Η λειτουργία της ακοής

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Re: Απάντηση: Η λειτουργία της ακοής
Εντάξει είναι ένα αρκετά εξειδικευμένο θέμα,τουλάχιστον όμως ο Bhutia παραθέτει και αρκετά χρήσιμα τέστ ή λινκ για όσους θέλουν να το παιδέψουν λίγο.

Πιθανόν αν οι παράγραφοι ήταν πιό ευδιάκριτες μεταξύ τους να καθόταν ευκολότερα στο μάτι.Αλλά αυτός είναι ο αρθρογράφος.
Τα κομμάτια του υποφαινομένου αναμορφώθηκαν.

Η γραφή απλουστεύθηκε όπου κρίθηκε αναγκαίο και έγινε χωρισμός σε ξεκούραστες παραγράφους.

Οι σύνδεσμοι αποκαταστάθηκαν όπου ήταν εφικτό.Αλλού αντικαταστάθηκαν,οι δε αχρηστευμένοι απαλείφθηκαν.

Αν διαβαστούν γιά πρώτη φορά,συστήνεται οπωσδήποτε η επίσκεψη στο φαινόμενο Προτεραιότητας (Haas),όπου αμφισβητείται η τάση να συγκρατούμε τις ζωντανές συναυλίες ως απόλυτα σημεία αναφοράς στις ακουστικές μας εμπειρίες.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Απάντηση: Η λειτουργία της ακοής


Όλες οι υποκειμενικές εκτιμήσεις δεκτές...Τις σέβομαι και θα υπερασπίζομαι μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός μου το δικαίωμα των άλλων να τις εκφράζουν,όπως έλεγε και ο Βολταίρος.Η αλήθεια είναι ότι δεν μ'ενοχλεί οποιοδήποτε σχόλιο γιά τα γραπά μου,επειδή γνωρίζω ότι είναι λίγο εξεζητημένα και χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις,πολύ θάρρος,υπομονή κι επιμονή γιά να εντρυφήσεις σ'αυτά.

Επειδή σήμερα η μαγική μου φράση είναι "Ο τολμών νικά",θα συνιστούσα επειδή αναφέρεις ότι δεν ΄΄απο-τόλμησες΄΄,να τολμήσεις.Δεν έχεις να χάσεις παρά μόνο λίγο από το χρόνο σου και πάντα θα υπάρχει η ελπίδα ΄΄κάτι΄΄ να κερδίσεις...
Μην αγχώνεσαι,΄΄περίεργοι΄΄ ίσως βρεθούν πολλοί,το ... περίεργο θα ήταν να... μην βρεθεί κανένας!
μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός μου :D

Εμ,αν σκαλίζει κανείς ...
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Τα κομμάτια του υποφαινομένου αναμορφώθηκαν.

Η γραφή απλουστεύθηκε όπου κρίθηκε αναγκαίο και έγινε χωρισμός σε ξεκούραστες παραγράφους.

...
A fault confessed is half redressed.:)

Ευχαριστούμε.Τωρα θα τα ξαναδιαβάσουμε.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Oι αναμορφωμένες καμπύλες ίσης ακουστότητας (Dadson-Robinson) κατά το πρότυπο ISO 226 (2003)
(με μπλε χρώμα οι κλασσικές Fletcher-Munson)

Καθώς η στάθμη εκπομπής ενός σήματος κατέρχεται,το ακουστικό μας σύστημα θ'αντιλαμβάνεται ολοένα και μικρότερο περιεχόμενο σε χαμηλές οκτάβες εντός αυτού.

Οι λυρικές αίθουσες λ.χ. είναι κατασκευασμένες με πρόβλεψη ώστε σε πιό απομακρυσμένες θέσεις από την ορχήστρα -όπου ο άμεσος ήχος θα είναι εξαιρετικά μειωμένος- να ενισχύονται μέσω του πεδίου αντήχησης οι χαμηλές συχνότητες.

Η καμπύλη που εκφράζει το απόλυτο κατώφλι ακουστότητας.Γιά να γίνει αντιληπτό λ.χ. σήμα συχνότητας 30 Hz, η στάθμη του στη θέση ακρόασης οφείλει να είναι τουλάχιστον άνω των 60 dB.

 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απόκριση συχνότητας του ακουστικού μας συστήματος σε διαφορετικές στάθμες,όπως προκύπτει από αναγωγή των καμπυλών Robinson-Dadson.Η αποκοπή στην καμπύλη των 40dB στο ύψος των 31,5 Hz είναι περίπου 38dB και ξεφεύγει από τα όρια της γραφικής παράστασης.



To ακουστικό μας σύστημα εμφανίζει την υψηλότερη ευαισθησία σε ύψος 4000 Hz περίπου (8η οκτάβα).
Η μεγάλη διακριτική ικανότητα σ'εκείνη τη ζώνη είναι απολύτως απαραίτητη,ούτως ώστε να κατανοούμε σαφώς την ομιλία και τις λεπτές αποχρώσεις που συνοδεύουν την προφορική έκφραση.Η απόκριση συχνότητας είναι ανεξάρτητη από τη στάθμη στη ζώνη των μεσαίων.

