Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο





Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Πως σου ακουστηκε; πολύ χλιαρά από ποιότητα μέσω ερτ hd. Έβαλα λίγο και άκουσα από το 3ο πρόγραμμα μέσω internet radio και ήταν πολύ καλύτερα. Φαντάσου...
δεν εβαλα ραδιοφωνο, στο πολυκαναλο ηταν πολυ προς το κεντρικο ολα, δεν ηταν ασχημα αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο δε με χαλασε κιολας... δεν ειχα βεβαια πρωι πρωι το νου μου στην ποιοτητα αλλα στην ολη κατασταση
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:roflmao: 8-)
γιατι, ειδες κανεναν απο πανω, ανωτερω, ν ασχολειται με τα delays και τον πονο μας??
Εάν κρίνεις ότι κάποια θέματα δεν είναι ήδη τακτοποιημένα στο βαθμό που θα ήθελες,για ν'ασχοληθεί κάποιος με αυτά εξ αποστάσεως θα πρέπει εσύ ο ίδιος να εκτελείς λήψεις με REW - UMIK και να δημοσιευτούν παραστάσεις SPL - Spectrogram - group delay.Κατά τη γνώμη μου η αφετηρία πρέπει να γίνει με τα main ηχεία μόνα τους...Δεχόμενος ότι τα ζητήματα με τη γενική κλίση στην καμπύλη σε ύψη ανώτερα των 200 Hz είναι επιλυμένα χάρη στις επεμβάσεις των Ear & Dimi,μπορούμε να εστιάσουμε στην κατώτερη από αυτό το όριο ζώνη...Δηλαδή να γίνουν σε πρώτο στάδιο δύο swep με σήμα 20-200 Hz,το πρώτο με τα main μόνα τους και ανοικτά bass reflex,το δεύτερο με περιορισμένα - λ.χ σπογγώδη επένδυση τυλιγμένη στην εσωτερική πλευρά καθενός σωλήνα και όχι εντελώς σφραγισμένα - τα ανοίγματα br...Έτσι θα μπορούσε να διαπιστωθεί καταρχάς ποια είναι η συμβολή των bass reflex στα φαινόμενα group delay προτού καν να εμπλεκόταν η απόκριση από τα sub...
 






Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Εξαιρετικη! Πως σου ακουγεται σε σχεση με αλλες κοπές ή με tidal master?
δε το ακουσα ακομα, λενε πως ειναιοτι καλυτερο εως τωρα, θα δω και σε σχεση με τη μπομπινα.
Αλλα δεν ακουμε σε σχεση με tidal master γιατι εκει ακουμε dac κ γενικως αλλα πραγματα κ μηχανακια
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@Bhutia μια που σε βρήκα, έχεις μετρήσει spectrogram και group delay 30cm αριστερα/δεξιά/πάνω/κάτω της θέσης ακρόασης;
Στη δική μου ή του...JFK;;; :roflmao:
Έχω πάντως προβεί σε τέτοιες δοκιμές,και όχι αποκλειστικά με σταθεροποιημένο το μικρόφωνο ειδικά στα [L+R] sweeps,αφού έχουμε μεγάλα μεγέθη στα εμπλεκόμενα μήκη κύματος...Στα δικά μου τουλάχιστον setup παρατηρώ κάποιες διαφοροποιήσεις μεταξύ δεξιού και αριστερού καναλιού σε καθένα ζεύγος λήψεων,ενώ αυτές μικραίνουν αρκετά ανάμεσα σε λήψεις για το ίδιο κανάλι από τις εναλλακτικές τοποθεσίες.Λαμβάνω κυρίως υπ'όψιν την ανταπόκριση με τα επιμέρους κανάλια εκπέμποντα μαζί,καθότι με ενδιαφέρει ο τρόπος που θα συνεργάζονται μεταξύ τους για την εξουδετέρωση ιδιορρυθμών...Οι διαφοροποιήσεις σε αυτήν από τις εναλλακτικές θέσεις λήψης δεν είναι ικανές να μεταβάλουν τη βαρύτητα εκτίμησης ως προς το MLP.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στη δική μου ή του...JFK;;; :roflmao:
Άσε τον JFK. Δες την συνολική εικόνα.
Metric και οικογενειακό σαλόνι με fixed θέσεις subs δεν επιτρέπουν πολλά πολλά. Και εφόσον ο ιδιος δεν ασχολείται με ρυθμίσεις, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι με αυτόν τον εξοπλισμό.

