Η αρρώστια του tuning

Μηνύματα
1.495
Reaction score
2.798
Και δεν θέλω να σκέφτομαι το wrangler tj με τα 35αρια και τα μπλοκε διαφορικά παντού... Εκεί το tuning σταμάτησε όταν πήρα ένα bmw x3...
:drinks:
Πρόδότη !!! >:(:smg::thumbsdown::roflmao:
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Εγώ θεωρώ ότι όλες οι κα@λες έχουν να κάνουν με την ηλικία:D:D
Ταλαιπωριέμαι με ιμπρέζα από το 1999 και τώρα που έχω το πιο σωστό και ολκληρωμένο sti σκέφτομαι
πολύ σοβαρά να το βάλω αγγελία για να πάρω κάτι πιο πολιτικό. Έλεος δηλαδή:p:p:D:D
Ομοίως...
Κλασική περίπτωση βλάβης που λέει κι ο Τσάκωνας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
- είναι η ηλίθια ιδέα, ότι το θέμα έχει ενδιαφέρον, για εμένα προσωπικά, γιατί να το δώσω σε άλλον?
Ίσως πρόκειται για υπερεκτίμηση των ικανοτήτων μας.
Για απροσδιόριστους λόγους, θεωρούμε ότι γνωρίζουμε περισσότερα από τους ανθρώπους που καθημερινά ασχολούνται με αυτό το θέμα, πράγμα αστείο έως γελοίο..
Η υπερεκτίμηση και των εμπειριών μας σε κάθε τομέα, οδηγεί σε τραγελαφικά περιστατικά ημιμαθειας με ύφος 27 καρδιναλίων, είτε στην ιατρική, που κάθε θείτσα έχει άποψη για τα πάντα, είτε στο οντιο, που ο κάθε κακομοίρης που έχει ακούσει σπίτι του 3 Ντακ και 6 καλώδια, εκτιμά πως ξέρει περισσότερα από κάποιον καλιμπρατορα που ακούει καθημερινά διαφορετικά συστήματα στο καλύτερό τους, μετά από .. καλιμπραρισμα, πραγμα που δεν ξέρει τι είναι ο πρώτος, που ακούει μια ζωή κουκουρούκου στο στρεβλό στερεοφωνικό του, ή το πολύ πολύ και σε σπίτια ομοίων του και σε εκθέσεις.
Το όμοιο γίνεται στα αυτοκίνητα, όπου ο μέσος άνθρωπος που πάει ας πούμε για αναβάθμιση εξάτμισης ή αναρτήσεων, δεν ξέρει τι θέλει, κι αν ρωτηθεί από τον γνώστη μάστορα, μπορεί να δώσει μόνον λάθος απαντήσεις.

Σε όλους τους τομείς, η άποψη του γνώστη επαγγελματία που τρίβεται καθημερινά στο αντικείμενο που μια φορά στα 10 χρόνια θα σε απασχολήσει, είναι η μόνη που έχει αξία.

Η δε συνεισφορά των "γνωστών" του καθενός, αποτελεί επιτομή του εγκλήματος. Είχα ένα γνωστό που πονούσε εκεί κι έβγαλε καρκίνο και πέθανε. Έχω ένα γνωστό που πήρε αυτή την τηλεόραση και είναι σούπερ ικανοποιημένος, θα πάρω και γω την ίδια.

Στα 2 ανωτέρω παραδείγματα, η αδιαμφισβήτητη ορθότητα της εκτίμησης ενός γιατρού ή ενός εγκαταστάτη καλιμπρατορα, που βλέπουν καθημερινά καρκίνους και τηλεοράσεις και γνωρίζουν κάθε νόσο ο πρώτος και κάθε μοντέλο τηλεόρασης που κυκλοφορεί και πως μπορεί να παίξει καλιμπραρισμενη ο δεύτερος, περνούν στη σφαίρα του ασήμαντου, μπροστά στην εμπειρία του γνωστού και στην προσωπική εμπειρία του καθενός.

Αστειοτητες επιπέδου Μπομπ Σφουγγαράκη...
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Κώστα έτσι όπως τα λες δεν πρέπει να ασχολούμαστε με τίποτα και να μη μαθαίνουμε τίποτα. Αν εξαιρέσεις το θέμα της υγείας που οι επιπτώσεις είναι σοβαρές, δεν χάθηκε και ο κόσμος αν κάποιος γουστάρει να σκαλίζει το σύστημα του. Δεν υπάρχει καμία σοβαρή επίπτωση πέραν ότι μπορεί να μην πάρεις το μέγιστο από αυτό σε σχέση με κάποιον καλό επαγγελματία! Από την άλλη παίρνεις ευχαρίστηση από το trial & error και μια έστω αποσπασματική εμπειρική γνώση που το outsourcing δεν θα στην δώσει. Με αυτό που συμφωνώ απολύτως είναι ότι αυτό δεν σε κάνει ποτέ καλύτερο ή πιο καταρτισμένο από κάποιο σοβαρό ειδικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Κώστα έτσι όπως τα λες δεν πρέπει να ασχολούμαστε με τίποτα και να μη μαθαίνουμε τίποτα.
Όχι, παρεξηγησες..

