Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μετά από αρκετό καιρό στο forum , κυρίως ως αναγνώστης , είπα να σας παρουσιάσω και εγώ τη προσπάθεια μου . Μετά από πολλές αλλαγές σπιτιών λόγω δουλειάς κτλ πρόσφατα εγκαταστάθηκα μόνιμα σε σπίτι όπου ελπίζω να μείνω για καιρό. Να πω ότι το σπίτι το νοικιάζω , μου έχει δοθεί το ελεύθερο να κάνω πραγματάκια αλλά μέχρι ένα σημείο. Τα περισσότερα απ τα παρακάτω κομμάτια που θα δείτε τα είχα ως φοιτητής και είναι σχετικά χαμηλού budget εκτός από 1-2 εξαιρέσεις κομματιών που αγοράστηκαν πρόσφατα . Σίγουρα θα γίνουν αναβαθμίσεις , σίγουρα με ενδιαφέρουν οι προτάσεις σας . Ακολουθούν φωτογραφίες αρχικά με το πως βρήκα το σπίτι και σιγά σιγά πως το διαμόρφωσα .
14BF1D05-4F35-4A3D-A736-1167E0DAD60F.jpeg
0CCEE5B0-2271-4FE3-A51C-3CB4375FB2AE.jpeg
439DF494-8F2F-4B2F-83C5-A1321EE2C0E4.jpeg
7728903B-6112-4066-909C-503298924EB5.jpeg
4F7969B0-0E3C-4120-9AAD-A483E7363805.jpeg
14BF1D05-4F35-4A3D-A736-1167E0DAD60F.jpeg 0CCEE5B0-2271-4FE3-A51C-3CB4375FB2AE.jpeg 439DF494-8F2F-4B2F-83C5-A1321EE2C0E4.jpeg 7728903B-6112-4066-909C-503298924EB5.jpeg 4F7969B0-0E3C-4120-9AAD-A483E7363805.jpeg
Συνεχίζω με κάποιες φωτογραφίες με τον προβολέα όπου παίζει χύμα στον γκρι τοίχο . Κατεβάζω χειροκίνητα την τηλεόραση και την αφήνω δίπλα .
E9E19273-48B6-423F-8C12-D2601B4E2DDA.jpeg
26E76387-5FD5-49FF-9A33-85B928FA8F44.jpeg
3E6EE01D-763F-4AFF-83C3-70593139E565.jpeg
AA2FBC20-220C-410D-ADB9-7CF683342978.jpeg
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Το σύστημα μου αποτελείται από :
Προβολέας Optoma 143X
Τηλεόραση Sony Bravia xh900 (για gaming)
PS5 ως Blu-ray player
Yamaha RXV 581
Ηχεία main taga harmony 506 v2
Κεντρικό Taga harmony 616 C
Surround Taga Harmony 616S
Atmos Taga harmony 606S
Subwoofer XTZ 12.17 Edge .
Να πω ότι δεν με ενδιαφέρει η τελειότητα θέλω απλά να περνάω ευχάριστα βλέποντας ταινίες . Είναι ευχαριστημένος με την εικόνα του προβολέα στο τοίχο , σίγουρα δεν είναι ακριβής αλλά με καλύπτει και με το παραπάνω . Τρώγομαι να βρω τρόπο να βάλω τα Atmos πάνω απ το κεφάλι μου αλλά φοβάμαι τα καλώδια ότι θα χαλάσουν την αισθητική του χώρου . Σίγουρα θέλω καλύτερο κεντρικό και στη συνέχεια σιγά σιγά αλλαγή και των υπολοίπων ηχείων , αργότερα θέλω να προσθέσω δεύτερο XTZ . Προς το παρόν στα χαμηλά με καλύπτει και με το παραπάνω θα έλεγα .
