Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Λέω να επενδύσω για αρχή ένα χιλιάρικο στη Vicoustics με τα παρακάτω προϊόντα .





Πρώτη ανάκλαση είναι στα κόκκινα Χ εκεί λέω να βάλω τα cinema round premium για απορρόφηση
11E7CDC1-BC01-4B74-8AB2-76A71774C017.jpeg


απέναντι πέφτει πάνω στη κουρτίνα ( βελούδινη βαριά )που καλύπτει μπαλκονόπορτα.
Το πρώτο Χ πιάνει τοίχο . Στα άλλα κάποια πατέντα θα βρω να μπαίνουν από πίσω πάνω στο τζαμί .

1C896FB3-41CB-4642-BCCC-313F15E38A21.jpeg

Πίσω από τη θέση ακρόασης υπάρχει τραπέζι και τοίχος σε απόσταση περίπου 3,5 μέτρα από την mlp .
Στον πίνακα έχω βάλει ένα ήδη ένα φύλλο Copopren . Δε ξέρω εάν κάνει κάτι αλλά το έβαλα .
B01D32BB-5B27-4A91-A8BE-1C88EE477373.jpeg


Μπάσο παγίδες δυστυχώς δε μπορώ να βάλω .
Το rt 60 του χώρου πάει κάπως έτσι .


A1716988-43B6-4BF9-9AA9-7087CA71658C.jpeg

Σε μια νέα μέτρηση που έκανα που έβγαλε ανεβασμένα τα 2Κ περίπου στα 0,6 ίσως ήταν λάθος επειδή έγινε βιαστικά και χαμηλά σε ένταση ίσως είναι που έβγαλα το πίσω χαλί.

Δυστυχώς υπάρχει και το ρημάδι αυτό μπροστά μου.

574CF5A4-7540-43A6-BEA2-CAFD9286419B.jpeg


Ρίξτε καμία ιδέα εάν μπορώ να το καλύψω με κάτι.
Γενικότερα ρίξτε ιδέες και για ταβάνι.
Εναλλακτικές για τους τοίχους κτλ
Αριστερά λέω να βάλω 3 απορροφητικά με 3 flexi wave ενδιάμεσα πιο πολύ για διακόσμηση.
Δεξιά λόγω κουρτίνας μόνο τα υπόλοιπα 3 απορροφητικά πίσω .
Στο ταβάνι 3 wavewood που έχει το πακέτο τα υπόλοιπα 3 flexi wave και περισσεύουν και αλλά δυο απορροφητικά από τα 8 του πακέτου .

Κάποιος είχε βάλει στο ταβάνι του τα flexi wave σε συνδυασμό με διάχυση κάπου το είχε πάρει το μάτι μου . Ας στείλει καμία φωτό…
@vlasis εσύ ήσουν ;
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Μα τα Flexi Wave για το ταβάνι δεν είναι κυρίως ;

345 ευρώ για μισό κύμα 😀 Ποιό χιλιάρικο ; Δεν φτάνει ούτε για ζήτω.

Α, όχι 6 έχει μέσα ...πάλι όμως ...

Δεν θα είναι ωραίο (όμορφο) στα πλάγια πάντως .... για να ήταν θές πιο πολλά μάλλον. Πόσο πλάτος έχουν αυτά, μεγάλα πρέπει να είναι.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
345 ευρώ για μισό κύμα 😀 Ποιό χιλιάρικο ; Δεν φτάνει ούτε για ζήτω.
Τόσο βγαίνουν 1100, ναι 6 έχει μέσα για ένα εννοείται δεν έδινα όσο ωραίο και να ήταν . Κάνουν και στο πλάι κάτι ωραίους συνδυασμούς με αυτά τα μπλέκουν.
Εαν δείξω στη γυναίκα τους λευκούς διαχύτες του Λαζαράκη μπορεί να φάω και ξύλο. 😅
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Εαν δείξω στη γυναίκα τους λευκούς διαχύτες του Λαζαράκη μπορεί να φάω και ξύλο.
Εγώ όπου έχω τέτοια τα έχω κάνει ένα ξύλινο πλαίσιο (οριακά gently forcing them in, they give in nicely) με poplar πολύ ελαφρύ ξύλο (που βάζουν στα σκάφη) πάχους 7 mm και έχω και μαγνήτες που τα ενώνω σαν πάζλ μεταξύ τους και βγαίνουν ότι διάσταση θέλω και τα βάζω και σε όποιο σημείο θέλω (διευκολύνοντας και τις δοκιμές στην αρχή). Τα έχω βάψει και με ένα λούστρο διάφανο για ξύλο .... και είναι όμορφα (τα έκανα να είναι χα χα). Πέρασαν γυναικείο inspection με επιτυχία.

