Η αγορά έγινε (2xArendal 1961 Subwoofer 1S)...που τα βάζουμε;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Εάν έχεις διάθεση για ..βάρη, θα πρότεινα μια δοκιμή υλοποίησης plane wave array, με τα 3 σαμπ αραδιασμένα μπροστά σου, στο κέντρο, στη σειρά, κολλητά μεταξύ τους εν αρχή, και με δοκιμές μικρών αποστάσεων μεταξύ τους εν συνεχεία.

Και τα 3 daisy chain, σε 1 έξοδο του mini dsp, με ενιαία ισοστάθμιση ως να ήταν 1 σαμπ, σα το μεγάλο της Genelec.

 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Υπάρχουν 2 version για την τοποθέτηση και υλοποίηση:
1)Τοποθέτηση του 3ου σε απόσταση ίση με με την απόσταση του εμπρός δεξιού sub (αυτό δοκιμάζεται τώρα). Με αρνητικό ότι δεν θα έχουν ίδια όμοια τοιχωματικά όρια.
2)Συμμετρικά τοποθετημένα τα 2 εμπρός.
 

Attachments

  • 7,6 KB Προβολές: 0
  • 7,7 KB Προβολές: 0

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.129
Περίμενα να τα αλλάξεις τα σαμπ με Neumann KH810 ή ΚΗ750.
Tι σε έκανε να συνεχίσεις με Arendal;
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Εάν έχεις διάθεση για ..βάρη, θα πρότεινα μια δοκιμή υλοποίησης plane wave array, με τα 3 σαμπ αραδιασμένα μπροστά σου, στο κέντρο, στη σειρά, κολλητά μεταξύ τους εν αρχή, και με δοκιμές μικρών αποστάσεων μεταξύ τους εν συνεχεία.

Και τα 3 daisy chain, σε 1 έξοδο του mini dsp, με ενιαία ισοστάθμιση ως να ήταν 1 σαμπ.
Το έχω σκεφτεί ως απλή array όπως επίσης και ως καρδιοειδή διάταξη όπου εκεί πάμε σε άλλη κατάστασηo_O. Η καρδιοειδής διάταξη δεν ξέρω αν μου δώσει τα πλεονεκτήματα λόγω απόστασης από τον πίσω τοίχο (1m είναι το μέγιστο που μπορώ να έχω πίσω από τa sub). Εκεί θα ήθελα την άποψή σας.
 

Attachments

Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ναι, έτσι είναι μια ωραία διάταξη για καρδιοειδες.

Το SPL για μένα είναι υπερβολικά πολύτιμο, θα το σκεφτόμουν μόνο σε υπερβολικό αριθμό σαμπ..

Έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου πως η διάταξη για καρδιοειδη λοβό, έχει απώλειες SPL, και είναι λογικό, καθώς το ένα σαμπ θα ακυρώνει την οπίσθια ακτινοβολία των άλλων 2, και τα 2 άλλα θα ακυρώνουν την πρόσθια ακτινοβολία του ενός. Δηλαδή, πρακτικά, θα έχεις 3 σαμπ με SPL ενός, τα δύο μεταξύ τους θα μηδενίζουν το κοντέρ.

Δοκιμή σε κανονική διάταξη array όμως, μπορεί να έχει αρκετό ενδιαφέρον, είτε οριζόντια είτε κατακόρυφα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το έχω σκεφτεί ως απλή array όπως επίσης και ως καρδιοειδή διάταξη όπου εκεί πάμε σε άλλη κατάστασηo_O. Η καρδιοειδής διάταξη δεν ξέρω αν μου δώσει τα πλεονεκτήματα λόγω απόστασης από τον πίσω τοίχο (1m είναι το μέγιστο που μπορώ να έχω πίσω από τa sub). Εκεί θα ήθελα την άποψή σας.
H ελάχιστη απόσταση είναι θεωρητικά 50 εκατοστόμετρα. Έχει επιδειχθεί στο νήμα με τα HS8 οριζοντιωμένο αντί κατακόρυφου array χωρίς απώλειες ενέργειας κι εκεί η ελάχιστη απόσταση ισχύει ως προς το οπίσθιο τεμάχιο sub. Η οριζοντιωμένη διάταξη θέλει όμως κατάλληλο περιθώριο - σε συνάρτηση με την κεντρική συχνότητα που θα έχει επιλεγεί για την καρδιοειδή εκπομπή - ανάμεσα σε οπίσθιο κι εμπρόσθιο τεμάχιο αλλά και διαφοροποιημένα delays ως προς τα main ηχεία αφού τα επιμέρους τεμάχια θα βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία στο οριζόντιο επίπεδο.
 