Είναι επίσης φανερό ότι το ακουστικό μας σύστημα όχι μόνο δεν έχει επίπεδη απόκριση,αλλά αυτή μεταβάλλεται κιόλας σε συνάρτηση με την εκπεμπόμενη στάθμη του ερεθίσματος.Με άλλα λόγια,η ισοστάθμιση που πραγματοποιεί το ακουστικό μας σύστημα σ'ένα μουσικό σήμα ενισχύει και αποκόπτει επί των οκτάβων σε βαθμό διαφοροποιούμενο ανάλογα με την ηχηρότητα του σήματος.

Η ανθρώπινη ακοή ενισχύεται στις οκτάβες 7-8 σε βαθμό που αυξάνεται με την αύξηση της στάθμης.Επί των οκτάβων 9-10 παρουσιάζει έντονες διακυμάνσεις,με κοινό όμως χαρακτηριστικό την αποκοπή.Στις δε χαμηλές οκτάβες παρουσιάζει η αποκοπή τις πιό απότομες κλίσεις,οι οποίες αυξάνουν με τη μείωση της στάθμης.

Για σήμα ύψους 31Hz εκπεμπόμενο σε στάθμη 100dB(spl),το αντιλαμβανόμενο επίπεδο από τον ακροατη θα είναι τάξης 82dB(spl).γιά τιμή 40dB(spl) στην εκπεμπόμενη στάθμη,το σήμα δεν θα γίνει αντιληπτό αφού θα βρίσκεται κάτω από το απόλυτο κατώφλι ακουστότητας,περίπου στα 0dB(spl).


 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Πληροφοριακα τα τρια οσταρια (σφυρα ακμονας αναβολεας) στο μεσο αυτι ειναι χαρακτηριστικο μονο των θηλαστικων και ουσιαστικα ειναι τμηματα της κατω γναθου των ερπετων.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Πολύ κουραστικό και δεν έχει νόημα για κάποιων που δεν ασχολειτε όλα αυτά,όπως για τους περισσότερους.
 


Μηνύματα
12
Reaction score
4
Ευχαριστούμε για αυτό το πολύ χρήσιμο ποστ.
Το αυτονόητο δεν είμαστε επιστήμονες,όπως και το σάιτ δεν απευθύνεται σε επιστήμονες θέλω να πιστεύω,αλλά στον απλό κόσμο που θέλει να μάθει δύο πράγματα απλά ομορφα και κατανοητά αυτή είναι η επιτυχία ενός καλού σάιτ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν είμαι επιστήμονας. Διάβασα το άρθρο και έμαθα δύο πράγματα.
Αντίθετα, υπάρχουν άλλα άρθρα που δε με ενδιαφέρουν, δεν μπαίνω να τα διαβάσω, ή αν μπω και δω ότι δε με ενδιαφέρουν
ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Πολύ κουραστικό και δεν έχει νόημα για κάποιων που δεν ασχολειτε όλα αυτά,όπως για τους περισσότερους.
Εμείς ασχολούμαστε με όλα αυτά, δεν είμαστε από τους περισσότερους, δεν κουραζόμαστε, βρίσκουμε νόημα, και ελπίζουμε όσοι συνεισφέρουν σε αυτό το νήμα (που ΔΕΝ χρειάζεται να είσαι επιστήμων για να το παρακολουθήσεις, αλλα αυτό δεν πολυέχει σημασία) να συνεχίσουν το ΙΔΙΟ βιολί, ανεπηρέαστοι από το σχόλιό σας
 
Last edited:

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Εντάξει μην ανχωνεστε μη με δειρετε, την γνώμη μου είπα σαν ένας μέσος άνθρωπος που είμαι για να μάθω δύο πράγματα,εγώ είμαι μάγειρας αν κάτσω και σας πω κάντε μπλανσι τις τομάτες ,τα αυγά πόσε,και κάνε μου και μία μπεαρνεζ θα καταλάβετε τιποτα απ όλα αυτά δεν νομίζω?
Τέλος πάντων και οποίος έχει μία διαφορετική γνώμη για το ποστ δεν έχει δικαίωμα να το γράψει να εκφράσει την άποψη του? Αν όχι να το ξέρουμε.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Δεν είμαι επιστήμονας. Διάβασα το άρθρο και έμαθα δύο πράγματα.
Αντίθετα, υπάρχουν άλλα άρθρα που δε με ενδιαφέρουν, δεν μπαίνω να τα διαβάσω, ή αν μπω και δω ότι δε με ενδιαφέρουν
ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!
Όχι εμένα με ενδιαφέρει και ήθελα να μάθω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.661
Εντάξει μην ανχωνεστε μη με δειρετε, την γνώμη μου είπα σαν ένας μέσος άνθρωπος που είμαι για να μάθω δύο πράγματα,εγώ είμαι μάγειρας αν κάτσω και σας πω κάντε μπλανσι τις τομάτες ,τα αυγά πόσε,και κάνε μου και μία μπεαρνεζ θα καταλάβετε τιποτα απ όλα αυτά δεν νομίζω?
Τέλος πάντων και οποίος έχει μία διαφορετική γνώμη για το ποστ δεν έχει δικαίωμα να το γράψει να εκφράσει την άποψη του? Αν όχι να το ξέρουμε.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου.8-)

Ο μπουτχιας ως γνωστόν τα γράφει τόσο ακαταλαβίστικα, που πιθανώς μόνο αυτός τα καταλαβαίνει. :p

Και προφανώς το κάνει επίτηδες. Για να μη τα καταλαβαίνει κανείς! :D

Αλλά δε πειράζει, κι αυτός δε καταλαβαίνει το μπλανσι στις ντομάτες, οπότε πατσίσαμε. :lol:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top