Η ΕΕ απαγορεύει την πώληση 4K QD-OLED, OLED, QLED και όλες τις 8Κ TVs;



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
…..»Several years ago, the EU developed what it calls the Energy Efficiency Index, or EEI for short. In order to figure out what the energy efficiency of a display was, the commission looked at data from displays that were sold between 2012 and 2017.»….

…»When the EU decided to update these standards a few months ago, it not only increased the efficiency requirement — meaning HD and 4K TVs will have to consume less power than they do now — it also decided that it would copy and paste the power efficiency standard for 4K TVs to apply to both 8K and micro-LED TVs»….


8K TVs, by nature of how LCD panels function, consume considerably more power than 4K TVs.

…»
It’s not as if 8K TVs are treading just over the line, either. Many 8K TVs on the market blow past the limit by like 300%, so they are nowhere close to compliance. There’s no quick fix to this, either«….

…»This new standard needs to be reviewed and revised. But unfortunately, sources close to the commission responsible for this standard are reportedly not interested in revisiting their decision.»…


τα πράγματα είναι απλά :frown::geek:…τι δε καταλαβαίνουμε?:confused:

τα υπάρχοντα πάνελ 8k, δεν πιανουν τις υπάρχουσες προδιαγραφές EEI.
όποτε ή θα αλλάξουν οι προδιαγραφές ( που δε το βλέπω με τη σημερινή κατάσταση), ή θα αλλάξουν τεχνολογία πάνελ οι εταιρείες για να προσαρμοστούν στις προδιαγραφές ( δε γίνεται τώρα με τίποτα)

Αρα 8k , προς το παρόν, δε παίζει στην EU με τα ισχύοντα δεδομένα.
:geek:
Παραβλέπουμε πάντως ότι το EEI έχει βοηθήσει σημαντικά και την υιοθέτηση καλύτερων τεχνολογιών, τρανταχτό παράδειγμα οι ηλεκτρικές σκούπες, αλλά σε μικρότερο βαθμό και πολλές άλλες οικιακές συσκευές.
Αντίστοιχα, απο την γραφειοκρατία της ΕΕ μετράω στα θετικά και την σταδιακή υιοθέτηση κοινού προτύπου φορτιστή (USB-C), το οποίο έχει συνέργεια με προτυποποίηση και σε άλλες τεχνολογίες πχ DisplayPort.

Όπως είναι αυτή τη στιγμή ο κανονισμός για τις τηλεοράσεις είναι προβληματικός και θεωρώ εύλογο να αλλάξει σύντομα. Όμως καμιά φορά η γραφειοκρατία έχει και θετικά αποτελέσματα...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ακόμα δεν βαρεθήκατε να βγάζετε αχρείαστο καθετί νέο.
Πατιτούρα οι αντιδράσεις σας με 10 χρόνια πριν για το 4Κ.

Θα έρθει και το 8Κ, είτε το θέλετε είτε όχι.
Και θα το χαρούν όσοι θέλουν και μπορούν, κι ας κάτσουν όσο κοντά ή μακριά θέλουν. Με γεια τους και χαρά τους.
Πολλά χρόνια πριν εμφανιστεί το σήμα με αναλογίες 16:9 στην ελληνική τηλεόραση, εξαφανίστηκαν οι τηλεοράσεις 4:3 από την αγορά γιατί ήρθαν πρόωρα οι νέες 16:9. Οι περισσότεροι πέταξαν τις 4:3 και αγόρασαν αμέσως 16:9. Και δεν διόρθωναν ποτέ την αναλογία με το κουμπάκι. Έτσι έβλεπαν χοντρή ακόμα και την Αντζελίνα Τζολί. Και την μπάλα του μπάσκετ την έβλεπαν ...αμερικάνικου ποδόσφαιρου. Επί χρόνια. Αλλά "είχαν 16:9" και γέμιζε το μάτι! Αφού "θέλαν και μπορούσαν"! Με γειά τους με χαρά τους...

1666184962731.png
 


Μηνύματα
6.618
Reaction score
5.172
Ουυυυ, μακάρι να μπορέσω κάποια στιγμή.