Να σε δω ρε @Bhutia να ρυθμίζεις με την metric και κατα την διάρκεια του σεταρίσματος να αλλάζει απο μόνη της τα delays και να μην ξέρεις πότε έγινε αυτό, ποια μετρηση ισχύει και ποια δεν ισχύει :gotcha:

Και να μην ξεχνάμε πως οι μετρησεις δεν έγιναν στην MLP, αλλά ψηλότερα, μιας και ο καναπές ειναι ψηλός και ανακλαστικός.

Για σένα όμως ενδιαφέρομαι...για ανέβασε να δω τα GD να ανεβοκατεβαίνουν στις περιμετρικές θέσεις της MLP :biggrin:

Ή μηπως ακούς μουσική πάντα μόνος σου και απολύτως ακίνητος;

Πάρε μια βαθιά ανάσα και χαλάρωσε με το GD. Δεν μπορούν όλοι να πάρουν αγκαλιά τα σαμπς τους, ούτε να τα εχουν στην μέση του σαλονιού και να σκοντάφτουν.
Σημαντικές οι μετρήσεις στο πεδίο του χρόνου, αλλά εφοσον μιλάμε για σαλόνια και περισσότερους απο εναν ακροατές (οικογένεια-φίλοι, όχι καρέκλα εργασίας σε studio) μια καλή προσέγγιση και σχετική ομοιομορφία είναι υπεραρκετή εφοσον έχουμε καλό frequency response.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Άσε τον JFK. Δες την συνολική εικόνα.
Metric και οικογενειακό σαλόνι με fixed θέσεις subs δεν επιτρέπουν πολλά πολλά. Και εφόσον ο ιδιος δεν ασχολείται με ρυθμίσεις, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι με αυτόν τον εξοπλισμό.
Να σε δω ρε @Bhutia να ρυθμίζεις με την metric και κατα την διάρκεια του σεταρίσματος να αλλάζει απο μόνη της τα delays και να μην ξέρεις πότε έγινε αυτό, ποια μετρηση ισχύει και ποια δεν ισχύει :gotcha:
Και να μην ξεχνάμε πως οι μετρησεις δεν έγιναν στην MLP, αλλά ψηλότερα, μιας και ο καναπές ειναι ψηλός και ανακλαστικός.
Για σένα όμως ενδιαφέρομαι...για ανέβασε να δω τα GD να ανεβοκατεβαίνουν στις περιμετρικές θέσεις της MLP :biggrin:
Ή μηπως ακούς μουσική πάντα μόνος σου και απολύτως ακίνητος;
Πάρε μια βαθιά ανάσα και χαλάρωσε με το GD. Δεν μπορούν όλοι να πάρουν αγκαλιά τα σαμπς τους, ούτε να τα εχουν στην μέση του σαλονιού και να σκοντάφτουν.
Σημαντικές οι μετρήσεις στο πεδίο του χρόνου, αλλά εφοσον μιλάμε για σαλόνια και περισσότερους απο εναν ακροατές (οικογένεια-φίλοι, όχι καρέκλα εργασίας σε studio) μια καλή προσέγγιση και σχετική ομοιομορφία είναι υπεραρκετή εφοσον έχουμε καλό frequency response.
Δεν είμαι δα...headbanger ή καμηλοπάρδαλη να τινάζω κεφάλι σε ακτίνα τάξης 30 - 40 εκατοστών κατά τη διάρκεια ακροάσεων.Έχω όμως παρατηρήσει τουλάχιστον στα δικά μου setup πως όταν φέρω τη συμπεριφορά στο πεδίο του χρόνου εκεί που με ικανοποιεί επί του MLP,τότε η απόδοση των χαμηλών δεν με ενοχλεί καθώς μετακινούμαι για διάφορες δραστηριότητες εντός του χώρου και ακόμα περισσότερο δεν ενοχλεί με ανεπιθύμητη βαβούρα όταν πηγαίνω σε γειτονικούς χώρους...Άμα βρίσκομαι σε εξωτερικό χώρο θα έχω κιόλας αυξήσει περισσότερο τη στάθμη,με αποτέλεσμα η όποια πλημμελής αλληλεπίδραση main&sub με την ανταπόκριση από το χώρο ακρόασης να γινόταν τελείως εκνευριστική...