Υ.Γ. : Μόνο ο @alexis μπορεί να εκτιμήσει τέτοια δουλειά. 😍
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Στην τηλεόραση ξέρω εγώ ; εάν δεν θές κάτι δραστικό και εξάλλου είναι μύθος ότι επηρεάζει τόσο πολύ (αφου είναι λετπή και στον τοίχο κιόλας) είναι και κεντραρισμένη στην περίπτωση σου .... πάρε μια τσόχα Κινέζικη (συνθετική, όχι μάλλινη είναι ακριβή και βαριά, θα καταλήξεις να βαριέσαι να την βάζεις) με 3 ευρώ το μέτρο, πανάλαφρη, λεπτή 0.5 - 0.8 χιλιοστά, κόψτην ακριβώς , είναι σε ότι χρώματα θές, πέφτει και στρώνει ωραία χωρίς πτυχές και ρίχτην έτσι απο πάνω όταν θα ακούς. Εγώ δεν θα έβαζα τίποτε για να είναι και λίγο ζωντανές οι υψηλές. Μην λέω βλακείες κάνει διαφορά , σε εμένα τουλάχιστον η TV και είναι και πιο μικρή 55"-56" και μάλιστα πολύ πιο πίσω απο την δική σου στο 1.40 m... αλλά μόνο στα ψηλά. Eχω κάνει άλλη πατέντα (όχι τσόχα κάτι πιο "δραστικό'). Με τσόχα δεν έχω δοκιμάσει. ¨Οταν ακούω ραδιόφωνο (που είναι συχνά) τα βγάζω και ο ήχος ζωντανεύει στα ψηλά. Ενώ στο cd κλπ ερχεται μια χαρά.

😀
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Στην τηλεόραση ξέρω εγώ ; εάν δεν θές κάτι δραστικό και εξάλλου είναι μύθος ότι επηρεάζει τόσο πολύ (αφου είναι λετπή και στον τοίχο κιόλας) είναι και κεντραρισμένη στην περίπτωση σου .... πάρε μια τσόχα Κινέζικη (συνθετική, όχι μάλλινη είναι ακριβή και βαριά, θα καταλήξεις να βαριέσαι να την βάζεις) με 3 ευρώ το μέτρο, πανάλαφρη, λεπτή 0.5 - 0.8 χιλιοστά, κόψτην ακριβώς , είναι σε ότι χρώματα θές, πέφτει και στρώνει ωραία χωρίς πτυχές και ρίχτην έτσι απο πάνω όταν θα ακούς. Εγώ δεν θα έβαζα τίποτε για να είναι και λίγο ζωντανές οι υψηλές. Μην λέω βλακείες κάνει διαφορά , σε εμένα τουλάχιστον η TV και είναι και πιο μικρή 55"-56" και μάλιστα πολύ πιο πίσω απο την δική σου στο 1.40 m... αλλά μόνο στα ψηλά. Eχω κάνει άλλη πατέντα (όχι τσόχα κάτι πιο "δραστικό'). Με τσόχα δεν έχω δοκιμάσει. ¨Οταν ακούω ραδιόφωνο (που είναι συχνά) τα βγάζω και ο ήχος ζωντανεύει στα ψηλά. Ενώ στο cd κλπ ερχεται μια χαρά.

