Η αρρώστια του tuning

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει...
Ο "επαγγελματίας" είναι συνήθως κάποιος που δεν έχει και μεγάλη ιδέα για το αντικείμενο του με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε μόνοι μας τί χρειάζεται για να γίνει το πράγμα σωστά.
Δυστυχως δεν θα πρεπε να ειναι ετσι, αν κ τελικα ειναι σ αυτη τη χωρα της ημιμαθειας, του wannabe και των τελειως και μονιμων λανθασμενων επιλογων των πελατων αλλα και των επαγγελματιων, συνηθως λογω ελλειψης σωστης και αντικειμενικης πληροφορησης , συγκυριων, σου πα μου πες του πε ο μπατζανακης κλπ αλλα και συνηθειων μας, οικονομικων και μη, που διαιωνιζουν το ειδος.

Δεν γινεται να τα ξερουμε ολα και δεν το οφειλουμε αυτο.
Γι αυτο πληρωνουμε για να τα εχουμε και κυριως για τον χρονο, αν κ δεν το νιωθουμε ολοι, δε το καταλαβαινουμε. Σε παροχη κυριως , λες και ειναι αερας κοπανιστος. Οποτε μας βγαινει 2 και 3 φορες τα χρηματα, διοτι οπως λενε το φτηνο τελικα μας βγαινει πιο ακριβο, δε μπορουμε να τα ξερουμε ολα , αλλα η ημιμαθεια, το κομπλεξ , τα συμπλεγματα ανωτεροτητας και ο εγωισμος μας, δεν αφηνουν και πολλα περιθωρια.
Δεν πειραζει ομως, καλιο αργα παρα ποτε.

Δειτε τι κανουν και πως αντιμετωπιζουν σοβαροι, μεγαλοι, πετυχημενοι ανθρωποι τετοιες καταστασεις για να παραδειγματιστειτε.

;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει...
Ο "επαγγελματίας" είναι συνήθως κάποιος που δεν έχει και μεγάλη ιδέα για το αντικείμενο του με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε μόνοι μας τί χρειάζεται για να γίνει το πράγμα σωστά. Ότι μπορεί κανείς να φτιάξει όμορφα μόνος του είναι διπλή χαρά. Ακόμα θυμάμαι τις κατάρες από φίλο ο οποίος αν και ηλεκτρονικός, έδωσε ενισχυτή σε γνωστό αστέρα του χώρου για να το φτιάξει σωστά και μερακλιδικα. Όταν το άνοιξε είδε αυτό που φαντάζεστε. Αχούρι!
Για να υπάρξει σοβαρός επαγγελματίας σε ένα χώρο πρέπει να υπάρχει το οικονομικό έρεισμα. Πολλά χόμπι δεν δικαιολογούν την ύπαρξή του, λόγω του μικρού αριθμητικά κοινού τους και της δυνατότητας/θέλησης να ξοδέψει. Τότε, πράγματι, μπορεί να εμφανιστούν κάποιοι αυτοχρισμένοι "ειδικοί" που είδαν φως και μπήκαν.

Αλλά υπάρχει και μία άλλη ιδιαιτερότητα: Ο τελειομανής χομπίστας είναι το δυσκολότερο είδος πελάτη για τον εκάστοτε επαγγελματία. Επιμένει στην άποψή του μέχρι αγένειας, γίνεται φορτικός, απαιτεί ιδιαίτερη μεταχείριση, βιάζεται, ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος 100%. Και πολλές φορές ο χομπίστας αυτός αποφασίζει στο τέλος να ασχοληθεί μόνος του. Τον καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει από αυτό το ψυχοφθόρο "όνειρο" στο παρελθόν αλλά ευτυχώς απεξαρτήθηκα εγκαίρως. :)
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Ας συμφωνήσουμε στα βασικά... ο επαγγελματίας πρέπει να δίνει άμεση κι ολοκληρωτική λύση στα θέματα της ειδικότητας του κι όταν τελειώνει να μην μένουν τα μισά αφτιαχτα με τα καλώδια να κρέμονται ας πούμε και να σε στέλνει σ άλλη ειδικότητα δήθεν, αφού τα πάντα είναι σωστά κι αν δε δουλεύει τίποτα φταίει άλλος. Μετά να πληρωθεί όσο έχει ζητήσει κι εγώ θα είμαι ευτυχής.
Γιατί η εμπειρία μου με ειδικούς, μου έχει αποκαλύψει ότι αν δεν ξέρεις μόνος σου την έβαψες!
Και δεν είμαι τόσο περίεργος...

