Η γλώσσα μας

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Αχ και να ξερε ο Ελληνας τι θησαυρός ειναι η γλωσσα μας κάθε αυτου.
Ποσες λεξεις εχουν δανειστεί-κλεψει οι υπόλοιποι λαοι για να φτιαξουν τις δικες τους και ποσο λαλακες ειμαστε εμεις που την βιαζουμε καθημερινα.
Η γλώσσα μας ειναι η εξέλιξη.
Εντελώς τυχαία που σε ολα τα σχολεία του εκτος Ελλαδας μαθαίνουν τα αρχαια Ελληνικα και εδω τα greeklish.
Εχουμε την μανα των γλωσσών αλλα εμείς για κανα μπουζουκι και καμια λεζαντα ειμαστε μεχρι εκει φτανει το μυαλο μας.
Αν οχι όλων των περισσότερων νεοΕλληνων.
Τα αρχαια Ελληνικα ειναι αφύπνιση του εγκεφάλου.
Εμεις απλα ανεγκέφαλοι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Έλα βρε Μιχάλη που ξαφνικά δεν σηκώνει πλάκα η κουβέντα σε αυτό το φόρουμ και θίγεσαι σαν γερόπαράξενος (μου θυμίζεις έναν που στο τέλος τον μπλοκαρα στο φέισμπουκ και απο τοτε έχει λυσιαξει μαζί μου) :laugh:

Προφανώς διαφωνούμε σε οτι αφορά τη χρήση της γλώσσας στα μίντια, μου είναι αδιάφορο αν επιχειρείται σολοικισμός ή λεξιπλασια. Οποίος δεν καταλαβαίνει τι λένε ή δεν του αρέσει αλλάζει κανάλι ή δίαυλο και βρίσκει το μέσο ενημέρωσης που του ταιριάζει. Προσωπικά δεν βλεπω TV εδώ και χρονια και όσο να' ναι μου προκαλεί μια καποια δυσθυμία να ακούω ανθρώπους σε ένα τεχνολογικό φόρουμ να παραπονιούνται, επανειλημμένα, για την "ποιότητα" του λόγου και του τηλεοπτικού περιεχομένου και να συνεχίζουν να παρακολουθούν TV.
Άλλως τε πρόκειται για ένα ξεπερασμένο μέσο.
Από κει και πέρα, ειμαι και αντίθετος σε όποιον νομίζει οτι με αστυνόμευση, επιτροπές καθαρότητας της γλώσσας και αλλά παρεμφερή θα μπορέσει να αλλάξει τη φυσική εξέλιξη της επικοινωνίας των σύγχρονων κοινωνιών.

Μετά από την πιο εκτενή ανάλυση σε αυτό το ποστ ξαναδιάβασε το πρώτο μου ποστ στο νήμα και θα δεις οτι και τοτε τα ίδια έγραψα, το ίδιο σοβαρά αλλά σε πιο σύντομη μορφή. Όπως έχω όμως γράψει πολλάκις είναι διαφορετική δεξιότητα η ανάγνωση από την κατανόηση κειμένου. Μετά από εκείνο το σχόλιο οι απαντήσεις ήταν αλλά αντί άλλων περί μάθησης των ξένων γλωσσών...και θέλεις μετα να συνεχίσω να μιλάω σοβαρά και να μην το ρίξω στην πλάκα; συγνώμη αν σου χαλάω το νήμα αλλά ο καθένας έχει τις άμυνες του απέναντι στην περιρρέουσα βλακεία, εφόσον όμως το θέλεις θα φροντίσω να μην ξανακάνω πλάκα σε συζήτηση που ξεκινάς ή εμπλέκεσαι εσυ και τελειώνει εδώ η παρεξήγηση. :beach:
Βασίλη άλλο η πλάκα και άλλο η προσβολή, ξέρω να τα ξεχωρίσω.
Όταν λες "περιρρέουσα βλακεία" σε ποιούς απευθύνεσαι;
Προφανώς όχι σε σένα, εσύ είσαι έξυπνος.
Αλλά εντάξει τελειώνει εδώ η παρεξήγηση, εμείς να είμαστε καλά.

Όσο για την TV γενικά δεν βλέπω καμία εκπομπή φανατικά. Κυρίως για τις ειδήσεις για να μαθαίνω τι έγινε όσο έλειπα όλη μέρα.
Πάντα την ανοίγω διότι είναι "παρέα" η άτιμη.
Με κλειστή TV υπάρχει μούγκα και αν είμαι στο άλλο δωμάτιο βάζω μουσική. Αλλιώς ανοίγω αυτήν την άτιμη την TV.
Αλλά όταν η TV είναι ανοιχτή και πάω από κανάλι σε κανάλι προσπαθώντας να βρω κάτι απλά να παίζει, αναγκαστικά βλέπω και όλα αυτά που λέμε εδώ.
Θεωρώ όμως μεγάλο χάλι και το να μην ξέρει να γράφει ελληνικά σήμερα ένας μαθητής.