😀
Ποια tv καλέ ; Mάλλον αλλού πήγαινε , έχεις πολλά μέτωπα ανοιχτά βραδιάτικα :lol:
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Ποια tv καλέ ; Mάλλον αλλού πήγαινε , έχεις πολλά μέτωπα ανοιχτά βραδιάτικα :lol:
Κάτι για τηλεόραση δεν είπες χα χα και τζάμπα γραφω γμτ ; 😀 😀

Προβολέας είναι τώρα το είδα χα χα.

Δεν πειράζει η πρόθεση μετράει. 😀

Ακούω Φιλιπ Γκλάς και έχει γίνει το μυαλό μου λίγο πουρές είναι και μεσάνυχτα. 😀 Αυτό το μινιμαλιστικό μετά από κάποια ώρα σε χαζεύει. 😀
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Κάτι για τηλεόραση δεν είπες χα χα και τζάμπα γραφω γμτ ; 😀 😀

Προβολέας είναι τώρα το είδα χα χα.

Δεν πειράζει η πρόθεση μετράει. 😀

Ακούω Φιλιπ Γκλάς και έχει γίνει το μυαλό μου λίγο πουρές είναι και μεσάνυχτα. 😀 Αυτό το μινιμαλιστικό μετά από κάποια ώρα σε χαζεύει. 😀
😆 😆 To τραπεζάκι μπροστά εννοούσα πάντως..
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
😆 😆 To τραπεζάκι μπροστά εννοούσα πάντως..
Το τραπεζάκι φροντίζεις η πρώτη ανάκλαση στο πάτωμα απο τα τουίτερ σου να είναι το τραπεζάκι σε τέτοια θέση (μπρός - πίσω) ώστε ότάν αυτή η ανάκλαση ανεβαίνει πρός τα αυτιά σου .... να βρίσκει στο κάτω (από κάτω) μέρος του τραπεζιού. Δεν θα φτάνει ποτέ στα αυτιά σου. Εάν μπορούσες να βάλεις και ένα 2 άρι κοποπρέν κάτω απο το τραπεζάκι θα απορροφούνταν κιόλας. (αλλά αυτό το τραπεζάκι βλέπω δεν "προσφέρεται", θα φαίνεται το κοποπρεν και θα τα ακούσεις χοντρά χα χα

Εάν δεν μπορείς να πετύχεις αυτό ... τότε τι να κάνεις ; ρίξε κάτι πάνω. Πάλι καμιά τσόχα σαν αυτή που σου λέω που θα την κόψεις ακριβώς στις διαστάσεις του σεμεδακίου που θα επιλέξει η γυναίκα του σπιτιού. χα χα. Εάν δεν είναι κανένα διάφανο σεμεδάκι ... έχεις μια ελπίδα να σε αφήσει να βάλεις την τσόχα απο κάτω του, που δεν θα φαίνεται, δεν θα το αφήνει να γλυστράει και είναι και αρκετά λεπτό ώστε να μην χαλάει την "φόρμα¨ του σεμεδακίου (σου δίνω πειχειρήματα να της πείς μπας και έχεις κάποια ελπίδα). 😀 😀 😍

Εάν μπορέσεις πάντως να βάλεις ένα - κάτι έστω το 2 αρι κοποπρεν κάτω απο το μεγάλο τραπέζι της τραπεζαρίας ... να ξέρεις κατι θα κάνει στα χαμηλά γιατί είναι σε απόσταση απο το πάτωμα ... ξέρω γω 75 -78 εκατοστά. Κάνε τον υπολογιμσό σε τι συχνότητα θα κάνει κάτι. (και είναι και μεγάλη επιφάνεια).
 