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Κανάλια από Καυκά, βάψιμο στο χρώμα του ταβανιού, και κρατάς μια χαρά την αισθητική του χώρου ταβανιάζοντας παράλληλα και τα ηχεία σου ;)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Na σκαψεις ,να στα σκαψουν , οποιος γνωριζει και να μην φαινονται καθολου εαν θες αισθητικα ομορφα.
Γενικα τα καναλια ,αλλα ειδικα στη μεση ταβανιου ειναι ,ειναι ...οπως το βλεπω θα ειναι φρεσκοτεμμαχισμενα αγροτεμαχια για πωληση με 4 οροφης :laugh:
Βαλε και τα καλωδια του προβολεα χωνευτα και αυτα ...
Επισης το κενο που εχει το γυψινο με τον τοιχο ειναι πολυ βολικο για να τρεξουν καλωδια και να μην φαινονται, ζεστη και κρυα στοκοσυλικονη και δε θα φαινεται τιποτε...
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Na σκαψεις ,να στα σκαψουν , οποιος γνωριζει και να μην φαινονται καθολου εαν θες αισθητικα ομορφα.
Γενικα τα καναλια ,αλλα ειδικα στη μεση ταβανιου ειναι ,ειναι ...οπως το βλεπω θα ειναι φρεσκοτεμμαχισμενα αγροτεμαχια για πωληση με 4 οροφης :laugh:
Βαλε και τα καλωδια του προβολεα χωνευτα και αυτα ...
Επισης το κενο που εχει το γυψινο με τον τοιχο ειναι πολυ βολικο για να τρεξουν καλωδια και να μην φαινονται, ζεστη και κρυα στοκοσυλικονη και δε θα φαινεται τιποτε...
Όλα τα καλώδια , HDMI , surround , ρεύμα έχουν ήδη περαστεί απ το κενό που ανέφερες . Επίσης στις γωνιές έχουν μπει καναλακια στο χρωμα του τοίχου για να ανεβαίνουν τα καλώδια προς τα πάνω . Στη φωτό ίσα π φαίνονται , από κοντά δε τα παρατηρείς καν . Φοβάμαι τα καλώδια των overhead ηχείων μόνο στο τμήμα π θα είναι στο ταβάνι μέχρι το κενό στο γύψινο. Όπως είπες λύνεται με σκάψιμο .. θα το δω κ αυτό. Εννοείται αν το κάνω θα αγοραστούν ηχεία λευκού χρώματος . Λέω να περιμένω λίγο να δω τι θα κάνω με το κεντρικό πρώτα κ στη συνέχεια με τα υπόλοιπα ηχεία. Σίγουρα πάντως κάποια στιγμή θα μπουν overhead γιατί έτσι όπως τα έχω τώρα ναι μεν μεγαλώνει ο ήχος προς τα πάνω αλλά χάνει σε ακρίβεια . Άσε που ο ενισχυτής έχει global crossover και αναγκαστικά τα κόβω όλα στα 90HZ .., μόνο με overhead σώζομαι .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν ξέρω μέχρι που μπορείς να φτάσεις οικονομικά, ούτε τα όρια που έχει βάλει ο ιδιοκτήτης.