Θα σας βάλω και ένα μέρος μιας συνομιλίας μου, μέσω fb με τον γιο ενός φίλου μου, που είναι 12 ετών και πάει σχολείο.
Όποτε μου δίνεται η ευκαιρία του τα "ρίχνω" τα μπινελίκια γι΄αυτό το θέμα.
Δεν ξέρει να γράφει καθόλου ελληνικά. Και φαντάζομαι δεν είναι ο μόνος.


Graphic1.JPG


Αυτό είναι το θέμα εδώ, ότι η γλώσσα μας φθίνει.
Εμένα πάντως με ενοχλεί πολύ και το θεωρώ πολύ σοβαρό.
Ίσως να φταίνε και οι δάσκαλοι στα σχολεία, δεν ξέρω.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.593
- ακόμα και άδειες κυκλοφορίας των αυτοκινήτων μας δεν είναι απόλυτα σωστές . . .





. . . όταν μάλλον το επιβατηγό είναι ποιό δόκιμο .

- στα καράβια πάντως βλέπουμε : φορτηγά , επιβατηγά


http://ngradio.gr/blog/foivos-piompinos-blog/γλωσσικά-τινα-οδ-η-χρήση-των-επιθέτω/

http://www.xn--ixauk7au.gr/forum/showthread.php?5112-επιβατικός-ή-επιβατηγός
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
Επειδή στο "ένδοξο" παρελθόν βρεθήκαμε και στο άλλο άκρο ,όπου ο Byron βαφτίστηκε Βύρωνας και η αφιερωμένη στον Kanning πλατεία έγινε γνωστή ως πλατεία Κάννιγγος , καλό είναι να ακολουθούμε μια μέση οδό. Και δεν μιλάω μόνο για τα κανάλια ,αλλά και για την καθημερινή εκφορά του λόγου μας. Προφανώς υπάρχουν λέξεις και έννοιες που αποδίδονται καλύτερα σε μια άλλη γλώσσα ,ή είναι τόσο ευρεία η χρήση τους που δεν είναι δα και "έγκλημα" να τις χρησιμοποιείς. Αλήθεια ,μπορούμε να κακίσουμε κάποιον αν χρησιμοποιεί τον όρο e-mail αντί για ηλεκτρονικό ταχυδρομείο; Από την άλλη ,θυμάμαι μια ραδιοφωνική διαφήμιση ενός "coctail bar" που καλούσε τους θαμώνες να δοκιμάσουν τα εξαιρετικά του "after office bites"...Ε ,αν δεν είναι αυτό βλαχοκοσμοπολιτισμός ,αναρωτιέμαι τι είναι!
Προ λίγων ημερών ένα wannabe (εεε πως με βρίσκετε;) ) στέλεχος στην εταιρεία που εργάζομαι ,κάλεσε μια συνάδελφο στα κεντρικά της εταιρείας για να τον βοηθήσει σε ένα "case" με πελάτη που αντιμετώπιζε...εεεε χέστε με τώρα!
μόνο το ΚΚΕ σώθηκε από αυτή τη λεξοφαγία...τύφλα να'χει το σηματάκι McDonalds :p:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
Βασίλη άλλο η πλάκα και άλλο η προσβολή, ξέρω να τα ξεχωρίσω.
Όταν λες "περιρρέουσα βλακεία" σε ποιούς απευθύνεσαι;
Προφανώς όχι σε σένα, εσύ είσαι έξυπνος.
Αλλά εντάξει τελειώνει εδώ η παρεξήγηση, εμείς να είμαστε καλά.

Όσο για την TV γενικά δεν βλέπω καμία εκπομπή φανατικά. Κυρίως για τις ειδήσεις για να μαθαίνω τι έγινε όσο έλειπα όλη μέρα.
Πάντα την ανοίγω διότι είναι "παρέα" η άτιμη.
Με κλειστή TV υπάρχει μούγκα και αν είμαι στο άλλο δωμάτιο βάζω μουσική. Αλλιώς ανοίγω αυτήν την άτιμη την TV.
Αλλά όταν η TV είναι ανοιχτή και πάω από κανάλι σε κανάλι προσπαθώντας να βρω κάτι απλά να παίζει, αναγκαστικά βλέπω
και όλα αυτά που λέμε εδώ.
Θεωρώ όμως μεγάλο χάλι και το να μην ξέρει να γράφει ελληνικά σήμερα ένας μαθητής.

