίθεται θέμα ερώτησης για το αν οι οπές 2.3 και 2.8 είναι κατάλληλες, πιο σαφές δε γίνεται, πεθαίνεις.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ναι τουλάχιστον στο 1/3 του μεγαφώνου.
Έλεγα μήπως έκανα καμία έκπτωση :O_o:
Ή τοποθεσία του port τώρα πάω στο ηχειο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Για την διάμετρο τι λες να βάλω την 2.8 ή να βρώ 3 εκ.;

Αυτό το σκεφτόμουν και εγώ. Σε ποιο σημείο πρέπει να μπαίνει η οπή.
Καλύτερα 3 εκατοστά, αλλά υπολόγισε πάντα και το μήκος αν χωράει.
Θα πρέπει να έχει περιθώριο από την πλάτη της καμπίνας τουλάχιστον 5 εκατοστά.

Η σωλήνα τοποθετείται στο σημείο με τα λιγότερα προβλήματα στον ήχο, κανονικά.
Αυτό βέβαια δεν το κάνουν ούτε οι εταιρίες, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Καλύτερα να μπει λίγο κάτω από το μεγάφωνο και όσο το δυνατόν κέντρο.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Οπα, ποση διαμετρο έχει το port ? Γενικα η διαμετρος ενος port πρεπει να ειναι τουλαχιστον ισχη με το 1/3 της διαμετρου του μεγαφωνου.
Ευχαριστώ για την παρατηρητικότητά σου!
Μου 'πε κάποιος να βάλω ένα σωλήνα χάρτινο ,μου τον έδωσε δηλαδή, γιατί παίζει καλύτερα,αλλά δεν διάβασα στο mh αυτό για το 1/3... Είμαι και παρορμητικός.
Διορθώθηκε άμεσα και αύριο θα πάρω την σωστή διάμετρο (3εκ) ή ενώνω δύο των 3,5 που πρότεινες.


Κάτι ακόμα τεχνικό ,ποιά η συσχέτιση Fb και F-3 .
Διαβάζω αυτά που λέει δίπλα το mh,αλλά δεν τα καταλαβαίνω ακριβώς.
Παρατήρησα ακόμα ότι αλλάζοντας το Vas ,αλλάζουν δραματικά τα παραπάνω.
 
Last edited:

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Ευχαριστώ για την παρατηρητικότητά σου!
Μου 'πε κάποιος να βάλω ένα σωλήνα χάρτινο ,μου τον έδωσε δηλαδή, γιατί παίζει καλύτερα,αλλά δεν διάβασα στο mh αυτό για το 1/3... Είμαι και παρορμητικός.
Διορθώθηκε άμεσα και αύριο θα πάρω την σωστή διάμετρο (3εκ) ή ενώνω δύο των 3,5 που πρότεινες.


Κάτι ακόμα τεχνικό ,ποιά η συσχέτιση Fb και F-3 .
Διαβάζω αυτά που λέει δίπλα το mh,αλλά δεν τα καταλαβαίνω ακριβώς.
Παρατήρησα ακόμα ότι αλλάζοντας το Vas ,αλλάζουν δραματικά τα παραπάνω.
Ο Τζακ Νικολσον καποια στιγμη ειχε πει οτι υπαρχουν τρεις τροποι να κανει καποιος τα πραγματα, ο σωστος τροπος, ο λαθος τροπος και ο δικος σου τροπος. Με τα αναλογα καθε φορα αποτελεσματα...

Δεν υπαρχει καποιος προφανης λογος που μια χαρτινη σωληνα να "παιζει" καλυτερα απο μια πλαστικη. Η σωληνα στην περιπτωση σου μπορει να εχει διαμετρο 3 εκατοστα και ανω. Χωρίς πλακα παντως, η πιο προσιτη σωληνα που μπορει να βρεθει σε οποιοδηποτε σπιτι ειναι το χαρτονενιο κυλινδρικο ρολλο του χαρτιου υγειας.

Το Vas ειναι χαρακτηριστικό του καθε μεγαφωνου, δεν το αλλαζουμε, δεν παιζουμε με αυτο παραμονο αν αλλαξουμε μεγαφωνο.

Το F-3 ειναι η συχνοτητα στην οποια η αποκριση στο κατω ακρο του φασματος εχει μειωθει κατα 3dB.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Έγιναν ενισχύσεις στο κουτί και θα γίνουν καινούργιες τρύπες,και σε λίγο πάω να πάρω το bass reflex από τον Βενιερη.Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι κοντά μου...