Last edited:

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Το τραπεζάκι φροντίζεις η πρώτη ανάκλαση στο πάτωμα απο τα τουίτερ σου να είναι το τραπεζάκι σε τέτοια θέση (μπρός - πίσω) ώστε ότάν αυτή η ανάκλαση ανεβαίνει πρός τα αυτιά σου .... να βρίσκει στο κάτω (από κάτω) μέρος του τραπεζιού. Δεν θα φτάνει ποτέ στα αυτιά σου. Εάν μπορούσες να βάλεις και ένα 2 άρι κοποπρέν κάτω απο το τραπεζάκι θα απορροφούνταν κιόλας. (αλλά αυτό το τραπεζάκι βλέπω δεν "προσφέρεται", θα φαίνεται το κοποπρεν και θα τα ακούσεις χοντρά χα χα

Εάν δεν μπορείς να πετύχεις αυτό ... τότε τι να κάνεις ; ρίξε κάτι πάνω. Πάλι καμιά τσόχα σαν αυτή που σου λέω που θα την κόψεις ακριβώς στις διαστάσεις του σεμεδακίου που θα επιλέξει η γυναίκα του σπιτιού. χα χα. Εάν δεν είναι κανένα διάφανο σεμεδάκι ... έχεις μια ελπίδα να σε αφήσει να βάλεις την τσόχα απο κάτω του, που δεν θα φαίνεται, δεν θα το αφήνει να γλυστράει και είναι και αρκετά λεπτό ώστε να μην χαλάει την "φόρμα¨ του σεμεδακίου (σου δίνω πειχειρήματα να της πείς μπας και έχεις κάποια ελπίδα). 😀 😀 😍

Εάν μπορέσεις πάντως να βάλεις ένα - κάτι έστω το 2 αρι κοποπρεν κάτω απο το μεγάλο τραπέζι της τραπεζαρίας ... να ξέρεις κατι θα κάνει στα χαμηλά γιατί είναι σε απόσταση απο το πάτωμα ... ξέρω γω 75 -78 εκατοστά. Κάνε τον υπολογιμσό σε τι συχνότητα θα κάνει κάτι.
Ωραία ιδέα αυτή. Κοποπρέν έχω άφθονο στην αποθήκη .
Μια χαρά μπαίνει από κάτω είναι χαμηλό δε θα φαίνεται τίποτα, δε θα μπει και εφαρμοστά άκρη άκρη 😉.
Είναι οκ το κοποπρεν να είναι χύμα στο σαλόνι ;
Εννοώ από θέμα υγείας να το μυρίζω σε κλειστή χώρο .
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
πιο φθηνα θα σου βγουν και την ιδια δουλεια θα κανουν


1685654014122.png


ωραια αλλα ακριβα
1685654141889.png


 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Ωραία ιδέα αυτή. Κοποπρέν έχω άφθονο στην αποθήκη .
Μια χαρά μπαίνει από κάτω είναι χαμηλό δε θα φαίνεται τίποτα, δε θα μπει και εφαρμοστά άκρη άκρη 😉.
Είναι οκ το κοποπρεν να είναι χύμα στο σαλόνι ;
Εννοώ από θέμα υγείας να το μυρίζω σε κλειστή χώρο .
Όχι δεν υπάρχει θέμα υγείας. Απλώς νομίζω εάν το κόψεις άγαρμπα ... μπορεί να βγάζει κάτι μικρά μαύρα μπαλάκια απο τις άκρες που το έκοψες άγαρμπα (για λίγο καιρό και άμα το τρίβεις). Ξέρω γώ σκέψου μια λύση να το "ξεφτίσεις" καλά στις άκρες. Βάλτου λίγο κόλα ίσως μόνο στις ακμές ;
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
πιο φθηνα θα σου βγουν και την ιδια δουλεια θα κανουν


View attachment 293957

ωραια αλλα ακριβα
View attachment 293958

Thanks όμορφα φαίνονται και είναι λίγο πιο χοντρά από τα Vicoustics.
Έχουμε κάπου τις ιδιότητες τους ;
π.χ αυτά που είχα στο νου μου
4120D7EB-BF87-4706-B242-0EFCECD2685A.jpeg