Θα σας βάλω και ένα μέρος μιας συνομιλίας μου, μέσω fb με τον γιο ενός φίλου μου, που είναι 12 ετών και πάει σχολείο.
Όποτε μου δίνεται η ευκαιρία του τα "ρίχνω" τα μπινελίκια γι΄αυτό το θέμα.
Δεν ξέρει να γράφει καθόλου ελληνικά. Και φαντάζομαι δεν είναι ο μόνος.


View attachment 76833

Αυτό είναι το θέμα εδώ, ότι η γλώσσα μας φθίνει.
Εμένα πάντως με ενοχλεί πολύ και το θεωρώ πολύ σοβαρό.
Ίσως να φταίνε και οι δάσκαλοι στα σχολεία, δεν ξέρω.
αυτό που μας έβαλες να δούμε δεν παίζει...και λίγα του λες του τσόγλ@νου.:p:D
(με εξαίρεση αν έχει θέμα στον γραπτό λόγο δυσλεξίας)

το δυστυχές στην υπόθεση είναι ότι υπάρχουν άτομα που μπορούν και μεταφράζουν τέτοια κείμενα:headbang:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Η λυση ειναι μια. Οπως ολοι ξερουμε οταν οι Ελληνες γ@μουσ@ν και εδερναν, οι ξενοι ετρωγαν βελανιδια. Ας κανουμε ολοι μαζι μια προσπαθεια να προσθεσουμε τα βελανιδια στην καθημερινη μας διατροφη ωστε να εξελιχθουμε σαν λαος και σαν εθνος.

υ.γ. στα γκριγκλις το ξ γραφεται 3. (ξυνομαι - 3ynomai).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
υ.γ. στα γκριγκλις το ξ γραφεται 3. (ξυνομαι - 3ynomai).
Σωστά! Το ξ γράφεται 3 και οχι X...
Γιατί αν το γράψεις με X , η φράση "xyse me stin plati" , μπορεί να παρεξηγηθεί..:p
[DOUBLEPOST=1499075019][/DOUBLEPOST]
Ποσες λεξεις εχουν δανειστεί-κλεψει οι υπόλοιποι λαοι
Θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα περισσότερα για την κλοπή. Πως την αντιλαμβάνεσαι δηλαδή...
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα περισσότερα για την κλοπή. Πως την αντιλαμβάνεσαι δηλαδή...[/QUOTE]

Οχι ως κλοπη σε καταστημα παντος.
Για αυτο έγραψα δανειστεί-κλεψει οπως θέλει μπορει να το ερμηνεύσει κανεις.
Οτι πολλές ξενες γλώσσες εχουν ριζες στις λεξεις τους απο την αρχαια Ελληνικη και καποιες ειναι και ατόφιες απο την Ελληνικη.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Θα σας βάλω και ένα μέρος μιας συνομιλίας μου, μέσω fb με τον γιο ενός φίλου μου, που είναι 12 ετών και πάει σχολείο.
Όποτε μου δίνεται η ευκαιρία του τα "ρίχνω" τα μπινελίκια γι΄αυτό το θέμα.
Δεν ξέρει να γράφει καθόλου ελληνικά. Και φαντάζομαι δεν είναι ο μόνος.


View attachment 76833
Συγνώμη αλλά νοιώθω ότι πρέπει να το σχολιάσω.

Ακόμα και αν είστε κολλητάρια ή κάθε μέρα μαζί και έχετε οικειότητα, ο τρόπος που του απαντάς και του μιλάς με "ρε" και "στουρνάρι" κλπ κλπ αλλά και ο τόνος που του απευθύνεσαι:

Α) Είναι απαράδεκτα.
Β) Δεν πετυχαίνεις ούτε κατά διάνοια τον σκοπό σου.



:drinks:
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Έχουν μια διαφορά αυτές οι δύο λέξεις! :rolleyes:
Μα για αυτο έγραψα ανθρωπε μου οπως το εννοεί ο καθενας
Ξερω Ελληνικα και την διαφορα στην σημασια των παραπανω λέξεων
Ο κακοπροαιρετος θα πει εκλεψαν.
Ο διπλωμάτης- γλυφτης δανειστηκαν :p
Η αλήθεια ειναι καπου στην μεση and the truth is out there!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.573
Μα για αυτο έγραψα ανθρωπε μου οπως το εννοεί ο καθενας
Αν έβαζες εισαγωγικά στη λέξη κλέψει, δεν θα υπήρχε πρόβλημα! :rolleyes:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
- λογικό , καθ΄ ότι δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάτι που δεν υπάρχει σε λέξη , η γλώσσα λοιπόν προσδιορίζει και περιορίζει τα όρια της φαντασίας μας , ( οι χρησιμοποιόντες εδώ τα ιδεογράμματα έχουν καλύτερη τύχη )

- ίσως η γλώσσα να είναι ένας υιός που προσβάλει την σκέψη
Αλίμονο αν περιοριζόταν η σκέψη μας από τις λέξεις που ξέρουμε...θα ήμασταν ακόμα στα δέντρα!
Το ανάποδο γίνεται, τα πράγματα υπάρχουν, ανακαλύπτονται, δημιουργούνται, οι σκέψεις και οι ιδέες προπορεύονται και φτιάχνονται οι λέξεις που θα εκφράσουν όλα αυτά κατάλληλα.