Προφανώς έχει το χαβαλε του η ενασχόληση με οτιδήποτε, κι αυτή είναι η αξία των χόμπι, ενώ ταυτόχρονα ότι μαθαίνει κανείς είναι καλό, είτε στα αυτοκίνητα είτε στην ιατρική.

Δεν στέκομαι ενάντια στην ενασχόληση με άσχετους τομείς του επαγγελματικού γνωστικού μας υποβάθρου, και προφανώς η όποια γνώση σε κάθε τομέα οδηγεί σε πιο συγκροτημένες αποφάσεις και εν γένει προσωπικότητες.

Απλώς τον πολύ το κυρελέησον, στο τέλος το βαργιέται κι ο παπάς.:gotcha:

Και σε κάθε περίπτωση, τα ράσα δε κάνουν τον παπά.8-)

Εν ολίγοις, επειδή πήρα μια καλή φωτογραφική μηχανή και διάβασα και 10 πράγματα και έχω και 20 εμπειρίες φωτογράφησης με τους σούπερ φακούς μου, δεν έγινα ... Κοτσίδης. 8-)

Αυτό τονίζω.

Με λίγα λόγια, πάρτε ενεργά. :p:D
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ίσως πρόκειται για υπερεκτίμηση των ικανοτήτων μας.
Δεχομαστε τονους αποσπασματικης πληροφοριας καθε μερα
και εχουμε την ψευδαισθηση οτι γνωριζουμε καλα.

Δεν μπορεις -και δεν χρειαζεται- να εισαι ειδικος σε ολα.
Οφειλεις ομως να ξερεις πολυ καλα τον στοχο σου. Που θελεις να καταληξεις.
Αυτη ειναι η πρωτη διερευνητικη ερωτηση του σπεσιαλιστα
που στη βιασυνη του να δειξει ποσο σπεσιαλιστας ειναι
ποσα πολλα ξερει -η ποσα πολλα θελει να παρει- δεν γινεται ποτε.

Τωρα αν αυτο το πακετο το παρεις ετοιμο σεβομενος τον χρονο σου
η μετα απο ατελειωτο δικο σου ψαξιμο και φυσικα ατελες, ειναι αλλο κεφαλαιο.
Αλλοι βλεπουν το tuning σαν ευχαριστη περιπετεια
αλλοι σαν ταλαιπωρια και χασιμο χρονου ανευ πιστοποιησης.
Αν μοιαζει περισσοτερο με αρρωστια απαιτει αλλες ενεργειες...
 
Last edited:




Y

Yiannis_B

Guest
- οφείλουμε να παραδεχτούμε όμως, ότι όταν ξεκινήσαμε, σε αρκετά χόμπυ, δεν υπήρχαν "ειδικοί". - Και ότι ακόμη και οι "ειδικοί", σήμερα, έγιναν τέτοιοι, ξεκινώντας από χόμπυ.

- ποιος ήξερε να στήσει σωστά πριν πέντε χρόνια π.χ., ένα racing drone?

Τώρα τελευταία, έχω αρχίσει να ασχολούμε με racing drones. Αυτό το παρακάτω, το μικρούλι το κατασκεύασα μόνος μου (- με 1,2 κιλά thrust power ανά μοτεράκι, και συνολικό βάρος κάτω από μισό κιλό μαζί με την lipo, μικρό είναι μόνο στο μάτι ;) ).



Ναι, πουλάν έτοιμα τέτοια, πλέον, αλλά αυτά που φτιάχνουν οι racers DIY, είναι κανά εξάμηνο μπροστά σε προδιαγραφές, γιατί μπορούν να επιλέξουν τα πιο σύγχρονα υλικά, πριν αυτά ενσωματωθούν σε έτοιμα πακέτα.

Το σπορ είναι αρκετά νέο, και δεν έχουν προλάβει να τσιμπίσουν μερίδιο μεγάλες εταιρείες σαν την DJI π.χ.

Ίδια ήταν πριν μια πενταετία, η εικόνα στα drones φωτογράφησης και λήψης video. Έφτιαχνες μόνος σου την πλατφόρμα εναέριας φωτογράφησης, για να φτάσουμε σήμερα, να μην ασχολείται σχεδόν κανείς, όταν υπάρχουν drones σαν το Mavic, ή το Inspire.

Που θέλω να καταλήξω?

Ότι το DIY, είναι σε πολλές περιπτώσεις πρωτοποριακό, με αυτό που ασχολείται, άσχετα από την συνέχεια.

Και πάντα θα υπάρχει.


Ας μην ξεχνάμε πως ξεκίνησαν οι μοντούλες του Bruno, από ποιους έγινε γνωστός, πως ξεκίνησε το REW, το miniDSP, και πάει λέγοντας. :rolleyes:

Τέλος, ας μην ξεχνάμε το ποσοστό ανεργίας και τους μισθούς πείνας σήμερα, πριν μιλήσουμε για επένδυση "εργατοωρών" σε πραγματική εργασία και ευρώπουλα.