Οπωσδήποτε όμως κι ο πελάτης που τα ξέρει όλα είναι θέμα...μη σου τύχει γενικά κι αυτός.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Για να υπάρξει σοβαρός επαγγελματίας σε ένα χώρο πρέπει να υπάρχει το οικονομικό έρεισμα. Πολλά χόμπι δεν δικαιολογούν την ύπαρξή του, λόγω του μικρού αριθμητικά κοινού τους και της δυνατότητας/θέλησης να ξοδέψει. Τότε, πράγματι, μπορεί να εμφανιστούν κάποιοι αυτοχρισμένοι "ειδικοί" που είδαν φως και μπήκαν.

Αλλά υπάρχει και μία άλλη ιδιαιτερότητα: Ο τελειομανής χομπίστας είναι το δυσκολότερο είδος πελάτη για τον εκάστοτε επαγγελματία. Επιμένει στην άποψή του μέχρι αγένειας, γίνεται φορτικός, απαιτεί ιδιαίτερη μεταχείριση, βιάζεται, ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος 100%. Και πολλές φορές ο χομπίστας αυτός αποφασίζει στο τέλος να ασχοληθεί μόνος του. Τον καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει από αυτό το ψυχοφθόρο "όνειρο" στο παρελθόν αλλά ευτυχώς απεξαρτήθηκα εγκαίρως. :)
Δεν πολυσυμφωνώ. Επαγγελματίας ή μη πρέπει να έχει το "art" μέσα του, να μην είναι τσαπατσούλης, να μην "ξεπετάει" τις δουλειές που αναλαμβάνει, να μην κοιτάει κάθε project-εργασία ντυμένα με Ευρώ. Να ενημερώνεται, να δοκιμάζει, να είναι οργανωμένος, να του αρέσει το όμορφο και τακτοποιημένο, να έχει υπομονή, να έχει γνώσεις, να ακούει, να καταλαβαίνει και να λέει λίγα πράττοντας πολλά. Δεν λέω, ο χρόνος του πρέπει να πληρωθεί αλλά όχι αφαιρώντας το δέρμα του πελάτη!
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Δεν πολυσυμφωνώ. Επαγγελματίας ή μη πρέπει να έχει το "art" μέσα του, να μην είναι τσαπατσούλης, να μην "ξεπετάει" τις δουλειές που αναλαμβάνει, να μην κοιτάει κάθε project-εργασία ντυμένα με Ευρώ. Να ενημερώνεται, να δοκιμάζει, να είναι οργανωμένος, να ακούει, να καταλαβαίνει και να λέει λίγα πράττοντας πολλά. Δεν λέω, ο χρόνος του πρέπει να πληρωθεί αλλά όχι αφαιρώντας το δέρμα του πελάτη!
Φιλικά,
Γιάννης
Ναι!!!!!:drinks:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Δεν πολυσυμφωνώ. Επαγγελματίας ή μη πρέπει να έχει το "art" μέσα του, να μην είναι τσαπατσούλης, να μην "ξεπετάει" τις δουλειές που αναλαμβάνει, να μην κοιτάει κάθε project-εργασία ντυμένα με Ευρώ. Να ενημερώνεται, να δοκιμάζει, να είναι οργανωμένος, να του αρέσει το όμορφο και τακτοποιημένο, να έχει υπομονή, να έχει γνώσεις, να ακούει, να καταλαβαίνει και να λέει λίγα πράττοντας πολλά. Δεν λέω, ο χρόνος του πρέπει να πληρωθεί αλλά όχι αφαιρώντας το δέρμα του πελάτη!
Φιλικά,
Γιάννης
Μαζί σου. Απλά θέλω να επισημάνω ότι "κακοί" υπάρχουν και στις δύο πλευρές.