Αν μπορούσα και είχα το ελεύθερο, θα έφτιαχνα στο ταβάνι ένα τελάρο από γυψοσανίδα περιμετρικά και θα έβαζα κρυφό φωτισμό Led για να το κάνω και κάπως όμορφο. Μέσα θα περνούσα όλα τα καλώδια για Atmos και Projector. Έτσι δεν θα φαινόταν τίποτα από καλώδια να ταξιδεύουν, και αυτά θα έβγαιναν έξω μόνο μερικά εκατοστά για την σύνδεση.
Αν το σηκώνει ο ενισχυτής θα έβαζα αλλά 2 Atmos (αν κατάλαβα καλά έχεις 2).
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Δεν ξέρω μέχρι που μπορείς να φτάσεις οικονομικά, ούτε τα όρια που έχει βάλει ο ιδιοκτήτης.

Αν μπορούσα και είχα το ελεύθερο, θα έφτιαχνα στο ταβάνι ένα τελάρο από γυψοσανίδα περιμετρικά και θα έβαζα κρυφό φωτισμό Led για να το κάνω και κάπως όμορφο. Μέσα θα περνούσα όλα τα καλώδια για Atmos και Projector. Έτσι δεν θα φαινόταν τίποτα από καλώδια να ταξιδεύουν, και αυτά θα έβγαιναν έξω μόνο μερικά εκατοστά για την σύνδεση.
Αν το σηκώνει ο ενισχυτής θα έβαζα αλλά 2 Atmos (αν κατάλαβα καλά έχεις 2).
Έχω σκεφτεί και εγώ τη γυψοσανιδα περιμετρικά όπως είπες , δε νομίζω ο ιδιοκτήτης να πει κάτι , ίσα ίσα που θα το κάνω πιο όμορφο . Το πρόβλημα είναι στο χώρισμα του σπιτιού, ο προβολέας είναι πιο πίσω . Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό για να καταλάβεις τι λέω, επίσης στον ένα τοίχο το κουρτινόξυλο πρέπει να γίνει από γυψοσανιδα κ αυτό . Ίσως τα ταβανωμένα απευθείας ηχεία έχουν λιγότερους μπελάδες .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έχω σκεφτεί και εγώ τη γυψοσανιδα περιμετρικά όπως είπες , δε νομίζω ο ιδιοκτήτης να πει κάτι , ίσα ίσα που θα το κάνω πιο όμορφο . Το πρόβλημα είναι στο χώρισμα του σπιτιού, ο προβολέας είναι πιο πίσω . Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό για να καταλάβεις τι λέω, επίσης στον ένα τοίχο το κουρτινόξυλο πρέπει να γίνει από γυψοσανιδα κ αυτό . Ίσως τα ταβανωμένα απευθείας ηχεία έχουν λιγότερους μπελάδες .
Υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές dedicated στο εξωτερικό που τα αλλάζουν ή δεν τα βάζουν καν, αλλά και ιδιοκτήτες που πήγαν από in ceiling σε "κανονικά" ηχεία και κατάλαβαν μεγάλη διαφορά υπέρ του εξωτερικού ηχείου.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε @Venom7
Συγχαρητήρια για το χώρο σου απλός και λειτουργικός, και με τον προβολέα σου άψογος.
Όσο για τα atmos ταβανιού η καλύτερη λύση είναι η γυψοσανίδα όπως προαναφέρθηκε για να αποφύγεις κανάλια και σκασίματα.
Τώρα για την αλλαγή κεντρικού που σκέφτεσαι και ηχείων αν είσαι ταινιάκιας θα σου πρότεινα τα Klipsch.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα φίλε @Venom7
Συγχαρητήρια για το χώρο σου απλός και λειτουργικός, και με τον προβολέα σου άψογος.
Όσο για τα atmos ταβανιού η καλύτερη λύση είναι η γυψοσανίδα όπως προαναφέρθηκε για να αποφύγεις κανάλια και σκασίματα.
Τώρα για την αλλαγή κεντρικού που σκέφτεσαι και ηχείων αν είσαι ταινιάκιας θα σου πρότεινα τα Klipsch.
Σ' ευχαριστώ :)
Για αναβάθμιση των ηχείων σκέφτομαι όπως είπες να πάω σε Klipsch μιας και κατά 99% ταινίες θα παίζουν , η αρχή λογικά θα γίνει με αυτό το κεντρικό
και τα υπόλοιπα σιγά σιγά . Θα το έπαιρνα και τώρα αλλά σκέφτομαι ότι δε δένει καθόλου ηχητικά με τα υπόλοιπα και φοβάμαι ότι μέχρι να έρθει η ώρα να αλλάξω και τα άλλα πιο πολύ πρόβλημα θα μου δημιουργήσει παρά θα βοηθήσει.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Αφού δοκίμασα για κάποιους μήνες άτμος μέσω ανάκλασης στο ταβάνι, κατάλαβα ότι αν και έδινε μια γενικότερη αίσθηση ύψους στο τέλος πιο πολύ μπέρδευε την πληροφορία παρά βοηθούσε, γενικότερα δεν με ικανοποίησε. Στa ντεμο ντισκ του ατμος με τα πουλάκια τους τζίτζικες κτλ ακουγόταν σουπερ το εφέ αλλά έπαιζαν μόνα τους και ακουγόταν πιο μπροστά απ ότι έπρεπε , αν τους έδινα κλίση τα άκουγα απευθείας, σε ταινίες με ταυτόχρονη πληροφορία στα άλλα κανάλια είναι εξαφανισμένα .