Οι δύστροποι γείτονες του JFK τουλάχιστον αποτρέπουν μεγάλες ανόδους στη συνεχόμενη στάθμη ακρόασης...Για τη δύστροπη metric δεν γίνεται να προβληματιστώ...

Θα κάνω ανέβασμα σαν αυτό που ζητάς,αλλά αφήνεται στη δική μου διακριτική ευχέρεια,αφού θα πρέπει πρώτα να παρθούν ανάσες...και από άλλους.:sneaky:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υπάρχει ένα απλό τεστ και για το ζήτημα που έχει αναφέρει ο JFK ως προς τον ενδεχόμενο εντοπισμό κάποιου από τα sub του καθώς ακούει τη μουσική να παίζει...
Εννοείται πως εδώ θα εφαρμοστεί υπό όρους ελαφρώς διαφοροποιημένους ως προς τους προβλεπόμενους... Διατίθενται δύο δοκιμαστικά αρχεία,ένα για το δεξί κι ένα για το αριστερό κανάλι...Όσο εκπέμπεται το σήμα σε καθένα από αυτά,κατέρχεται σταδιακά η συχνοτική ζώνη από τα sweep...Ανάμεσα στα διαδοχικά sweep ακούγεται η φωνή ενός εκφωνητή ν'ανακοινώνει τη ζώνη που παίζει σε καθένα στάδιο...Η φωνή θ΄ακούγεται σταθερά στο κέντρο της σκηνής μεταξύ των main ηχείων...

Καθώς ξεκινά η αναπαραγωγή λ.χ. για το αριστερό κανάλι από τα 200 Hz ,θα πρέπει ν'ακούμε τα πρώτα sweep προερχόμενα από το αριστερό main...Γύρω από το όριο των 80 Hz περίπου και παρακάτω θα πρέπει η εικονική πηγή για τον ήχο του sweep να φεύγει από το αριστερό ηχείο και να εντοπίζεται πλέον και αυτή στο κέντρο της σκηνής,χονδρικά στη βάση κάτω από το νοητό είδωλο του εκφωνητή...

Θεωρώντας δεδομένο ότι τα επιμέρους sub δεν θα είναι κροσαρισμένα σε συχνότητα ανώτερη των 80 Hz,όποτε εντοπίζεται η πηγή sweep σε ζώνες κατώτερες των 80 Hz να κλίνει προς κάποια πλευρά όπου θα υπάρχει εγκατεστημένο sub τότε γίνεται δεκτόν ότι υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες και την ακουστική αντίληψη του χρήστη σε αυτήν τη χωροταξία setup κάποια παράμετρος θα χρειαζόταν επανεξέταση...

Σε πιθανή απορία πώς θα εξεταζόταν εντοπισμός από πιθανή ολίσθηση delay σε sub που θα ήταν εξαρχής κεντρικά τοποθετημένο ως προς τα man ηχεία και μπροστά στη θέση ακρόασης,γίνεται μια απλή κίνηση : Μπορεί να μετακινηθεί το ύποπτο sub προσωρινά προς τη μια ή την άλλη πλευρά,κρατώντας όμως σταθερή την αρχική ακτίνα με κέντρο το MLP,ώστε να μη μεταβαλλόταν η αυθεντική σχέση delay ως προς τα main ηχεία.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top