Υ.Γ. Όλα τα υπόλοιπα τα έγραψα επειδή είμαι κι εγώ τελειομανής (εκ γενετής), με αποτέλεσμα να μου βρωμάνε και να μου ξινίζουν σχεδόν όλα. Έχω όμως δεχτεί ότι δεν μπορώ να απαιτώ τελειότητα από αυτόν που δεν ξέρει τι είναι. ;)
Δεν τον κατηγορώ, τον προσπερνώ. Δεν είναι τυχαίο που λέμε ότι ευτυχισμένος μπορείς να είσαι μόνο αν ανήκεις στη μάζα.
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Θα σας διηγηθώ μια πραγματική ιστορία:
Πριν 5-6 χρόνια κάναμε έφοδο με τον @VLASSIS-S στο σπίτι του Β.
Είχαμε την πληροφορία ότι είχε παραλάβει ένα κοντέινερ υλικά για να φτιάξει το χώρο του από το Θωμά και πήγαμε να τσεκάρουμε8-)
Δεν θα αναφέρω τι είδαμε στην ξενάγηση που μας έκανε ο Β (προσωπικά δεδομένα)αλλά κάτι που μου έκανε εντύπωση και έχει σχέση με το παρών θέμα.
Είχε αγοράσει πρόσφατα ένα κλιματιστικό για οικιακή χρήση.Ενας νορμαλ καταναλωτής θα φώναζε ένα τεχνικό να του το τοποθετήσει.
Οχι ο Β,αγόρασε ακριβά εργαλεία που θα τα ζηλευε επαγγελματίας ψυκτικός για να το τοποθετήσει μόνος του:p
Προφανώς το κόστος των εργαλείων, πολλαπλάσιο από την αξία κλιματιστικού και τοποθέτησης και μάλλον δεν έχουν χρησιμοποιηθεί από τότε ή έχουν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα.
Ένα μανόμετρο δεν είναι εργαλείο καθημερινής χρήσης για
Καλες οι θεωρίες αλλά σε επόμενα ποσταρίσματα να έχετε υπόψη ότι στο DIY υπάρχει ο Β και οι υπόλοιποι;)
ΥΤ Ωραία ατάκα του @Mr Spock για τον μπαφο,να μπει στο ανάλογο θρεντ.
- στην έμπνευση ναι . . . όχι όμως στην παραγωγικότητα , αναβάλλεις τα πάντα
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
Ας μην μιλήσουμε για εργαλεία που αγοράστηκαν για μια χρήση και για μια μόνο φορά, θα βάλουμε τα κλάματα!
- εδώ στάθηκα τυχερός , μου χάρισαν το XTZ Room Analyzer , έκανα την δουλειά μου και το χάρισα σε άλλον . . . έκτοτε αλλάζει χέρια