- εννοείς το κόμμα ; ( , ) . . . εάν ναι , αυτό μπαίνει εκεί που θα αναπνέαμε εάν διαβάζαμε φωναχτά αυτό που γράφουμε σε συνδυασμό με την μή αλλοίωση του νοήματος
https://el.wikipedia.org/wiki/Σύνδεσμος_(γραμματική)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.593
Αλίμονο αν περιοριζόταν η σκέψη μας από τις λέξεις που ξέρουμε...θα ήμασταν ακόμα στα δέντρα!
Το ανάποδο γίνεται, τα πράγματα υπάρχουν, ανακαλύπτονται, δημιουργούνται, οι σκέψεις και οι ιδέες προπορεύονται και φτιάχνονται οι λέξεις που θα εκφράσουν όλα αυτά κατάλληλα.
- προσπάθησε να σκεφτείς κάτι που δεν υπάρχει σε λέξη
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
- προσπάθησε να σκεφτείς κάτι που δεν υπάρχει σε λέξη
Θεωρείς δηλαδή πως είτε δεν υπάρχει κάτι άλλο να μάθουμε καθώς οι διαθέσιμες λέξεις είναι γνωστές εδώ και χιλιάδες χρόνια (αλήθεια στα πόσα χρόνια οριοθετείς την ύπαρξη των λέξεων) είτε η γνώση είναι εκ προοιμίου πεπερασμένη όπως και οι διαθέσιμες λέξεις αφού δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάτι για το οποίο δεν υπάρχει λέξη.
Ή με άλλο τρόπο, η βαρύτητα δεν υπήρχε πριν κάποιος φτιάξει τη λέξη βαρύτητα. Και αλήθεια ποιος την έφτιαξε πρώτα και για ποιον σκοπό;

Και όλες αυτές οι ακαδημίες που φτιάχνουν λίστες με νέες λέξεις κάθε χρόνο τι είναι;
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.573
Μερικές από Τουρκία:

Γιαούρτι

Χάπι

Μπαμπάς

Π0ύστης

Ντουλάπι

Σόμπα

Τεμπέλης

Φουντούκι

Κατσίκα

Κιμάς

Μαϊντανός
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Πολλες, αυτος ειναι αλλωστε ο σκοπος του θρεντ (νομιζω).
Αναφέρομαι στην επιλεκτική επιλογή μόνο πρόσφατων αγγλικών λέξεων, αγνοώντας τις ιταλικές, αλβανικές, τούρκικες και σλάβικες λέξεις που όλοι θεωρούν ελληνικές.

Πότε προτιμήθηκε η ελληνική στην "Βυζαντινή" αυτοκρατορία; Γιατί ονομαζόμαστε Ρωμιοί;
Γιατί νομίζουμε οτι δεν ήταν ανέκαθεν ημιμαθής η πλειονότητα των Ελλήνων, ακόμα και στον εικοστό αιώνα όπου το σχολείο έγινε υποχρεωτικό;



Ποιός είμαι; :D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.593
1- Θεωρείς δηλαδή πως είτε δεν υπάρχει κάτι άλλο να μάθουμε καθώς οι διαθέσιμες λέξεις είναι γνωστές εδώ και χιλιάδες χρόνια (αλήθεια στα πόσα χρόνια οριοθετείς την ύπαρξη των λέξεων) είτε η γνώση είναι εκ προοιμίου πεπερασμένη όπως και οι διαθέσιμες λέξεις αφού δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάτι για το οποίο δεν υπάρχει λέξη.

2 -Και όλες αυτές οι ακαδημίες που φτιάχνουν λίστες με νέες λέξεις κάθε χρόνο τι είναι;

1- . όχι το αντίθετο , η γνώση και η σκέψη είναι απεριόριστες αλλά οι λέξεις τις περιορίζουν

2- . οι εν λόγω ακαδημίες διευρύνουν την σκέψη μας εμπλουτίζοντας το λεξιλόγιό μας με νέες λέξεις - έννοιες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.893
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top