Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Το λοιπόν, κάναμε για άλλη μία φορά την υπέρβαση και ακολούθησα τις συμβουλές πολλών αλλά και έμπειρων μελών (όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο) και παραγγέλθηκαν 2xArendal 1961 Subwoofer 1S. Είναι το σωστό μέγεθος για να χωρέσουν και νομίζω θα με καλύψουν από στάθμες. Θεωρώ ότι μέσα στις επόμενες 15 ημέρες θα παραληφθούν και έτσι θα ήθελα να προετοιμάσω το χώρο για να τα υποδεχθούμε όπως τους αξίζει.
Τα ηχεία είναι B&W 802 Nautilus τα οποία "οδηγούνται" από έναν Devialet D400 (2x400/6Ohm). Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθούν 2 Sub κατευθείαν στον ενισχυτή με πολλαπλές δυνατότητες ρύθμισης από τον ίδιο τον ενισχυτή (παραθέτω εικόνα), πέραν των δυνατοτήτων παραμετροποίησης που έχουν ήδη τα Sub.
Παραθέτω επίσης και διάγραμμα του χώρου με διαστάσεις και τι υπάρχει μέσα. Ενδεχομένως στο μέλλον να υπάρξει δυνατότητα για κάποια ήπια φροντίδα του χώρου (μετράμε και βλέπουμε). Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί σε βάση έτσι ώστε να έχει χώρο από κάτω αν χρειαστεί να μπει κάποιο Sub.
Θα χρησιμοποιηθούν σε 2κάναλο σύστημα προς το παρόν και ενδεχομένως στο μέλλον να έχουμε ένα 5.2 κλπ για ταινίες ή multichannel μουσική
Το δύσκολο κομμάτι τώρα λόγω του χώρου (πρόκειται για καθιστικό και κουζίνα) είναι η τοποθέτηση των Sub ώστε να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Έχω σκεφτεί 3 πιθανές θέσεις και είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Σας παραθέτω εικόνες...
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
814
Reaction score
963
Το δύσκολο κομμάτι τώρα λόγω του χώρου (πρόκειται για καθιστικό και κουζίνα) είναι η τοποθέτηση των Sub ώστε να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Έχω σκεφτεί 3 πιθανές θέσεις και είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Σας παραθέτω εικόνες. Dimifoot γρήγορος...και αυτά με δυσκολία θα μπουν.
 

Attachments



Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μικρά είναι για τα ηχεία σου (και για τον χώρο). Πάρε ακόμα δυο τεμάχια και βάλτα απο πάνω.

Θα τα έβαζα στις γωνίες.
View attachment 227957
Μία από τις πρώτες επιλογές μου για την τοποθέτηση. Το από επάνω είναι μία πολύ καλή ιδέα/λύση για το μέλλον όταν έχει συνηθίσει το μάτι (και όχι μόνο το δικό μου;)) την αλλαγή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Να δω τι θα κάνεις με την χρονική ευθυγράμμιση.
Δεν βλέπω delay στον ενισχυτή σου για τα ηχεία.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Νομίζω έχει delay...
Αυτό είναι delay για τα σαμπ (preout), εσυ χρειάζεσαι το αντίθετο, για τα ηχεία.

Επειδή δεν το εχεις, θα βάλεις τα σαμπ να παίζουν την πρώτη οκταβα μόνο, όπου η χρονική ευθυγράμμιση δεν ειναι καθόλου αντιληπτή και η φασική ευθυγράμμιση ειναι αρκετή για να δώσει καλό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Αυτό είναι delay για τα σαμπ (preout), εσυ χρειάζεσαι το αντίθετο, για τα ηχεία.

Επειδή δεν το έχεις, θα βάλεις τα σαμπ να παίζουν την πρώτη οκταβα μόνο, όπου η χρονική ευθυγράμμιση δεν ειναι καθόλου αντιληπτή και η φασική ευθυγράμμιση ειναι αρκετή για να δώσει καλό αποτέλεσμα.
Θα το κοιτάξω αλλά αυτές είναι οι ρυθμίσεις που έχει για τα ηχεία(θέλει να τα ξαναδιαβάσω). Για το sub έχει αυτές (pic). Συγνώμη αλλά η αλήθεια είναι ότι τώρα τις κοιτάζω αυτές τις ρυθμίσεις γιατί δεν είχε χρειαστεί να τις ξαναδώ.
 