Τώρα γενικές γνώσεις.Μπορώ να συνδέσω παράλληλα πολλά fr μεγάφωνα;Ή χρήση του παθητικού ακτινοβολητή πώς γίνεται-υπολογίζεται;
Για την αποφυγή κρος διαλέγω να έχουν την ίδια ευαισθησία;
Γενικά πώς μπορώ να φτιάξω κάτι έξτρα για τα χαμηλά χωρίς κρος οβερ;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τώρα γενικές γνώσεις.Μπορώ να συνδέσω παράλληλα πολλά fr μεγάφωνα;Ή χρήση του παθητικού ακτινοβολητή πώς γίνεται-υπολογίζεται;
Για την αποφυγή κρος διαλέγω να έχουν την ίδια ευαισθησία;
Γενικά πώς μπορώ να φτιάξω κάτι έξτρα για τα χαμηλά χωρίς κρος οβερ;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Διάβασε ένα βιβλίο κατασκευής ηχείων.
Μεγάλο.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Αυτές δεν ειναι απαντήσεις που μπορούν να δωθούν σε φόρουμ εν είδει post. Δεν γίνοται έτσι απλά αυτά που λες και δεν είναι γενικές γνώσεις αλλά πολύ ειδικές. Θέλει κάποιο υπόβαθρο που προυποθέτει μελέτη , πολύ μελέτη για να γίνουν αρχικά αντιληπτές οι βασικές αρχές, και κατόπιν εμπειρία που έρχεται με τα χρόνια και την ενασχόληση θεωρητικά και πρακτικά.
 
Last edited:


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πάντως είναι λίγο περίεργο στο mh-audio στον υπολογισμό του port ζητάει μόνο την διάμετρο του σωλήνα. (στο 2ο πεδιο)
Δηλαδή ανεξαρτήτου μεγαφώνου μπορώ να πετύχω τις συχνότητες που θέλω, βάζοντας διαφορετικά λίτρα κουτιού και σωλήνα)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και βέβαια δεν μπορεί να γίνει αυτό. Στο εξήγησα και στο μήνυμα 25 του παρόντος θέματος...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Και βέβαια δεν μπορεί να γίνει αυτό. Στο εξήγησα και στο μήνυμα 25 του παρόντος θέματος...
Σωστά!Έλεγες στο πόστ "Τα στοιχεία που έχεις για το μεγάφωνο σου, μέτρηση και διαδικτύου, απέχουν αρκετά έως πολύ μεταξύ τους και αναγκαστικά θα πας με τον μέσο όρο αντίστοιχων κατασκευών."

Με τον μέσο όρο ενοούσες στα Hz και στα λίτρα;
Να πάρω τον μέσο όρο από την μέτρηση και αυτά που βρήκα στο ιντερνετ;
Ή να πάρω τον μέσο όρο από αντίστοιχα ηχεία;
Τώρα καταλαβαίνω την δυσκολία ενός μεγαφώνου που δεν έχω στοιχεία...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Και μιας και το 'φερε η κουβέντα,ποιό μεγάφωνο θεωρείται πραγματικά καλό για μια τέτοια περίπτωση;
FR κατά προτίμηση;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και μιας και το 'φερε η κουβέντα,ποιό μεγάφωνο θεωρείται πραγματικά καλό για μια τέτοια περίπτωση;
FR κατά προτίμηση;
Για εμένα αυτά μόνο με κάλυψαν, ιδίως ψηλά. Βέβαια με ανάλογο τίμημα.
Τα υπόλοιπα που έχω ακούσει από τραγωδίες μέχρι μετριότητες.
https://aer-loudspeakers.com/aer-breitbandchassis-bd/
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Χμ δύσκολο να τα ακούσει κάποιος αυτά και μάλλον ακόμα πιο δύσκολο να επενδύσει σε τέτοια σχεδίαση. Βέβαια αυτά είναι σχετικά στο χόμπυ!
Στην περίπτωσή μου που θέλω κάτι καλό για να συνεχίσω;Να έχω και νούμερα και να έχει και "μέλλον " η μονάδα μου;
Απ' ότι κατάλαβα δύσκολος ο δρόμος του fr.Χανω από τα άκρα. Εμένα γενικά με ενδιαφέρουν τα μεσαία και τα κοντρολαρισμένα άκρα.
Τα Jordan;Από Visaton;Fostex;
 



Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ναι τα χω δει καιρό τώρα, αλλά κάπως μου έχουν κάτσει σκληρά τα fostex.Ισως δεν ήταν καλά στρωμενα όταν είχα ακούσει.Ισως να μην μου αρέσουν τα wizzles αυτά που έχουν κάποια fr.
Τα Lowther απ'όσο θυμάμαι μου άρεσαν!
Για τα Jordan και τα Jensen τι γνώμη έχεις;
Και κάτι ακόμα για near field μήπως κάποια σχεδίαση που να παίζει προς τα πάνω και όχι απ ευθείας στο αυτί μου;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Oπως ειπαμε και τηλεφωνικα Φωτη............ή περιπου 6 λιτρα κλειστο ή/και ριφλεξ(με ταπωμα του σωληνα κατα περιπτωση) και ο,τι βγει, και αν θες κατι καλυτερο πας σε κατι τετοιο με ενα ή δυο γουφερ απο κατω κλειστα.
http://www.sakurasystems.com/enkuu.html
Με πολυ ψαξιμο στο κρος (αν ειναι παθητικο) ομως.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top