Τέλος πάντων, είμαι έτοιμος να αγοράσω τα Dali Alteco c1. Αρχικά λέω να τα δοκιμάσω ως front height ευθυγραμμισμένα με τα main και κολλητά στο ταβάνι. Το σπίτι το νοικιάζω και δεν είμαι για πολλά πειράματα γι αυτό θέλω να ακούσω 1-2 γνώμες πριν προχωρήσω σε τρύπες .
Απόσταση θέσης ακρόασης από τον μπροστά τοίχο 3.10μ . Απόσταση θέσης ακρόασης από εκεί που λέω να βάλω τα ηχεία περίπου 3.70μ., το ύψος του ταβανιού είναι 2,77. Θα δουλέψει σε αυτές τις αποστάσεις ;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όλα δουλεύουν
Με σωστή τοποθέτηση θα δουλεύουν ακόμα καλύτερα
Τρίγωνο απόστασης δεν μπορεί να γίνει ?
Ίση απόσταση τοποθέτηση παίζει ?
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Όλα δουλεύουν
Με σωστή τοποθέτηση θα δουλεύουν ακόμα καλύτερα
Τρίγωνο απόστασης δεν μπορεί να γίνει ?
Ίση απόσταση τοποθέτηση παίζει ?
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά τα 3 μπροστά ηχεία και η θέση ακρόασης σχηματίζουν ισόπλευρο τρίγωνο 2.60μ η κάθε πλευρά. Εννοείται ότι και τα πάνω θα μπουν σε ίσες αποστάσεις , ίσως τα ανοίξω ελάχιστα παραπάνω για να έχω καλύτερο διαχωρισμό από τα κυρίως .
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Και ποιος σου είπε ότι πρέπει να έχουν διαχωρισμό τα κυρίως ?
Η σωστή τοποθέτηση σε 9,1 που θες τι λέει ?
Γιατί πας στο περίπου και όχι στο ακριβώς εφόσον έχεις την δυνατότητα ?
Εφόσον δεν ξέρεις γιατί δεν φωνάζεις επαγγελματία για τοποθέτηση - καλιμπραρισμα ?
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Και ποιος σου είπε ότι πρέπει να έχουν διαχωρισμό τα κυρίως ?
Η σωστή τοποθέτηση σε 9,1 που θες τι λέει ?
Γιατί πας στο περίπου και όχι στο ακριβώς εφόσον έχεις την δυνατότητα ?
Εφόσον δεν ξέρεις γιατί δεν φωνάζεις επαγγελματία για τοποθέτηση - καλιμπραρισμα ?
5.1.2 θέλω να το κάνω με 2 Front Height . Πολύ ευχαρίστως να καλέσω επαγγελματία αλλά κακό είναι να δοκιμάσω και μόνος μου με λίγη βοήθεια από εδώ ; Δεν ξέρω αλλά ψάχνομαι και διαβάζω ατέλειωτες ώρες, τουλάχιστον προσπαθώ. Εσύ που απ το ύφος σου φαίνεται ότι ξέρεις μπορείς να πεις κάτι παραπάνω απ το φέρε επαγγελματία ; 5.1.2 με front height μόνο δεν έχω βρει πουθενά επίσημα guidelines για σωστή τοποθέτηση με αποστάσεις κτλ ούτε απ τη Dolby , ούτε από τη DTS . Προφανώς για να ψάχνομαι για front height είναι δύσκολο να βάλω ηχεία πάνω μου στο ταβάνι επίσης έχω δει αρκετούς να χρησιμοποιούν αυτή τη διάταξη για να πάρουν Ατμος πληροφορία και είπα να ρωτήσω πως αποδίδει και αν έχετε κάποιες συμβουλές.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Καταρχάς δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιο μου η το ύφος μου .
Επίσης δεν θα το κάνεις 5.1,2 όπως λες αλλά 9.1 auro3d .
Αυτό είναι το μόνο σωστό βάσει των ηχείων που μπορείς να στήσεις .
Επίσης εάν δεις κατά Dolby τα ηχεία μπαίνουν ακριβώς πάνω από τα main .
Τα άλλα που λες είναι για κατανάλωση .
Δεν το έχεις ψάξει καθόλου .
Τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου .
Εσύ είπες ότι δεν θες πολλές τρύπες κλπ άρα θες σωστή τοποθέτηση βάση του χώρου σου .
Τέλος πάντων τσεκαρε κατά auro3d που περνάει και Dolby atmos μέσα στα όρια απόκλισης βάσει μοιρών τοποθέτησης
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλορίζικος ο χώρος και μπράβο για την προσπάθεια. Εχω μερικές ενστάσεις και απορίες.

