Η ΕΕ απαγορεύει την πώληση 4K QD-OLED, OLED, QLED και όλες τις 8Κ TVs;


Μηνύματα
84
Reaction score
5
Ρε παιδιά εγώ γιατί είχα την εντύπωση πως οι oled δεν καίνε όσο οι παλαιότερες.
Επίσης το ότι το 8k δεν έχει νόημα θα πω πως ίσως ισχύει σε οθόνες πολύ μικρές κατω των 50 ιντσών.
Για τις μεγαλύτερες 55 - 65 - 75 κοκ είμαι σίγουρος πως ανεξαρτήτως τι βλέπει το μάτι του καθενός θα υπάρχει διαφορά.

Δεν ξεχνάω πως το ίδιο επιχείρημα είχαν και οι οπαδοί των 1ων iphone με τα 165 ppi ότι το μάτι δεν μπορεί να δεί παραπάνω και είναι αρκετό και ακόμα και η κουτσή μαρία μπορεί σήμερα να αντιληφθεί την καθαρότητα και ανωτερότητα μιας οθόνης κινητού με ppi 300-350 και πάνω...

Προσωπικά τα pixel σε 75-77 4k τα βλέπω άνετα ενα προς ενα στον κωτσόβολο που κοιτάω τώρα απο αποσταση 1-2 μέτρα.
Ε σίγουρα δεν μου φαίνεται καλύτερη η προσλαμβάνουσα ποιότητα απο τα ίδια oled πάνελ στις 55" στην ίδια απόσταση απο άποψης clarity.
Και δεν έχω και κανά τρελά εκπαιδευμένο μάτι.
 
Last edited:


Μηνύματα
312
Reaction score
6
αφου το νερο μπηκε γιαυτους που τα βγαζουνε αυτα στο αυλακι και αφου εκπαιδευσανε τις μαζες κανονικα με το μπολι φαντασου τι ερχεται
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Οι αναθεωρημένοι κανονισμοί της ΕΕ βασικά απαγορεύουν τις πωλήσεις τηλεοράσεων 8K μαζί με ορισμένα μοντέλα 4K QD-OLED, OLED και QLED επίσης.





Μπορείς να παραθέσεις ένα Link από την σελίδα της EU (κατά προτίμηση τον ίδιο τον κανονισμό όπως ισχύει) που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα για να αποκτήσουμε ιδίαν αντίληψη; Καλό είναι να αποκτούμε ενημέρωση και να διαμορφώνουμε άποψη από τα πρωτογενή δεδομένα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Μπορείς να παραθέσεις ένα Link από την σελίδα της EU (κατά προτίμηση τον ίδιο τον κανονισμό όπως ισχύει) που να αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα για να αποκτήσουμε ιδίαν αντίληψη; Καλό είναι να αποκτούμε ενημέρωση και να διαμορφώνουμε άποψη από τα πρωτογενή δεδομένα
Νομίζω είναι αυτό. Υπάρχει μέσα στα links.
 

TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
Αυτό είναι παλιό, απ' ότι λέει η σελίδα αυτό είναι το πιο πρόσφατο:

Λέει ότι οι κανονισμοί δεν εφαρμόζονται -μεταξύ άλλων- σε professional και broadcast displays. Άρα υπάρχει παραθυράκι για την παραγωγή, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν περιορισμοί στην αγορά αυτών των κατηγοριών από ιδιώτες για οικιακή χρήση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
αφου το νερο μπηκε γιαυτους που τα βγαζουνε αυτα στο αυλακι και αφου εκπαιδευσανε τις μαζες κανονικα με το μπολι φαντασου τι ερχεται
το chip ξέχασες 666 και έτσι....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Ένα monitor SONY 32" των $5.000 - $10.000 - $20.000 είναι όντως επαγγελματικό.
Μια 4Κ ΤV 65" - 75" των $3.000 - $4.000 - $5.000 που την παίρνεις από πολυκατάστημα δεν είναι.
 







Μηνύματα
312
Reaction score
6
Τι είναι αυτό;
[/QUOTEεννοει οτι την εχει κανει κορνιζα
να ταν μόνο αυτό...
δυστηχως εχει χαθει η μπαλα ακομη δεν τους τελεσφωρησε η kraken τωρα μιλανε για παραλαγες της,γουσταρω ματσακι που θα παιξει και φέτος,τρομερη μπαλίτσα μιλαμε big farma και εντολοδοχοι τους
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
δυστηχως εχει χαθει η μπαλα ακομη δεν τους τελεσφωρησε η kraken τωρα μιλανε για παραλαγες της,γουσταρω ματσακι που θα παιξει και φέτος,τρομερη μπαλίτσα μιλαμε big farma και εντολοδοχοι τους
πριν συνεχίσετε διαβάστε παρακαλώ τον κανονισμό

ευχαριστώ

 



TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.227
Ένα monitor SONY 32" των $5.000 - $10.000 - $20.000 είναι όντως επαγγελματικό.
Μια 4Κ ΤV 65" - 75" των $3.000 - $4.000 - $5.000 που την παίρνεις από πολυκατάστημα δεν είναι.
Θα μπορούσε όμως να πωλείται η ίδια τιβι ως μόνιτορ, και να είχε τον δέκτη ως ξεχωριστό μηχάνημα, παρακάμπτοντας τον κανονισμό. Εξ' άλλου οι απαιτήσεις για δυνατότητα ISF calibration υπάρχουν σε όλες τις καλές τιβι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top