Μηνύματα
814
Reaction score
963
H ελάχιστη απόσταση είναι θεωρητικά 50 εκατοστόμετρα. Έχει επιδειχθεί στο νήμα με τα HS8 οριζοντιωμένο αντί κατακόρυφου array χωρίς απώλειες ενέργειας κι εκεί η ελάχιστη απόσταση ισχύει ως προς το οπίσθιο τεμάχιο sub. Η οριζοντιωμένη διάταξη θέλει όμως κατάλληλο περιθώριο - σε συνάρτηση με την κεντρική συχνότητα που θα έχει επιλεγεί για την καρδιοειδή εκπομπή - ανάμεσα σε οπίσθιο κι εμπρόσθιο τεμάχιο αλλά και διαφοροποιημένα delays ως προς τα main ηχεία αφού τα επιμέρους τεμάχια θα βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία στο οριζόντιο επίπεδο.
Εάν είναι παράλληλα με τα main; Εκεί λογικά θα χρειαστεί μόνο η αλλαγή φάσης του μεσαίου και ίσως το vol;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εάν είναι παράλληλα με τα main; Εκεί λογικά θα χρειαστεί μόνο η αλλαγή φάσης του μεσαίου και ίσως το vol;
Δεν αναφερόμουν σε κατακόρυφο array - όπου με τα μέλη καθενός σκέλους ευρισκόμενα στον ίδιο οριζόντιο τόπο η προσέγγιση στα delays από τα επιμέρους τεμάχια θα ήταν αποδεκτή - αλλά στο οριζοντιωμένο. Σε κατακόρυφο η REL κάνει ενσωμάτωση και...χωρίς ορισμό συγκεκριμένων delays , ακόμα και χωρίς υψιπερατό κροσάρισμα. Θα ήταν αφελές να της ζητούσαμε μήπως το έκανε...και χωρίς sub. :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
814
Reaction score
963
Δεν αναφερόμουν σε κατακόρυφο array αλλά στο οριζοντιωμένο. Σε κατακόρυφο η REL κάνει ενσωμάτωση και...χωρίς ορισμό συγκεκριμένων delays , ακόμα και χωρίς υψιπερατό κροσάρισμα. Θα ήταν αφελές να της ζητούσαμε μήπως το έκανε...και χωρίς sub. :roflmao:
...Delay κοινό αλλά αλλαγή στην ένταση και φάση.
 

Attachments

  • 8,8 KB Προβολές: 0

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο...Delay κοινό αλλά αλλαγή στην ένταση και φάση.
Άμα γινόταν έτσι όπως δείχνεις το κανάλι χαμηλών θα ήταν μονό με τη διέγερση του χώρου πιο ανισόρροπη σε σχέση με sub μοιρασμένα σε διαφορετικές τοποθεσίες και μη καρδιοειδές μοτίβο εκπομπής. Κύριο πλεονέκτημα των καρδιοειδών array είναι ο μετριασμός σε φαινόμενα SBIR, όχι η εξουδετέρωση ιδιορρυθμών σε δεδομένο χώρο...
Προσωπικά θα προτιμούσα περισσότερες της μίας και μη ταυτιζόμενες ακουστικά τοποθεσίες για πηγές χαμηλών εντός του χώρου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Με βάση τις διαθέσιμες θέσεις που έδειξες, προσωπικά εκτιμώ πως το καλύτερο αποτέλεσμα θα έρθει με αυτή τη διάταξη:

Screenshot_20230401-102220~2.png


Όπου τα 1,2 μπορούν να είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους σε σειρά (daisy chain).