Η πρώτη ένσταση είναι το βάλε βγάλε της τηλεόρασης. Οι νέες σύγχρονες τηλεοράσεις δεν είναι για πολλά πολλά πάνω κάτω, άσε που ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

Επίσης σχετικά με τα ηχεία και τον ενισχυτή. Εάν θέλετε να τοποθετήσετε ηχεία στο ταβάνι σαν overhead θα πρέπει να ξέρετε ότι δεν θα μπουν πάνω από το κεφάλι σας αλλά από 1 έως και 1,2 μέτρα εμπρός από την θέση ακρόασης όπως επίσης περίπου στην ίδια ευθεία με την νοητή γραμμή που σχηματίζετε από τα εμπρός και πίσω ηχεία. Μια τέτοια διάταξη θέλει σε ένα 5.1.1 σύστημα τα περιφερικά να είναι πίσω από την θέση και όχι στα πλάγια όπως τα έχετε και βλέπουν το ένα το άλλο.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν θα πρέπει να έχετε κάνει καλά για να μην σας αρέσει η atmos πληροφορία. Στα έργα μην περιμένετε μπόλικο υλικό από αυτά , αφήστε που από ταινία σε ταινία δεν υπάρχει η ίδια αναλογία ηχητικού υλικού.

Κάντε ένα πείραμα και ενώ ακούτε atmos υλικό αφαιρεστε τις συνδέσεις από όλα τα ηχεία (με μεγάλη προσοχή) και αφήστε μόνο τα atmos. Τότε και μόνο τότε θα καταλάβετε αυτήν την ποσόστωση.

Κλίσεις και ισόπλευρα τρίγωνα δεν είναι νόμος και ποικίλει από το ηχείο αλλά και τις ανακλάσεις του χώρου.

Η εμπρόσθια ομοιογένεια είναι το παν. Οπότε σε πιθανή αλλαγή των ηχείων διαλέξτε μοντέλα από την ίδια σειρά.

Σε έναν τέτοιο χώρο και μετά από τις δοκιμές που σας σύνεστησα θα μπορούσατε να βάλετε τα ηχεία στον τοίχο στο υψος του γύψινου και να κοιτούν προς τα κάτω δηλαδή στην θέση ακρόασης. Μπορεί να μην είναι το ιδανικό αλλά θα σας δώσει μεγαλη αίσθηση του άνω ημισφαιρίου.

Με τον ενισχυτή και το cross δεν κατάλαβα που είναι το θέμα. Βάλτε το στα 80Hz όλα και ταιριάστε το sub.

Και βέβαια το σημαντικότερο είναι να γνωρίζετε τις δυνατότητες των μηχανημάτων σας και μην προσπαθείτε να το συγκρίνετε με συστήματα πολύ πιο ακριβά από το δικό σας.


Καντε τις δοκιμές σας και καλό κουράγιο.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλορίζικος ο χώρος και μπράβο για την προσπάθεια. Εχω μερικές ενστάσεις και απορίες.

Η πρώτη ένσταση είναι το βάλε βγάλε της τηλεόρασης. Οι νέες σύγχρονες τηλεοράσεις δεν είναι για πολλά πολλά πάνω κάτω, άσε που ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

Επίσης σχετικά με τα ηχεία και τον ενισχυτή. Εάν θέλετε να τοποθετήσετε ηχεία στο ταβάνι σαν overhead θα πρέπει να ξέρετε ότι δεν θα μπουν πάνω από το κεφάλι σας αλλά από 1 έως και 1,2 μέτρα εμπρός από την θέση ακρόασης όπως επίσης περίπου στην ίδια ευθεία με την νοητή γραμμή που σχηματίζετε από τα εμπρός και πίσω ηχεία. Μια τέτοια διάταξη θέλει σε ένα 5.1.1 σύστημα τα περιφερικά να είναι πίσω από την θέση και όχι στα πλάγια όπως τα έχετε και βλέπουν το ένα το άλλο.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν θα πρέπει να έχετε κάνει καλά για να μην σας αρέσει η atmos πληροφορία. Στα έργα μην περιμένετε μπόλικο υλικό από αυτά , αφήστε που από ταινία σε ταινία δεν υπάρχει η ίδια αναλογία ηχητικού υλικού.

Κάντε ένα πείραμα και ενώ ακούτε atmos υλικό αφαιρεστε τις συνδέσεις από όλα τα ηχεία (με μεγάλη προσοχή) και αφήστε μόνο τα atmos. Τότε και μόνο τότε θα καταλάβετε αυτήν την ποσόστωση.