- γιατί να μήν λειτουργούμε έτσι ;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Εννοείς να φτιάξουμε μια τράπεζα "ειδικών" εργαλείων και να τα χρησιμοποιεί όποιος τα χρειάζεται και μετά να τα επιστρέφει; Καλή ιδέα αλλά ποιος θα τηρήσει και εγγυηθεί την πειθαρχία; Λόγω ειδικότητας και ιδιατερότητας, αυτά είναι συνήθως ακριβά.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- προφανώς αυτό θα ξεκινήσει από μέλη παρεών που υπάρχει εμπιστοσύνη . . . γίνεται ήδη αυτό με από κοινού αγορές πλυντηρίων LP
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το tuning ειναι και λίγο DIY... Το DIY γίνεται κυρίως για τη χαρά της δημιουργίας, την αναζήτηση γνώσης κλπ κλπ και όχι σώνει και ντε από την πεποίθηση πως θα φτιάξουμε κάτι καλύτερα από τον ειδικό.
Εγώ να το δεχθώ πως ο ειδικός θα το ρυθμίσει καλύτερα το σύστημα μου (αφού είμαστε σε AV forum, επικεντρώνομαι σ' αυτό). Κάποιος που ψάχνει μόνο αυτό καλά θα κάνει να τον φωνάξει και μάλιστα πριν αγοράσει εξοπλισμό... Εγώ δε θα το κάνω, θα προτιμήσω αντί να πληρώσω τον ειδικό να αγοράσω εργαλεία και ας μην το καταφέρω τόσο καλά όσο αυτός. Πέρα από τη χαρά της δημιουργίας, τη γνώση που θα πάρω (έστω και λίγη) κλπ κλπ θα μου δώσει κάτι που δε θα το έχει όποιος φωνάξει τον ειδικό.... την αίσθηση ελευθερίας, που πηγάζει από το γεγονός πως όποτε θέλω θα τα σκαλίσω όλα από την αρχή, είτε επειδή θα εντάξω μια ακόμα συσκευή στο σύστημα, είτε επειδή άλλαξα θέση στα ηχεία, είτε επειδή άλλαξα δωμάτιο, είτε επειδή έτσι... Όποιος έχει φωνάξει τον ειδικό, δεν κουνάει ούτε ηχείο 5 πόντους πιο κει μην τυχόν και χαλάσει τη ρύθμιση....
 




gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Ο brother,εγώ light για μπυρονια στην ταβέρνα στη Χασιά και μετά Πάρνηθα με ένα Panda 4x4,στο χιόνι τους είχα κουφάνει:o
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν θέλω να περιαυτολογήσω, αλλά σε μία κοινότητα 30 περίπου ατόμων με YAMAHA XT 500 /81,ήμουν ο μόνος που μπορούσε να ρυθμίσει , καθαρίσει σωστά κλπ , καρμπυρατέρ, πλατίνες πυκνωτή , βαλβίδες με κόντρα παξιμάδι.
Εχοντας το δικό μου για πειραματόζωο και παρατηρώντας τα μαστόρια τρομάρα τους , είχα γίνει αυθεντία σε αυτές τις εργασίες , μέχρι και το 99 που το πούλησα πλήρως ανακατασκευασμένο , μέχρι και με καινούργιο στρόφαλο εκκεντροφόρο , φουρκέτες , τα πάντα όλα. Μόνος μου. Μέχρι κάρτερ και κύλινδρο και κεφαλή είχα αγοράσει. Μιλάμε για ατελείωτες ώρες ψαξίματος και ταλαιπωρείας. Αξιζε όμως τον κόπο. Σχεδόν υπαίθριο συνεργείο στην Ηπείρου κάθε μέρα.
Μου έφερναν μηχανάκι (ΧΤ500) για αλλαγή καστάνιας μανιβέλας , γιατί τους βάραγε ανάποδες και τους μαμμούσε τα πόδια και το έπαιρναν σε μία ώρα , είτε με αλλαγμένες πλατίνες -πυκνωτή και ρύθμιση αβάνς , είτε , με ρύθμιση βαλβίδων - κλειστές , είτε με καθαρισμό καρμπυρατέρ , που έμενε το τσοκ κολημμένο ανοιχτό .
Αλλαζαν ποτήρια τα μαστόρια στο λαιμό και τα έσφιγγαν τόσο που το μηχανάκι πήγαινε ευθεία μόνο του. Μην τυχόν και μείνουν λάσκα τα ποτήρια και χτυπάει ο λαιμός. Το ρύθμιζα , ή του πέρναγα καινούργιο γράσσο , το σωστό και όχι λιθίου , που έβαζαν τα μαστόρια και ήταν βούτυρο το xt χωρίς να χτυπάει ή να πηγαίνει ευθεία.
Αλλαγή φίλτρου αέρα. Δεν αλλάζεται το φίλτρο αέρα σε αυτό το μηχανάκι. Πλένεται , στεγνώνεται , λαδώνεται και ξαναμπαίνει στην θέση του. Τρίχινο σφουγκάρι γαρ. Τα μαστόρια έκαναν ότι τους κάπνιζε, Δεν το καθάριζαν ποτέ. Και διάφορα άλλα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top