Τη θέση για σαμπ στα αριστερά σου, θα την απέφευγα γιατί είναι μάλλον πολύ κοντά, και θα έχει κατεύθυνση, θα γέρνει αριστερά το μπάσο.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Σας ευχαριστώ πολύ. Αυτό γίνετε τώρα. Με το επιπλέον που αγοράστηκε περιπλέκουν περισσότερο τα πράγματα στο θέμα ενσωμάτωσης των sub με τα ηχεία. Ενδεχομένως ένα utility όπως το MSO να μου γλύτωνε κάποιο χρόνο.
Δεν το γνωριζω αυτο το utility, στην θεση σας ή θα εβαζα και τα 3 μπροστα και οχι το ενα κολητα στο αλλο ή θα εβαζα τα δυο μπροστα κατω απο τους δορυφορους σας και το ενα στο κεντρο του τοιχου πισω σας γυρω στα 50 cm απο αυτον αλλα θα του εβαζα delay τοσο οσο θα εκανε ο ηχος των μπροστα να χτυπησει στον τοιχο πισω σας και να ελθει στην θεση ακροασης αφαιροντας τον χρονο που κανει το πισω sub για να ελθει ο ηχος του στην θεση ακροασης. Ξεροντας την ταχυτητα του ηχου το υπολογιζετε ευκολα αυτο. Ετσι ο ηχος των ολων των subs θα φτανει ταυτοχρονα σε σας

Παρ' οτι τα χαμηλα δεν εχουν κατευθυντικοτητα καλο θα ειναι να ειναι ισομερως τοποθετημενα. Δεν εινα ευκολη η διαταξη πολλων subs σε εναν χωρο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τρία μπροστά, γωνία-γωνία και μέση. Ελπίζοντας πως τα δυο γωνιακά θα παίξουν συμμετρικά. Αν το δωμάτιο είναι συμμετρικό θα είσαι εντάξει. Άλλη επιλογή, το τρίτο πίσω στο κέντρο.

Αλλιώς χρειάζεσαι άλλο prepro.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το μήκος κύματος στα 20 hz είναι περίπου 17 μέτρα. Το λ/4 είναι περιπου 4.2 μέτρα οπότε θες τα σαμπ να βρίσκονται μεταξύ τους σε μικρότερη από αυτή την απόσταση συμμετρικά σε μια πλευρά του δωματίου για μέγιστο gain.
Μπορεί στη θεωρία να περνεις το μέγιστο gain μόνο αν κολλήσουν τα σαμπ αλλά στην πράξη τα σαμπ μου που έχουν μεταξύ τους απόσταση 2 μέτρα μετράνε ακριβώς 6db απάνω από ότι μετράνε μόνα τους.
Από τα 1 στα 2 sub το gain είναι πάρα πολύ για να μην το κάνεις. Από τα δύο πρέπει να πας στα τέσσερα για να πάρεις αλλα 6 db. Επομένως τα δύο θα τα έβαζα μπροστά συμμετρικά από μια εξοδο ως ένα σαμπ και το πίσω μόνο του στο σημείο που μετράει καλύτερα. Αν έβαζα και τέταρτο σαμπ θα το κολλαγα στο πίσω η πάλι συμμετρικά ως προς την πίσω πλευρά.
 



Μηνύματα
814
Reaction score
963
Με βάση τις διαθέσιμες θέσεις που έδειξες, προσωπικά εκτιμώ πως το καλύτερο αποτέλεσμα θα έρθει με αυτή τη διάταξη:

View attachment 286733

Όπου τα 1,2 μπορούν να είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους σε σειρά (daisy chain).

Τη θέση για σαμπ στα αριστερά σου, θα την απέφευγα γιατί είναι μάλλον πολύ κοντά, και θα έχει κατεύθυνση, θα γέρνει αριστερά το μπάσο.
Η θέση 1-2-3 δεν θα χρειαστεί ούτε τρομερό delay γιατί η διαφορά στην απόσταση είναι 10cm. Για να δούμε...
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top