Κλίσεις και ισόπλευρα τρίγωνα δεν είναι νόμος και ποικίλει από το ηχείο αλλά και τις ανακλάσεις του χώρου.

Η εμπρόσθια ομοιογένεια είναι το παν. Οπότε σε πιθανή αλλαγή των ηχείων διαλέξτε μοντέλα από την ίδια σειρά.

Σε έναν τέτοιο χώρο και μετά από τις δοκιμές που σας σύνεστησα θα μπορούσατε να βάλετε τα ηχεία στον τοίχο στο υψος του γύψινου και να κοιτούν προς τα κάτω δηλαδή στην θέση ακρόασης. Μπορεί να μην είναι το ιδανικό αλλά θα σας δώσει μεγαλη αίσθηση του άνω ημισφαιρίου.

Με τον ενισχυτή και το cross δεν κατάλαβα που είναι το θέμα. Βάλτε το στα 80Hz όλα και ταιριάστε το sub.

Και βέβαια το σημαντικότερο είναι να γνωρίζετε τις δυνατότητες των μηχανημάτων σας και μην προσπαθείτε να το συγκρίνετε με συστήματα πολύ πιο ακριβά από το δικό σας.


Καντε τις δοκιμές σας και καλό κουράγιο.
Καλημέρα , πρώτα απ όλα ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας .
Δικαιολογημένες οι ενστάσεις σας θα προσπαθήσω να "δικαιολογήσω¨ τις επιλογές μου.

Όσον αφορά την τηλεόραση που κατεβάζω χειροκίνητα, ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ για αυτό μετέφερα μόνιμα την Sony Bravia σε ξεχωριστό δωμάτιο που χρησιμοποιώ αποκλειστικά ως gaming room . Στις φωτογραφίες η tv που φαίνεται είναι μια ελαφριά samsung εφταετίας που ανεβοκατεβαίνει τουλάχιστον 5 χρόνια σχεδόν καθημερινά , δε καταλαβαίνει τίποτα. Η Sony δεν είναι για τέτοια ..

Όσον αφορά τα περιφερειακά ηχεία , το δωμάτιο δυστυχώς είναι σχήματος Γ , οπότε το αριστερό ηχείο αναγκαστικά όπως θα δείτε στη παρακάτω φωτο είναι τοποθετημένο στο όριο του τοίχου , περίπου στις 100 μοίρες με ελαφριά κλήση προς τη θέση ακρόασης. Δεν είναι τοποθετημένο στις 90 αλλά ούτε στις 120 μοίρες που θα το ήθελα. Προσπαθώ να κάνω πατέντα με κάποια βάση έτσι ώστε να το τοποθετώ λίγο πιο πίσω κατά τη διάρκεια της θέασης ταινιών και μετά να το μαζεύω μέσα χωρίς να φαίνεται η βάση , ο χώρος είναι σαλόνι και δε μπορώ να κάνω ότι θέλω . Εάν έμενα μόνος μου εννοείται ότι θα τα έστηνα πάνω σε επιδαπέδια βάση εκεί ακριβώς που πρέπει . Παρ όλα αυτά εκεί που είναι τώρα λίγο πιο πίσω απ τη θέση ακρόασης και με ελαφριά κλήση προς τα μέσα έχω καλή αίσθηση του surround με ήχους να τοποθετούνται επιτυχημένα πίσω μου όταν χρειάζεται . Δεν είναι τέλειο αλλά νομίζω πως κατά 90% δουλεύει .



Όσον αφορά την Ατμος πληροφορία μου είπα ότι δεν με ικανοποιεί , όπως προανέφερα χρησιμοποιώ απλά surround ηχεία ίδιας σειράς με τα υπόλοιπα πάνω στα κυρίως με κλήση έτσι ώστε η πληροφορία να ανακλάται στο ταβάνι και να έχω την ψευδαίσθηση του ήχου στα πάνω επίπεδα του χώρου. Η σειρά ηχείων που έχω δεν βγάζει " ειδικό " upfiring ηχείο οπότε κατέφυγα σε αυτή τη λύση για να έχω όπως είπατε και εσείς ηχητική ομοιογένεια στη μπροστινή σκηνή. Έχω ακούσει παρόμοιας κατηγορίας σύστημα σε σπίτι φίλου που έχει τα ατμος ηχεία τοποθετημένα εκεί που προτείνατε πάνω απ το κεφάλι και ένα μέτρο μπροστά, το εφέ δεν είχε καμία σχέση με αυτό που ακούω εγώ. Στα ντέμο του άτμος όταν τα upfiring παίζουν σχεδόν μόνα τους για να τονίσει η dolby το εφε σίγουρα η σκηνή ψηλώνει και ακούγονται πραγματάκια από το κέντρο του ταβανιού ψηλά + τη γενικότερη αίσθηση της ¨ηχητικής φούσκας" αλλά στις ταινίες όταν παίζουν όλα θέλει πολύ φαντασία για να νοιώσεις φούσκα ή ήχους από ψηλά .