Attachments


Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Μεγειες! Παρακουθω το θέμα γιατί θα πάω και εγώ για δυο arendal σύντομα. Η όλη εμπειρία της παραγγελίας και της επαφής με την εταιρια πως ήταν;
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Μεγειες! Παρακουθω το θέμα γιατί θα πάω και εγώ για δυο arendal σύντομα. Η όλη εμπειρία της παραγγελίας και της επαφής με την εταιρια πως ήταν;
Σήμερα έγινε η παραγγελία και την μόνη εμπειρία που έχω είναι με το site οπότε περισσότερα τις επόμενες ημέρες...
 





Μηνύματα
814
Reaction score
963
H απάντηση της Arendal ήταν η αναμενόμενη..." You can of course place both subwoofers in the front left and right corners, or next to your main speakers. An even better option would be to place one subwoofer in the front left or right corner, and the 2nd behind the sofa/main listening position. This will give a smoother frequency response throughout the room, and give more even bass at all seats".
Να δούμε τώρα όταν έρθουν, με DHL Express καταφθάνουν, αν μπορώ να τα "φέρω" στα μέτρα του χώρου χωρίς πολλές θυσίες τύπου miniDSP/Dirac. Δεν θα με χαλάσει να πάω και εκεί αλλά να δω τι μπορεί να γίνε σε ένα χώρο που δεν είναι φροντισμένος ηχητικά.
Στο site τους αναφέρουν delay 8ms (3.44424cmx8ms=27.55392cm). Θα το ρυθμίσουμε και αυτό...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: σε ποιο πλανητη θα γινει η εγκατασταση;

Temperature
of air in °C​
Speed of sound
c in m/s​
Time per 1 m
Δ t in ms/m​
+40​
354.9​
2.818​
+35​
352.0​
2.840​
+30​
349.1​
2.864​
+25​
346.2​
2.888​
+20​
343.2​
2.912​
+15​
340.3​
2.937​
+10​
337.3​
2.963​
+5​
334.3​
2.990​
±0​
331.3​
3.017​
−5​
328.2​
3.044​
−10​
325.2​
3.073​
−15​
322.0​
3.103​
−20​
318.8​
3.134​
−25​
315.7​
3.165​
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα σαμπ, όταν βρίσκονται δίπλα σε ντουβάρια, θα πρέπει να ακουμπάνε στα ντουβάρια, να μην απέχουν από τους τοίχους.
Αρα, κολλητά στον τοίχο μπαίνουν.
Πάντα.
Βασικός κανονας.

Στη θέση σου θα έπαιρνα 4 σαμπ κι όχι 2.

Το πρώτο θα το έβαζα κέντρο κάτω από την τηλεόραση, κολλητά στον τοίχο.

Το δεύτερο πίσω από τον καναπέ, κολλητά στην πλάτη του καναπέ, πίσω από τη θέση ακρόασης.

Το 3ο και 4ο σαμπ, κολλητά στις εμπρός γωνίες.

Να και σε εικόνα

346726_735b0bf3beaa922e4d118c0d0fcee514~2.jpg


Οπότε για αρχή, βαλτα Α και Β.

Και πάρε 2 ακόμα.





ΥΓ.
Α, ξέχασα να σου πω:
Ντου γιου νόου minidsp?
Πάρε. Χθες.

ΥΓ2.
Άσε τον devialet να κόβει τα main με φίλτρο 4ης τάξης στους 80 κύκλους.
Αναλόγως μετρήσεων, πιθανώς στους 90 κύκλους.
Κάτω από 80 κύκλους, απαγορεύεται.
Νόμος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μια παρατήρηση όσον αφορά τη θέση των main:

Θα πρέπει να σε κοιτάνε φάτσα κάρτα, στην ευθεία στη θέση ακρόασης:

346726_735b0bf3beaa922e4d118c0d0fcee514~3.jpg



Δηλαδή, αν δε τα έχεις στρίψει, στριψτα γερά, να σε βλέπουν στα ίσια, ετσι:


346726_735b0bf3beaa922e4d118c0d0fcee514~4.jpg


Και δοκίμασε να τα στριψεις προς τα έσω λίγο ακόμα, λίγο περισσότερο, ώστε όπως κάθεσαι στην mlp να βλέπεις σύριζα την εξωτερική ακμή της καμπίνας.

Toe in το τιμημένο. Cross firing φορέβε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top