Θα βάλω αύριο translate να τα μελετήσω όλα .
Δε το έχω με τη Γερμανική.
Αυτά που λες ακριβά σε τι τιμή παίζουν ;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μια καλή στήριξη στα μηχανήματα και το 60% των θεμάτων λύθηκε. Για το υπόλοιπο 40% επένδυσε ένα νορμάλ ποσό σε επώνυμες υλοποιήσεις (και ουχί σε φελιζόλ να μην λέμε ονόματα δεν χρειάζεται) που έχει πανέμορφες για σαλόνια και με έγκριση τύπου Π. Ρώτησε και τον @thva που είναι πιο ψαγμένος και ξέρει καλύτερα😀
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Μια καλή στήριξη στα μηχανήματα και το 60% των θεμάτων λύθηκε. Για το υπόλοιπο 40% επένδυσε ένα νορμάλ ποσό σε επώνυμες υλοποιήσεις (και ουχί σε φελιζόλ να μην λέμε ονόματα δεν χρειάζεται) που έχει πανέμορφες για σαλόνια και με έγκριση τύπου Π. Ρώτησε και τον @thva που είναι πιο ψαγμένος και ξέρει καλύτερα😀
ποιο ακριβως θεμα λυνεται κατα 60%? :lolsign:
το RT60, το εκο φλατερινγκ :biggrin: τα room modes ή οι πρωτες ανακλασεις?

Thanks όμορφα φαίνονται και είναι λίγο πιο χοντρά από τα Vicoustics.
Έχουμε κάπου τις ιδιότητες τους ;
π.χ αυτά που είχα στο νου μου
View attachment 293959
Θα βάλω αύριο translate να τα μελετήσω όλα .
Δε το έχω με τη Γερμανική.
Αυτά που λες ακριβά σε τι τιμή παίζουν ;
279 ευρω το κομματι αλλα κανουν απορροφηση και διαχυση για διαφορετικες συχνοτητες. Sirrah RTFS

για τα Sonitus Leviter δεν εψαξα για διαγραμματα αλλα θεωρω οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι ιδια και δεν θα ακουσεις καποια διαφορα.
 
Last edited:



Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Thanks και πάλι φαίνονται πολύ τίμια προϊόντα και πολύ οικονομικά .
Θα τους στείλω μνμ αύριο να δω τι θα μου πουν .
Κροάτες , είναι στα αγγλικά το site πιστεύω θα βγάλω άκρη , λογικά θα στέλνουν απευθείας.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ποιο ακριβως θεμα λυνεται κατα 60%? :lolsign:
το RT60, το εκο φλατερινγκ :biggrin: τα room modes ή οι πρωτες ανακλασεις?


279 ευρω το κομματι αλλα κανουν απορροφηση και διαχυση για διαφορετικες συχνοτητες. Sirrah RTFS

για τα Sonitus Leviter δεν εψαξα για διαγραμματα αλλα θεωρω οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι ιδια και δεν θα ακουσεις καποια διαφορα.
Χα χα χα. Αστείο πολύ ε;
Βρε αγόρι μου γλυκό λες να μην τα έχω κάνει όλα αυτά και απλά να λέω κάτι για να το πω;😁
Τέλος πάντων. Ο κάθε ένας νομίζει αυτά που νομίζει και φτάνει όπου μπορεί. Κάποια στιγμή θα δεις και εσύ το άγιο φως🫶
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Χα χα χα. Αστείο πολύ ε;
Βρε αγόρι μου γλυκό λες να μην τα έχω κάνει όλα αυτά και απλά να λέω κάτι για να το πω;😁
Τέλος πάντων. Ο κάθε ένας νομίζει αυτά που νομίζει και φτάνει όπου μπορεί. Κάποια στιγμή θα δεις και εσύ το άγιο φως🫶
ναι 60% στηριξη και 40% καλωδια:p:lolsign:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top