Γενικότερα όσο έχω διαβάσει και εδώ αλλά και σε ξενόγλωσσα forum κτλ προτείνεται από πολλούς να αποφεύγεται η εγκατάσταση upfiring ηχείων που δουλεύουν με ανακλάσεις στο ταβάνι , πιο πολύ μπερδεύει και δημιουργεί προβλήματα παρά βοηθάει , εαν είναι άριστα τοποθετημένα παίρνεις ένα 70% maximum του εφέ και της αίσθησης που θα μπορούσες εάν τα είχες απευθείας ταβάνι . Η αμέσως επόμενη εναλλακτική είναι η front height τοποθέτηση που εαν και πάλι μπουν σωστά σου δίνει ένα 90% . Όλα αυτά στη θεωρία. Έτσι και εγώ θέλησα να το δοκιμάσω , εξαιτίας του τεράστιου περιορισμού ότι δε μένω μόνος δεν μου επιτρέπεται να κρεμάσω δύο μαύρα κουτιά στον μπροστά τοίχο , είπα λοιπόν να πάω στα Dali Alteco C1 σε λευκό χρώμα τα οποία είναι πιο κομψά και πιο ευκολοχώνευτα για τη σύζυγο. Όπως με πληροφορήσατε η ομοιογένεια της μπροστά σκηνής είναι προτεραιότητα , εάν τα c1 ή κάποιο άλλο λίγο πιο επίπεδο ηχείο σαν το dali oberon on wall μπουν στο ταβάνι και μείνει η μπροστά σκηνή ανέγγιχτη, τίθεται και πάλι το θέμα ομοιογένειας ή μαζεύεται η κατάσταση;

Πάμε στο crossover , ενισχυτής είναι ο RXV 581 , δεν μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω ξεχωριστό σημείο κοψίματος για κάθε ηχείο, υπάρχει μόνο μια γενική ρύθμιση. Θεωρητικά πάντα απ ότι διαβάζω τα ατμος ηχεία , πόσο μάλλον όταν είναι upfiring και λειτουργούν μέσω ανακλάσεων πρέπει να κόβονται σχετικά ψηλά , προτείνεται περίπου στα 120hz. Οπότε υπάρχει το δίλημμα , 80 ΗΖ crossover παντού όπως είναι το ¨σωστό¨ ή 120 σε όλα για να λειτουργούν τα upfiring λίγο καλύτερα .

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και εσάς και τα υπόλοιπα παιδιά που με βοήθησαν.
 

Attachments

Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Βάλε τα Alteco σαν Front Height και το cross στα 80 έπειτα (ίσως και 100 γιατί τα περιφερειακά σου δύσκολο να παίζουν σωστά τα 80-100Hz)
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Βάλε τα Alteco σαν Front Height και το cross στα 80 έπειτα (ίσως και 100 γιατί τα περιφερειακά σου δύσκολο να παίζουν σωστά τα 80-100Hz)
Περιφερειακά έχω αυτά , το ypao ανάλογα με τις διαθέσεις του καμιά φορά τα βγάζει και large , εννοείται το γυρίζω σε small . Eπίσης ανάλογα με τις διαθέσεις του κάποιες φορές το γενικό crossover το βγάζει από 100-120hz τώρα το έχω στα 100. Έχω διαβάσει ότι το cross δε το ρίχνεις κάτω από τη ρύθμιση του προγράμματος ισοστάθμισης καθώς το ypao κάνει eq από το σημείο cross και πάνω , κάτω δεν αγγίζει τίποτα . Κάνω ζημιά αν το ρίξω στα 80 ή σιγά το eq που κάνει το ypao και δε θα καταλάβω τίποτα ; Προσωπικά κλίνω προς το δεύτερο .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top