Σιγά μη μου κακοπέσει μια 135άρα 8Κ.
Και τρόπο θα βρω να την περάσω από την πόρτα,
και υλικό θα βρω
και μια χαρά θα την απολαύσω. Μην ανησυχείτε καθόλου :)
 


Μηνύματα
6.618
Reaction score
5.172
Πολλά χρόνια πριν εμφανιστεί το σήμα με αναλογίες 16:9 στην ελληνική τηλεόραση...
Ποιος βλέπει ελληνική τηλεόραση. Για απαιτητικούς χρήστες μίλησα.
Εκτός κι αν είμαι σε λάθος φόρουμ.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ποιος βλέπει ελληνική τηλεόραση. Για απαιτητικούς χρήστες μίλησα.
Εκτός κι αν είμαι σε λάθος φόρουμ.
Οι απαιτητικοί χρήστες υπολογίζουν τα πάντα, άρα και τους φυσικούς περιορισμούς των αισθήσεων, οπότε δεν μασάνε αδιακρίτως ότι σερβίρεται. Οι λιγότερο απαιτητικοί ...φαντάζονται. Μπορεί να περνάνε και καλύτερα! ;)
 

Μηνύματα
6.618
Reaction score
5.172
Υπάρχουν και οι κακές πεθερές με την ατελείωτη γκρίνια για καθετί.

Υπάρχουν και οι έξυπνοι, που δεν τους πιάνει κορόιδο καμία νέα τάση της αγοράς και καμία τεχνολογική εξέλιξη.
 



Μηνύματα
12.381
Reaction score
14.584
Γιατί καλέ?
Πας για 8k?
Απαγορεύτηκαν λέμε.. :roflmao:
Α, μεγάλη ιστορία, που να στα λέω, ευτράπελα των Ελλήνων γιατρών. :D
Μετρήσαν αυξημένη πίεση πρίν δεκαετία και κάτι και στα δυο μάτια και με στέλνανε για οπτικά πεδία για γλαύκωμα μέχρι που βρήκα μόνος μου απο διάβασμα ότι απλώς έχω το μεγαλύτερο πάχος φακού και αυτήν την πίεση έπρεπε να έχω, γιατί αλλιώς δεν θα έβλεπα καθώς δεν θα είχε την πρέπουσα καμπυλότητα ο φακός χα χα και πήγα και το επιβεβαίωσα ύστερα σε φίλο οφθαλμίατρο με διδακτορικό στη Γερμανία. Μια άλλη φορά με βγάλανε με μισό νεφρό λόγω ούρων 24 ώρου μέχρι που πάλι πήγα μόνος μου και έκανα εξέταση με Στρόντιο (δε θυμάμαι) για την ροή ούρων στο Λαικό. Μέχρι να κλεισω το ραντεβού κόντεψα να πεθάνω απο αγωνία και μόνο. :D
Άλλη φορά θα σου πω για εξέταση πνευμόνων να πεθάνεις στο γέλιο. :D
 


Μηνύματα
12.381
Reaction score
14.584
Spinorama να κάνεις να δεις πως μετράει το σώμα σου και άσε τα πειράματα.
Spinθηρογράφημα ; για τους πνεύμονες είναι αυτό ή την καρδιά και τα αγγεία ; :D Κάτσε να βουλώσει πρώτα καμιά βαλβίδα >70 % χα χα
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτή η συζήτηση μου θύμισε ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού για εξέταση οπτικού πεδίου , πέρα απο ακουόγραμμα. :D
Έτοιμο έχω λινκ-΄΄δωράκι΄΄ για ένα βασικό τεστάρισμα ωχράς κηλιδας στο σπίτι...
 


Μηνύματα
12.381
Reaction score
14.584
Υπομονή, υπάρχουν και χειρότερα. Όλοι έχουν μπεί σε πρόγραμμα εξοικονόμησης, και κάνουν θυσίες, π.χ. από το CERN ζητήθηκε και θα κάνει εξοικονόμηση στην ενέργεια κατά 20 % απο τα 1.3 TWH το χρόνο μειώνοντας τα πειράματα της έρευνας για υπερσυμμετρία και θεωρία ενοποίησης, που έτσι και αλλιώς δεν οδηγούσαν πουθενά τόσες δεκαετίες. Τι θα κάνουμε τώρα ; :D
 


Μηνύματα
12.381
Reaction score
14.584
Εγω που έχω φωτοβολταϊκά στη στέγη , μπορώ να πάρω κάνα δυό?:tongue:
Όχι, αντιθέτως, τα φωτοβολταικά σου θα κατασχεθούν και θα σου ζητηθεί να παράξουν ρεύμα δωρεάν για το κύριο δίκτυο παροχής ενέργειας για να βοηθήσεις στις δύσκολες αυτές ώρες που περνάει ο υπόλοιπος κόσμος. :D Ευνοημένε χα χα. Πως κοιμάσαι τα βράδυα, ήθελα νάξερα ;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.386
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top