Εγώ και συ μπορεί να την σκαπουλάραμε μέχρι σήμερα, και να έχουμε πραγματικές δουλειές πάνω στο αντικείμενό μας, αλλά δυστυχώς είμαστε η εξαίρεση, και δεν ξέρω και για πόσο ακόμα. :whistling:
 
Last edited by a moderator:





jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Ρε είμαστε όλοι άρρωστοι, παραδεχτείτε το!!! Δεν μπα να υπάρχουν τεχνικοί, καλιμπράτορες, γιατροί, αν δεν βάλουμε το χεράκι μας δεν μπορούμε, ζούμε για να βάζουμε projects και να "πειράζουμε" Και που τα κάνουμε μαντάρα, πάλι συνεχίζουμε. Τώρα το πότε ακούμε-βλέπουμε ας το, εκεί πέφτει πολύ κλάμα μόλις το σκεφτόμαστε, αλλά έτσι είναι ο άνθρωπος, ξεροκέφαλος!
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Νομιζω οτι η λυση ειναι απλη. Ο μπ@φος ξερει καλυτερα. Ειναι σαν τα χρσοψαρα. Καλημερα.
- στην έμπνευση ναι . . . όχι όμως στην παραγωγικότητα , αναβάλλεις τα πάντα

- επί του θέματος : θέλει αυτοπειθαρχεία το όλο θέμα , αλλιώς καταλήγει κανείς σε ένα ατέρμονο tuning χάνοντας τον σκοπό του

- κάτι σαν να πειραματίζεσαι εσαεί στην κουζίνα , και να μην κάθεσαι ποτέ να απολαύσεις ένα πιάτο
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Θα με βάλετε στην πρίζα για τετραπετάλουδα στο rallye (έχω ηρεμήσει κι εγώ τα τελευταία 10 χρόνια αλλά δεν το πουλάω το ρημάδι) στα γεράματα...
Θα αρχίσω να πουλάω ηχεία/subζ...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.448
Όχι, παρεξηγησες..

Προφανώς έχει το χαβαλε του η ενασχόληση με οτιδήποτε, κι αυτή είναι η αξία των χόμπι, ενώ ταυτόχρονα ότι μαθαίνει κανείς είναι καλό, είτε στα αυτοκίνητα είτε στην ιατρική.

Δεν στέκομαι ενάντια στην ενασχόληση με άσχετους τομείς του επαγγελματικού γνωστικού μας υποβάθρου, και προφανώς η όποια γνώση σε κάθε τομέα οδηγεί σε πιο συγκροτημένες αποφάσεις και εν γένει προσωπικότητες.

Απλώς τον πολύ το κυρελέησον, στο τέλος το βαργιέται κι ο παπάς.:gotcha:

Και σε κάθε περίπτωση, τα ράσα δε κάνουν τον παπά.8-)

Εν ολίγοις, επειδή πήρα μια καλή φωτογραφική μηχανή και διάβασα και 10 πράγματα και έχω και 20 εμπειρίες φωτογράφησης με τους σούπερ φακούς μου, δεν έγινα ... Κοτσίδης. 8-)
Το ωραίο είναι ότι στην εποχή μας υπάρχει τέτοια εξειδίκευση που δεν θα έπρεπε να χάνουμε τον προσωπικό μας χρόνο για τίποτα.

Αλλά ερχόμαστε στο άλλο τεράστιο κομμάτι της κουβέντας, την ψυχολογία.
Τέσσερα είναι τα βασικά χαρακτηριστικά του μέσου ξερόλα: Εγωισμός, καχυποψία, ισοπεδωτισμός και τσιγκουνιά.

Το τελευταίο είναι το πιο σημαντικό. "Σιγά μην πληρώσω για...". Ο μέσος πολίτης θεωρεί κλοπή την πληρωμή για ό,τι δεν έχει υλική υπόσταση. Από τη ρύθμιση του ηχητικού συστήματος μέχρι την ίδια τη μουσική που θα ακούει από αυτό. Ενώ στην ουσία ο ίδιος κλέβει τη δουλειά των άλλων.

Και το χειρότερο είναι ότι δημιουργεί "θεωρίες" για να οχυρωθεί: Η τέχνη είναι για όλους, οι γιατροί είναι κοινωνικοί λειτουργοί, η μετακίνηση είναι δικαίωμα κτλ.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει...
Ο "επαγγελματίας" είναι συνήθως κάποιος που δεν έχει και μεγάλη ιδέα για το αντικείμενο του με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε μόνοι μας τί χρειάζεται για να γίνει το πράγμα σωστά. Ότι μπορεί κανείς να φτιάξει όμορφα μόνος του είναι διπλή χαρά. Ακόμα θυμάμαι τις κατάρες από φίλο ο οποίος αν και ηλεκτρονικός, έδωσε ενισχυτή σε γνωστό αστέρα του χώρου για να το φτιάξει σωστά και μερακλιδικα. Όταν το άνοιξε είδε αυτό που φαντάζεστε. Αχούρι!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.735
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top